Офіційний лист. Акт
Урок № 15
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
Тема. Офіційний лист. Акт
Мета: ознайомити із призначенням та формою вказаних ділових паперів, навчати складати їх за зразком.
Обладнання: зразки ділових паперів.
ХІД УРОКУ
I. Повідомлення мети і завдань уроку.
II. Вивчення нового матеріалу.
V Пояснення вчителя1.
Найпоширенішою формою обміну інформацією між організаціями, установами, фірмами є офіційні (ділові, службові) листи. У практиці ділового спілкування поширені такі їх види: інформаційні, рекламні, листи-запрошення, супровідні,
Мета ділового листування – поінформувати, пояснити, впевнити або спонукати до дії. Традиційно текст листа складається з двох частин: вступної та основної. У вступній частині зазначають факти, обставини, події, що спричинили написання листа, або посилаються на певні нормативні чи інструктивні матеріали. В основній частині тексту листа викладають його суть у формі пропозиції, зауваження, відмови, гарантії, висновків тощо. Проте нині через невпинне зростання потоку інформації рекомендується
Текст службового листа повинен розкривати тільки одне” питання, що спрощує реєстрацію листів і контроль за їх проходженням. Якщо лист містить кілька пропозицій (запитань, нагадувань тощо), що контролюються різними відділами, доводиться робити копії.
Реквізити службового листа такі: дата (день підписання ділового папера, зазначається у відповідній графі бланка), індекс, посилання на індекс і дату вхідного ділового папера (у листах-відповідях), посада та прізвище адресата і його адреса, заголовок до тексту (якщо обсяг тексту невеликий, заголовка може й не бути), текст, позначка про наявність додатка (якщо є), підпис, відбиток печатки (у разі потреби), прізвище виконавця та номер його телефону, позначка про виконання зазначеного в документі й направлення документа до справи (оформляють від руки після виконання), позначка про перенесення даних на машинний носій. Якщо службовий лист надсилають за межі України, доцільно підготувати його на двомовному бланку.
Виклад змісту службового листа має бути лаконічним, логічним, послідовним і коректним. Факти й аргументи слід висвітлювати об’єктивно, стисло, але повно. У текстах офіційних листів вживаються такі мовні кліше (характерні, усталені вислови): керуючись Постановою Кабінету Міністрів України…; беручи до уваги…; у зв’язку з…; відповідно до…; враховуючи…; незважаючи на…; вивчивши Ваші пропозиції…, розглянувши Ваші зауваження…; уважно ознайомившись з аргументами…; ям відомо…; ймовірно…; просимо… .
V Робота зі зразками текстів офіційних листів.
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ2
Завідуючим районними
Відділами народної освіти
20 квітня 2012 р. Київський геологорозвідувальний технікум проводить день відкритих дверей.
Адреса технікуму: м. Київ, вул. Анрі Барбюса, 9. Телефон для довідок: 268-5355.
СУПРОВІДНИЙ ЛИСТ
Ректору Київського національного
Університету ім. Т. Шевченка
Надсилаємо для обговорення проект “Положення про премію Дитячого фонду України”.
Відгуки та пропозиції просимо надсилати до 10. 12. 2102 р. за адресою: Хрещатик, 34, Дитячий фонд України.
Телефон для довідок: 229-85-92.
ЛИСТ-ЗАПРОШЕННЯ
Директору Державного
Комунального підприємства “Інтер’єр”,
Київ-153, просп. Лісний, 39-а
15 грудня 2012 р. у ДКП “Силует” (за адресою: вул. Олени Теліги, 21) відбудеться нарада керівників державних комунальних підприємств м. Києва.
Запрошуємо Вас узяти участь у нараді.
Директор ДКП (підпис) П. І. Сидоренко
IV. Виконання вправ на закріплення вивченого.
V Робота біля дошки.
Скориставшись зразками та самостійно визначивши адресанта та адресата, скласти один із таких офіційних листів:
Лист-запрошення приєднатися до вже оформленої та оплаченої екскурсії до м. Канева (відвідання музею та могили Т. Г. Шевченка) у березні 2002 р. одинадцятикласникам сусідньої школи;
Супроводжувальний, лист про повернення рекламних зразків фотоальбомів випускника середньої школи;
Ініціативний лист із пропозицією до одинадцятикласників надавати посильну допомогу у догляді за інвалідами похилого віку, що мешкають у притулку для старих.
Словник.
Адресант – той, хто надсилає кому-небудь лист, телеграму тощо. Адресат – одержувач листа, телеграми, посилки тощо.
IV. Вивчення нового матеріалу.
V Пояснення вчителя.
Акт – службовий документ, який засвідчує якийсь факт і складається на підставі обстеження або в присутності свідків. Акти складаються спеціально призначеними комісіями або спеціально уповноваженою особою (інспектором, ревізором).
Акт може стати підсумком ревізії, засвідчити прийом чи передачу засобів виробництва при прийнятті на роботу або звільненні працівника. Акти складаються у процесі інвентаризації, засвідчують наслідки нещасних випадків тощо.
Акт може бути підставою для видання дирекцією установи або організації відповідних розпоряджень. В акті обов’язково фіксується дата його складання. Осіб, про яких ідеться в акті, ознайомлюють із його змістом під розписку.
Текст акта складається з двох частин: вступної (будується за схемою: складено комісією у складі…) та констатувальної (тут викладають мету, завдання, суть та характер проведеної комісією роботи, зазначають документи, на підставі яких ця робота проводилася, фіксують установлені факти. У разі потреби роблять висновки та вносять пропозиції).
Обов’язковими для акта є такі реквізити; назва виду документа (АКТ); дата; індекс; місце складання; підстава; текст; позначка про наявність додатка (якщо він є); підпис (спочатку – Голова, з розшифруванням підпису голови комісії, нижче, через два інтервали – члени комісії (прізвища записуються в алфавітному порядку в стовпчик) із розшифруванням підписів.
Акти оформляють на трафаретних бланках або на чистих аркушах.
V Робота зі зразками текстів актів3.
_______._____________ 2012 р.
АКТ
Ліквідації спрацьованого інвентарю
Підстава: наказ ________ від _____________________ 2002 р.
Складено комісією:
Голова: заступник директора школи з господарчо-адміністративної роботи Костюк Г. С.
Члени комісії: 1. Учитель Підгорна О. П.
2. Учитель Присяжнюк Т. В.
3. Медсестра Срезневська Л. І.
4. Техпрацівник Яковенко М. К.
У період із 10. 11. 2012 р. до 12. 11. 2012 р. комісія провела обстеження щодо визначення рівня практичної придатності названого далі майна і дійшла висновку, що в результаті тривалої експлуатації воно стало непридатним і підлягає списанню.
№ з/п | Інвентарний номер | Найменування описуваного інвентарю | Рік уведення в дію | Вартість (грн.) | Номер рахунку |
1 | 132004 | Стілець | I960 | 5 | 85 |
2 | 132008 | Шафа книжкова | 1962 | 15 | 89 |
3 |
Голова комісії (підпис) Г. С. Костюк
Члени комісії (підпис) О. П. Підгорна
(підпис) Т. В. Присяжнюк
(підпис) Л. І. Срезневська
(підпис) М. К. Яковенко
V. Виконання вправ на закріплення вивченого.
V Робота біля дошки.
Скориставшись зразком, скласти акт про списання наявних у кабінеті мови та літератури морально застарілих технічних засобів навчання.
VI. Підведення підсумків уроку.
VII. Домашнє завдання.
Скласти текст офіційного листа будь-якого характеру (рекламного, запрошення, повідомлення, підтвердження, супровідного, гарантійного тощо), який міг би бути надісланий адміністрацією школи.
______________________________________________________
1 Див.: Діденко А. Н. Сучасне діловодство: Навч. посібник. К.: Либідь, 1998; Дороніна М. С. Культура спілкування ділових людей: Посібник для студентів гуманітарних факультетів вищих навчальних закладів. К.: Видавничий дім “КМ Academia”, 1997.
2 Різновидом інформаційного листа є рекламний лист, що містить більш детальний опис товарів чи послуг і надсилається конкретним адресатам, щоб спонукати їх скористатися запропонованим.
3 Див.: Паламар Л. М., Кацавець Г. М. Мова ділових паперів: Навч. посібник. – К.: Либідь, 1993.
Related posts:
- Розвиток зв’язного мовлення. Лист. Адреса СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 19 Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Лист. Адреса Мета: ознайомити учнів із правилами написання листів, підписування конвертів; формувати вміння та навички правильно визначати зміст та композицію листа, вибирати потрібні слова і словосполучення, правильно писати адресу на конверті; виховувати мовленнєву культуру учнів. Обладнання: підручник, поштові конверти. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ […]...
- Зв’язне мовлення. Лист. Адреса ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 38 Тема: Зв ‘ язне мовлення. Лист. Адреса Мета: пояснити учням особливості складання тексту листа, формувати вміння складати такий текст відповідно до усталених традицій, особливу увагу звернути на доцільність уживання звертань, вставних слів та етикетних формул; виховувати шанобливе ставлення до людей, зацікавити особливостями національного етикету; розвивати культуру писемного […]...
- ЛИСТ. АДРЕСА УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Тема 14. ЛИСТ. АДРЕСА 518 Прочитайте гумореску. Про що в ній розповідається? Який висновок ми можемо зробити для себе із цього твору? ЯК ВАСИЛЬКО “ВІДПОЧИВСЯ” Писав із табору Василько: “Нових у мене друзів стільки! Я, мамо, добре відпочився! І опилсинів тут наївся! І накупався, як ніколи!.. Пеши… Вітаїм… Я й Мекола”. […]...
- Типи службових листів – Службовий лист – Довідково-інформаційні документи ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення 7.3. Довідково-інформаційні документи Службовий лист Службовий лист – це документ, за допомогою якого відбувається письмове спілкування між установами, організаціями й особами. Листи, що потребують Листи, що не потребують Відповіді відповіді Прохання попередження Звертання нагадування Пропозиції підтвердження Запити відмови Вимоги розпорядження Гарантійні Інформаційні Реквізити: – штамп; – назва […]...
- Урок розвитку комунікативних умінь № 21. Ділові папери. Лист рідним, друзям, адреса Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 94 Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 21. Ділові папери. Лист рідним, друзям, адреса Мета: – навчальна: ознайомити учнів з основними правилами листування, будовою листа, його мовним оформленням, вимогами до оформлення адреси на поштовому конверті; на основі опрацьованого теоретичного матеріалу вдосконалити творчі вміння аналізувати листи з точки зору стилістичного й […]...
- Ділові листи УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Ділові листи Лист – це поширений вид документації, один із способів обміну інформацією. Службові листи належать до основних засобів встановлення та підтримання офіційних, службових контактів між підприємствами, установами, фірмами та закладами. За тематичною ознакою кореспонденцію поділяють на: – ділову; – комерційну. За допомогою ділових листів вирішують організаційні […]...
- Виконавчий лист Виконавчий лист – виконавчий документ, який видається судом для примусового виконання: 1) рішень, ухвал і постанов у цивільних справах, а також вироків, ухвал, постанов у кримінальних справах у частині майнових стягнень; 2) постанов судді або суду в частині майнових стягнень у справах про адміністративні правопорушення; 3) мирових угод, затверджених судом; 4) рішень товариських судів; 5) […]...
- УРЗМ 6. Написання листа Тема: УРЗМ 6. Написання листа Мета: ознайомити учнів зі зразком ділового мовлення; вчити складати листи, письмові привітання; закріплювати навички вживання звертань; розвивати культуру мовлення; виховувати культуру писемного мовлення. Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Холодно в полі, в саду, на городі, Осінь мандрує по нашій господі. Тепло і […]...
- Електронне листування БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ § 19. Електронне листування Комп’юшку, я з нетерпінням чекаю, коли вже зможу самостійно відправити листа своїм друзям. Уважно ознайомся з інструкціями, що я тобі підготував, і ти зможеш самостійно відправити електронний лист. Алгоритм відправлення електронного листа 1. Відкрий знайому тобі програму-браузер (наприклад, 2. В адресному рядку набери адресу веб-сторінки, що має […]...
- НАДСИЛАННЯ ПОВІДОМЛЕНЬ І ФАЙЛІВ Розділ 1 Електронне листування & 2. Створення електронної скриньки в безкоштовній поштовій службі 2.4. НАДСИЛАННЯ ПОВІДОМЛЕНЬ І ФАЙЛІВ Щоб надіслати кому-небудь листа, треба виконати такі дії. 1. Створити новий електронний лист, клацнувши посилання Написати листа на сторінці для роботи з поштою. Після цього відкриється сторінка, подібна до наведеної на рис. 1.12. 2. У вікні для […]...
- СТВОРЕННЯ І НАДСИЛАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ ЛИСТІВ Розділ 4 БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕНЕТІ 19. СТВОРЕННЯ І НАДСИЛАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ ЛИСТІВ Сьогодні будемо вчитися створювати та надсилати електронні листи. Щоб написати новий лист: 1. Відкрий поштову скриньку. 2. Вибери посилання Написати листа в лівій частині вікна. 3. У поле Кому введи адресу електронної пошти отримувача. 4. У поле Тема введи слово або кілька слів, […]...
- Робота з поштою 1. Електронне листування 1.2. Робота з поштою Для роботи з електронною поштою слід увійти до своєї поштової скриньки, для чого виконати такі дії: – у браузері завантажити сервіс, на якому створена ваша скринька (у нашому випадку mail. ukr. net); – у вікні, що з’явиться, вказати ім’я користувача та пароль, натиснути кнопку “Увійти”, як у наведеному […]...
- Практична робота № 1. Електронне листування Розділ 1. ЕЛЕКТРОННЕ СПІЛКУВАННЯ 5. Практична робота № 1. Електронне листування Операції над об’єктами: – Створювати, перейменовувати, копіювати, переміщувати, видаляти, відкривати, виділяти. – Пошук здійснюється за допомогою систем пошуку (пошукові системи, пошукові сайти). – Відкрити поштову скриньку, натиснути кнопку Написати лист, заповнити всі необхідні поля і натиснути кнопку Відправити. Завдання 2.1 1. Зареєструватися 2. НІ, […]...
- Правила ввічливого листування УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Правила ввічливого листування – Будьте уважні до адресата, дбайте про його гарний настрій, коли він читатиме лист. – Пам’ятайте про кличний відмінок у звертанні: Мамо, матусенько, тату, татусику, бабусенько, дідусю, Ганнусю, Наталочко, Ярославе, Маріє Іванівно, Василю Петровичу. – Вибирайте для листування цікаві теми. – Обов’язково відповідайте на […]...
- УРЗМ 7. Написання запрошення (привітання) Тема: УРЗМ 7. Написання запрошення (привітання) Мета: ознайомити учнів зі зразком ділового мовлення; вчити складати письмові привітання, запрошення, правильно писати адресу; закріплювати навички вживання звертань; виховувати культуру писемного мовлення. Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Холодно в полі, в саду, на городі, Осінь мандрує по нашій господі. Тепло […]...
- ЛИСТ – ВЕГЕТАТИВНІ ОРГАНИ ВИЩИХ РОСЛИН – ОРГАНИ ВИЩИХ РОСЛИН Довідник з біології РОСЛИНИ ОРГАНИ ВИЩИХ РОСЛИН ВЕГЕТАТИВНІ ОРГАНИ ВИЩИХ РОСЛИН ЛИСТ У процесі еволюції листки виникли в результаті сплощення бічних гілочок давніх рослин типу риніофітів. Перетворення гілочок на плоскі органи різко збільшило поверхню надземної частини рослин, призвело до інтенсифікації фотосинтезу та випаровування води й послужило важливим кроком на шляху прогресивної еволюції рослин. Лист (лат. […]...
- ЕТИКЕТ ЕЛЕКТРОННОГО ЛИСТУВАННЯ Розділ 1 Електронне листування & 3. Упорядкування адрес електронної пошти. Етикет і безпека листування 3.3. ЕТИКЕТ ЕЛЕКТРОННОГО ЛИСТУВАННЯ Завдяки електронній пошті люди, що живуть у різних куточках світу, мають змогу спілкуватися між собою, витрачаючи на це мінімум зусиль, часу і коштів. Щоб таке листування було приємним, потрібно дотримуватися правил етикету електронного спілкування. – Завжди зазначайте […]...
- ПЕРЕГЛЯД ПОВІДОМЛЕНЬ І НАДСИЛАННЯ ВІДПОВІДЕЙ. ПОШУК ПОВІДОМЛЕНЬ Розділ 1 Електронне листування & 2. Створення електронної скриньки в безкоштовній поштовій службі 2.5. ПЕРЕГЛЯД ПОВІДОМЛЕНЬ І НАДСИЛАННЯ ВІДПОВІДЕЙ. ПОШУК ПОВІДОМЛЕНЬ Для перегляду отриманих повідомлень потрібно клацнути посилання Вхідні, після чого на сторінці буде відображено вміст папки вхідних листів (див. рис. 1.10). Непрочитані листи подаються в цій папці напівжирним шрифтом, а прочитані – звичайним. Листи […]...
- Вкладання файлів. Перенаправлення повідомлень. Правила електронного листування Розділ 1. ЕЛЕКТРОННЕ ЛИСТУВАННЯ 1.2. Вкладання файлів. Перенаправлення повідомлень. Правила електронного листування Запитання для повторення вивченого 1. Для створення та надсилання листа потрібно вибрати гіперпосилання Написати листа, заповнити поля Кому та Тема, увести текст листа, вибрати кнопку Надіслати. 2. Адреса електронної поштової скриньки складається з імені користувача, під яким його зареєстровано на сервері електронної пошти, […]...
- Електронне спілкування Тема. Електронне спілкування. Мета. Продовжити формувати уявлення про електронне спілкування. Ознайомити школярів з правилами електронного спілкування. Стимулювати їх дотримання. Вчити учнів створювати та надсилати електронні листи. Закріпити вміння здійснювати простий пошук інформаційних матеріалів за вказаною послідовністю доступу до них, читати листи, що надійшли до електронної скриньки. Формувати ІКТ-компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого […]...
- РОБОТА З ГРУПАМИ КОНТАКТІВ Розділ 1 Електронне листування & 3. Упорядкування адрес електронної пошти. Етикет і безпека листування 3.2. РОБОТА З ГРУПАМИ КОНТАКТІВ Як ви вже знаєте, електронний лист можна надіслати кільком адресатам, вказавши їх у полях Копія і Прихована копія. А якщо адресатів 10 чи 25? Як уникнути марудної роботи я вибирання адрес у разі, коли, наприклад, учитель […]...
- Ділові папери. Написання листів. Адреса ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 77 Ділові папери. Написання листів. Адреса Пригадаймо! Ділові папери – це тексти, написані офіційно-діловим стилем. їх використовують у державних установах для офіційного спілкування. Діловим паперам властиве таке мовне оформлення: усталені звороти, прості й складні речення з однотипними частинами. Ділові папери мають чітко визначеного адресата. Закон, заява, довідка, автобіографія, характеристика, наказ, діловий […]...
- СМАЙЛИКИ Розділ 1 Електронне листування & 3. Упорядкування адрес електронної пошти. Етикет і безпека листування 3.4. СМАЙЛИКИ Електронні листи позбавлені емоційного забарвлення, яке властиве безпосередньому спілкуванню між людьми. Тому під час: створення електронних повідомлень співрозмовники користуються так званими смайликами (від англ. smile – посмішка) – спеціальними наборами символів. Зазвичай смайлики, як і текст, пишуть зліва направо […]...
- Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування Розділ 1. ЕЛЕКТРОННЕ ЛИСТУВАННЯ 1.1. Поштова служба Інтернету. Електронна скринька та електронне листування Запитання для повторення вивченого 1. Сервер – це комп’ютер у локальній чи глобальній мережі, який надає користувачам свої обчислювальні і дискові ресурси, а так само доступ до встановлених сервісів. 2. Обліковий запис користувача містить відомості, необхідні для ідентифікації користувача при підключенні до […]...
- Вправляння у написанні замітки до газети, листів (коментованих або індивідуальних). (Вправи 46-49) Тема. Вправляння у написанні замітки до газети, листів (коментованих або індивідуальних). (Вправи 46-49). Мета. Вчити учнів вдало добирати матеріал та писати замітки до газети; складати листи (колективні та індивідуальні). Обладнання: таблиця-ватман “Словничок”, книжка М. Луговик, І. Малковича “Вовченятко, яке заилило далеко в море” (видавництво А-БА-БА – ГА-ЛА-МА-ГА), газета, чисті аркуші. Хід уроку I. Організація класу. […]...
- Розписка УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розписка Розписка – це письмове підтвердження певної дії, яка мала місце, – передачі й отримання грошей, товарів, документів. Реквізити: 1. Назва виду документа. 2. Текст. 3. Дата. . 4. Підпис особи, яка отримала цінності. 5. Завірення підпису (у приватній розписці). Розписка може бути Приватного Характеру (особа отримує […]...
- Звіт – Довідково-інформаційні документи ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення 7.3. Довідково-інформаційні документи Звіт Звіт – це документ, в якому подається в письмовій формі повідомлення про виконання якоїсь роботи. Реквізити: – назва виду документа (звіт); – період, за який складається звіт, назва установи, організації, підприємства; – текст; – підпис; – дата складання звіту, індекс документа; – гриф […]...
- Займенники третьої особи однини і множини Тема. Займенники третьої особи однини і множини. (Вправи 307-311). Мета. Вчити розпізнавати займенники третьої особи однини і множини, змінювати їх за відмінками і вживати в усному і писемному мовленні, показати особливість написання займенників третьої особи після прийменників. Розвивати вміння співвідносити вже отримані навички з тими, які на цьому етапі навчання нові. Виховувати самостійність. Обладнання: різні […]...
- Доручення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Доручення Доручення (довіреність) – це письмове повноваження, яке видається установою, організацією чи підприємством або окремою особою іншій особі для офіційного пред’явлення при здійсненні юридичних дій, одержанні грошей чи матеріальних цінностей. Доручення буває Особисте і службове. Особисті доручення найчастіше складаються на одержання грошей. Підпис довірителя має бути завірений […]...
- Етикет електронного спілкування БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ § 20. Етикет електронного спілкування Данилку, а ти знаєш, що багато послуг мережі Інтернет розроблено для спілкування людей, обміну думками, обговорення важливих для них тем? Так, я бачив, як моя сестра спілкується зі своїми друзями на спеціальних веб-сторінках. Тато спілкується з тими, хто має таку ж, як і в нього, професію, […]...
- Використання адресної книги. Операції над папками та листами Розділ 1. ЕЛЕКТРОННЕ ЛИСТУВАННЯ 1.3. Використання адресної книги. Операції над папками та листами Запитання для повторення вивченого 1. Записники, мобільні телефони. 2. Електронні листи можна створювати, надсилати, пересилати, друкувати та видаляти. 3. У поштовій скринці автоматично створюються такі папки: – Вхідні – для зберігання листів, одержаних власником поштової скриньки; – Чернетки – для зберігання незавершених […]...
- СТРУКТУРА ТА ВЛАСТИВОСТІ ЕЛЕКТРОННОГО ЛИСТА Розділ 1 Електронне листування Розділ 1 Електронне листування 1.2. СТРУКТУРА ТА ВЛАСТИВОСТІ ЕЛЕКТРОННОГО ЛИСТА Повідомлення електронної пошта подібне до звичайного поштового листа. В нього є заголовок – аналог адреси на конверті і тіло повідомлення – аналог власне листа (рис. 1.1). Рис. 1.1. Поштове (а) та електронне (6) повідомлення Заголовок – це набір полів (записів), у […]...
- ЕЛЕКТРОННЕ СПІЛКУВАННЯ Розділ 4 БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕНЕТІ 18. ЕЛЕКТРОННЕ СПІЛКУВАННЯ Є сайти та спеціальні програми, використовуючи які можна спілкуватися з друзями в режимі он-лайн, тобто миттєво. Ти вводиш з клавіатури своє повідомлення й одразу ж отримуєш відповідь від співрозмовника. Таке спілкування називається чат. Якщо до комп’ютера приєднати навушники та мікрофон, то завдяки спеціальним комп’ютерним програмам можна […]...
- РОЗПИСКА ТЕМА 16. РОЗПИСКА Вправа 628 У розписці наявні такі реквізити: – назва документа; – текст, у якому зазначено, кому видано розписку, у зв’язку з отриманням матеріальних цінностей; – дата; – підпис. Вправа 629 Варіант А Розписка Я, Демченко Володимир Іванович, отримав від генерального директора Курязького ДБК Коробова Степана Івановича 3000 гривень (три тисячі) на придбання […]...
- Замітка до газети. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Текст” Урок 14 Тема. Замітка до газети. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Текст” Мета: провівши аналіз тексту, визначити правила написання замітки до газети та її характерні особливості; вчити писати й правильно оформлювати листи, проводити підготовчу роботу зі складання усного твору; узагальнити знання дітей з теми “Текст”; розвивати мовні уміння учнів, спостережливість, аналітичні вміння, поповнювати активний […]...
- Телефонограма – Довідково-інформаційні документи ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення 7.3. Довідково-інформаційні документи Телефонограма Телефонограма – це документ, який передається телефоном, фіксується у спеціальній книзі (журналі) і містить розпорядження, інформацію вищих органів. Особа, якій адресується телефонограма, після ознайомлення з текстом ставить свій підпис і таким чином підтверджує свою відповідальність за виконання переданих розпоряджень або доведення інформації до […]...
- Розрізнення відмінків іменників з однаковими закінченнями. (Вправи 107-110) Тема. Розрізнення відмінків іменників з однаковими закінченнями. (Вправи 107-110). Мета. Ознайомити учнів зі способами розрізнення давального і місцевого відмінків жіночого роду на – а (-я); виробляти в учнів уміння розрізняти відмінкові закінчення іменників. Обладнання: поштові конверти (чисті), ілюстрації з історії Запорізької Січі, індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. Вправа “Крісло […]...
- ЕПІСТОЛЯРНИЙ СТИЛЬ Тема 1. Літературна мова як основа ділового та професійного спілкування. Стилістична диференціація української літературної мови 4. Стилістична диференціація української мови ЕПІСТОЛЯРНИЙ СТИЛЬ Сфера використання епістолярного стилю мови не має чітко окреслених меж – це побут, інтимне життя, виробництво, політика, наука, мистецтво, справоведення (справочинство). Основне призначення епістолярного стилю – обслуговувати заочне, у формі листів, спілкування людей […]...
- Інформаційні листи УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Інформаційні листи Метою інформаційних листів є повідомлення адресата про якісь події чи факти, наприклад, про призначення ділової зустрічі, про проведення конференції, відвантаження товарів, відкриття філії, зміну адреси підприємства тощо. Різновидом інформаційних листів є рекламні листи, які містять опис товарів чи послуг. Управління з питань фізичної культури та […]...
- ПРИНЦИПИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ ПОШТИ Розділ 1 Електронне листування Розділ 1 Електронне листування 1.3. ПРИНЦИПИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ ПОШТИ Сервери, що зберігають електронні повідомлення і керують ними, незалежні один від одного, проте користуються єдиною розгалуженою системою доставки пошти. Принципи функціонування електронної пошти розглянемо на прикладі обміну листами між двома користувачами (рис. 1.3). Рис. 1.3. Процес обміну повідомленнями електронної пошти Адреса скриньки […]...