Міжнародне співробітництво у вирішенні екологічних проблем
Розділ 3 ЗЕМЛЯ НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ
Тема 2. Економічні проблеми материків і океанів
§68 Міжнародне співробітництво у вирішенні екологічних проблем
Пригадайте
Які організації захисників природи вам відомі?
Які ви знаєте основні типи природоохоронних територій?
Загальні завдання у вирішенні міжнародних екологічних проблем.
Протягом останніх десятиріч у світі склалася досить розгалужена система міжнародного співробітництва, спрямована на вирішення проблем взаємодії людини і природи. Основними складовими системи є
У світовій практиці співробітництва значне місце посідають міжурядові програми, міждержавні багатосторонні та двосторонні програми (наприклад, з охорони від забруднення вод Рейну, Дунаю, Чорного моря, забруднення атмосфери в Європі тощо). Існують і глобальні природоохоронні проекти, пов’язані, наприклад, з вивченням стану озонового шару Землі, який останнім часом значно порушений, збереження недоторканою природи Антарктиди, Емблема ЮНЕП вирішення проблем забруднення Світового океану, глобальної зміни клімату тощо.
Крім
У справі врятування нашої оселі – планети Земля беруть активну участь і громадські рухи та організації. Яскравим представником їх є екологічна організація “Зелений світ” (“Грінпіс”), осередки якої створено і в Україні.
Мал. 230.
Мал. 231. Унікальні тварини Галапагоського національного парку
Факти сьогодення
Захисники довкілля. “Грінпіс” – міжнародна організація, яка застосовує ненасильницькі методи боротьби за збереження навколишнього середовища. Вона закликає заборонити китобійний промисел, використання ядерної зброї та ядерної енергії, припинити забруднення довкілля, яке призводить до кислотних дощів, охороняти природу й надра Антарктиди.
Серед інших міжнародних організацій варто згадати організацію “Друзі Землі”, яка виступає захисником тваринного світу та довкілля. А організація “Оксфам” бере участь у довгострокових програмах з удосконалення землеробства, охорони здоров’я та поліпшення умов життя людей у бідних країнах, здійснює гуманітарну допомогу під час стихійних лих, екологічних катастроф тощо. “Міжнародна організація за виживання” проводить заходи щодо збереження корінних мешканців материків і місцевого довкілля.
Теперішніх і майбутніх взаємовідносин людства з природою стосуються матеріали визначних міжнародних форумів, що проводяться у світі. Серед них рішення ООН у Ріо-де-Жанейро (1992 р.) з проблем охорони природи і сталого розвитку суспільства та програма ООН “Глобальна екологічна перспектива”. У цих документах сформульовані конкретні завдання вирішення нагальних екологічних проблем людства.
Практичне завдання
Якщо у вашій місцевості існує якась екологічна проблема, організуйте власну групу з учнів класу для її вирішення. Наприклад, облаштуйте мініатюрний заповідник або куточок природного парку на місці прибраного звалища сміття або на пустирі.
Роль географії у вирішенні екологічних проблем. Географічна наука має ключове значення для вирішення проблем взаємодії людини і природи. Це зумовлено її комплексним підходом до вивчення природи материків і океанів. Тому саме географи беруть активну участь у національних і міжнародних проектах, спрямованих на вивчення та збереження географічної оболонки.
Усвідомлення людиною складності екологічних проблем сприяло появі такого методу географічних досліджень природних явищ, як моніторинг. Моніторинг (з латинської мови – “той, що нагадує, попереджає”) – постійне всебічне спостереження й оцінка стану природи, що відчуває антропогенний вплив. Кінцева мета моніторингу – розробка заходів раціонального використання природних ресурсів, запобігання забрудненню природного середовища, збереження природної рівноваги.
Моніторинг – основа для наукового географічного прогнозу, який дає змогу передбачати негативні явища, що можуть розвиватися в природних комплексах. Значний обсяг інформації, яку при цьому одержують, допомагає не лише реєструвати, а й прогнозувати (передбачати) певні зміни, що виникають у природі в результаті господарської діяльності людини. Географічні прогнози бувають метеорологічними (наприклад, прогнози погоди), гідрологічними (попередження про повені, схід снігових лавин), геоморфологічними – виявлення районів утворення зсувів, обвалів тощо. Однак найефективнішими є комплексні прогнози, тобто ті, які передбачають майбутні зміни в природному комплексі материків і океанів у цілому.
ПІДСУМКИ
Світі склалася розгалужена мережа міжнародного співробітництва у справі вивчення, охорони природного середовища та вирішення глобальних екологічних проблем.
Географічна наука відіграє провідну роль у вивченні та збереженні природи Землі.
Запитання і завдання для самоперевірки
Запропонуйте свій проект вирішення місцевих екологічних проблем.
На конкретних прикладах доведіть необхідність міжнародного співробітництва для вирішення екологічних проблем.
Що таке моніторинг і географічний прогноз, яка їхня мета?
Назвіть головні організації, які опікуються питаннями охорони природи.