Множення і ділення раціональних чисел
Урок № 94
Тема. Множення і ділення раціональних чисел
Мета: встановити рівень засвоєння програмних знань та вмінь, набутих учнями протягом вивчення теми “Множення та ділення раціональних чисел”.
Тип уроку: перевірка і корекція знань, умінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель знайомить учнів з умовами та вимогами до виконання завдань контрольної роботи.
II. Умови тематичної контрольної роботи
Варіант 1
1. Виконайте дії: а) -5,8 – (-6,5); б) 37,26 : (-9,2); в) 5–
2. Виконайте дії (36,67 + 2,9 – (-3,8)) : (-5,7) + 2,5.
3. Обчисліть найзручнішим способом – (-0,76) – 2,74 – .
4. Спростіть вираз: а) -5b – 2,4с; б) -4х + 11у + 35х – 38у; в) -7(а – 4) + 6(6 – а).
5. Розв’яжіть рівняння (15у + 24)(3y – 0,9) = 0.
6. Спростіть вираз та обчисліть його значення:
А) 0,5(1,6x – 6,4y) – 2,4(1,5x + y), якщо х = 3, у = -4,5;
Б) , якщо m = -10, n = -0,1.
Додаткова вправа
7. Розв’яжіть рівняння: 0,6(х + 7) – 0,5(х – 3) = -6,8.
Варіант 2
1. Виконайте дії: а) 4,6 – (-2,5); б) -25,344 : (-3,6);
2. Виконайте дії (15,54 : (-4,2) – 2,5) – 1,4 + 1,08.
3. Обчисліть найзручнішим способом -0,77 – – – 2,83.
4. Спростіть вираз: а) -8а – 2,5b; б) 23а + 1,8b – 32a – 2,4b; в) -6(х – 3) + 2(х – 5).
5. Розв’яжіть рівняння (5y + 7)(2у – 0,4) = 0.
6. Спростіть вираз та обчисліть його значення:
А) 1,5(-2,4a + 3,8b) – 1,6(2,5a – b), якщо а = 2, b = -3;
Б) , якщо p = -10, m = 0,1.
Додаткова вправа
7. Розв’яжіть рівняння 0,3(х – 2) – 0,2(х + 4) = -2,9.
III. Розв’язання і відповіді
Варіант 1
1. а) 37,7; б) -4,05; в) -6; г) .
2. .
3. – (-0,76) – 2,74 – = (-0,76 – 2,74) = -(-3,5) = – = -3.
4. а) -12bс; б) 31x – 27у; в) -13a + 64.
5. -1,6; 0,3.
6. а) 0,5(1,6х – 6,4у) – 2,4(1,5х + y) = 0,8х – 3,2y – 3,6х – 2,4y = -2,8х – 5,6y.
Якщо х = 3, у = -1,5, то -2,8-(+3) – 5,6-(-1,5) = -8,4 + 8,4 = 0.
Б) = -2m + n + 3,2m – 18n = 1,2m – 17n.
Якщо m = -10, n = -0,1, то 1,2-(-10) – 17-(-0,1) = -12 + 1,7 = -10,3.
7. 0,6х + 4,2 – 0,5х + 1,5 = -6,8; 0,1х + 5,7 = -6,8; 0,1х = -12,5; х = -12,5 : 0,1; х = -125.
Варіант 2
1. а) -11,5; б) 7,04; в) 1; г) –.
2. .
3. -0,77 – – – 2,83 = – (-0,77 – 2,83) = – (-3,6) = -1,6.
4. а) -20аb; б) -9а -0,6b; в) -4х + 8.
5. -1,4; 0,2.
6. a) l,5(-2,4a + 3,8b) – 1,6(2,5a – b) = -3,6a + 5,7b – 4a + 1,6b = -7,6a + 7,3b.
Якщо а = 2, b = -3, то -7,6 -2 +7,3 – (-7,6) = -15,2 – 55,48 = 70,68.
Б) = -3p + m + 2,4p – 16m = -0,6p – 15m.
Якщо p = -10, m = 0,1, то -0,6 – (-10) – 15 – (0,1) = 6 – 1,5 = 4,5.
7. 0,3х – 0,6 – 0,2х – 0,8 = -2,9; 0,1х – 1,4 = -2,9; 0,1х = -1,5; х = -1,5 : 0,1; х = -15.
IV. Підсумки уроку
Якщо дозволить час, можна перед збиранням зошитів (або попередити про це на початку уроку) попросити записати відповіді на чернетки і оголосити, давши короткі пояснення, правильні відповіді.
V. Домашнє завдання
Можна запропонувати розв’язати завдання тематичної контрольної роботи іншого варіанту або ж завдання підвищеної складності на цю ж тему:
1. Обчисліть: а) ; б) ; в) ; г) .
2. Знайдіть значення виразу: a) -(2a – 3b) + (7a – 8b), якщо а = 0,2, b = -0,2;
Б) 1X – – (-4), якщо х = .