Німецький наступ на Схід
ЄВРОПА ВІЗАНТІЯ АРАБСЬКИЙ СВІТ
§ 15. Німеччина
4. Німецький наступ на Схід
Поступове поширення німецьких поселень на Схід спостерігається ще у VIII ст. та значно активізується у XII ст., коли в результаті тривалої й жорстокої боротьби німецькі феодали захопили території слов’янських племен – ободритів і лютичів.
На захоплених слов’янських землях було утворено маркграфство Бранденбург, герцогства Мекленбург і Померанію. У зоні колонізації виникли й розбудувалися міста Любек, Берлін, Штральзунд та ін. У XIII ст. німецькі поселення
Німецькі феодали завоювали прибалтійські території за допомогою рицарсько-чернечого ордену “Брати рицарства Христового
У XIII ст. рицарі Тевтонського (Німецького) ордену захопили землі пруссів і створили на них невелику, але сильну й добре організовану державу.
Тевтонські рицарі намагалися проникнути й на руські землі. Але руські князі відважно захищали свої землі. Так, у 1238 р. галицько-волинський князь Данило Романович разом із братом Васильком розбили німецьких рицарів у битві під Дорогичином. А в 1242 р. військо новгородського князя Олександра Невського вщент розгромило їх у битві на льоду
Рицар Тевтонського ордену
Чудського озера.
О. Литвинов. Льодова битва. 2001 р.
Якими засобами автор відтворив перемогу русичів у битві на льоду Чудського озера?
Поразка поклала край подальшому просуванню німців на Русь. Проте згодом німецькі рицарі почали здійснювати напади на територію Великого князівства Литовського. На початку XIV ст. Тевтонський орден захопив землі на захід від Вісли, що серйозно ускладнило його відносини з Польським королівством.
Набагато спокійніше німці колонізували придунайські області.