НАСЕЛЕННЯ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ, ФОРМУВАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ КАРТИ МАТЕРИКА
Мета:
– поглибити та систематизувати знання про освоєння материка, формування сучасного населення Південної Америки; сформувати знання про особливості населення материка, його кількість, склад та розміщення; ознайомити з політичною картою Південної Америки; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати головні риси населення материка за тематичними карти атласу;
– розвивати вміння організовувати навчальну співпрацю з учителем та однолітками, працювати індивідуально та в групі; свідомо використовувати мовні
– сприяти розвиткові картографічної грамотності, пізнавального інтересу, самостійності.
Обладнання: політична карта Південної Америки, атласи, підручники, комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійна презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати: учні зможуть характеризувати риси населення та географічне положення країн Південної Америки за картами атласу; пояснювати причини строкатого етнічного складу населення, нерівномірного розселення.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Прийом
– Пригадайте, представники яких країн брали участь у колонізації Південної Америки.
– Які держави існували на території материка в давні часи?
– Пригадайте, якими причинами обумовлене швидке зростання чисельності населення Африки.
– Які частини материка Південна Америка, на ваш погляд, мають найбільш сприятливі умови для життя людей?
– Які види господарської діяльності людини, на ваш погляд, можуть розвиватися в країнах Південної Америки на основі її природних багатств?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом “Практичність теорії”
Дослідження та порівняння природи материків Африки та Південної Америки дозволяють дійти висновку, що найбільшим багатством та різноманіттям, контрастами природи відрізняється Південна Америка. До того ж Південна Америка має дуже різноманітний етнічний склад населення. Причини різноманіття природи ви визначали протягом попередніх уроків. А для визначення причин строкатості етносів потрібно пригадати, як відбувалося заселення та освоєння материка.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Історія заселення материка
Робота з мультимедійною презентацією
Корінні жителі Південної Америки – індіанці – це нащадки азіатських племен, які, на думку вчених, перейшли “Берінговий міст” та поступово просувалися на південь. Вони з’явилися в Південній Америці близько 15-17 тис. років тому, займалися полюванням, збиральництвом і рибальством.
Приблизно з 1500 р. почалася імміграція іспанців і португальців. Розширюючи свої володіння, колонізатори прагнули обернути індіанців на рабів, відтіснили їх усередину материка на незручні для життя землі. Слідом за іспанцями в боротьбу за захоплення територій на материку вступили французи, англійці й голландці. Щоб компенсувати дефіцит робочих рук, європейці почали ввозити рабів з Африки. У період із XVI до початку XIX ст. було продано в рабство і привезено до Америки понад 10 млн африканців. Після скасування рабства в першій половині XIX ст. для роботи на плантаціях почали приїжджати китайці та індійці. У ХІХ-ХХ ст. до Південної Америки приїхало багато вихідців з інших країн – японці, араби, німці, а також росіяни та українці.
Висновок 1. У давні часи Південну Америку заселили нащадки азіатських племен – індіанці. З кінця XV ст. розпочалася колонізація материка європейцями.
2. Раси і народи
Робота з картою “Раси та народи”
Завдання. За картами атласу визначте, представники яких рас проживають у Південній Америці. Спробуйте пояснити різноманітний етнічний склад населення материка. Порівняйте його з етнічним складом населення Африки.
На південноамериканському континенті проживають представники європеоїдної (25 %), монголоїдної (15 %), негроїдної (10 %) рас, а також змішані раси (50 %, креоли, мулати, метиси, самбо), які виникли на їхній основі.
Інтенсивне міжрасове змішання почалося в колоніальний період, у результаті чого етнічний склад населення материка набув надзвичайної строкатості. Тривалий процес злиття мов, звичаїв, традицій спричинив утворення нових народів Південної Америки. Змішане населення переважає в багатьох країнах материка. Більшість населення говорить іспанською мовою, у Бразилії – португальською, деяким групам індіанців удалося зберегти свої рідні мови.
Висновок 2. Населення Південної Америки, як і Африки, відрізняється надзвичайно різноманітним етнічним складом.
3. Кількість і розміщення населення
У Південній Америці проживають понад 500 млн осіб. За останні півстоліття кількість населення збільшилася майже втричі і продовжує швидко зростати. У родинах південноамериканців традиційно багато дітей, тому Південну Америку часто називають континентом “молоді”. Приблизно 43 % його населення – молодь віком до 15 років.
Робота з картою “Густота населення”
Завдання. За картами атласу установіть райони найбільшого та найменшого скупчення населення в Південній Америці.
Майже 90 % населення континенту живе в приморській частині. Там розташовані найбільші міста, які разом з прилеглими територіями охоплюють великі площі та кількість населення: Сан-Паулу (19 млн), Буенос-Айрес (13 млн), Ріо-де-Жанейро (12 млн).
Ще однією особливістю розміщення населення Південної Америки є його “високогірне” проживання. У деяких андійських країнах значна частина населення проживає на висоті 2400-2600 м над рівнем моря.
У той же час величезні простори Південної Америки в районі екваторіальних лісів і на півдні залишаються майже ненаселеними.
Висновок 3. Населення розміщується територією материка нерівномірно.
4. Формування політичної карти
Робота з політичною картою Південної Америки, мультимедійною презентацією
У I тис. нашої ери в Південній Америці виникли перші держави. Задовго до появи знаменитої імперії інків на схилах Анд існували могутні індіанські держави – Чавін, Мочіка та Паракас. Чавінці займалися землеробством, були чудовими будівельниками, уміли робити витончений посуд із глини, прикраси та статуетки із золота й срібла. Мешканці Мочіки відкрили секрет виплавки міді з руди, опанували виготовлення бронзи, вирощували на схилах гір маїс, маніок, картоплю, розводили лам. Паракаські лікарі знали хірургію і вміли робити складні операції. На момент приходу європейців на материку існувала могутня імперія інків. Вони будували величні храми, міста, дороги високо в горах, виготовляли найтонші вовняні тканини, посуд, ювелірні прикраси. Конкістадори припинили розвиток дивної імперії. Наприкінці XV – на початку XVI ст. територія Південної Америки була поділена між декількома країнами Європи.
Плавання X. Колумба, військові експедиції Ф. Пісарро та інших конкістадорів стали причиною затвердження іспанського панування на всьому материку, за винятком Бразилії, яка почала належати Португалії, і Гвіани, захопленої Англією, Голландією і Францією. У результаті національно-визвольної боротьби, яка на початку XIX ст. охопила весь континент, на материку утворилися нові держави. На сучасній політичній карті Південної Америки 15 країн, із них 12 – незалежні. Усі країни континенту належать до групи країн, що розвиваються. Майже всі країни Південної Америки, крім Болівії і Парагваю, мають вихід до океанів. Найбільшими за площею є Бразилія та Аргентина.
Висновок 3. За давніх часів на території материка існували могутні землеробські держави. Країни Південної Америки, як і Африки, пройшли тривалий шлях колоніального розвитку і національно-визвольної боротьби.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота в групах
Прийом “Географічний практикум”
Завдання. Складіть характеристику географічного положення однієї з країн Південної Америки за планом: а) у якій частині материка розташована; б) із якими державами межує; в) якими морями (океанами) омивається; г) приблизна протяжність із півночі на південь та із заходу на схід; д) назва столиці, її географічні координати.
Прийом “Мандрівка в Інтернет”
Завдання. Знайдіть на інформаційних сайтах інформацію про культурні об’єкти ЮНЕСКО в Південній Америці. Підготуйте коротке повідомлення про один з них.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ
(Учні формулюють висновки з допомогою учителя.)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Позначити на контурній карті країни материка та їхні столиці.
3. За бажанням: скласти кросворд “Країни Південної Америки”.
4. Випереджальне: об’єднатися в групи, підготувати презентацію країни Південної Америки (Бразилія, Аргентина, Чилі) у вигляді опису туристичного маршруту; намалювати власний герб.