Множення і ділення натуральних чисел
УРОК 53
Тема. Множення і ділення натуральних чисел
Мета: підготовка до тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок. Обладнання: таблиці “Властивості множення”, “Ділення натуральних чисел”.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1. Обчислити найзручнішим способом:
1) 25 – 78 – 4;
2) 49 – 9 + 21 – 9;
3) 3 – 5 – 8 – 3;
4) (28 – 16) : 14.
2. Яке з наведених рівнянь має корінь 24?
1) х – 6 = 30;
2) х : 6 = 30;
3) х – 6 = 30;
4) 30 – х
3. Яке з поданих рівнянь відповідає розв’язанню задачі?
З двох сіл, відстань між якими 44 км, назустріч одне одному виїхали два велосипедисти і зустрілися через 2 години. Знайти швидкість першого велосипедиста, якщо швидкість другого дорівнює 12 км за годину.
1) (12 + x) – 2 = 44;
2) (х – 12) – 2 = 44;
3) 2x = 44 + 12 – 2;
4) (12 – x) – 2 = 44.
4. Тетянка купила 7 ручок, а Оленка – 4 таких самих ручок, за які заплатила на 2 грн. 40 к. менше, ніж Тетянка. Скільки коштує одна ручка?
II. Систематизація і корекція знань
@ На цьому уроці бажано ще раз попрацювати з таблицями, які містять основний теоретичний матеріал
Для цього можна запропонувати учням в ігровій формі (пограємо у “Вчителів”) виконати таке завдання.
Завдання 1. Знайди і виправ помилку у наступних прикладах:
3) x – 16 = 224; X = 224 – 16; X = 3584; | 4) 473 : х = 11; Х =11 – 473; Х = 5203; | ||
5) (23 – 34 + 338) : 16; | |||
Порядок дій обрано: 338+34 -23 :16 | |||
Правильні відповіді: | |||
3) х – 16 = 224; Х = 224 : 16; Х = 14; | 4) 473 : х = 11; Х = 473 : 11; Х = 43; | ||
5) Правильний порядок дій: 23 – 34 + 34 : 16 |
Після аналізу припущених у цьому завданні “помилок” учням пропонується самостійно розв’язати завдання 2, 3.
Завдання 2. Обчислити:
1) 513 – 42;
2) 608 – 76;
3) 2888 : 76;
4) 53352 : 76;
5) 2430000 : 18 000;
6) (23 – 34 + 338) : 16.
[Відповіді. 1) 21 546; 2) 46 208; 3) 38; 4) 702; 5) 2430 : 18 = 135; 6) 70.]
Завдання 3. Знайти корені рівнянь:
1) 228 : х = 12;
2) 17х = 408;
3) 47х – 15х = 2144.
[Відповіді. 1) х = 228 : 12; х = 19; 2) х = 408 : 17; х = 24; 3) 32х = 2144; х = 2144 : 32; х = 67.]
Завершальний блок завдань – розв’язування текстових задач: за допомогою арифметичних дій і складання рівняння.
Завдання 4.
1) З одного міста одночасно в одному напрямку вирушили мотоцикліст і велосипедист. Мотоцикліст рухався зі швидкістю 45 км/год., а велосипедист – 16 км/год. Яка відстань буде між ними через 3 год. після початку руху?
2) Як зміниться відповідь, якщо мотоцикліст і велосипедист рухатимуться в протилежних напрямках?
[Розв’язання. 1) (45 – 16) – 3 = 29 – 3 = 87 (км/год.);
2) (45 + 16) – 3 = 61 – 3 = 183 (км/год.).]
Завдання 5. У трьох вагонах поїзда їхало 246 пасажирів. У першому вагоні було у 2 рази більше пасажирів, ніж у другому, а в третьому – на 78 пасажирів більше, ніжу другому. Скільки пасажирів їхало в кожному вагоні?
[Розв’язання. Нехай у II вагоні їхало х пасажирів, тоді у І їх було 2х, а в III – (х + 78) пасажирів. За умовою у трьох вагонах було 246 пасажирів.
Отже, 2х + х + х + 78 = 246; 4х = 246 – 78; 4х = 168; х = 42
У І вагоні – 84 пасажирів, у II – 42 пасажири, в III – 120 пасажирів.]
Завдання 6. Удвох вагонах поїзда їхали пасажири, причому в першому вагоні їхало в 3 рази менше, ніж у другому. Скільки пасажирів їхало в кожному вагоні, якщо в першому їх було на 120 менше, ніж в другому?
[Розв’язання. В І вагоні – х пасажирів, в II – 3х пасажирів, за умовою х менше, ніж 3х на 120, отже, 3х – x = 120, 2x = 120, х = 60; тоді в І вагоні – 60 пасажирів, у II вагоні 3 – 60 = 180 пасажирів.]
Відповідь. 60 і 180 пасажирів.
III. Підсумок уроку
IV. Домашнє завдання
Учитель ще раз наголошує, за якими темами складаються завдання тематичної контрольної роботи і підкреслює, що для успішного виконання її треба вдома зробити такі вправи:
I варіант: тематичне оцінювання № 4 (робочі зошити учнів);
II варіант: пп. 15-17, № 398 (6, 8); 437 (3, 4); 433 (4-6); 464 (6, 9), 466(4), 505; 519; 490.