ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННЯХ, У РЕЧЕННЯХ З ПРЯМОЮ МОВОЮ ТА ДІАЛОЗІ. СПОСОБИ ЦИТУВАННЯ. ПУНКТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ
ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ
Урок № 12
ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННЯХ, У РЕЧЕННЯХ З ПРЯМОЮ МОВОЮ ТА ДІАЛОЗІ.
СПОСОБИ ЦИТУВАННЯ. ПУНКТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ
Мета: повторити основні пунктограми в простому і складному реченнях, у реченнях з прямою мовою та діалозі; удосконалювати пунктуаційні вміння учнів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів любов до рідної мови.
Внутрішньо-предметні зв’язки: стилістика
Міжпредметні зв’язки: література (виразне читання поетичного (тексту).
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення вивченого й розвитку практичних умінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Мотиваційно-організаційний етап
Пунктуаційний турнір
– Об’єднайтеся в три команди – “Просте речення”, “Складне речення”, “Пряма мова”. Сформулюйте правила вживання основних розділових знаків у простому реченні, складному реченні та при прямій мові.
Кожне правило оцінюється 1 балом. Перемагає команда, яка дасть найбільше правильних відповідей.
II. Процесуально-діяльнісний
Конструктивне завдання
– Доповніть прислів’я та приказки, використовуючи матеріал з довідки. Поясніть постановку розділових знаків у наведених складних реченнях. Як впливає інтонація речення на його розділові знаки? Визначте типи складних речень. Зробіть висновок, для яких жанрів художньої літератури властиві ці синтаксичні конструкції.
1. Баба з воза – … 2. їдь тихо – обминеш лихо. 3. Життя як стерня: … 4. Від гніву старієш, … 5. Всяк розумний по-своєму: … 6. Чим розумний стидається, … 7. Казав Наум: …
Довідка: не пройдеш, ноги не вколовши; а від сміху молодієш; тим дурний величається; кобилі легше; обминеш лихо; один спершу, а другий потім; візьми на ум.
Індивідуальна робота
– Прочитайте виразно, розставте розділові знаки, поясніть їх уживання. Який поетичний уривок не є складним реченням?
1. І снився сон мені неначе
Десь у холодній чужині
Якийсь вигнанець гірко плаче
І заздрить мертвому мені.
О. Олесь
2. Грати словом долею грати.
Різні в нього бувають майстри.
Можна слово привчити на бровах стояти
Чи кататись плескавчиком із гори…
Г. Світлична
3. Волошко загадко велика.
В тобі є вічна таїна
Ти водночас і скромно дика
І незбагненно чарівна.
Д. Білоус
4. По річках озерах багнах
Вічний галас вічний спів
Крик гусей качок і чапель
Зойк чайок і журавлів.
О. Олесь
Попереджувальний диктант
– Прослухайте речення, поясніть у них пунктограми. Запишіть під диктовку.
1. Буди вже, ясне сонце, комашину, дерева, трави – все буди від сну (М. Самійленко). 2. Нелегко стати людиною, чесне слово Дарвіна (В. Слапчук). 3. Чудові дні кінчаються жовтневі, здається, суму і не може буть… (М. Гірник). 4. Вже день здається сивим і безсилим, і домліває в зарослях ріка… (В. Симоненко). 5. Десь кінь скубе отаву і дзвонять пута на його ногах (В. Сосюра). 6. Ластівки літають низько – то вже дощ та буря близько (М. Щербак). 7. На долинці стало темніше: тут піднімався на лапи туман… (М. Стельмах). 8. Я люблю їхати на поле тоді, як ниви зеленіють та хвилюються зеленими хвилями; коли обважнілі колоски черкаються об голову, об вуха; коли ниви поцяцьковані синіми волошками та червоними маківками (І. Нечуй-Левицький). 9. Спитала смерть у мудреця: “Якої хочеш смерті?”. А він говорить: “Я б хотів за книгою умерти”. Спитала смерть у вояка: “А ти б хотів якої?”. А він: “Геройськи у бою накласти головою!”. Спитала у закоханих, що стріла серед ночі… “А ми,- говорять їй вони,- ніякої Не хочем” (С. Тельнюк).
Пунктуаційний аналіз
– Виконайте пунктуаційний аналіз речень, використовуючи наведену послідовність і зразок аналізу.
Порядок пунктуаційного аналізу
1. Записати речення, підкреслити пунктограму.
2. Коротко сформулювати пунктуаційне правило і записати його (для того щоб сформулювати правило, необхідно виконати характерні аналітико-графічні роботи – визначити головні члени речення і підкреслити їх, відокремлені чи однорідні члени речення).
3. Накреслити графічну схему речення, позначивши в ній умови постановки (або відсутності) розділового знак.
Примітка: якщо в реченні декілька пунктограм, то кожну нумерують й аналізують окремо.
Зразок пунктуаційного аналізу складного речення
1. Ще на підході до рідної хати Микола калину,1 Що пишно під вікнами,2 .3
2. 1 пунктограма – кома між частинами складнопідрядного речення.
2 пунктограма – відокремлена обставина, виражена дієприслівниковим зворотом,
3 пунктограма – крапка в кінці речення.
3. 1 пунктограма:
2 пунктограма:
Зразок пунктуаційного аналізу речення з прямою мовою
1. ” 1Його просте та щире слово обізвалося у кожнім серці,2 його ідеї зразу заполонили тисячі прихильників“. -1 напише Панас Мирний про Тараса Шевченка у зрілому віці.3
2. 1 пунктограма – знаки пунктуації при прямій мові.
2 пунктограма – кома між частинами безсполучникового складного речення.
3 пунктограма – крапка в кінці речення.
3. 1 пунктограма:
2 пунктограма:
Речення для розбору
1. Дмитер хитер: сам з’їв курку, а сказав, що полетіла (Народна творчість). 2. Нічого нам дорожчого немає, ніж рідний край – на тому світ стоїть (Б. Степанюк). 3. Життя тече, немов сухий пісок: недавно ранок був – настала нічка (М. Дубович). 4. На світі законів чимало, я нагадаю один: щоб море не висихало, потрібно багато краплин (В. Симоненко). 5. Запорошений, пом’ятий, зморений стояв витязь на роздоріжжі, вперши списа у камінь списаний: “Раби в тенетах страху не мають вибору” (М. Горбаль). 6. “Так було б краще,- промимрив би він,- і ганьба б коштувала менше” (Марко Вовчок). 7. Ллється пісня, як зі свіжої рани: “Червону руту не шукай вечорами…” (А. Коваль).
III. Контрольно-рефлексивний етап
– Продовжте речення. Накресліть схеми, визначте види підрядних речень.
1. Я щасливий, тому що…
2. Я вважаю, що…
3. Щоб досягти мети, потрібно…
IV. Домашнє завдання
– Зробити пунктуаційний аналіз речень.
1. Не знаю, чим нагодувати душу: я розгорнув книжку, та в ній стільки солодкуватості, що липнуть до пальців сторінки, потім я подивився кіно, та в ньому стільки бруду, що захотілося сходити в лазню, а послухав музику – вона виявилася зовсім неперетравною… (З журналу). 2. Пирогову належать слова: “Ми всі знаємо, що треба поважати старість…, але не всі знають, що й молодість потрібно поважати…” (З календаря).
Related posts:
- Основні пунктограми у простому і складному реченнях, у реченнях із прямою мовою та в діалозі. Пунктуаційний аналіз. Способи цитування НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §7. Основні пунктограми у простому і складному реченнях, у реченнях із прямою мовою та в діалозі. Пунктуаційний аналіз. Способи цитування … Писати й читати, не знаючи правил пунктуації й не вміючи їх використовувати у своєму повсякденному житті й роботі, – неприпустимо не лише для філолога, але й для лікаря, […]...
- Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ § 9. Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування Про особливості вживання розділових знаків у реченні з прямою мовою та в діалозі, про заміну прямої мови непрямою, а також про способи цитування Пригадайте – Що таке пряма мова? Чим пряма мова […]...
- Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування § 9. Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування 119.1. 1. У грудях б’ються вдячності акорди, вуста шепочуть: “Дякую, Господь!” (Ю. Вавринюк). (А: “П!”) 2. “Яка ти розкішна, земле, – думала Маланка. – Весело засівати тебе хлібом, прикрашати зелом, заквітчати квітами” (М. Коцюбинський). (“П., – а. – П.”) 3. І просилася, […]...
- Основні пунктограми в реченнях з прямою мовою та в діалозі. Оформлення цитат § 7. Основні пунктограми в реченнях з прямою мовою та в діалозі. Оформлення цитат 49.2. Дід Лаврін спитав онука, куди це він наджигурився. Хлопець відповів, що чого нема в тім такого, що він нову сорочку нап’яв і кібчика на голові прислинив, – може, ній на збори піде. Коли внук підходив до дверей, дід зауважив, якщо […]...
- Основні пунктограми в простому і складному реченнях § 6. Основні пунктограми в простому і складному реченнях 41.1. Немає нічого прекраснішого, як спостерігати світанок на морі. Спочатку несміливо визирає (виглядає, просвічує, прозирає, проступає, проглядається)тоненька рожева смужечка. Наростаючи, вона щораз більше розтинає овид (обрій, вид, небокрай, горизонт, небосхил). І ось, коли шлях прокладено, настає довгождана кульмінація – неквапно, поволі, велично на свій золотий трон […]...
- Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ § 8. Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз Про розділові маки між частинами складного речення та особливості пунктуаційного аналізу речення Пригадайте – У яких випадках між частішими складного речення ставиться кома? – У яких випадках потрібно поставити крапку з комою? – У яких випадках […]...
- Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз § 8. Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз 102.1. Складнопідрядне речення з підрядним місця. 2. Безсполучникове складне речення. 3. Складносурядне речення. 4. Складнопідрядне речення з підрядним мети. 5. Безсполучникове складне речення. 6. Безсполучникове складне речення. 7. Складнопідрядне речення з підрядним причини. 105.І. Знаю: з попелу сходять квіти. Вірю: з каменю б’є джерело (А. Малишко). […]...
- Вживання сполучників у простому й складному реченнях Тема: Вживання сполучників у простому й складному реченнях. Мета: закріпити знання учнів про функції сполучника, закріпити вміння розрізняти сполучники, що з’єднують однорідні члени речення, та сполучники, що з’єднують частини складного речення; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять. Тип уроку: урок закріплення нового матеріалу. Обладнання : підручник. І. Повідомлення мети і завдань уроку. ІІ. Відтворення теоретичних відомостей. […]...
- Інтонування речень із прямою мовою, діалогом. Цитування СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 38. Інтонування речень із прямою мовою, діалогом. Цитування 443. – Чого ж ти нам заспіваєш? – запитав молодий. – Про честь чи про хоробрість, про обов’язок людський чи про лицарську славу? – Мало тепер честі між людей, – несподівано басовитим голосом одповів, підводячи до товариства свою голову з невидющими білими очима. – […]...
- Використання сполучників у простому й складному реченнях: сполучники сурядності й підрядності МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ СПОЛУЧНИК & 37 Використання сполучників у простому й складному реченнях: сполучники сурядності й підрядності 1. Які члени речення називаються однорідними? 2. Які за значенням сполучники служать для зв’язку однорідних членів речення? 3. Які речення називаються складними? 4. Які за значенням сполучники зв’язують рівноправні частини складного речення? 5. У якому складному реченні вживаються сполучники […]...
- Основні пунктограми у простому реченні. Тематичне тестування Урок № 25 Тема. Основні пунктограми у простому реченні. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про основні пунктограми у простому реченні; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та […]...
- Основні пунктограми в складному реченні. Тематичне тестування Урок № 29 Тема. Основні пунктограми в складному реченні. Тематич не тестування Мета: закріпити знання. учнів про основні пунктограми в складному реченні; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, […]...
- Основні пунктограми у простому реченні Урок № 24 Тема. Основні пунктограми у простому реченні Мета: пояснити школярам принцип поділу розділових знаків на групи (відокремлюючі та виділяючі), удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів, повправляти у написанні речень, ускладнених однорідними членами, звертаннями та вставними словами (словосполученнями, реченнями). Тип уроку: комбінований урок (вивчення нового матеріалу; узагальнення і систематизація вивченого). Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. Повідомлення […]...
- Основні пунктограми в складному реченні Урок № 28 Тема. Основні пунктограми в складному реченні Мета: закріпити вивчене про пунктограми в складному реченні, удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів. Тип уроку: урок закріплення знань і навичок. Обладнання: підручник, таблиці. ХІД УРОКУ I. Повідомлення теми та мети уроку. II. Відтворення теоретичних відомостей. V Бесіда. 1) На якій підставі складні речення поділяються на сполучникові та […]...
- Основні пунктограми в простому реченні ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ § 7. Основні пунктограми в простому реченні Про вживання тире між підметом і присудком та в неповному реченні, виділення на письмі однорідних і відокремлених членів речення, вставних конструкцій Пригадайте – Які синтаксичні конструкції в простому реченні виділяються комами? – У яких випадках у простому реченні […]...
- РЕЧЕННЯ З ПРЯМОЮ МОВОЮ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 20. РЕЧЕННЯ З ПРЯМОЮ МОВОЮ Про те, з яких частин складається речення з прямою мовою, особливість його інтонування та про вживання розділових знаків у такому реченні 157 Прочитайте речення. У кожному з них виділено пряму мову; інша частина – слова автора. На основі спостереження зробіть висновок про особливості будови […]...
- Основні пунктограми в простому реченні § 7. Основні пунктограми в простому реченні 91.II. 1. Місцевий Референдум – це Форма прийняття територіальною громадою рішень з питань, що Належать до компетенції місцевого самоврядування, шляхом прямого голосування. 2. Інтелектуальний Потенціал України – надійне Джерело кадрового забезпечення державної служби. 3. Підвищення кваліфікаціїДержавних службовців Здійснюється не рідше одного разу на 5 років, а для фахівців, […]...
- ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ ДОДАТКИ Додаток 2 ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ КОМА – між однорідними членами речення – перед словами а саме, як-от. як, що стоять у реченні з однорідними членами після узагальнювальних слів – при повторенні слова – для виділення звертань – після вигуків – після стверджувальних слів так, еге. авжеж та ін., заперечення ні, запитання що – для виділення […]...
- Синтаксичний розбір речення з прямою мовою – Пряма і непряма мова. Діалог СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова. Діалог Синтаксичний розбір речення з прямою мовою Послідовність розбору 1. Указати, що дане речення є реченням із прямою мовою. 2. Виділити слова автора і пряму мову. 3. Розібрати слова автора і пряму мову як відповідні прості речення. 4. Пояснити розділові знаки. “Назбирай, Петрику, Жменю малини!”- Гойкнув Василь Услід […]...
- Послідовність розбору конструкції з прямою мовою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Послідовність розбору конструкції з прямою мовою 1. Навести аналізовану конструкцію. 2. Вказати пряму мову і слова автора, інтонаційний та змістовий зв’язки. між ними. 3. Визначити місце прямої мови щодо слів автора. 4. Пояснити розділові знаки. 5. Проаналізувати окремо пряму мову і слова автора, […]...
- СПОЛУЧНИКИ СУРЯДНОСТІ Й ПІДРЯДНОСТІ У ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ Службові частини мови. Сполучник & 34. СПОЛУЧНИКИ СУРЯДНОСТІ Й ПІДРЯДНОСТІ У ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ Що не річка, то мова – З-над Славути-Дніпра: Українська чудова, Як сопілкова гра. Д. Білоус 229. І. Уважно прочитайте текст. Поясніть його назву. НАТХНЕННИЙ ПРАЦІВНИК СИНТАКСИЧНОГО ЦАРСТВА Сполучник трудиться в синтаксичному царстві натхненно, об’єднуючи прості речення у складні. Одні сполучники […]...
- Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 3 Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні Пригадаймо! 1. Назвіть три характерні риси, властиві для однорідних членів речення. 2. З якою інтонацією вимовляються однорідні члени речення? 3. Які члени речення можуть бути однорідними? Розділові знаки в реченнях з однорідними членами […]...
- Зразок розбору конструкції з прямою мовою – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Зразок розбору конструкції з прямою мовою 1. “У вигляді мови,- сказав Олесь Гончар, – дано людині великий дар”. 2. Пряма мова: У вигляді мови дано людині великий дар; слова автора: Сказав Олесь Гончар. 3. Слова автора переривають пряму мову. 4. Слова автора стоять […]...
- Розділові знаки між простими реченнями в складному з різними видами зв’язку УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Розділові знаки між простими реченнями в складному з різними видами зв’язку У складних реченнях із різними видами зв’язку вживаються такі самі розділові знаки, що і в складносурядних, складнопідрядних та безсполучникових складних реченнях. Найчастіше в таких реченнях уживається кома: Мати вірила: земля усе знає, що […]...
- Синтаксичний і пунктуаційний аналіз § 8. Синтаксичний і пунктуаційний аналіз 58.1. Тернівщанський вітряк бовваніє вежею край села, на розхресті доріг. Розгонисті Крила, на які Ми Зважувались чіплятись, щоб Спробувати Висоти,Зараз Стирчать Хрестом непорушно: давно вже Вони Не крутились, не обвіювали Тугим своїм Вітром Тернівщанську Малечу… Біля вітряка ні душі. Та ось із затінку, з-під крил, відділяються дві постаті й, […]...
- Інтонаційне виділення в реченнях слів, найважливіших для висловлення думки Урок 30 Тема. Інтонаційне виділення в реченнях слів, найважливіших для висловлення думки Мета: закріплювати знання учнів про типи речень; вчити знаходити в реченнях і виділяти інтонаційно слова, найважливіші для висловлення думки; розвивати виразність мовлення учнів, збагачувати їх лексичний запас; виховувати шанобливе ставлення до людей праці. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та […]...
- ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА, ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ Мета: навчальна: повторити та поглибити знання, уміння та навички з відповідних питань; розвивальна: розвивати пізнавальні здібності; виховна: виховувати прагнення до самовдосконалення. Внутрішньопредметні зв’язки: граматика, пунктуація, орфографія, розвиток мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях. Складання діалогу на тему “У бібліотеці” Урок 29 Тема. Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Логічний наголос у питальних реченнях. Складання діалогу на тему “У бібліотеці” Мета: продовжувати знайомити з типами речень за метою висловлювання; знайомити з питальними реченнями, їх оформленням інтонаційно і на письмі; розвивати комунікативні вміння дітей, уміння складати діалоги; виховувати інтерес до вивчення мови. Обладнання: малюнок […]...
- Зв’язок між словами в реченнях. Словосполучення Тема: Зв’язок між словами в реченнях. Словосполучення Мета: ознайомити учнів з поняттям “словосполучення” та його характерними ознаками; формувати вміння визначати основу речення, встановлювати зв’язки між членами речення за допомогою питань; вчити складати схеми речень; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до вивчення мови. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. […]...
- Основні пунктограми. Складні випадки вживання розділових знаків СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 40. Основні пунктограми. Складні випадки вживання розділових знаків Розділові знаки в складносурядних реченнях Кома Не ставиться: – якщо є спільний для обох частин другорядний член речення; – якщо обидві частини речення питальні, спонукальні, окличні або безособові. Тире ставиться, якщо частини виражають швидку зміну подій. 467. 1. Земля, покрита білою габою, і вітер […]...
- Частини мови; основні способи їх розпізнавання ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Урок № 4 Тема: Частини мови; основні способи їх розпізнавання Мета: повторити та узагальнити вивчене про частини мови, формувати вміння розпізнавати в реченнях вивчені частини мови, розрізняти самостійні та службові частини мови; формувати вміння бачити, відчувати й цінувати красу природи; розвивати увагу та спостережливість, культуру усного й писемного мовлення. Тип […]...
- Встановлення зв’язку слів у реченнях за питаннями Урок 38 Тема. Встановлення зв’язку слів у реченнях за питаннями Мета: розширити знання учнів про зв’язок слів у реченні; вчити встановлювати зв’язок між членами речення; закріплювати знання про головні та другорядні члени речення; розвивати мовні вміння дітей; виховувати працелюбність. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання 1. Перевірка домашнього завдання […]...
- Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні Кома Крапка з комою Тихесенько вітер віє, Степи, лани мріють, Між ярами, над ставами Верб и зеленіють. (Т. Шевченко) Сонце високо підбилося вгору : надворі стало душно. (І. Нечуй-Левицький) […]...
- Повні і неповні речення. Тире в неповних реченнях – Речення Словосполучення Речення Повні і неповні речення. Тире в неповних реченнях За наявністю головних і другорядних членів розрізняють речення повні та неповні. Повне речення – це речення, у якому є всі члени речення, необхідні для розуміння його змісту, без допомоги попередніх і наступних речень (контексту) й ситуації: Неповне речення має пропущені якісь члени речення, що можуть […]...
- Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Урок 117 Тема. Вправляння у встановленні зв’язків слів у реченнях. Спостереження за вживанням числівників у мовленні Мета: актуалізувати знання дітей з цієї теми, удосконалювати вміння аналізувати речення, виділяючи головні та другорядні члени речення, встановлювати зв’язок слів у реченні; розвивати вміння виділяти і використовувати у мовленні числівників; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 3 Тема: Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні Мета: повторити вивчене про звертання та вставні слова, удосконалювати вміння виділяти звертання та вставні слова в реченнях, правильно інтонувати речення із звертаннями та вставними словами, розставляти розділові знаки в реченнях із звертаннями та вставними словами, розрізняти вставні […]...
- Урок розвитку мовлення. Встановлення зв’язку у реченнях. (Вправи 58-62) Тема. Встановлення зв’язку у реченнях. (Вправи 58-62). Мета. Закріпити вміння визначати основу речення та встановлювати зв’язки між усіма членами речення; збагачувати словниковий запас учнів. Обладнання: осінні пейзажі, орфографічні словники. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Інтерв’ю” (за матеріалами домашньої вправи 57). – Розкажіть про всі слова, вжиті в переносному значенні. […]...
- Роздільне написання слів у реченнях. Складання розповіді за малюнком. Вимова й правопис слів завдання, ведмідь Урок 9 Тема. Роздільне написання слів у реченнях. Складання розповіді за малюнком. Вимова й правопис слів завдання, ведмідь Мета: повторити й вдосконалити знання про будову речення; закріплювати вміння починати писати речення з великої букви; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність і старанність у роботі. Обладнання: предметні малюнки ведмедя, помідорів, цибулі. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент […]...
- Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні – Безсполучникове складне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Безсполучникове складне речення Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні Залежно від характеру смислових зв’язків та інтонації між частинами безсполучникового складного речення може ставитися кома, крапка з комою, двокрапка або тире. Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні Кома в безсполучниковому складному реченні ставиться тоді, коли його частини виражають одночасність, послідовність […]...
- Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення Тема: Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення Мета: повторити і закріпити знання учнів про речення; формувати навички правильного інтонування речень; вдосконалювати вміння ділити текст на речення, доповнювати речення потрібними за змістом словами; розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати любов до книги. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. […]...