ОКЕАНІЯ

УРОК 8. ОКЕАНІЯ

Навчальна мета: сформувати знання про географічне положення та характерні ознаки природи Океанії; розвивати уміння пояснювати особливості географічного положення та походження островів Океанії, визначати своєрідність органічного світу та екологічні проблеми, характеризувати сучасне населення Океанії.

Основні поняття: Океанія, кораловий острів, вулканічний острів, материковий острів, атол, ендемік, раса, абориген.

Обладнання: фізична карта світу, політична карта світу, ілюстрації (відеоматеріали) природи Океанії,

атласи, підручники

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. Робота в парах

Міні-конкурс “П’ять речень”. За допомогою лише п’яти речень сформулюйте те головне, що характеризує природу Тихого океану.

2. Запитання

– Що таке острів? архіпелаг? Які типи островів за походженням ви знаєте?

– У яких частинах Тихого океану знаходиться багато островів? Назвіть найбільші острови та архіпелаги Тихого океану.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Серед величезних водних просторів Тихого океану

“розкидано” безліч островів – великих і крихітних. Положення островів серед безмежного водного простору, віддаленість від материкового суходолу та один від одного мали відчутний вплив на природу островів та життя їх населення. Це – Океанія, найбільше у світі скупчення островів, які розташовані переважно в центральній і південно-західній частинах Тихого океану. Незважаючи на те що острови відрізняються один від одного за віком, розмірами та походженням, їх природа, життя і заняття населення тісно пов’язані з Тихим океаном.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Географічне положення

Океанія включає понад 10 тис. островів загальною площею близько 1,26 млн. км2. Це становить лише 2 % водного простору Тихого океану. За географічним положенням і природою острови Океанії умовно поділяють на три великі групи: Полінезію на сході, Меланезію на заході та Мікронезію на північному заході.

Визначення географічного положення островів

Європейцям Океанія стала відома в XVI ст., після часів навколосвітньої подорожі Ф. Магеллана.

2. Походження островів океанії. особливості їх природи

Більшість островів Океанії за походженням є вулканічними або кораловими.

Великі острови (Нова Зеландія, Нова Гвінея) материкового походження. На материкових островах багатий рослинний і тваринний світ. Друга група островів має вулканічне походження або є надводними частинами гігантських гірських каньйонів, які піднялися внаслідок процесів складчастості на дні Тихого океану. До них належать Гавайські острови, Нова Каледонія, Фіджі, Самоа тощо. Порівняно з островами материкового походження органічний світ вулканічних островів бідніший за видовим складом. Ще одна група островів Океанії – це острови, утворені кораловими поліпами,- атоли. Зазвичай вони мають вигляд неширокого кільця, усередині якого лежить мілководна затока – лагуна. Основою для побудови коралових колоній часто є вершина підводного вулкана. Органічний світ атолів зовсім бідний: кокосова пальма, кілька інших видів дерев, трав’янистих рослин, чагарників.

Корисні копалини: фосфорити, золото, свинець, цинк.

Клімат більшості островів Океанії теплий, м’який, без перепадів температур. Середньорічні температури коливаються від +23 °С до +28 °С.

3. Населення океанії

Спорідненість народів Океанії з народами Південно-Східної Азії. Існують докази можливого заселення Океанії з Південної Америки.

Меланезія населена переважно папуасами, які належать до екваторіальної раси. Корінні жителі Полінезії та Мікронезії належать до особливої полінезійської групи. Корінне населення Нової Зеландії – маорі.

Жителі Океанії виробляють на експорт какао, каву, ваніль, банани, кокоси. Зібрані з пальм кокоси переробляють: молоко кокосового горіха вживають як їжу, із волокон виготовляють мотузки, мішки, циновки; особливо цінна копра – вилущена м’якоть горіха. Із неї отримують пальмову олію, яка використовується у виробництві маргарину, найкращих сортів туалетного мила, шампунів.

4. Рибальство. Туризм

В Океанії розташовані такі держави: Вануату, Західне Самоа, Кірибаті, Маршаллові Острови, Науру, Нова Зеландія, Палау, Папуа-Нова Гвінея, північні Маріанські Острови, Соломонові Острови, Тонга, Тувалу, Федеративні Штати Мікронезії, Фіджі. Значна частина островів Океанії є володіннями Австралії, Великої Британії, Нової Зеландії, США, Франції.

5. Екологічні проблеми островів

V. Закріплення вивченого матеріалу

– У чому полягають особливості географічного положення Океанії?

– На які групи поділяють острови Океанії?

– Які особливості природи властиві островам із різним походженням?

– Чим пояснюється бідність органічного світу вулканічних островів та атолів?

– Чим острови Океанії приваблюють туристів?

– Якими видами господарської діяльності займаються жителі Океанії? Які проблеми виникають на островах у результаті їхнього господарського освоєння? Які види господарської діяльності, на ваш погляд, є найбільш перспективними для островів? Чому?

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

– Опрацювати параграф…

– Позначити на контурній карті держави Океанії та умовні кордони Полінезії, Мікронезії та Меланезії.

– На відстані приблизно 3,5 тис. км від узбережжя Південної Америки розташований острів Пасхи. Користуючись додатковою літературою, дізнатися, чому острів має таку назву та що здивувало на цьому острові перших європейців.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОКЕАНІЯ