Матеріальна точка. Траєкторія руху. Шлях. Переміщення

МЕХАНІКА

РОЗДІЛ 2. МЕХАНІЧНИЙ РУХ

8. Матеріальна точка. Траєкторія руху. Шлях. Переміщення

Контрольні запитання

1. Траєкторія руху – це уявна лінія, яку описує в просторі точка, що рухається.

2. Матеріальна точка – це фізична модель, яку використовують замість тіла, розмірами якого в умовах даної задачі можна знехтувати.

3. Те саме тіло в умовах однієї задачі можна вважати матеріальною точкою, а в умовах іншої – не можна. Автомобіль, який прямує трасою з Одеси до Києва, і цей же автомобіль, коли він паркується на автостоянці.

У першому випадку, досліджуючи рух автомобіля, його розмірами можна знехтувати. Тобто можна не враховувати, що під час руху автомобіля його окремі точки рухалися різними траєкторіями, адже відстань, яку пройшов автомобіль, була набагато більшою, ніж його, скажімо, довжина. У другому випадку нехтувати розмірами автомобіля не можна. Школяра, який рухається до школи, можна вважати матеріальною точкою.

4. Шлях – це фізична величина, яка дорівнює довжині траєкторії.

Шлях позначають символом l (ель). Одиниця шляху в СІ – метр: [l] м.

Використовують також частинні та кратні одиниці шляху, наприклад міліметр

(1 мм = 0,001 м), сантиметр (1 см = 0,01 м), кілометр (1 км = 1000 м).

5. Шлях, який пройшло тіло, буде різним відносно різних систем відліку. Якщо відомі лише траєкторія руху тіла та шлях, який воно подолало, то залишається, невідомим, у якому напрямку перемістилося тіло вздовж цієї траєкторії.

6. Відрізок прямої, який з’єднує початкове та кінцеве положення тіла, називають переміщенням. Одиниця переміщення в СІ така сама, як і одиниця шляху, – метр: [s] = м.

7. На кресленнях переміщення позначають символом Матеріальна точка. Траєкторія руху. Шлях. Переміщення (ес). Стрілка показує, що переміщення має не тільки значення (модуль), але й напрямок.

Модуль переміщення, тобто відстань, на яку перемістилося тіло в даному напрямку, також позначають символом s, але без стрілки.

8. Шлях і модуль переміщення виявляються рівними тільки в тому випадку, коли тіло рухається вздовж прямої в незмінному напрямку.

9. Відносно системи відліку траєкторія руху тіла, шлях та переміщення різні. Але шлях завжди співпадає з траєкторією. Відносно свого портфеля школяр знаходиться в стані спокою.

Вправа № 8

1. а) коли він здійснює переліт Земля – Марс, його розмірами можна знехтувати і вважати його матеріальною точкою;

Б) коли він здійснює посадку на поверхню Марса, нам важливі його розміри, тому вважати його матеріальною точкою не можна.

2. Переміщення у всіх випадках буде однаковим, але пройдений шлях завжди буде різнитися.

3. 10 км – це пройдений шлях, мінімальне переміщення може дорівнювати нулю, якщо футболіст повертається на місце з якого почав шлях.

4. Шлях, який подолав м’яч, дорівнює 2 х 5 м = 10 м. Модуль переміщення дорівнює нулю, бо м’яч повернувся в те саме місце звідкіля почав шлях.

5. Траєкторія кінчика ручки відносно зошита буде криволінійною, всі точки ручки будуть переміщатися паралельно вздовж кривої на різних відстанях від зошита.

6. Відносно пілота точки, розташовані на лопастях, будуть описувати коло. Відносно Землі траєкторія – це спіраль.

7. R = 13 м.

А) за 4 с руху – мотоцикліст проїздить півкола: шлях = Матеріальна точка. Траєкторія руху. Шлях. Переміщення Матеріальна точка. Траєкторія руху. Шлях. Переміщення модуль переміщення мотоцикліста дорівнює діаметру, тобто – 26 м.

6) за 8 с руху – мотоцикліст проїздить повне коло: шлях = 2πR = 2 х 3,14 х 13 м = 81,64 м, модуль переміщення мотоцикліста дорівнює нулю, бо він повернувся в точку з якої почав шлях.

8. а) у напрямку руху потяга – 407,5 м;

Б) проти напрямку руху потяга – 392,5 м.

9.

Матеріальна точка. Траєкторія руху. Шлях. Переміщення

Оскільки нема траєкторії, шлях визначити не можна.

Переміщення дорівнює:

Матеріальна точка. Траєкторія руху. Шлях. Переміщення

10.

Матеріальна точка. Траєкторія руху. Шлях. Переміщення


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Матеріальна точка. Траєкторія руху. Шлях. Переміщення