НАСЕЛЕННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. ПОЛІТИЧНА КАРТА. ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ
УРОК 47. НАСЕЛЕННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. ПОЛІТИЧНА КАРТА. ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ
Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про особливості заселення Північної Америки, кількісний, расовий та етнічний склад населення материка; формувати знання про політичну карту Північної Америки; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати населення материка, порівнювати його з характеристиками населення Південної Америки, ознайомити з прикладами зв’язків країн материка з Україною.
Обладнання:
Основні поняття: густота населення, індіанці, аборигени, колонізатори, афроамериканці, діаспора, релігія, господарство, розвинена країна, країна, що розвивається, промисловість, сільське господарство, транспорт.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
– Чому дорівнює сучасна кількість населення світу?
– Яку інформацію можна дізнатися з політичної карти?
– Представники яких країн брали участь в освоєнні території Америки?
– Пригадайте з курсу історії,
– У яких відомих художніх творах докладно описані життя й побут індіанців, порушені проблеми конфлікту білих переселенців і корінних жителів?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Чи уявляв собі Христофор Колумб, вирушаючи на пошуки західного морського шляху до Індії, масштаби свого відкриття? Що сталося б із доколумбовими цивілізаціями на материку у разі набагато пізнішого відкриття цих земель європейцями? Ці питання й дотепер викликають хвилювання та суперечки сучасних вчених. Але історію нікому ще не вдавалося повернути назад. Як би там не було, за словами сучасного дослідника Північної Америки, “…те, що створено людиною на цьому континенті, гідне поваги…”. Отже, завершуючи вивчення Північної Америки, настав час пригадати особливості заселення материка, визначити характерні ознаки його населення, ознайомитися із сучасною політичною картою.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Особливості заселення Північної Америки
У результаті складного історичного процесу освоєння і заселення на материку сформувалося кілька етнічних груп населення: американці європейського походження (нащадки англійців, ірландців, німців та ін.), афроамериканці (нащадки рабів-африканців, які були завезені на материк у XVI-XIX ст.), американці-аборигени (індіанці, алеути, ескімоси), представники мішаних рас (мулати, метиси, креоли, самбо).
Чимало людей переселяються до США і Канади і в наш час. У цих країнах Північної Америки проживають багато наших співвітчизників: українська діаспора тут нараховує більш ніж 1,6 млн. осіб.
2. Кількість населення та його розміщення
Загальна кількість населення материка становить близько 490 млн. осіб. Розміщення населення по території материка є нерівномірним. Малонаселеними є північна та західна частини материка. Найбільша густота населення (100 чол/км2) – на східному узбережжі.
У містах проживає близько 3/4 населення Північної Америки. Найбільші міста: Мехіко (із пригородами близько 20 млн осіб), Нью-Йорк (16,6 млн), Лос – Анджелес (13,1 млн), Торонто (4,5 млн.), Монреаль (3,4 млн.).
3. Політична карта
У Північній Америці та прилеглих до неї островах нараховуються 38 країн включаючи залежні. Однак більшу частину території займають три великі держави: Канада, США і Мексика. З острівних держав найбільшою є Куба, розташована на однойменному острові та дрібних островах у Карибському морі.
США і Канада, які займають більшу частину материка, мають вигідне для розвитку господарства географічне положення і колосальні природні багатства. Це високорозвинені країни світу із багатогалузевим господарством і високим рівнем життя населення. Мексика та інші країни Північної Америки належать до країн, що розвиваються. Господарства цих держав перебувають у тісному взаємозв’язку з економікою США.
4. Зв’язки України з країнами материка
V. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання (робота за варіантами)
Охарактеризувати країни Північної Америки (США, Канада, Мексика, Куба), використовуючи текст параграфа та карти атласа. Результати занести в таблицю:
Назва країни | Географічне положення | Природні умови і ресурси | Населення | Господарство |
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
– Опрацювати параграф…
– Позначити на контурній карті країни Північної Америки та їх столиці.
– Скласти кросворд “Країни і міста Північної Америки”.
– Підготуватися до підсумкового уроку. Повторити параграфи…