МНОЖЕННЯ Й ДІЛЕННЯ НА РОЗРЯДНІ ОДИНИЦІ 10; 100. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЙОГО ЧАСТИНОЮ І ЧАСТИНИ ВІД ЧИСЛА
Мета: вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на знаходження числа за його частиною і частини від числа; закріплювати навички ділення і множення на одноцифрове число, на розрядну одиницю 10; 100; розвивати мислення; виховувати уважність.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 80
– Прочитайте відповідь, поясніть вибір дії.
100 • 8 = 800 (грн)
Завдання 81
– Поясніть розв’язання двох перших прикладів.
–
А : 1 = а
(При діленні числа на одиницю в частці отримуємо те саме число.)
1 • b = b
(При множенні одиниці на число у добутку отримуємо те саме число.)
2. Усні обчислення
– Знайдіть 1 /3 суми чисел 55 і 44. (33)
– Знайдіть 1 /5 різниці чисел 85 і 40. (9)
– Знайдіть невідоме число, знаючи, що 1 /4 його становить 17. (68)
– 1/8 відрізка дорівнює 2 см. Чому дорівнює весь відрізок? (16 см)
– Відраховувати по 1 від 702 до 696; від 301 до 290; від 1000 до 988.
Гра “Ланцюжок”
Множник 25, множник 3, знайди добуток (75); збільш його на 3 (78); зменш у 2 рази (39);
3. Математичний диктант
– Добуток чисел 7 і 1 збільшити на добуток чисел 1 і 0.
– Суму чисел 18 і 43 помножити на 1.
– Частку чисел 0 і 8 збільшити в 7 разів.
– Перший множник 1, другий на 49 більше. Знайти добуток.
– Різниця чисел 20 і 19 помножити на їх суму.
– Частку чисел 10 і 10 збільшити на добуток цих чисел.
Відповіді: 7 • 1 + 1 • 0 = 7; (18 + 43) • 1 = 61; 0 : 8 • 7 = 0; 1 • (1 + 49) = 50; (20 – 19) • (20 + 19) = 39; 10 : 10 + 10 • 10 = 101.
4. Зарядка для очей
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Множення і ділення на розрядні одиниці 10; 100
Колективна робота (завдання 82)
Учні порівнюють перший множник і добуток у кожній рівності, роблять висновок про множення на 10 і 100.
– Скільки нулів треба дописати праворуч, щоб помножити це число на 10; 100?
– Щоб помножити число на 10, достатньо дописати до нього праворуч 1 нуль; щоб помножити на 100, достатньо дописати до нього праворуч 2 нулі.
Колективна робота (завдання 83)
Учні порівнюють ділене і частку, роблять висновок про ділення на 10 і на 100.
– Скільки нулів треба відкинути в запису числа, щоб поділити це число на 10; 100?
Щоб розділити число на 10, достатньо відкинути в запису числа праворуч 1 нуль; на 100, достатньо відкинути в запису числа 2 нулі.
Первинне закріплення. Робота в парах
– Зменш у 100 разів числа: 500; 600; 900.
– Збільш у 10 разів: 52; 12; 38.
2. Розв’язування задачі (завдання 84)
– Скільки грошей витратила дівчинка? (4 грн 80 к.)
– Що сказано в задачі про гроші, які витратила дівчинка? (Витрачені гроші складали 1/2 частину від усієї суми.)
– Чи можемо ми дізнатися, скільки грошей було у дівчинки?
– Якою дією?
Учні самостійно записують розв’язання задачі. Взаємоперевірка – в парах.
4 грн 80 к. • 2 = 9 грн 60 к.
3. Фізкультхвилинка
4. Практична робота (завдання 85)
– Як знайти 1/3 довжини відрізка?
123 : 3 = 41 (мм)
Діти креслять відрізок АВ = 123 мм. Позначають точку М таким чином, щоб довжина відрізка AM становила 41 мм.
5. Розв’язування прикладів
Самостійна робота з наступною взаємоперевіркою в парах (завдання 86)
836 : 4 = 209
624 : 3 = 208
749 : 7 = 107
642 : 6 = 107
375 : 5 = 75
6. Робота над задачами
Учні вивчають задачу. Ставлять питання.
– Скільки винограду зібрали робітники? (816 кг)
– Що сказано про кількість винограду, розкладеного в ящики? (Половину винограду розклали.)
– Що відомо про ящики? (По 8 кг кожен)
– Що потрібно дізнатися в задачі? (Скільки знадобилося ящиків?)
Діти самостійно розв’язують задачу. Перевірка – з коментуванням кожної дії.
1) 816 : 2 = 408 (кг) – винограду розклали в ящики;
2) 408 : 8 = 51 (ящ.) – знадобився.
816 : 2 : 8 = 51 (ящ.)
Завдання 88
– Чи зможемо ми відразу відповісти на питання задачі?
– Що для цього потрібно знати? (Скільки метрів тканини потрібно на одне пальто?)
Самостійна робота над задачею. Один учень працює за дошкою.
1) 84 : 28 = 3 (м) – тканини знадобиться на одне пальто;
2) 405 : 3 = 135 (пальто) – можна пошити з 405 м тканини.
7. Диференційована робота над задачею (завдання 89)
Сильніші учні розв’язують задачу за допомогою виразу, всі решта – по діях. Самоперевірка з дошки.
450 : 10 : 15 = 3 (кг) сухарів.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 90; 91 (с. 15).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчилися на уроці?
– Що здалося складним?
– Що найбільше сподобалося?