Основні пунктограми у простому реченні. Тематичне тестування
Урок № 25
Тема. Основні пунктограми у простому реченні. Тематичне тестування
Мета: закріпити знання учнів про основні пунктограми у простому реченні; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи.
Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок).
Обладнання: підручник, тести.
ХІД УРОКУ
I. Повідомлення теми і мети уроку.
II. Відтворення
V Бесіда.
1) В яких випадках ставиться і коли не ставиться кома між однорідними членами речення? Наведіть приклади.
2) Як ставляться розділові знаки у реченні з узагальнюючим словом перед однорідними членами? З узагальнюючим словом після однорідних членів? Наведіть приклади.
3) Який розділовий знак може ставитися між підметом і присудком? Наведіть приклад речення з тире між підметом та іменним складеним присудком з опущеним дієсловом-зв’язкою.
4) Які розділові знаки ставляться у реченнях із звертанням?
5) Якими розділовими знаками виділяються вставні слова та словосполучення?
6)
7) Які члени речення можуть відокремлюватися? Наведіть приклади речень із відокремленими означеннями, обставинами, додатками. Наведіть приклад речення з уточнюючим членом речення.
IІІ. Виконання вправ на закріплення вивченого.
V Диктант із коментуванням.
Багато, ой як багато прекрасних місць є на білім світі, на нашій Україні! Вони зачаровують, хвилюють душу, бентежать уяву. Та найпрекраснішою залишиться мила й дорога серцю мала батьківщина. Для мене це – невеличке, мальовниче, в розкішній зелені сільце. Звісно, воно не дало вітчизні геніїв. Сини її не вписали свої імена на скрижалях перебірливої бабусі історії, вславивши цим село. Та було і є воно плодовитим на звичайнісіньких хліборобів. їхньою працею село й живе попри всі соціальні потрясіння. (За М. Красуцьким)
V Самостійна робота.
Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо текст без їх вилучення) та знімаючи риску.
Вулице моя, тиха й не/збагненно чарівна будь/якої пори року! Вулице мого дитинства, не/опалима купино моєї душі, моїх дитячих, а від/так юнацьких яснозорих мрій та тривог! Ти приходиш до мене у моїх споминах – вічно молода і на/завжди моя.
Йду селом, згадую і волію усіх і все тут обійняти, притулити міцно/преміцно до серця свого.
Як до храму Божого, йду на побачення зі священним для мене місцем – батьківським обійстям. Багато тобі сонячних днів, не/ забутня мала моя батьківщино! (За М. Красуцьким)
IV. Перевірка самостійної роботи учнів.
V. Повідомлення способів перевірки здобутих знань та сформованих умінь і навичок (інструктаж до тестування).
VI. Проведення тестування.
І варіант
1. Між не пов’язаними сполучниками однорідними членами речення ставиться:
А) кома;
Б) двокрапка;
В) тире;
Г) кома і тире.
Скласти й записати просте речення, ускладнене однорідними членами речення (напр.: Твій скарб – земля, ріка і вись. Приходь, і слухай, і дивись (О. Ющенко). Тануть, але не розтануть літа скоро-плинні (Ю. Буряк). Зважено, розсудливо, спокійно оглянімось у минулий час (В. Берко). Людські тривоги і боління я прагну в слово перелить (М. Сингаївський). І таки в нас недаремно Мамаї були і Гонти! (Н. Поклад). І падав сніг із віт навскіс, навзнак, навспак (І. Лобовик)).
2. Перед узагальнюючим словом, яке стоїть після однорідних членів речення, ставиться:
А) двокрапка;
Б) тире;
В) кома;
Г) крапка з комою.
Скласти й записати речення з узагальнюючим словом після однорідних членів речення (напр.: Дрібний ромен, як вижовкла мережка, красолька, мак і королевий цвіт – усе цвіте і кланяється літу (Л. Костенко). Чебрець, і рута, й нагідки – такі собі дрібні квітки і степові, і лугові бринять в душі моїй живі (О. Ющенко). Природи неповторні пензлі мені малюють Ворсклу, гай, лугів просторих руна теплі – дитинства неповторний край (П. Воронько)).
3. Означення, виражені прикметниками й дієприкметниками із залежними від них словами (прикметниковими і дієприкметниковими зворотами, перед означуваним словом відокремлюються:
А) завжди;
Б) якщо мають додатковий обставинний відтінок значення;
В) якщо пояснюють іменник – власну назву;
Г) якщо включають підсилювальні прислівники і частки (особливо, зокрема, навіть, хоч, аж).
Скласти й записати речення з дієприкметниковим зворотом після означуваного слова (напр.: Існують прекрасні дороги, націлені до перемоги (П. Осадчук). Що там, за дверима буття, обшпугованими дерматином? (І. Драч). Я є рушниця, радістю набита, якою вистрелю на честь життя (Б. І. Антонич). Сірко у будці, згорнутий в калач, спав, нагостривши в світ антени-вуха (О. Кугай)).
4. Уточнюватись можуть:
А) тільки обставини місця і часу;
Б) тільки обставини й означення;
В) всі другорядні члени речення;
Г) будь-які члени речення.
Скласти й записати речення з уточнюючим членом речення (напр.: Нехай загляну з Трепетної хвилі на край землі, далеко, аж туди, в кохані очі (М. Каменюк). Колись, давно, були якісь гіганти. Тепер зручніші виміри – пігмей (Л. Костенко). З давніх-давен, від епохи санскриту, в нас спільне коріння, та різне насіння (В. Базилевський )).
5. У кінці речення звертання стоїть у такому реченні: .
А) Поезіє! У штольнях самоти все зводимо повітряні мости. (В. Базилевський);
Б) Пульсуйте ви, слова мого рядка, мов світляки морського маяка (П. Воронько);
В) О мріє, мріє, в нетерпінні куди ти завела мене? (М. Черниченко);
Г) Що ж будем робити, братове? (П. Осадчук).
Скласти й записати речення зі звертанням, що стоїть на його початку (напр.: О рідне слово, хто без тебе я? (Д. Павличко). Мій друже, я захворіла на осінь (М. Рубан). Душе, ти думки не чіпай! (М. Самійленко) або в середині (напр.: Як ти, совісте, вмієш боліти! (В. Коротич). Ой вихопись, душе моя, та змахни крилами (ТІ. Ку літ). Чи тобі душно, душе, до знемоги? (І. Драч). Чого ти, серце, люто так болиш? (В. Мирний)).
6. Відокремлена прикладка є у реченні:
А) І він мерщій згадав, ледащо, материну мову (В. Шукайло);
Б) У слово маминого серця вслухаюсь, тішуся, росту (О. Матійко);
В) Не занімійте вік, вуста, і вимовляйте слово-мрію (О. Ющепко);
Г) Слова, як люди, незвичайні в неодновимірності їх (П. ІІеребийніс).
Скласти й записати речення з відокремленою прикладкою (напр.: На березі річки зозуля кує – метроном малий у малій батьківщині (Д. Кремінь). Любив колись оцей пісенний край Васильченко – співець людської долі (Г. Коваль). Стоять у піску піраміди – антипам’ятники Спартаку (Ю. Олійник). Якби ж той вітер, відчайдух-самітник, не напинав вогненні паруси! (В. Омелянчук). І вітер, веселий підпасок-погонич, попасом. листя кленове зганяє в ріку (Г. Мороз). Вітри, варяги невсипущі, гойдають ліс, мов корабель (І. Світличний). Понад Бабиним яром летять журавлі, ці плачі вересневі (М. Фішбейн)).
II варіант
1. Якщо узагальнююче слово стоїть після однорідних членів речення, то перед узагальнюючим словом ставиться:
А) двокрапка;
Б) тире;
В) крапка з комою;
Г) кома.
Скласти й записати речення з узагальнюючим словом перед однорідними членами речення. Однорідні члени речення підкреслити (напр.: Все доцільне в житті: рокотання Бетховена, молоток Мікеланджело, пушкінський вірш (Д. Кремінь). У кіно герої в моді: рекетир, бандит і злодій (В. Плювако). Завжди в триєдності їм бути: народові, Вітчизні і життю (П. Харченко). Географія – моя біографія: полтавське небо, уральський мороз, каракумське пекло, балтійський шторм, міста, дороги і радість повернення (М. Година). Все нам треба ревно берегти: стежку, ряст, озерний тихий трепет (В. Женченко). Баби хату мастили, їм сміялися фарби у глечиках: малинові, оранжеві, темно-сині і голубі (І. Кульська). Всім єством: кістьми, душею, кров’ю – ляжемо під корінь полинам (М. Самійленко). Усе – вселике диво наяву: розбуджені берези, поле і джміль, що пестить сон-траву (О. Ющенко)).
2. Якщо перед звертанням стоїть вигук о (ой), який тісно пов’язаний із ним інтонаційно і виконує роль частки, між вигуком і звертанням:
А) ставиться кома;
Б) ставиться знак оклику;
В) ставляться три крапки;
Г) розділовий знак не ставиться;
Скласти речення із звертанням, перед яким стоїть вигук о (ой), записати речення (наприклад: Ой дівчино моя мила, що мені діяти, що не велять батько й мати тебе бідну брати? (Нар. творч.). О земле рідна! Знаєш ти свій шлях у бурі, у негоді! (М. Рильський). О рай босоногих поетів, вклоняюся низько тобі! (Б. Дегтярьов ). О, невмолимі скам’янілі дні!1 О, Націє, дужа і вічна, як Бог (О. Ольжич)).
3. Вставні слова виділяються у реченнях:
А) комою (комами);
Б) дужками;
В) тире або комою (комами);
Г) тільки тире.
Скласти речення із вставним словом (словосполученням), записати його (напр.: А день за сонцем утопився в морі і став, на жаль, уже вчорашнім днем (П. Воронько). Про воду, звісно, марять подорожні… (М. Рильський). А потім, справді, а чому б не взнати якісь нові шляхи й координати? (Л. Костенко). Але сьогодні, слава Богу, душею вже воскреслі ми… (Д. Білоус)).
4. Поширена обставина, виражена дієприслівниковим зворотом, відокремлюється:
А) тільки якщо стоїть перед присудком;
Б) тільки якщо стоїть після присудка;
В) тільки якщо вона уточнює іншу обставину і стоїть після неї;
Г) у будь-якій позиції до присудка.
Скласти речення з відокремленою поширеною обставиною, вираженою дієсприслівниковим зворотом. Записати речення, відокремлений член речення підкреслити (напр.: Попрощавшись навік, з берегами, одпливає дитинство моє (М. Черниченко). Скорботи спізнавши і втрати, оживає душа в непокорі (П. Осадчук). Забувши про біди, плекаючи долю ясну, розправивши дужі, могутні і лагідні крила, прокинулась вкотре моя Україна від сну, в тернисту дорогу збирає і думи, і сили (В. Тарасенко)).
5. Додаток відокремлюється в такому реченні:
А) Людям – як болото, а матері – як злото (Нар. творч.);
Б) На світі знайдеш усе, крім рідної матері (Нар. творч.);
В) Нема того краму, щоб купити маму (Нар. творч.);
Г) Тільки в світі правди, що рідная мати (Нар. творч.).
Скласти і записати речення з відокремленим додатком (з відокремлюючими прийменниками за винятком, замість, крім, опріч) (напр.: Окрім легенд, є дані наукові, теорії, складніші теорем (JI. Костенко). Я, всупереч погрозам і прогнозам, живу, живу, землі своєї син! (Р. Лубківський). Вітчизну мало матір’ю назвати, та, попри всі оркестри і плакати, як пожива твоя старенька мати, так і вітчизна загалом живе (М. Каменюк)).
6. Вставними ніколи не бувають такі слова:
А) звичайно, зрозуміло, напевне, правда, безперечно;
Б) мабуть, можливо, здається, може, може бути;
В) навіть, майже, принаймні, все-таки, мовби, нібито;
Г) навпаки, по-перше, по-друге, нарешті, насамперед, виявляється.
Скласти і записати два речення, в одному з яких слово може (або: здається, нарешті, кажуть) є вставним, а в іншому – ні (напр.: І, здається, тисяча світів слухає співучу Україну (О. Лупій). Життя здається згадкою сумною… (М. Самійленко)).
VII. Відповіді вчителя на запитання учнів (після того як тестові завдання виконано).
VIII. Підведення підсумків уроку.
IX. Домашнє завдання.
Виписати з художніх творів 8 простих речень, ускладнених однорідними членами, відокремленими членами речення, звертаннями та вставними словами.
_____________________________________________________
1 Якщо вигуки о (ой) підсилюють звертання інтонаційно і з ним тісно не пов’язані, вони відділяються від звертання комами.
Related posts:
- Основні пунктограми в складному реченні. Тематичне тестування Урок № 29 Тема. Основні пунктограми в складному реченні. Тематич не тестування Мета: закріпити знання. учнів про основні пунктограми в складному реченні; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, […]...
- Основні пунктограми в простому реченні § 7. Основні пунктограми в простому реченні 91.II. 1. Місцевий Референдум – це Форма прийняття територіальною громадою рішень з питань, що Належать до компетенції місцевого самоврядування, шляхом прямого голосування. 2. Інтелектуальний Потенціал України – надійне Джерело кадрового забезпечення державної служби. 3. Підвищення кваліфікаціїДержавних службовців Здійснюється не рідше одного разу на 5 років, а для фахівців, […]...
- Основні пунктограми в простому реченні ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ § 7. Основні пунктограми в простому реченні Про вживання тире між підметом і присудком та в неповному реченні, виділення на письмі однорідних і відокремлених членів речення, вставних конструкцій Пригадайте – Які синтаксичні конструкції в простому реченні виділяються комами? – У яких випадках у простому реченні […]...
- Основні пунктограми у простому реченні Урок № 24 Тема. Основні пунктограми у простому реченні Мета: пояснити школярам принцип поділу розділових знаків на групи (відокремлюючі та виділяючі), удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів, повправляти у написанні речень, ускладнених однорідними членами, звертаннями та вставними словами (словосполученнями, реченнями). Тип уроку: комбінований урок (вивчення нового матеріалу; узагальнення і систематизація вивченого). Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. Повідомлення […]...
- ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ ДОДАТКИ Додаток 2 ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ КОМА – між однорідними членами речення – перед словами а саме, як-от. як, що стоять у реченні з однорідними членами після узагальнювальних слів – при повторенні слова – для виділення звертань – після вигуків – після стверджувальних слів так, еге. авжеж та ін., заперечення ні, запитання що – для виділення […]...
- Основні пунктограми в реченнях з прямою мовою та в діалозі. Оформлення цитат § 7. Основні пунктограми в реченнях з прямою мовою та в діалозі. Оформлення цитат 49.2. Дід Лаврін спитав онука, куди це він наджигурився. Хлопець відповів, що чого нема в тім такого, що він нову сорочку нап’яв і кібчика на голові прислинив, – може, ній на збори піде. Коли внук підходив до дверей, дід зауважив, якщо […]...
- Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 31 Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) Мета: закріпити знання учнів про вживання розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами перед однорідними членами речення, формувати вміння визначати узагальнювальні слова при однорідних членах, правильно інтонувати такі речення, розставляти в них розділові знаки, […]...
- ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА, ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ Мета: навчальна: повторити та поглибити знання, уміння та навички з відповідних питань; розвивальна: розвивати пізнавальні здібності; виховна: виховувати прагнення до самовдосконалення. Внутрішньопредметні зв’язки: граматика, пунктуація, орфографія, розвиток мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Тематичне тестування Дієприкметник Тематичне тестування (тема: Дієприкметник). Створення діалогів відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної з характеристикою людей (із вживанням дієприкметників) Мета: З’ясувати рівень засвоєння учнями знань про дієприкметник як особливу форму дієслова та вмінь визначати граматичні ознаки дієприкметника, доречно вживати дієприкметники в мовленні; формувати комунікативні вміння, зокрема вміння створювати й підтримувати діалог; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати […]...
- Відмінювання іменників (узагальнення). Тематичне тестування І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 32 Тема: Відмінювання іменників (узагальнення). Тематичне тестування Мета: систематизувати й узагальнити знання про відмінювання іменників; з”ясувати рівень засвоєння знань про іменник і вмінь відмінювати іменники; розвивати логічне мислення, пам”ять, уміння застосовувати теоретичні знання на практиці. Тип уроку: комбінований урок (узагальнення вивченого; перевірка й облік знань у вмінь). Обладанання: підручник, тестові […]...
- Тематичне тестування (тема: Сполучник, правопис сполучників) Урок № 67 Тематичне тестування (тема: Сполучник, правопис сполучників). Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь та навичок стосовно теми “Сполучник, правопис сполучників”; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. Обладання: Тестові завдання. […]...
- Головні та другорядні члени речення. Тематичне тестування (тема: Словосполучення, речення) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 27 Тема. Головні та другорядні члени речення. Тематичне тестування (тема: Словосполучення, речення) Мета: систематизувати й узагальнити знання про головні й другорядні члени речення, формувати вміння визначати члени речення; з’ясувати рівень засвоєння знань та сформованості вмінь з теми “Словосполучення, речення”; формувати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, удосконалювати […]...
- Основні пунктограми в складному реченні Урок № 28 Тема. Основні пунктограми в складному реченні Мета: закріпити вивчене про пунктограми в складному реченні, удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів. Тип уроку: урок закріплення знань і навичок. Обладнання: підручник, таблиці. ХІД УРОКУ I. Повідомлення теми та мети уроку. II. Відтворення теоретичних відомостей. V Бесіда. 1) На якій підставі складні речення поділяються на сполучникові та […]...
- Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток) Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь і навичок стосовно теми “Частка, правопис часток; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвиватилогічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. І. Повідомлення мети перевірки та способів її […]...
- Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 3 Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні Пригадаймо! 1. Назвіть три характерні риси, властиві для однорідних членів речення. 2. З якою інтонацією вимовляються однорідні члени речення? 3. Які члени речення можуть бути однорідними? Розділові знаки в реченнях з однорідними членами […]...
- ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННЯХ, У РЕЧЕННЯХ З ПРЯМОЮ МОВОЮ ТА ДІАЛОЗІ. СПОСОБИ ЦИТУВАННЯ. ПУНКТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 12 ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННЯХ, У РЕЧЕННЯХ З ПРЯМОЮ МОВОЮ ТА ДІАЛОЗІ. СПОСОБИ ЦИТУВАННЯ. ПУНКТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ Мета: повторити основні пунктограми в простому і складному реченнях, у реченнях з прямою мовою та діалозі; удосконалювати пунктуаційні вміння учнів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного […]...
- Словосполучення та речення. Тематичне тестування Урок № 4 Тема. Словосполучення та речення. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про словосполучення, речення, синтаксичні зв’язки в них; з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). […]...
- Види простих речень. Тематичне тестування Урок № 11 Тема. Види простих речень. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про види простих речень; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Основні пунктограми в простому і складному реченнях § 6. Основні пунктограми в простому і складному реченнях 41.1. Немає нічого прекраснішого, як спостерігати світанок на морі. Спочатку несміливо визирає (виглядає, просвічує, прозирає, проступає, проглядається)тоненька рожева смужечка. Наростаючи, вона щораз більше розтинає овид (обрій, вид, небокрай, горизонт, небосхил). І ось, коли шлях прокладено, настає довгождана кульмінація – неквапно, поволі, велично на свій золотий трон […]...
- Складні речення з безсполучниковим і сполучниковим зв’язком. Тематичне тестування. (тема “Складне речення”) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 40 Тема: Складні речення з безсполучниковим і сполучниковим зв ‘ язком. Тематичне тестування ( тема “Складне речення”) Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів про складне речення, формувати вміння правильно інтонувати складні речення, вживати розділові знаки в складних реченнях, креслити їхні схеми й робити синтаксичний розбір; з’ясувати рівень засвоєння […]...
- Види складних речень. Тематичне тестування Урок № 18 Тема. Види складних речень. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про види складних речень; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Правопис іменників. Тематичне тестування І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 38 Тема: Правопис іменників. Тематичне тестування Мета: систематизувати й узагальнити знання про правопис іменників, удосконалювати вміння визначати в іменниках орфограми “Не з іменниками”, “Букви е, є, и в суфіксах – ичк-, – ечк – (-єчк-), – енн – (-єнн-), – ив-, – ев-“; визначити рівень знань і вмінь з теми […]...
- Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок 36 Тема: Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова) Мета: узагальнити й систематизувати знання про слова, граматично не пов’язані з членами речення; формувати пунктуаційну грамотність, вміння доречно використовувати звертання й вставні слова у мовленні; з’ясувати рівень засвоєння учнями теми “Звертання. Вставні слова”; формувати вміння використовувати […]...
- Тематичне тестування (тема: Прийменник, правопис прийменників) Урок № 60 Тематичне тестування (тема: Прийменник, правопис Прийменників) Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь та навичок стосовно теми “Прийменник, правопис прийменника; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку : урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок. Обладання : роздавальний […]...
- Написання прислівників разом і окремо Тематичне тестування Уроки № 51-53 Тема: Написання прислівників разом і окремо. Тематичне тестування (тема: Прислівник, правопис прислівників ) Мета: Пояснити правила написання прислівників разом і окремо; формувати вміння обгруновувати вибір написання; з’ясувати рівень засвоєння учнями знань та сформованості вмінь і навичок з теми “Прислівник, правопис прислівників”; розвивати увагу, логічне мислення, закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на […]...
- Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ § 8. Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз Про розділові маки між частинами складного речення та особливості пунктуаційного аналізу речення Пригадайте – У яких випадках між частішими складного речення ставиться кома? – У яких випадках потрібно поставити крапку з комою? – У яких випадках […]...
- Розділові знаки при узагальнюючих словах – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки при узагальнюючих словах 1. Якщо узагальнююче слово стоїть після однорідних членів, то перед ним на письмі ставиться тире: На вершечку стрілецької гори, на горах і видолинках – скрізь уже панувала тиша (І. Нечуй-Левицький). 2. Якщо узагальнююче слово стоїть перед однорідними членами, то […]...
- Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз § 8. Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз 102.1. Складнопідрядне речення з підрядним місця. 2. Безсполучникове складне речення. 3. Складносурядне речення. 4. Складнопідрядне речення з підрядним мети. 5. Безсполучникове складне речення. 6. Безсполучникове складне речення. 7. Складнопідрядне речення з підрядним причини. 105.І. Знаю: з попелу сходять квіти. Вірю: з каменю б’є джерело (А. Малишко). […]...
- Будова тексту. Тематичне тестування Урок № 42 Тема. Будова тексту. Тематичне тестування Мета: закріпити вивчене про будову тексту, типи, стилі та жанри мовлення; з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, […]...
- Основні пунктограми у простому і складному реченнях, у реченнях із прямою мовою та в діалозі. Пунктуаційний аналіз. Способи цитування НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §7. Основні пунктограми у простому і складному реченнях, у реченнях із прямою мовою та в діалозі. Пунктуаційний аналіз. Способи цитування … Писати й читати, не знаючи правил пунктуації й не вміючи їх використовувати у своєму повсякденному житті й роботі, – неприпустимо не лише для філолога, але й для лікаря, […]...
- Основні пунктограми. Складні випадки вживання розділових знаків СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 40. Основні пунктограми. Складні випадки вживання розділових знаків Розділові знаки в складносурядних реченнях Кома Не ставиться: – якщо є спільний для обох частин другорядний член речення; – якщо обидві частини речення питальні, спонукальні, окличні або безособові. Тире ставиться, якщо частини виражають швидку зміну подій. 467. 1. Земля, покрита білою габою, і вітер […]...
- Незмінювані іменники. Іменник як частина мови. Тематичне тестування І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 21 Тема: Незмінювані іменники. Іменник як частина мови. Тематичне тестування Мета: дати учням поняття про незмінювані іменники, формувати вміння вирізняти їх у реченнях та правильно вживати в мовленні, удосконалювати навички користування словником; сприяти збагаченню та уточненню словникового запасу школярів. Тип уроку: комбінований урок (вивчення нового матеріалу; перевірка й облік знань […]...
- Фразеологізми в ролі членів речення. Тематичне тестування (Лексикологія. Фразеологія) І СЕМЕСТР ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ Урок № 13 Тема: Фразеологізми в ролі членів речення. Тематичне тестування (Лексикологія. Фразеологія) Мета: пояснити синтаксичну роль фразеологізмів, формувати вміння визначати синтаксичну роль фразеологізмів; формувати вміння добирати фразеологічні антоніми та синоніми, здійснювати розбір фразеологізму; з’ясувати рівень засвоєння теми “Лексикологія та фразеологія”; удосконалювати навички користування словником та навички самостійної роботи. Тип уроку: […]...
- Співвідношення звуків і букв. Тематичне тестування (Звуки мовлення та знаки письма) ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 54 Тема: Співвідношення звуків і букв. Тематичне тестування (Звуки мовлення та знаки письма) Мета: удосконалювати навички визначати звукове значення літер ї, є, ю, я; з’ясувати рівень засвоєння знань та сформованості вмінь з теми “Звуки мовлення та знаки письма”; розвивати пам’ять, уміння аналізувати й систематизовувати здобуті знання, виділяти головне; виховувати […]...
- Пряма мова. Діалог. Тематичне тестування Урок № 38 Тема. Пряма мова. Діалог. Тематичне тестування Мета: закріпити вивчене про пряму мову та діалог; з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ […]...
- Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 3 Тема: Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні Мета: повторити вивчене про звертання та вставні слова, удосконалювати вміння виділяти звертання та вставні слова в реченнях, правильно інтонувати речення із звертаннями та вставними словами, розставляти розділові знаки в реченнях із звертаннями та вставними словами, розрізняти вставні […]...
- Тематичне тестування Дієприслівник Тематичне тестування (тема: Дієприслівник). Різновиди читання (ознайомлювальне, вивчальне, вибіркове). Навчальне читання мовчки Мета: З’ясувати рівень засвоєння знань про дієприслівник як особливу форму дієслова та рівень сформованості мовних умінь і навичок; дати уявлення про різні види читання мовчки; формувати комунікативні вміння, зокрема вміння читання мовчки; розвивати увагу, пам’ять, удосконалювати навички самостійної роботи, вміння використовувати на практиці […]...
- Пряма мова та діалог. Тематичне тестування (тема “Пряма мова та діалог”) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 46 Тема: Пряма мова та діалог. Тематичне тестування (тема “Пряма мова та діалог”) Мета: закріпити знання учнів про пряму мову й діалог, вміння вживати розділові знаки у реченнях з прямою мовою та текстах, що містять діалог; з’ясувати рівень знань та сформованості вмінь з теми “Пряма мова та діалог”; […]...
- Порядок слів у реченні. Логічний наголос – Речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення Порядок слів у реченні. Логічний наголос Розрізняються два типи порядку слів у реченні: прямий (звичайний) і зворотний (інверсія). При Прямому порядку слів підмет стоїть перед присудком, узгоджене означення – перед означуваним словом, неузгоджене – після нього, додаток – після слова, яке ним керує, а обставини – перед присудком (найчастіше на початку […]...
- Розділові знаки у складнопідрядному реченні – Складнопідрядне речення Складне речення Складнопідрядне речення Розділові знаки у складнопідрядному реченні Кома відділяє головне речення від підрядного: Щось мало бути цікаве в театрі, бо люди йшли (М. Коцюбинський). Якщо ти зовсім управився, то й рушимо (Панас Мирний). Коли в хаті пахне сухими травами і над зблідлими від часу фотографічними картками на стіні темніє пучок васильків, це нагадує […]...