НАСЕЛЕННЯ, ЙОГО РАСОВИЙ СКЛАД ТА РОЗМІЩЕННЯ. ПОХОДЖЕННЯ ТА ФОРМУВАННЯ СУЧАСНОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ. ПОЛІТИЧНА КАРТА. ОСНОВНІ ДЕРЖАВИ. УКРАЇНА І КРАЇНИ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ
Розділ II
МАТЕРИКИ
Урок № 36
Тема. НАСЕЛЕННЯ, ЙОГО РАСОВИЙ СКЛАД ТА РОЗМІЩЕННЯ. ПОХОДЖЕННЯ ТА ФОРМУВАННЯ СУЧАСНОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ.
ПОЛІТИЧНА КАРТА. ОСНОВНІ ДЕРЖАВИ. УКРАЇНА І КРАЇНИ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ
Мета: дати знання про населення Південної Америки, його расовий склад та розміщення; походження та формування сучасного населення материка; познайомити з особливостями політичної карти материка та історією її формування; визначити основні (найбільші) держави на материку; показати місце української діаспори в країнах
Обладнання: політична карта Південної Америки, карта населення світу, географічні атласи, ілюстрації щодо теми уроку.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Опорні та базові поняття: населення, народність, нація, етнічний склад населення, аборигени, господарство, метиси, мулати, самбо, діаспора.
Географічна номенклатура: країни: Бразілія, Аргентина, Перу, Колумбія,
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
Гра “Вірю – не вірю”
– Материк Південна Америка – найвологіший материк на Землі.
– Крайньою східною точкою материка є мис Кабу-Бранку.
– Південну Америку омивають води Індійського океану.
– Крайньою південною точкою материка є мис Горн.
– Першими європейцями, які з’явилися в Південній Америці були іспанці.
– Материк названий ім’ям людини, яка його відкрила.
– Крайньою північною точкою материка є мис Гальїнас.
– Материк розташований у Східній та переважно в Південній півкулях.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Прийом “Географічна розминка”. Учні по черзі виходять до дошки та показують об’єкти географічної номенклатури материка.
Прийом “Знайди пару”. Учитель називає столиці країн, розташованих на материках, а учні вибирають зі списку, що міститься на дошці, назву відповідної країни та показує її на карті (в роботі учні використовують політичну карту атласу).
1 | США | Вашингтон |
2 | Індія | Нью-Делі |
3 | Китай | Пекін |
4 | Єгипет | Каїр |
5 | Франція | Париж |
6 | Україна | Київ |
7 | Мексика | Мехіко |
8 | Казахстан | Астана |
9 | Монголія | Улан-Батор |
10 | Японія | Токіо |
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Прийом “Естафета”
Учні передають з парти на парту картки із завданнями:
І ряд
1. Що є наслідком орбітального руху Землі?
2. В яких кліматичних поясах розташована Південна Америка?
3. До басейну яких океанів відносяться річки Південної Америки?
4. Дайте визначення поняттю “парамос”.
5. Чому річка Амазонка є повноводною протягом усього року?
6. Хто є корінними мешканцями материка?
II ряд
1. В якій частині Землі на земну поверхню надходить найбільша кількість сонячної радіації?
2. Береги яких материків омиває Атлантичний океан?
3. Де знаходиться зона землетрусів та вулканізму Південної Америки?
4. Дайте визначення поняттю “кампос”.
5. Назвіть найвищу точку Південної Америки.
6. Як впливає господарська діяльність населення на природу Південної Америки?
III ряд
1. Які вітри двічі змінюють напрям свого руху?
2. Яку інформацію дає політична карта світу?
3. Батьківщиною яких культурних рослин є Південна Америка?
4. Дайте визначення поняттю “сельва”
5. Нащадки яких народів Європи заселяють материк?
6. Хто з дослідників материка склав перший опис природи Південної Америки?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя. Історія заселення материка.
2. Прийом “Географічна лабораторія”. Учні працюють в групах, парах над завданнями:
I група. Проведіть дослідження політичної карти Південної Америки. Назвіть країни, що розташовані на материку.
II група. Чому склад населення має надзвичайну складність?
III група. Порівняйте чисельність населення на материку Південна Америка з чисельністю населення інших материків. Зробіть висновки.
IV група. Охарактеризуйте етап колонізації материка європейцями.
V група. За допомогою карт визначте види господарської діяльності насалення на материку.
Учитель обмежує час роботи. Після її виконання учні самостійно роблять висновки та узагальнення.
3. Прийом “Географічний практикум”. Нанесення кордонів країн материка на контурну карту. Підписування назв країн та їх столиць.
4. Прийом “Прес-конференція”. Учні в класі розподіляються на представників країн Південної Америки (Бразілія, Аргентина, Чілі, Венесуела) та іноземних туристів. Туристи задають запитання представникам щодо природи та господарства країн материка, ті у свою чергу відповідають на них.
V. Закріплення нового матеріалу
Географічний диктант
І вар. | Поняття | II вар. | Запитання |
1 | Самбо | 10 | 1. Найбільша країна на материку |
2 | Іспанська | 9 | 2. Нащадки шлюбів європейців та негрів |
3 | Чилі | 8 | 3. Найменша країна на материку |
4 | Мулати | 7 | 4. Мова, якою розмовляє більшість населення Бразілії |
5 | Португальська | 6 | 5. Нащадки шлюбів європейців та індіанців |
6 | Сурінам | 5 | 6. Країна, що розташована в Андах |
7 | Метиси | 4 | 7. Нащадки шлюбів індіанців та негрів |
8 | Аргентина | 3 | 8. Мова, якою розмовляє більшість населення на материку |
9 | Болівія | 2 | 9. Друга за площею держава на материку |
10 | Бразілія | 1 | 10. Країна, що не має виходу до моря |
VI. Підсумок уроку
Учні роблять висновки відповідно до мети і завдань уроку.
VII. Домашнє завдання
– Опрацювати текст підручника.
– Підготувати повідомлення щодо особливостей природи Північної Америки.
– Скласти “Лист двійочника” з описом природи Південної Америки.
Урок № 37
Тема. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ З ТЕМ “АВСТРАЛІЯ”, “ПІВДЕННА АМЕРИКА”
(форму і методи уроку обирає вчитель)