НОВОРІЧНИЙ СУВЕНІР
ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ
Тема 2. МОВА СКУЛЬПТУРИ, АРХІТЕКТУРИ ТА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОГО МИСТЕЦТВА (7 годин)
Урок № 14. НОВОРІЧНИЙ СУВЕНІР
Мета:
¦ надати учням початкові уявлення про декоративно-прикладне мистецтво та засоби його виразності (декоративні форми та колір, орнамент);
¦ формувати естетичні почуття, смак, розвивати уяву та фантазію;
¦ виховувати охайність під час роботи.
Оснащення
¦ Матеріали та інструменти: солоне тісто, стеки, дощечки для ліплення, клейонки, серветки для витирання рук.
¦
Тип уроку: комбінований урок.
Словник термінів
Декоративно-прикладне мистецтво – вид мистецтва з виготовлення предметів, що прикрашають житло, парки, архітектурні споруди й призначені для задоволення практичних потреб людини (посуд, тканини, меблі тощо).
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
¦ Пригадайте, містами якої країни ми подорожуємо з початку навчального року. (Країни Образотворчого
¦ Які міста цієї країни ми вже відвідали? (Міста Графіки, Живопису та Скульптури.)
¦ Яке місто ми створили власноруч? (Місто Митців.)
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні наш шлях веде нас до іншого міста – міста Декоративно-прикладного мистецтва.
Це найбільше й найяскравіше місто величної країни Образотворчого мистецтва. {Демонструється мапа країни Образотворчого мистецтва.)
Пройдімося вулицями цього міста і з’ясуймо, які мешканці живуть на кожній з вулиць і чим вони займаються.
4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. На вулиці Вишивки живуть вишивальниці та вишивальники – люди, які за допомогою голки та різнокольорових ниток надають речам дивовижної краси.
¦ Які речі домашнього вжитку зазвичай прикрашені вправними руками вишивальниць?
(Учитель розповідає про витоки виникнення мистецтва вишивки та його особливості, супроводжуючи свою розповідь демонструванням наочності.) Звертаємо на вулицю Килимарства.
¦ Як ви вважаєте, чим займаються мешканці цієї вулиці?
Так, вони створюють справжнє диво – килими. (Учитель розповідає про витоки виникнення мистецтва килимарства та його особливості, супроводжуючи свою розповідь демонструванням наочності.)
На вулиці Гончарній живуть майстри-гончарі, які дарують нам чудовий посуд – глечики, чашки, тарілки тощо.
¦ Як ви гадаєте, що ще виготовляють гончарі окрім посуду?
(Учитель розповідає про витоки виникнення гончарного мистецтва та його особливості, супроводжуючи свою розповідь демонструванням наочності.)
На вулиці Дерев’яній, як ви вже здогадалися, живуть майстри-різьбярі, які дуже вміло створюють різні цікаві вироби зі звичайної деревини. (Учитель розповідав про витоки виникнення мистецтва різьблення по деревині та його особливості, супроводжуючи свою розповідь демонструванням наочності.)
¦ Як ви вважаєте, звідки різьбярі беруть теми та сюжети для своїх робіт?
Мабуть, найцікавіша для нас вулиця цього великого міста – вулиця Іграшкова.
¦ Чи є у когось вдома народні іграшки? Як вони виглядають?
(Учитель розповідає про витоки виникнення мистецтва народної іграшки та його особливості, супроводжуючи свою розповідь демонструванням наочності.)
Фізкультхвилинка
5. ІНСТРУКТАЖ
Учитель. Невдовзі ми відзначатимемо новорічні свята. Саме у дні цих свят ми чекаємо на щось цікаве та таємниче.
¦ Чи любите ви отримувати подарунки під час цих свят?
¦ А дарувати подарунки?
¦ Які подарунки ви зазвичай отримуєте? А які даруєте?
Сьогодні ми підготуємо новорічні сувеніри для ваших рідних. Кожен сам вирішить, кому він подарує цей сувенір. А якщо цим сувеніром буде смачна іграшка?
¦ Чи може іграшка бути смачною?
Мабуть, вам вже колись доводилося допомагати мамі чи бабусі на кухні, ліпити з ними вареники або випікати смачні пироги та торти. Але не тільки вареники та пироги бувають красивими та смачними. Смачними бувають ще іграшки, які зліплені з тіста та прикрашені вмілими руками майстрів.
По-перше, дуже ретельно вимийте руки. Візьміть невеличкий шматочок тіста і розкачайте його, поки не отримаєте кулю необхідної товщини. Після цього намалюйте ту тваринку, яку хотіли б зробити (але пам’ятайте, що вона має бути декоративною). Обережно стекою виріжте це зображення.
Тепер залишилося тільки прикрасити свій виріб. Це можна зробити за допомогою “локшини”, кульок різного розміру та інших прикрас, які вам допоможуть створити ваша уява та фантазія.
Таку іграшку слід випікати, а потім можна подарувати своїм рідним чи з’їсти з друзями.
6. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ
Створення декоративної іграшки-сувеніру з солоного тіста
7. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
¦ Де ми сьогодні мандрували? Яким містом?
¦ Як називалися вулиці цього дивовижного міста?
¦ Хто мешкав на цих вулицях?
¦ На яких вам більше сподобалося? Чому?
¦ Чи сподобалося вам власними руками створювати іграшку-сувенір?
¦ Кому ви його подаруєте?
8. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).
2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: поспостерігати за формою ялинок.
3. Проголошення уроку завершеним.