Нетрадиційні (нестандартні) уроки
3.5. Нетрадиційні (нестандартні) уроки
Однією з особливостей організації уроку української мови є ідея оптимальних способів структурування теоретичного матеріалу з метою інтенсифікації навчання, про що говорилося вище. Реалізація цієї ідеї спричинила нові підходи до організації уроку. У практиці вчителів з’явився термін “нестандартність у вивченні мови”, нестандартні уроки”, “нестандартна ситуація” тощо. Особливо поширені так звані нестандартні уроки. Вони мають спеціальні назви: урок-семінар, урок-практикум, рок-конференція,
Можуть успішно використовуватися у вивченні української мови. Так, наприклад, урок типу КВК може бути проведений як урок повторення певної теми чи розділу. Структура його така:
1 етап – розминка-розповідь з теми. Учні двох
2 етап – конкурс “Перевірка домашнього завдання”. Завдання творчого характеру.
Може бути розіграна сценка, діалог тощо.
3 етап – виконання завдань з вибором правильної відповіді. Кожній команді пропонуються рівнозначні завдання (можна тестового характеру).
4 етап – конкурс “Відгадай”. Загадки, мовні ігри (для кожної команди окремо).
Наприклад: гра – один учень виходить з класу, а коли повертається, то інші натяками підказують йому відповідь. Виграє та команда, учні якої дадуть відповіді швидко й точно.
5 етап – конкурс акторів і художників. Творчі завдання з використанням мовного матеріалу.
6 етап – підсумки уроку, відзначення переможців.
Подаємо приклад уроку підсумкового повторення теми “Прийменник” у 7 класі, проведеного у формі гри-подорожі по Дніпру.
Учитель оголошує, що у подорож-плавання відправляється весь клас, але доїдуть ті учні, що виконають усі завдання і дадуть правильні відповіді.
Перша пристань “Кмітливі”. Учитель проводить диктант-тишу з використанням таблиці. Завдання: згрупувати прийменники-синоніми. На пристані мандрівники відпочивають. Під час відпочинку проводиться вікторина: на таблиці “Чому так?” подані словосполучення, в яких треба вжити різні прийменники, дотримуючись правильного керування.
Потім учні здійснюють переклад словосполучень з російської мови на українську з метою попередження помилок інтерферентного характеру. Проводяться мовні ігри.
Плавання продовжується. Наступна зупинка “Пізнайка”. На таблиці або на екрані через графопроектор подано текст. Учням пропонується кілька завдань:
1) Виписати у дві колонки непохідні і похідні прийменники, аргументувати правильність виконання;
2) Здійснити синтаксичний розбір 2-3 речень і довести, чому прийменники входять до складу членів речення.
Виконуючи коментований диктант, учні працюють над правописом прийменників. Зупинка “Книга – твій друг” передбачає роботу з підручником: складання плану відповіді, схеми, опорної таблиці, виконання вправи (диференційовані завдання). Учні одержують завдання: скласти речення з омонімами:
По-весняному – по весняному, напам’ять – на пам’ять, помалу – по малу та ін.
Остання зупинка має назву “Ловись, рибко”. У супроводі музики учні розв’язують ребус: уставити потрібні прийменники і розібрати їх як частину мови.
На завершення підводиться підсумок уроку у формі зв’язної розповіді про враження від подорожі.
Уроком-пресконференцією може бути один з уроків зв’язного мовлення. Наприклад, ознайомлення з газетою в 5 класі, опрацювання газетних жанрів у 5-7 класах. Цей урок має чотири етапи: 1) відповіді на запитання; 2) підготовка й оформлення редакційних завдань; 3) підведення підсумків; 4) випуск експрес-газети.
Цікавим є урок-семінарське заняття, що практикується в школах (класах) з поглибленим вивченням української мови. У семінарах виділяють три основні етапи: 1) підготовка до занять і виконання запропонованих завдань; 2) актуалізація знань, одержаних у ході підготовчого етапу; 3) підведення підсумків роботи.
Семінар – така форма проведення уроку, що сприяє розвиткові в учнів навичок самостійної роботи з науковими джерелами, дозволяє оптимально враховувати їхні індивідуальні здібності й нахили. Семінарські заняття можуть проводитися у формі розгорнутої бесіди, обговорення доповідей і творчих робіт, коментованого читання, диспуту.
У практику шкіл різних типів нині активно впроваджуються перехідні форми організації пізнавальної діяльності учнів – просемінарські заняття (термін О. Карамана), у структурі яких є елементи семінарської роботи.
Готуючи учнів до семінару, вчитель заздалегідь повідомляє мету і завдання, формулює основні й додаткові питання з теми, рекомендує додаткову літературу. У формі семінарів можна проводити уроки вивчення нового матеріалу, повторення, узагальнення і систематизації вивченого. Так, урок узагальнення і систематизації, проведений у формі семінару, може мати таку структуру:
– вступне слово вчителя (з’ясовується мета і завдання семінару, що відповідає меті і завданням узагальнюючого уроку);
– учнівські повідомлення (підготовлені самостійно за планом семінару);
– обговорення виступів учнів;
– корекція знань учнів залежно від змісту зворотної інформації під час бесіди чи пояснення вчителя;
– підсумкове слово вчителя.
Наведемо приклад уроку вивчення нового матеріалу – семінарське заняття з теми “Пряма і непряма мова” в 8 класі з поглибленим вивченням української мови. Метою цього уроку є обговорення й оцінка результатів самостійно підготовленої теми. Урок проводиться за планом: 1. Пряма мова. 2. Непряма мова. 3. Цитата. 4. Діалог. Питання плану обговорюються послідовно й закріплюються практичними завданнями. Так, після обговорення першого питання “Пряма мова” учні рецензують відповіді своїх товаришів. Потім їм пропонуються два завдання у двох варіантах:
– Розставити в тексті розділові знаки і пояснити їх уживання.
– Скласти речення з поданими словами автора.
Відповідь на питання “Непряма мова” учні доповнюють відомостями про невласне-пряму мову, особливості вживання її в художньому стилі і наводять приклади з художніх творів, що вивчаються в 8 класі. Замість рецензування відповідей можна запропонувати скласти анотацію на основну відповідь з цього питання. Практичне завдання:
– Перетворити речення з прямою мовою на непряму, проаналізувати трансформовані речення, пояснити розділові знаки.
Після доповіді учня на тему “Цитата” діти доповнюють відомостями про вживання віршованих і прозових цитат у різних стилях мовлення. Практична робота проводиться індивідуально: кожний учень повинен ввести цитати у самостійно складений текст.
Доповідь про діалог поглиблюється вчителем і рецензується учнями. Звертається увага на стилістичні функції діалогу. Потім учні одержують завдання:
1. Діалог, спроектований через графопроектор на екран, записати в зошити і розставити розділові знаки.
2. Скласти діалог (полілог) на лінгвістичну тему й виразно відтворити його в особах (учитель і учні).
Уроки-практикуми присвячуються вдосконаленню правописних і мовленнєвих умінь і навичок учнів. На таких уроках виконуються завдання, що складаються із спеціально дібраного дидактичного матеріалу.
У завданнях бажано передбачити ті етапи роботи, за якими мають працювати учні. Так, навчальне завдання для старшокласників, що стосується формування навичок творення текстів різних стилів, може бути сформульоване так:
Завдання 1. Закріпіть знання про стилі мовлення: допишіть замість крапок назву стилю (стилів).
1. У сучасній українській літературній мові розрізняють такі основні стилі:…
2. Стиль… характеризується порушенням прийнятих у літературній мові норм спілкування, наявністю діалектних форм.
3. … стиль дає точне висвітлення наукових понять.
4. Стиль.. характеризується яскравістю, образністю, емоційністю викладу.
5. … стиль – це стиль агітації і пропаганди.
6. Стиль… мовлення – це канцелярський стиль, характерний для документів.
Завдання 2. Підготуйте усне повідомлення на тему “Стилі мовлення”, використовуючи подані запитання:
1. Що таке стиль? Чим викликана поява основних стилів мовлення?
2. Що характерно для лексики кожного стилю?
3. Чи допускається взаємопроникнення стилів? Чому?
Вправи, що виконуються на уроках-практикумах, мають бути переважно конструктивними. Щоб закріпити вміння і навички, корисно пропонувати творчі вправи. Під час роботи на уроках доцільно дозволяти учням користуватися таблицями, схемами, підручниками, словниками, довідниками та ін.
На уроках-практикумах виконуються індивідуальні та колективні види робіт, що впливають на формування в учнів навичок взаємо – і самоконтролю.
Уроки-заліки сприяють повторенню, узагальненню та систематизації вивченого матеріалу, активізації розумової діяльності учнів, вихованню серйозного ставлення до предмета. Для цих уроків обираються теми теоретичного характеру, учні готуються до них протягом певного часу. Поділ класу на кілька груп для складання заліку (його можуть приймати і кращі учні) значно прискорює перевірку знань учнів.
Уроки захисту реферату проводяться в старших класах. Метою підготовки реферату є демонстрація уміння критично осмислювати вивчений матеріал, аналізувати, узагальнювати та описувати свої власні спостереження, практично реалізовувати теоретичні положення в самостійних розробках.
Подаємо вимоги до написання реферату та орієнтовну тематику.
Вимоги до написання реферату
1. Вивчення та аналіз теоретичних джерел для висвітлення стану проблеми, що досліджується, вибору та аргументації об’єкта дослідження.
2. У рефераті необхідно показати вміння ставити дослідницьке завдання, визначати мету, проводити іі описувати експериментальну роботу, узагальнювати і робити висновки, висвітлювати своє бачення проблеми з проведеного дослідження.
3. Після вибору теми реферату необхідно ознайомитися з відповідною літературою, з найновішими публікаціями з проблеми, концентруючи увагу па тих питаннях, що можуть скласти план дослідження.
4. Теоретичну частину реферату слід подавати відповідно до укладеного плану, здійснивши глибокий критичний аналіз опрацьованої літератури.
5. Обсяг реферату не менше 10 сторінок без списку використаних джерел та додатків, якщо вони є.
6. У бібліографічний список включаються теоретичні та практичні роботі і, подані в алфавітному порядку й оформлені з урахуванням усіх необхідних вимог.
7. Реферат має бути охайно оформлений, грамотно написаний. У тексті необхідно робити посилання на авторів у наведених цитатах, демонструючи їх різні точки зору.
8. Для оформлення списку необхідно дотримуватися правил бібліографічного опису.
Орієнтовна тематика рефератів
1. Проблеми української мови в працях Івана Огієнка.
2. Функціонування міфологізмів у творчій спадщині Лесі Українки.
3. Мовні засоби для зображення комічного і смішного у новелах Михайла Коцюбинського.
4. Особливості структури синтаксичних конструкцій українських казок, легенд, прислів’їв.
5. Синтаксична організація пейзажних описів у віршах Тараса Шевченка та ін. Методичний аналіз сучасних форм роботи та проведення нестандартних уроків дає підстави стверджувати, що всі вони можуть успішно використовуватися в процесі навчання української мови. Наукова достовірність виучуваного матеріалу, його оптимальність, змістова наповнюваність, що дає імпульс для різнобічного розвитку особистості, є важливими чинниками, які в сполученні з правильним вибором типу, структури уроку та методів навчання сприяють підвищенню ефективності занять.
Більшість уроків нестандартної форми передбачають групове навчання. Як свідчать наукові дослідження, групова навчальна діяльність школярів сприяє успішній реалізації комплексних цілей навчання, засвоєнню бази знань, формує навички самоконтролю, почуття обов’язку й відповідальності за результати навчання. Під час групового навчання здійснюється педагогічна профорієнтація, діти вчаться висловлювати власну думку й рахуватися з думкою товаришів. Запровадження групового навчання на уроці відіграє позитивну роль. Адже групова робота докорінно змінює позицію учня: з пасивного об’єкта впливу вчителя він перевтілюється в активного суб’єкта особистісного навчання. Учень на таких уроках не лише сприймає певну суму знань, а бере активну участь у їх засвоєнні, опановує способи самостійного їх поповнення і розширення.
Останнім часом активно впроваджуються в практику так звані інтегральні уроки. Різновидом їх є уроки словесності, що інтегрують два або три предмети – мову і літературу(історію, географію, математику тощо). Уроки словесності покликані відродити кращі традиції української лінгводидактики, корені якої сягають у козацькі школи, Києво-Могилянську академію. На думку Т. Донченко, “ці уроки повинні повернути дітям утрачену здібність до природного мовлення, дати знання законів рідної мови, її національної специфіки і водночас історії народу і його літератури, рис його національного характеру, особливостей бачення світу”. До проблеми інтегрованих уроків звертаються й інші вчені. Так, Л. Варзацька та Л. Дворецька пропонують методику інтегрованого уроку мови, розглядаючи найголовніші його особливості: сутність інтегрованого уроку, розвивальні можливості видів діяльності, місце інтегрованих уроків у навчально-виховному процесі, принципи організації та структура інтегрованого уроку, види мовних завдань та календарне планування таких уроків.
З усього сказаного випливає висновок: сучасний урок рідної мови – плід майстерності і творчості вчителя-словесника, його професійності, грунтовних знань рідної мови, літератури, історії, народознавства, його патріотизму. Критерії сучасного уроку рідної мови відбивають ті зміни, що відбуваються в системі освіти, та рівень розвитку методичної науки.
Серед найголовніших критеріїв сучасного уроку варто виділити такі:
– розвивальний потенціал уроку мови;
– використання активних методів і засобів навчання, викладання теоретичного матеріалу великими частинами (блоками);
– проблемне та інтерактивне навчання;
– раціональне використання навчального часу (мотивація навчальної діяльності, індивідуалізація навчання, співпереживання за результати праці, самовираження кожного учня);
– системність знань учнів (повторення, узагальнення і систематизація вивченого, блочність викладу матеріалу, з’ясування причинно-наслідкових зв’язків між мовними явищами, центральна ідея (мета) уроку);
– методичне забезпечення уроку, сучасна технологія (моделювання уроку, навчальний кабінет, ТЗН);
– творчий потенціал уроку (пізнавальні, творчі завдання, інтегральні уроки на основі міжпредметних зв’язків);
– вивчення кращого досвіду, популяризація його на уроці, використання досягнень сучасної лінгводіагностики.
Сказане вище не вичерпує можливостей організації і проведення уроку української мови. Сучасний учитель-словесник має широкі можливості для його удосконалення.
Related posts:
- Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови 10. ПОЗАКЛАСНА РОБОТА З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 10.1 Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови Важливого складовою навчально-виховного процесу є позакласна робота з української мови, під якою розуміють цілеспрямовані, організовані на добровільних засадах, на основі пізнавальних інтересів учнів мовні заняття з ними, що виходять за межі уроків, іноді й за межі програми з […]...
- НОВІТНЯ УКРАЇНСЬКА ФІЛОСОФІЯ СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ УРОК 34 ТЕМА. НОВІТНЯ УКРАЇНСЬКА ФІЛОСОФІЯ Мета: продовжити знайомство учнів з представниками сучасної української філософської думки ; прищеплювати інтерес до вивчення національної історії, культури, філософії. Тип уроку: урок закріплення матеріалу. Форма проведення: захист проектів. Обладнання: мультимедійна апаратура. Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація знань 1. Які роботи видатних українських […]...
- УРОКИ 13-14 ДОДАТКИ УРОКИ 13-14 Додаток 10 Гра “Вибери правильну відповідь” (інтерактивна частина уроку) (Об’єднати учнів у дві команди, видати їм дидактичні комплекти: картки і зразки швів, та запропонувати їм тести. Перемагає команда, яка швидше й без помилок виконає завдання.) Картка 1 1. Шов “уперед голкою” виконують: А) справа наліво; Б) зліва направо; В) зверху вниз. 2. […]...
- Уроки риторики в старших класах 8.9. Уроки риторики в старших класах Рідномовна освіта в середній загальноосвітній школі сьогодні переживає етап реформування. Урахування суспільних функцій української мови зумовило переакцентацію мети навчання в середніх освітніх закладах, унесення істотних змін до програм, зокрема введення в старших класах риторики. Цей розділ уключений до програми з метою посилення практичного спрямування мовного курсу, щоб задовольнити суспільний […]...
- ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “СВІДОМІСТЬ ПІЗНАННЯ” СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ УРОК 19 ТЕМА. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “СВІДОМІСТЬ ПІЗНАННЯ” Мета: перевірити й оцінити знання з теми; виховувати самостійність щодо опанування додаткового матеріалу, вміння концентрувати увагу, навички застосування на практиці отриманих знань. Тип уроку: урок контролю й оцінювання знань. Форма проведення: письмова контрольна робота. Хід уроку I. Організаційний момент II. Мотивація […]...
- Основні професійно-методичні вміння студентів-практикантів Основні професійно-методичні вміння студентів-практикантів Під час педагогічної практики студент-практикант повинен оволодіти основами конструктивно-планувальних, комунікативно-навчальних, організаційних та дослідницьких умінь і реалізувати їх в умовах самостійної роботи в такому обсязі: 1. Конструктивно-планувальні вміння: – складати плани-конспекти окремих уроків та серії уроків за темою (модулем) урахуванням різних умов навчання (середній або старший етап) і рівня підготовки учнів; визначати […]...
- Узагальнюючий урок з теми “Прикметник”. Навчальний переказ Урок 70 Тема. Узагальнюючий урок з теми “Прикметник”. Навчальний переказ Мета: узагальнити знання і вміння учнів з теми “Прикметник”, підготувати їх до контрольної роботи; розвивати мовлення дітей; виховувати вміння співпрацювати у групі. Обладнання: рулетка для гри, картки із завданням. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Виставка книжок-маляток. Вчитель пояснює дітям, що у подальшому їх можна […]...
- Спостереження й аналіз уроку 3.7. Спостереження й аналіз уроку Одним із шляхів підвищення майстерності учителя, удосконалення технології проведених ним уроків є спостереження й аналіз уроку. Умінням спостерігати й аналізувати урок має володіти кожен учитель, особливо молодий, для якого цей процес є засобом вивчення педагогічного досвіду й удосконалення власних умінь і здібностей. Для студента спостереження й аналіз уроку є важливою […]...
- УРОКИ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 4-5 Мета: – навчальна: удосконалювати мовленнєво-мислительні вміння учнів усвідомлювати тему й основну думку тексту, тип і стиль мовлення почутого; – розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати типологічний, композиційний і змістовий аналіз художнього тексту розповідного характеру з елементами опису зовнішності людини, сприймати текст, розуміти його, докладно відтворювати, використовуючи виражальні авторські засоби; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу […]...
- УРОКИ 21-22 ДОДАТКИ УРОКИ 21-22 Додаток 15 Аутотренінг Тож сядьмо обличчям один до одного, відчуймо тепло долонь, заплющмо очі та промовляймо: – “Я – розумний…” – “Я – щасливий…” – “Я – упевнений у собі, бо я живу заради добра на Землі…” Розплющте очі й подаруйте один одному посмішку! Сподіваюсь, ваш позитивний настрій сприятиме успішній роботі! Додаток […]...
- УРОКИ 9-10 ДОДАТКИ УРОКИ 9-10 Додаток 9 Завдання для перевірки знань з основ матеріалознавства та оздоблення виробів аплікацією (уроки 9-10) І варіант 1. Заповнити клітинки кросворду (6 балів) 1. Рослина, волокна якої називають “українським шовком”. 2. Камінь – мінерал, із якого роблять тканину. 3. Виготовлення різних художніх зображень нашиванням, наклеюванням на основу деталей із різноманітних матеріалів. 4. […]...
- Основні завдання педагогічної практики Основні завдання педагогічної практики Навчальні: 1) забезпечити зв’язок теоретичних знань фахових дисциплін з реальним педагогічним процесом, використання їх у розв’язанні конкретних навчальних, розвивальних та виховних завдань; 2) розвивати в практикантів уміння проводити уроки з використанням сучасних методів і прийомів навчально-пізнавальної діяльності; 3) формувати в студентів психологічну готовність до роботи в школі; наукові: 1) поглибити теоретичні […]...
- ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “ПРИРОДА ТА ЕКОЛОГІЯ” СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ УРОК 24 ТЕМА. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “ПРИРОДА ТА ЕКОЛОГІЯ” Мета: перевірити й оцінити знання учнів з теми, розвивати самостійність мислення, вміння висловлювати власну точку зору, аргументувати свої відповіді, виховувати екологічну культуру. Тип уроку: урок контролю та оцінки знань. Форма проведення: письмова контрольна робота. Хід уроку I. Організаційний момент II. […]...
- Педагогічна практика студентів – осередок позакласної роботи 11. МЕТОДИЧНА РОБОТА ВЧИТЕЛЯ-СЛОВЕСНИКА 11.1. Педагогічна практика студентів Педагогічна практика, передбачена навчальним планом, є завершальним етапом вивчення дисципліни “Шкільний курс української мови та методика його викладання”. Тому студенти цілком самостійно виконують обов’язки вчителя української мови та літератури і класного керівника, що підвищує їхню відповідальність за педпрактику. Методист лише консультує студентів, контролює їх роботу, а коли […]...
- Класифікація уроків 3.2. Класифікація уроків Для чіткої організації навчально-виховного процесу уроки української мови поділяються на типи залежно від поставлених педагогічних завдань. У дидактичній та лінгводидактичній літературі цей поділ здійснюється за різними ознаками, а тому й досі нема єдиноприйнятої, загальновизнаної типології уроків, хоч сама проблема класифікації уроків почала розв’язуватися ще в середині минулого століття. Нею займалися О. Біляєв, […]...
- УРОКИ 17-18 ДОДАТКИ УРОКИ 17-18 Додаток 13 Завдання для перевірки знань з виготовлення та оздоблення виробів з аплікацією І варіант 1. Визначте правильні відповіді (3 бали). А) шов “уперед голкою ще називається “зметувальним”; Б) стібки шва “вперед голкою” повинні бути однакової довжини; В) вишивати швом “уперед голкою” можна лише вздовж ниток основи; Г) вишивати швом “уперед голкою” […]...
- Зміст та організація діяльності Зміст та організація діяльності студента-практиканта Зміст навчальної роботи студента під час педагогічної практики складається з таких видів діяльності: – ознайомлення із специфікою діяльності школи певного типу (загальноосвітньої, ліцею, гімназії); – планування навчально-виховного процесу та проведення уроків і позакласних заходів з української мови; – відвідування та наступний аналіз уроків і позакласних заходів з української мови; – […]...
- Нетрадиційні методи Паблик рилейшнз ВИБОРЧІ ТЕХНОЛОГІЇ Нетрадиційні методи Населення не сприймає прямих атак на кандидатів. Особливо це стосується наших невмілих спроб створити суто негативний контекст для їхнього минулого та майбутнього існування. Негатив вимагає більшого мистецтва. Вміле породження його може бути найсильнішим компонентом будь-якої виборчої кампанії. Що ми маємо на сьогодні на цьому фронті? Владні структури реалізували себе […]...
- СУЧАСНА СВІТОВА ФІЛОСОФІЯ (ХІХ-ХХ СТ.) СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ УРОК 32 ТЕМА. СУЧАСНА СВІТОВА ФІЛОСОФІЯ (ХІХ-ХХ СТ.) Мета: продовжити знайомство учнів з основними тенденціями сучасної філософської думки; прищеплювати інтерес до філофської науки; розвивати вміння аналізувати факти та робити висновки. Тип уроку: урок закріплення знань. Форма проведення: метод кейсів. Хід уроку I. Організаційний момент II. Мотивація навчальної діяльності учнів Повідомлення […]...
- Уроки повторення Уроки повторення 394. 1. А. 2. В. З, Б. 395. – Бабусю, а чому ви любите чорнобривці? – питали ми. – А як їх не любити? – дивувалася вона. – Дивіться, які вони пишні! Варіанти заголовків – улюблені бабусині квіти; бабусин квітник. 397. 1. Б. 2. В. 3. А. 398. – відбувається подвоєння н, оскільки […]...
- Урок развития речи. “Уроки бывают разные” УРОК № 13 Тема. Урок развития речи. “Уроки бывают разные” Цель: развивать умение учащихся читать вслух и молча тексты с предварительной установкой; способствовать развитию навыков репродуктивной и продуктивной речевой деятельности с предварительно обозначенным заданием; учить правильно и четко отвечать на вопросы, используя текст-основу, обосновывать высказанную кем-то или самостоятельно мысль; обучать грамотно выражать согласие или вежливое […]...
- ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “ФІЛОСОФСЬКІ ДУМКИ” СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ УРОК 35 ТЕМА. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ “ФІЛОСОФСЬКІ ДУМКИ” Мета: перевірити міцність знань учнів і вміння їх використовувати на практиці; розвивати вміння аналізувати факти та робити висновки; виховувати самостійність щодо підготовки до уроку, пошуку нових знань, роботи з додатковою інформацією. Тип уроку: урок контролю знань. Хід уроку I. Організаційний момент […]...
- УРОКИ 3-4 ДОДАТКИ УРОКИ 3-4 Додаток 6 Загадки “Про які волокна йдеться?” – Не вогонь, а печеться. (Кропив’яне) – На полі я був синенький, край води я був біленький Опинився в човнику швиденькім, потім під ножиком гостреньким. (Лляне) – В білій хатці він живе, тонку ниточку пряде. (Шовкове) – По горах та долинах ходить шуба та жупан. […]...
- Форми занять з мови у 10-11(12) 9.4. Форми занять з мови у 10-11(12) класах Основною формою навчання в старших класах був і залишається урок, отже, йому належить провідна роль у підвищенні результативності навчання, розвитку й виховання учнів. Урок – це інструмент виховання й розвитку особистості. Якої б модифікації не зазнавала його структура, урок є стрижнем, навколо якого розташовуються інші форми навчальних […]...
- Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Урок 73 Тема. Аналіз контрольної роботи. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови – числівником, дати початкове поняття про числівник, його функцію в мовленні, вчити застосовувати знання про числівник на практиці і правильно вживати у мовленні; розвивати інтерес до вивчення природи; виховувати […]...
- Частини мови. Зв’язок прикметників з іменниками. Споріднені слова, що належать до різних частин мови Тема. Частини мови. Зв’язок прикметників з іменниками. Споріднені слова, що належать до різних частин мови. (Вправи 441-445). Мета. Повторити вивчене про іменник і прикметник, вправляти учнів у доборі споріднених слів, що належать до різних частин мови. Збагачувати мовлення учнів образними висловами, розвивати вміння вживати слова у переносному значенні. Пробуджувати бажання творити нові словесні образи, цікавість […]...
- Нетрадиційні джерела новин у президентській кампанії 1992 р. – Джон Беєр Паблик рилейшнз Джон Беєр Нетрадиційні джерела новин у президентській кампанії 1992 р. (Bare J. Non-traditional news sources in the 1992 presidential campaign // North Carolina Data Net. – 1993. – № 2) Несподіваністю президентської кампанії 1992 p. став вплив таких нетрадиційних джерел новин, як ток-шоу, вечірні комедіант-шоу й музична мережа MTB. Історичний рух до президентства […]...
- Особливості структури уроку мови 3.3. Особливості структури уроку мови Тип уроку визначає лише його головну спрямованість. Істотне значення для навчання мови має структура уроку. Під поняттям “структура уроку” розуміють, з яких елементів (етанів) він складається, в якій послідовності ці елементи розташовані і як пов’язані, між собою. Проблема структури уроку – одна з найскладніших у сучасній дидактиці та лінгводидактиці. Спірним […]...
- Узагальнення знань за темою “Людина і культура” Розділ VIII. ЛЮДИНА І КУЛЬТУРА Урок 59 . Узагальнення знань за темою “Людина і культура” Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми “Людина і культура”, виховувати самостійність у здобутті знань й формуванні вмінь. Тип уроку: узагальнення й систематизація знань. Форма проведення: захист проектів. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент ІІ. Основна частина уроку Бесіда 1. […]...
- Усне й писемне мовлення Урок 4 Тема. Усне й писемне мовлення Мета: актуалізувати знання дітей про види мовлення, познайомити й вчити дотримуватись вимог щодо усного і писемного мовлення; виховувати бажання до збагачення свого мовлення засобами художньої літератури; розвивати мовлення учнів. Обладнання: картки зі словами. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання (вправа 12) – Прочитайте, які висловлювання про мову ви […]...
- Весняні мотиви в музиці Урок 25. Весняні мотиви в музиці Мета уроку: продовжити знайомити учнів із творами українських композиторів про весну. На прикладі кантати Л. Дичко “Чотири пори року” ознайомити школярів із жанром кантати, пояснити його особливості. Розвивати вокально-хорові і слухацькі навички учнів, творчу уяву. Виховувати мислячу й чуйну особистість, любов до музики. Очікувані результати: учні пояснюють ознаки хорового […]...
- Робота із словниками 6.6. Робота із словниками Програми середньої школи передбачають роботу зі словниками як невід’ємний компонент збагачення лексичного запасу учнів. Словники все більше стають важливими довідниками, що допомагають учням уточнити значення і походження слова, його вимову і правопис, переклад з української мови російською і навпаки, належність до синонімічного ряду тощо. Українська лексикографія збагатилася рядом словників, з якими […]...
- Аварія у Гарисберзі,- Уроки аварій на АЕС,- Аварії з викидом радіоактивних речовин Безпека життєдіяльності 3. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ 3.3. Аварії з викидом радіоактивних речовин 3.3.3. Уроки аварій на АЕС 3.3.3.1. Аварія у Гарисберзі 28 березня 1979 р. близько 4-ї години ранку за місцевим часом в системі охолодження АЕС “Тримайл-Айленд” відмовив насос. Реактор автоматично відключився. Радіоактивна пара вийшла в атмосферу. Співробітників вивезли з небезпечної зони, під’їзд […]...
- Аналіз контрольної роботи. Іменник як частина мови Урок 27 Тема. Аналіз контрольної роботи. Іменник як частина мови Мета: актуалізувати знання учнів про іменник як частину мови, його морфологічні ознаки; вчити складати характеристику іменника як частини мови; розвивати аналітичні й синтетичні вміння дітей; виховувати любов до рідної мови. Обладнання: словнички для запису словникових слів. ХІД УРОКУ I. Аналіз контрольної роботи II. Актуалізація опорних […]...
- Інструментальний концерт Урок 24. Інструментальний концерт Мета уроку: познайомити учнів із жанром інструментального концерту, визначити його особливості. Дати визначення поняття “концерт”. Розвивати співацькі навички, збагачувати слуховий досвід і кругозір учнів. Виховувати культуру виконання і слухання музики, викликати інтерес до класичної музики. Очікувані результати: учні пояснюють особливості жанру інструментального концерту і його відмінності від симфонії, спостерігають за звучанням […]...
- Краса і багатство української мови І СЕМЕСТР ВСТУП Урок № 1 Тема: Краса і багатство української мови Мета: поглибити знання про багатство та красу української мови, звернути увагу на багатство її лексичного складу та граматичну досконалість, її милозвучність та мелодійність; формувати спостережливість, розвивати логічне мислення, пам’ять, емоційну сферу, вдосконалювати культуру усного й писемного мовлення; виховувати повагу та любов до рідної […]...
- Методичні рекомендації до аналізу уроків Методичні рекомендації до аналізу уроків Аналіз уроку – важлива ланка професійної підготовки студентів під час педагогічної практики. Його мета: поглиблювати знання з методики; розвивати дослідницькі, конструктивно-планувальні, комунікативно-навчальні, організаційні професійні вміння майбутнього вчителя; сприяти формуванню індивідуального стилю педагогічної діяльності. Завдання проведення аналізу уроку: – оволодіння вміннями щодо фіксованого спостереження за діяльністю вчителя або студента-практиканта та правильного […]...
- Музичний театр Урок 21. Музичний театр Мета уроку: узагальнити знання учнів про музично-театральні жанри. Познайомити з музикою балету С. Прокоф’єва “Попелюшка”. Розвивати емоційно-чуттєву сферу школярів, музичні і творчі здібності. Виховувати в учнів ціннісне ставлення до мистецтва, балетної класики, викликати бажання відвідати оперні та балетні спектаклі. Очікувані результати: учні пояснюють особливості музично-театральних жанрів, розрізняють ознаки опери і балету, […]...
- Формування лексичних умінь і навичок 6.7. Формування лексичних умінь і навичок Вивчення розділу “Лексикологія” і подальша словникова робота на уроках української мови формують в учнів лексичні вміння і навички, передбачені програмою української мови в кожному класі. Значна частина вмінь і навичок формується в 5-6 класах, де вивчається розділ “Лексикологія”. У 5 класі учні повинні з’ясовувати значення слів самостійно, користуючись тлумачним […]...
- Звіт УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Звіт Звіт – це письмове повідомлення про виконання якоїсь роботи за певний період часу. Звіти бувають Статистичні (цифрові) й Текстові. Статистичні звіти пишуться на спеціальних бланках, виготовлених друкарським способом; текстові – на звичайному папері за встановленим зразком. Реквізити: 1. Штамп установи. 2. Назва виду документа. 3. Заголовок […]...