Не з прикметниками
МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ
ПРИКМЕТНИК
§30. Не з прикметниками
266. Пригадайте правила правопису не з іменниками. Спишіть прислів’я, розкриваючи дужки.
1. Від любові до (не)нависті – один крок. 2 (Не)прзвдою світ обійдеш, та назад не вернешся. 3. Вовк козі (недовариш. 4. (Не)голка шиє, а руки (Нар. творчість).
Не з прикметниками може писатися разом і окремо.
Разом пишеться:
1) якщо прикметник не вживається без не-: ненависний, немічний, невгамовний;
2) якщо прикметник з не – можна замінити синонімом: невисокий – низький,
Окремо пишеться:
1) якщо є протиставлення (сполучник я): У кожного в житті дорога не легка, а терниста (Нар. творчість);
2) якщо прикметник виступає присудком: Березень не тепліший за жовтень.
Орфограма Не з прикметниками
267. Попрацюйте в парах. Прочитайте речення. Випишіть прикметники з префіксом не-, доберіть до них синоніми.
1. Щось весело гукнув із стріхи немолодий уже чоловік Лев Кияниця. 2. Скоро з-за хати виплив невеличкий човник, з в човнику й співці. 3. Сумно і смутно людині, коли всихає і сліпне уява, коли, обертаючись до найдорожчих джерел дитинства
268. Замініть виділені частини речення прикметниками з префіксом не – і запишіть словосполучення.
Зразок. Річ, яка коштує дешево – недорога річ.
Промінь, що не згасає. Розмова, яка ведеться тихо. Сила, яку не можна здолати. Твір, який не можна перевершити. Слава, що ніколи не вмре. Вчинок, який не можна зрозуміти. Дитина, яка нікого не слухає.
Чому в прислів’ї “Не великою силою здолає мисливець лева, а тим, що мисливська мудріша голова не з прикметником пишеться окремо? Як зміниться значення вислову, якщо не з прикметником написати разом?
270. Складіть і запишіть речення з кожним поданим прикметником.
Незнайомий, не знайомий, нелегкий, не легкий, невеликий, не великий.
271. Перекладіть текст українською мовою і запишіть.
Однажды ночью я проснулся от непонятного ощущения и прислушался. Наступила необыкновенная тишина. Я открыл глаза. Неяркий белый свет наполнял комнату. Я встал и подошел к окну. За стеклами было снежно и безмолвно. В туманном небе на неожиданной головокружительной высоте стояла луна.
Небольшая птица села на ветку клена в саду. Ветка закачалась, с нее посыпался снег. Птица поднялась и полетела над невысокими кустами, а снег все сыпался, как непрозрачный стеклянный дождь (За К. Паустовським).
Ощущение – відчуття
Безмолвно – безгомінно
Стекла – тут: шибка;
Головокружительный – запаморочливий
272. I. Спишіть речення, розкриваючи дужки.
1. Тепер цим (не)великим деревцям ні гайворони, ні вепри (не)страшні: гайворони не подужають висмикнути, вепрам зміцніле коріння не смакує. 2. Вода в річці зробилася сірою і (не)привітною. 3. Арсенові набридало дивитися на (не)рухомі поплавці, і він часто-густо засинав. 4. І в тому (не)злобливому шелесті лісу, і в димах, і в кожному (не)сподіваному зламі стежки вчувалася до кора, що давно тут не була. 5. Небо стало (не)прозорим, а якимось мутним (Із тв. Григора Тютюнника). ІІ. Виконайте розбір виділеного іменника як частини мови.
МАНДРІВКА УКРАЇНОЮ
АВТОНОМНА РЕСПУБЛІКА КРИМ
Назва столиці Автономної Республіки Крим міста Сімферополь походит в від давньогрецьких слів сімферо – “збирати докупи, з’єднувати” або “бути корисним, давати вигоду” і поліс – “місто”.
А назва славетного міста-героя Севастополь походить від грецьких слів себастос – “великий, царський” і вже відомого вам поліс й означає “величаве місто”. Поблизу Севастополя збереглися залишки стародавнього Херсонеса – античного міста-держави. За переказами, у храмі, розташованому серед руїн Херсонеса, прийняв християнство київський князь Володимир Великий.
На півдні Кримського півострова, на узбережжі Чорного ‘ моря, розташовані курортні міста – Алушта, Гурзуф, Ялта, Алупка, Форос та інші.
Неподалік від Гурзуфа узбережжя поділяєтеся на дві частини горою Аю-Даг (Ведмідь-гора), що схожа на ведмедя, який п’є воду з Чорного моря. Безліч історій пов’язано з горою Аю-Даг.
Крим. Ведмідь-гора
Дуже давно, як розповідає легенда, у Кримських горах жили велетенські ведмеді, ватажком яких був старий грізний звір. Якось ведмеді знайшли на березі між уламками розбитого корабля маленьке дівча. Вони прийняли дитя до гурту й опікувалися ним: годували, оберігали від інших хижаків.
Минали роки. Виросла дівчина-красуня, наділена чарівним голосом. Щовечора ведмеді слухали її спів.
Одного разу, коли ведмеді були на полюванні, неподалік від їхнього лігва прибило човен із знесиленим юнаком-красенем. Дівчина нагодувала хлопця і заховала його в чагарниках. А коли хлопець, набравшись сил, вирушав у дорогу, він запитав дівчину:
– Чи попливеш зі мною?
Вона відповіла:
– Я з тобою попливу й на край світу.
Коли хлопець спустив на воду човна, загриміло, стряслося повітря від звіриного ревища… То поверталися з полювання ведмеді.
Ватажок підбіг до моря і припав до води. Завирували хвилі, сильна течія потягла човен до берега. У розпачі дівчина заспівала. Старий ведмідь заслухався милим голосом своєї вихованки і закам’янів… (Із календаря).
1. Чи бували ви на Південному березі Криму? Розкажіть одне одному про свої подорожі Кримом.
2. Чи знаєте легенди і перекази, пов’язані з назвами населених пунктів, гір у цій місцевості?
3. Кого з художників, що малювали морські пейзажі, ви знаєте?
4. Пригадайте правила вживання розділових знаків при прямій мові та діалозі. Поясніте уживання розділових знаків при діалозі у тексті.
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ
1. Які стилі мовлення вам відомі?
2. Назвіть основні ознаки наукового стилю.
273. І. Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Визначте тему й основну думку. Які ознаки підтверджують науковий виклад тексту?
Озер наземній кулі величезна кількість. Озером називається природна водойма, що являє собою заповнене водою заглиблення у земній поверхні. Найбільше озеро-море на Землі (371 тис. квадратних кілометрів) – Каспійське, найглибше (1620 м) – Байкал. У довжину озеро Байкал простяглося на 636 км, а площа дзеркала становить 31,5 тис. квадратних кілометрів. У Байкалі зосереджено п’яту частину прісних вод планети.
За походженням озерні улоговини – заглиблення, в яких знаходяться озера,- поділяють на кілька типів: тектонічні, загатні, вулканічні, провальні, стариці; за водним режимом – стічні й безстічні; за солоністю – прісні та солоні. Найбільші й найглибші з них – тектонічні – утворюються в результаті рухів земної кори. У процесі повільного опускання великих її ділянок виникли улоговини Каспійського й Аральського озер-морів. Улоговина Байкалу – наслідок утворення гігантських тріщин й розходження ділянок земної кори.
У долинах гірських річок трапляються глибокі загатні озера. Прикладом може стати Сарезьке озеро на Памірі. Його глибина – понад 400 м.
На східному узбережжі Середземного моря лежить Мертве море. Це не справжнє море, а солоне озеро завдовжки 76 км і завширшки від 4,5 до 16 км. Його глибина сягає 356 м. Це озеро унікальне тим, що його береги знаходяться на 400 м нижче рівня моря. Дослідження показали, що і 1 л води цього озера міститься у середньому 260 г різних мінеральних солей. Іноді сюди запливає риба з річки Йордан і гине через одну-дві хвилини. Риба, викинута на берег, тверда, як камінь, бо перебуває у щільному панцирі з солі. У цій водоймі не можна потонути: солона вода виштовхує людину на поверхню (Б. Садкіна, Б. Чернов).
II. Складіть план тексту у формі питальних речень. Підготуйтеся до стислого переказу, користуючись поданою пам’яткою.
Як готуватися до стислого переказу тексту
1. Прочитайте уважно текст, визначте тему й основну думку.
2. Поділіть висловлювання на частини. Визначте, яка інформація є основною, а яка – другорядною.
3. Поміркуйте, які частини можна об’єднати, узагальнити.
4. Складіть план майбутнього переказу.
5. Викладіть кожну частину тексту, опустивши все менш істотне, але зберігаючи логіку і послідовність викладу.
Related posts:
- НАПИСАННЯ НЕ З ПРИКМЕТНИКАМИ Морфологія та орфографія. Прикметник § 47. НАПИСАННЯ НЕ З ПРИКМЕТНИКАМИ Про те, коли треба писати не з прикметниками разом, а коли – окремо ПРИГАДАЙМО. Як пишемо не з іменниками? 392 Порівняйте написання виділених слів. Визначте, у якому реченні щось заперечується. У якому реченні прикметник з не виражає одне поняття? Зробіть висновок про написання не з […]...
- Не з прикметниками МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Не з прикметниками 1. Не Виступає в ролі префікса і пишеться разом: А) якщо прикметник без Не не вживається: Невгамовний, нестерпний, недбалий; Б) якщо прикметник з Не можна замінити словом, близьким за змістом: Нерозумний (= дурний), неживий (= мертвий), нескладний (= простий). 2. Не виступає в ролі частки і пишеться окремо: А) […]...
- Побудова сполучень слів і речень із прикметниками, уведення їх у текст ПРИКМЕТНИК Побудова сполучень слів і речень із прикметниками, уведення їх у текст 233. Прочитайте сполучення прикметників з іменниками. Лебединий пух, лебедина пісня, лебедина хода; весняний ранок, весняна роса, весняний настрій; молочна каша, молочна імла, молочні ріки; скляний посуд, скляні очі, скляний погляд. Випишіть сполучення прикметників з іменниками, у яких прикметники вжиті в переносному значенні. Складіть […]...
- ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ НА ПОБУДОВУ РЕЧЕНЬ З ПРИКМЕТНИКАМИ, ВИЗНАЧЕННЯ ВІДМІНКІВ ПРИКМЕТНИКІВ Мета: закріпити знання учнів про відмінювання прикметників; розвивати вміння визначати відмінки прикметників у реченні; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати уважність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Пролунав дзвінок, Починаємо урок. Працюй наполегливо, старанно, Щоб кожну хвилину Не втратити марно. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Каліграфічна хвилинка Загадка Щоб скріпилось за один момент, Будівельник додав у розчин… […]...
- ПОБУДОВА СПОЛУЧЕНЬ СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ПРИКМЕТНИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ, ВВЕДЕННЯ ЇХ У ТЕКСТ Урок 54. ПОБУДОВА СПОЛУЧЕНЬ СЛІВ І РЕЧЕНЬ З ПРИКМЕТНИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКОВИХ ФОРМАХ, ВВЕДЕННЯ ЇХ У ТЕКСТ Мета: закріплювати вміння учнів визначати відмінок прикметників у реченні за питаннями, закінченням та відмінком іменника; розвивати мовленнєве чуття; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати уважність, старанність, наполегливість у вивченні рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі за парти […]...
- ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 45 ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 45 1. Перевірка домашнього завдання – Прочитайте опис синички, який ви знайшли у вправі 154. – Які слова допомогли зобразити синичку? Назвіть їх. – До якої частини мови вони належать? 2. Каліграфічна хвилинка Фф Фф Фф ан ер фанера фартух – Доберіть до цих слів спільнокореневі слова. Фанера… (фанерний, фанерка); Фартух… […]...
- Синтаксичний розбір безсполучникового складного речення – Безсполучникове складне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Безсполучникове складне речення Синтаксичний розбір безсполучникового складного речення Послідовність розбору 1. Зазначити, що речення складне, безсполучникове. 2. Схарактеризувати речення за метою висловлювання та інтонацією. 3. Визначити типи частин безсполучникового речення (однорідні чи неоднорідні частини) і смислові зв’язки між ними: А) якщо частини однорідні (однотипні), указати, які смислові зв’язки виражають: одночасність, послідовність дій […]...
- Інтонація у складнопідрядному реченні – Складнопідрядне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Складнопідрядне речення Інтонація у складнопідрядному реченні Частини складнопідрядного речення, як і будь-якого складного речення, не мають самостійної інтонаційної завершеності: закінчена інтонація охоплює все речення в цілому. У вимові головна й підрядна частини розмежовуються паузою (/): Я покажу вам сад, / де на колінах яблуні спить вітер (М. Вінграновський)....
- Розбір іменника як частини мови – Іменник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Іменник Розбір іменника як частини мови Послідовність розбору 1. Назва частини мови. Загальне значення. 2. Морфологічні ознаки: А) початкова форма (називний відмінок однини); Б) власна чи загальна назва, означає істоту чи неістоту; В) число (вказати, вживається в однині і множині чи лише в однині або лише в множині); Г) рід; Г) відміна, група […]...
- Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники) РЕЧЕННЯ Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники) 71. Прочитайте текст, уставляючи з довідки пропущені слова. Сонечко пробилося крізь кучеряві і… хмари. Його теплі й… промінчики заграли на клумбі. Білі та… ромашки тягнулися до сонця. Яскраві, але… нагідки золотом укрили клумбу. Довідка: темні, радісні, жовті, низенькі. – Спишіть текст, доповніть його однорідними членами […]...
- АЛОТРОФНЕ ОЗЕРО Екологія – охорона природи АЛОТРОФНЕ ОЗЕРО – озеро, вода якого отримує біогенні мін. та орг. речовини в основному з водозбірної площі....
- Складні випадки правопису НЕ з частинами мови – Орфографія Українська мова Орфографія Складні випадки правопису НЕ з частинами мови НЕ пишеться разом: 1. З іменниками та прикметниками: – якщо іменник (прикметник) без не не вживається: недуга, немовля, ненависть, немічний; – іменник (прикметник) з префіксом не – становить єдину назву (характеристику) предмета, яку в багатьох випадках можна передати синонімом: неправда (брехня), нещастя (лихо), неволя (рабство), […]...
- Тема, основна думка, заголовок тексту ТЕКСТ Тема, основна думка, заголовок тексту 13. Прочитайте. Уранці Оля виглянула у вікно й не впізнала побаченого. Зелене листя на деревах змінилося на жовте, оранжеве й навіть коричневе. Сонце за вікном не світило так яскраво. Удень Оля пішла до парку. Осінь розмалювала його всіма барвами. Дівчинка йшла килимом із різнобарвних листочків. Вона набрала повний оберемок […]...
- Відокремлені члени речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Відокремлені члени речення Відокремленими називаються члени речення, що за змістом виділяються при усному мовленні інтонацією, а на письмі – розділовими знаками: Позамістом лежали Кримські гори, вкриті лісом (П. Панч). Відокремлений член речення виділяється на письмі комами, рідше – тире. Відокремленими можуть бути означення (також […]...
- Що таке текст РОЗДІЛ 2. ТЕКСТ § 4. Що таке текст Пояснення Пригадайте! Зв’язані за змістом речення утворюють текст. Слово “текст” з латини означає сплетіння, з’єднання. У тексті речення розміщені у певній послідовності. До тексту можна дібрати заголовок. У кожному тексті є тема і мета. Тема тексту – це його зміст, те, про що (або про кого) в […]...
- ПРИКМЕТНИКИ-СИНОНІМИ, ПРИКМЕТНИКИ-АНТОНІМИ. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Мета: ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; розкрити поняття багатозначності прикметників; вчити учнів уживати прикметники в прямому та переносному значеннях; розвивати усне та писемне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до праці. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі мерщій сідайте, діти, Домовляймось не шуміти, На уроці не дрімати, Руки вчасно підіймати. І […]...
- СПОЛУЧЕННЯ БУКВ ЙО, ЬО ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 35. СПОЛУЧЕННЯ БУКВ ЙО, ЬО Про те, коли у словах пишемо буквосполучення йо, а коли – ьо, та взагалі про правильну вимову Прочитайте речення. Знайдіть і вимовте вголос слова зі сполученнями букв йо, ьо. Простежте, яке із цих сполучень пишемо на початку складу, а яке – в кінці складу. 1. […]...
- Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні – Безсполучникове складне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Безсполучникове складне речення Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні Залежно від характеру смислових зв’язків та інтонації між частинами безсполучникового складного речення може ставитися кома, крапка з комою, двокрапка або тире. Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні Кома в безсполучниковому складному реченні ставиться тоді, коли його частини виражають одночасність, послідовність […]...
- Актуальне членування ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУ Актуальне членування Термін “актуальне членування речення” пов’язаний із комунікативним аспектом будови речення, з реченням як висловленням. Реченню як висловленню властиве Актуальне членування – смислове членування, пов’язане з відповідним контекстом або ситуацією. Актуальне членування відповідає комунікативному завданню, тобто орієнтоване на актуальну (важливу в даний момент) інформацію. Отже, актуальне членування речення стосується лише мовлення і […]...
- ВОДОЙМА Екологія – охорона природи ВОДОЙМА – природне або штучне скупчення проточних чи нерухомих вод (річка, озеро). У вузькому розумінні В. – це місце скупчення нерухомих вод (озеро, водосховище) і водостік (річка, канал, струмок)....
- Окличні та неокличні речення – Речення Словосполучення Речення Окличні та неокличні речення Якщо розповідне, питальне чи спонукальне речення вимовляється з підсиленням, з додатковою окличною інтонацією, то це речення є окличним. Усі інші речення є неокличними. Наприклад: Не сполохай рідного слова, а захисти його, до серця притули, життям своїм переповни! (І. Драч) Вертаюсь додому. – Де ти, татку, ходиш?! – лунає в […]...
- Складання речень з однорідними членами РЕЧЕННЯ Складання речень з однорідними членами 75. Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви. Перед юнаком розкинулося місто металургів. Воно постало з козац..кого хутора й виросло до гіганта. Місто ввібрало в себе силу козац. кого краю, і гнів його, і легенди, і поезію. Чи зберігає воно все це в душі своїй зараз? Яку пам’ять про себе передасть? […]...
- Послідовність аналізу тексту УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУ Послідовність аналізу тексту 1. Указати тему тексту. 2. З’ясувати, до якого типу і стилю мовлення він належить. 3. Визначити, які підтеми і мікротеми виділені у змісті тексту. 4. Пояснити поділ тексту на абзаци. 5. Пояснити зв’язки між реченнями у складному синтаксичному цілому (ССЦ). 6. Схарактеризувати мовні засоби міжфразного […]...
- Види зв’язку між складовими частинами тексту УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУ Види зв’язку між складовими частинами тексту Усі складові частини тексту пов’язані між собою, і цим забезпечується його змістова цілісність. Види текстового зв’язку різноманітні. Два з них – Послідовний і паралельний – ми вже розглянули. Існує також Контактний – це зв’язок між реченнями чи групами речень, розташованих безпосередньо одне […]...
- Тема, основна думка в текстах розповідях, описах, міркуваннях ТЕКСТ Тема, основна думка в текстах розповідях, описах, міркуваннях 17. Прочитайте текст. Перекажіть. Восени сонечка ховаються на узліссі або під горою, за великим камінням. Буває, що вони зимують у всіх на виду – на стовбурі дерева або на телеграфному стовпі. Їх поливає дощ, засипає сніг. Щоб не замерзнути, вони ще з осені втрачають воду, підсихають […]...
- Синтаксичний розбір складнопідрядного речення – Основні види складнопідрядних речень СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Основні види складнопідрядних речень Синтаксичний розбір складнопідрядного речення Послідовність розбору 1. Зазначити, що речення складне, сполучникове, складнопідрядне. 2. Схарактеризувати речення за метою висловлювання та інтонацією. 3. Назвати головну і підрядну частини, поставити питання від головної до підрядної. 4. Визначити характер залежності підрядної частини від головної (залежить від головної частини в цілому чи […]...
- Розділові знаки у складносурядному реченні – Складносурядне речення Складне речення Складносурядне речення Розділові знаки у складносурядному реченні У складносурядному реченні ставиться: Кома, якщо частини з’єднані сполучниками сурядності і, й, та, а, але, зате, проте, однак, або, чи, або… або, чи… чи: Холодні зірки мерехтіли в темному небі, і нескінченний Чумацький Шлях простягався у вічність двома велетенськими кривими коліями (О. Довженко). Ні двора не […]...
- ЗОНА ОКЕАНУ (МОРЯ) ЕКОЛОГІЧНА Екологія – охорона природи ЗОНА ОКЕАНУ (МОРЯ) ЕКОЛОГІЧНА – чітко окреслена за прир. умовами велика частина океану або моря; найголовніші з них: узбережна (літораль), відкритого моря (пелагіаль, батіаль) та глибинна (абісаль)....
- ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 12 ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 12 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 45, с. 25) Учитель заслуховує кілька творів. Учні висловлюють свої враження щодо дотримання структури текстів. – Що об’єднує ваші твори? (У них – спільна тема.) – Яким є тип тексту, що ви його складали вдома? 2. Робота з дидактичним матеріалом – Прочитайте текст. – Який […]...
- Використання прикметників в описах пейзажу Тема. Використання прикметників в описах пейзажу. (Вправи 244-247). Мета. Розвивати уміння дітей визначати рід, число та відмінок прикметників за закінченнями та формою іменників, з якими зв’язані прикметники. Збагачувати активний словниковий запас учнів. Удосконалити уміння учнів використовувати прикметники в описі, уміння робити висновки. Виховувати спостережливість, любов до природи. Обладнання: малюнки зимової природи, мовний матеріал, підручник, зошит. […]...
- Додаток – Просте речення Словосполучення Просте речення Додаток Додатком називається другорядний член речення, який означає предмет і відповідає на питання непрямих відмінків (Р. кого? чого? Д. кому? чому? 3. кого? що? О. ким? чим? М. (на) кому? (на) чому?). Додатки найчастіше виражаються іменниками та займенниками: Додатки можуть також виражатися прикметниками, дієприкметниками, числівниками (часто в сполученні з іменниками), інфінітивом та […]...
- Складне речення. Розділові знаки в складному реченні ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 4 Складне речення. Розділові знаки в складному реченні Пригадаймо! 1. Які речення бувають за будовою? 2. Скільки граматичних основ має просте речення? 3. Скільки граматичних основ має складне речення? 4. Доведіть що речення просте: Цей скрипаль майстерно володіє технікою гри. 5. Доведіть, що речення складне: Відомим історичним твором, який […]...
- Прикладка – Просте речення Словосполучення Просте речення Прикладка Прикладка – це означення, яке виражається іменником і дає предметові другу назву. Прикладка вказує на професію, рід занять, вік, національність, виступає власного назвою географічних та інших об’єктів, людей. У художньому стилі прикладка дає предметові образну назву: ніченька-чарівниченька, дуб-велетень, дівчина-красуня. Прикладки бувають поширені й непоширені: Непоширена прикладка з означуваним словом пишеться через […]...
- Складнопідрядне речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Складнопідрядне речення Складнопідрядним називається речення, у якому одне просте речення залежить від іншого і пояснює його. Складнопідрядне речення складається з головного і підрядного. Головним називається незалежне, пояснюване речення, а Підрядним – залежне, пояснююче. Підрядне речення відповідає на питання. Святковим здається вечір, коли тобі добре […]...
- Складносурядне речення, його будова і засоби зв’язку – Складносурядне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Складносурядне речення Складносурядне речення, його будова і засоби зв’язку Складносурядним називається складне речення, частини якого синтаксично рівноправні й поєднані між собою інтонацією та сполучниками сурядності. Верби сплакували листям, і золоті сльози гнало за водою (Григорій Тютюнник). Птахи сполохано злетіли, а з їхніх крил на воду обтрусилися краплі (М. Стельмах). Батько ніколи досі […]...
- Вимова та написання закінчень ПРИКМЕТНИК & 29. Вимова та написання закінчень – ій у прикметниках жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини Вишита сорочка, як душа моя… Євген Безкоровайний 258. 1. Прочитай поетичні рядки. Яке значення має для українців вишита сорочка? Вишита сорочка, як душа моя, Веселково сяє, радістю буя. Хрестиком – узори, гладдю – кольори, Бо найкраща […]...
- Структура тексту. Тема, мікротема, тематичне речення. Простий план завершеного тексту ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 62 Структура тексту. Тема, мікротема, тематичне речення. Простий план завершеного тексту Пригадаймо! 1. Що вам відомо про текст із початкових класів? 2. Які його ознаки? 3. Що таке тема тексту? Основна думка? 570 Виберіть із підручника будь-яке висловлювання. Сформулюйте його основну думку. Доведіть, що це висловлювання є зв’язним завершеним текстом. Запам’ятаймо! […]...
- БУКВИ Н І НН У ПРИКМЕТНИКАХ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Прикметник § 29. БУКВИ Н І НН У ПРИКМЕТНИКАХ Про написання – нн – у прикметниках на межі кореня і суфікса, а також про прикметникові суфікси – енн-, – анн- ПРИГАДАЙМО. Коли у словах відбувається збіг приголосних? 250 Порівняйте написання прикметників. Визначте, від яких іменників їх утворено та чи закінчується основа […]...
- Написання слів із частками разом, окремо та через дефіс – Частка Службові частини мови Частка Написання слів із частками разом, окремо та через дефіс Разом пишуться: – з не, якщо слово без нього не вживається: немовля, нестерпний, ненавидіти, нехтуючи; – з не – іменники, прикметники, прислівники, які можна замінити синонімами без не: нещастя (лихо), невеселий (сумний), нерідко (часто); – у складі префікса недо – із значенням […]...
- Розповідні речення РЕЧЕННЯ §19 Розповідні речення 231. Попрацюйте разом! 1. Підготуйтеся до читання вірша вголос. Сніжок стомився Та й зупинився. Він поглядає На ліс, на поля. Таке все чисте, Таке іскристе! Така вже гарна Рідна земля! Олесь Лупій 2. Полічіть, зі скількох речень складається перша строфа вірша. Прочитайте їх з відповідною Інтонацією. 3. Розкажіть, про що розповідається […]...