Основні пунктограми в простому реченні
ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ
§ 7. Основні пунктограми в простому реченні
Про вживання тире між підметом і присудком та в неповному реченні, виділення на письмі однорідних і відокремлених членів речення, вставних конструкцій
Пригадайте
– Які синтаксичні конструкції в простому реченні виділяються комами?
– У яких випадках у простому реченні вживається тире та двокрапка?
89.1. Прочитайте текст. Обгрунтуйте його стильову приналежність. Доберіть до тексту
МАРКЕТИНГ*
Успіх маркетингової діяльності значною мірою залежить від працівників маркетингових служб, які безпосередньо контактують з покупцями. Якими ж якостями мають бути наділені ці працівники? Серед необхідних якостей маркетологи виділяють: цілеспрямованість, енергійність, наполегливість, розвинений інтелект, доброзичливість, уміння спілкуватися з людьми, здатність перейматися почуттями клієнтів, коректність, вміння одягатися відповідно до обставин, попереднє вивчення смаків та вподобань
Що ж хочуть покупці від продавців, а разом з ними і від виробників? По-перше, придбання якісного товару за прийнятними цінами, виробу модного, надійного, довговічного, зручного в користуванні, безпечного, з гарним дизайном і упаковкою. По-друге, компетентності, уважного і ввічливого ставлення до себе під час вибору товару й оформлення покупки. По-третє, доставки товару до місця використання, його установки і введення в дію, якщо це складна техніка. По-четверте, добре налагодженого гарантійного і післягарантійного обслуговування. По-п’яте, мати можливість повернути бракований виріб з мінімальними матеріальними і моральними втратами (Із журналу).
* Маркетинг – комплексна система управління діяльністю підприємства по розробці, виробництву й збуту продукції на основі дослідження ринку й активного впливу на формування попиту.
II. Знайдіть у тексті й зачитайте вголос речення, ускладнені однорідними членами речення, вставними словами, відокремленими членами речення. Назвіть і поясніть пунктограми.
III. Поміркуйте, яку функцію виконують вставні слова в другому абзаці тексту
90. Мікрофон. Чи згодні ви з таким твердженням відомого психолога, філософа у сфері бізнесу Джима Рона: “Успіх складається на 20 % з вашого досвіду й кваліфікації та на 80 % – з вибраної вами стратегії дій”? Обгрунтуйте свою відповідь.
91.1. Прочитайте речення, враховуючи те. що в кожному з них пропущено тире. Обгрунтуйте вживання цього розділового знака в кожному випадку.
I. Місцевий референдум це форма прийняття територіальною громадою рішень з питань, що належать до компетенції місцевого самоврядування, шляхом прямого голосування. 2. Інтелектуальний потенціал України надійне джерело кадрового забезпечення державної служби. 3. Підвищення кваліфікації державних службовців здійснюється не рідше одного разу на 5 років, а для фахівців, уперше прийнятих на державну службу, протягом першого року їх роботи. 4. Протокол засідання колегії підписує голова облдержадміністрації, в разі його відсутності перший заступник голови облдержадміністрації. 5. Уся кореспонденція, що надходить до облдержадміністрації. приймається централізовано в одному місці в канцелярії.
II. Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть граматичні основи.
III. Складіть і запишіть речення, у яких ставиться тире в таких випадках: а) між групою підмета і групою присудка; б) при однорідних членах речення; в) на місці пропущеного члена речення; г) при відокремленні.
92.1. Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення відповідно до їхньої синтаксичної ролі.
I. Замітає день свої сліди і завісу темну опускає зачерпне у пригорщі води і росою трави повмиває (Г. Дудка). 2. А дощ вишумовує гасить звуки і наганяє нові хвилі глибокого суму (М. Слабошпицький). 3. Волошка синя і хмаринка сива і господиня добра і дбайлива усі гуртом чекають, наче дива, народження рясного колоска (В. Скомаровський).
4. У кожному українському обійсті мас рости ружа й шавлія любисток і м’ята чорнобривці й нагідки (Т. Островська). 5. Наснились мальви рута-м’ята і скрип криничний журавля і смерекова отча хата, котру давно покинув я (П. Дворський). 6. Усе і небо і перемелене на труху в глибоких коліях дороги сіно і вогкий гнилуватий повів ріки і тривожний крик птиці і невисока росиста отава сповіщало, що літо вже здає ключі сумовитій осені (М. Стельмах). 7. Багато чого бачили мисливці на своєму віку і звірів усіляких і птахів і різні пригоди (І. Вихованець).
II. Доберіть із художньої літератури п’ять прикладів речень, які б ілюстрували основні, на вашу думку, правила вживання розділових знаків у реченнях з однорідними членами.
93.1 Випишіть речення, ускладнені вставними словами (словосполученнями). Розставте пропущені розділові знаки та розкрийте дужки.
1. І мовчала струнка дорога що здавалося в небо в(е, н)ла (Л. Костенко). 2. Дружба на думку Арістотеля – найнеобхідніше для жи(т, тт)я адже (ні)хто не воліє жити без друзів, навіть якби мав усі інші багатства (Л. Сохань). 3. Отже чужоземні монархи трактували Україну незважаючи на договір 1654 року як окрему від Москви державу, а гетьмана – як самостійного керівника (О. Апанович). 4. Для живих систем характерна
Саморегуляція, тобто підтримання сталого хімічного складу, структури, властивостей (З підручника). 5. Усе шкільне виховання – це по суті виховання любові і непримире(н, нн)ості: любові до Вітчизни і непримире(н, ин)ої (не)прнязні до ворогів… (В. Сухомлинський). б. Зробилася скрипка гучна і співуча пішла із майстерні на світ: ходила по людях, міцна і живуча либонь чи не сотнями літ (Я. Щоголів). 7. Київська область активно урбанізується насамперед завдяки столиці – місту Киеву (Із журналу). 8. Таким чином точки рівнові(д, дд)алені від осей координат і точки А (3 підручника). 9. За свідче(н, нн)ями дослідників літописів вертеп певно виник ще в часи Київської Русі (3 підручника).
II. Прочитайте вголос виписані речення, дотримуючись правильної інтонації.
III. виконайте письмовий синтаксичний розбір останнього речення та морфологічний розбір виділеного в ньому слова.
94. Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Зверніть увагу, що декілька речень ускладнені синтаксичними конструкціями, які потрібно відокремити дужками. Підкресліть і обгрунтуйте пунктограми.
1. Єлизавето Юріївно я волів би написати Вам не тільки те що одержав Вашого листа. Я вірю йому, дякую і цілую Ваші руки. Інших слів у мене немає а можливо не буде… (О. Блок). 2. Людина посідає особливе місце в системі органічного світу. З одного боку вона є об’єктом живої природи а з іншого соціальною особистістю (3 підручника). 3. Не знаю що писати Вам далі. Звісно я міг би написати цілу повість життя але цей шлях дуже далеко завів би, – я і так боюся що подав Вам багато зайвого і вже напевно не цікавого (М. Коцюбинський). 4. Автор переконує що у своїх діях Хмельницький керувався не особистими інтересами це закидали гетьманові опоненти а патріотичними, гуманними цілями (З підручника). 5. Запальну козацьку натуру виражає ритм пісні “їхав козак за Дунай” – дібраний так що під нього може марширувати і не раз марширувало багатотисячне козацьке військо (3 підручника). 6. У моїй батьківщині під цю пору колишуться по крутих польових доріжках чи буду ще колись ними ходити? навантажені хлібом вози (І. Вільде).
7. Освіченість, милосердя, великодушність, справедливість, постійність і цнотливість – ось ціна наша і честь (Г. Сковорода).
95.1. Прочитайте текст. Чи доводилося вам чути про подібні малоймовірні факти? Усно перекажіть прочитане.
ЗА ДОПОМОГОЮ ДО ЛЮДИНИ
Стародавній Рим. Колізей ущерть набитий людом, який нетерпляче чекає на криваве видовище. Цього разу хижі звірі мали шматувати раба Андроклеса, якого прирекли до страти за втечу від господаря. Нарешті приреченого випхали на величезну арену. Ще мить – і з’явилися хижаки. Між ними справжній цар звірів: велетенського зросту і величезної статури лев. Ось він став наближатися до Андроклеса. Раб від жаху заплющив очі і, притулившись спиною до стіни, покірно чекав смерті. Та замість того, щоб роздерти на шматки сердегу, хижак почав лащитися до нього, мов собака. Андроклес розплющив очі й, придивившись до лева, скрикнув від радощів і обняв його. В амфітеатрі глядачі отетеріли
З подиву… Андроклеса помилували, і він розповів таку історію.
В. Матвеев. Рим. Колізей
Це трапилося, коли Андроклес був рабом у проконсула* в Африці Й утік від нього через жорстокість. Довго переховувався в одній печері в пустелі. Якось у печеру забрів величезний лев. Андроклес вирішив, що йому настав кінець. Але лев і не думав нападати. Він жалібно стогнав, піднімаючи закривавлену лапу. Опам’ятавшись трохи, Андроклес помітив у лева між пазурами велику скалку. І тут раб виявив неабияку мужність. Він рішуче наблизився до скаліченого і, обережно взявши його поранену лапу, витягнув шпичака. Невдовзі раб вийшов зі свого сховища і був схоплений римськими солдатами. Сталося так, що невдовзі було спіймано й лева. І от доля звела їх… (За О. Губком).
* Проконсул – намісник провінції.
II. Знайдіть речення, ускладнені відокремленими обставинами. Обгрунтуйте вживання розділових знаків. Запишіть ці речення під диктовку вчителя чи однокласника. Перевірте правильність написання. Підкресліть члени речення
III. Складіть і запишіть два речення з відокремленими обставинами, вираженими одиничними дієприслівниками.
96. Мікрофон. У чому “підступність” сполучника і, який, уживаючись з дієприслівниковим зворотом, часто “провокує” пунктуаційну помилку?
97. Попрацюйте в парах. Наведені нижче речення ілюструють різні правила вживання розділових знаків при відокремлених означеннях Заставте ці правила з поданими реченнями
1. Стоять дерева золоті, покупані в блакиті. Ліси стоять, обшарпані й кошлаті. 2. Прийшла щаслива пора, свита, благословенна. 3. Хто це там, оповитий в туман, заховався за сиві каштани? 4. Дивлюсь на вас, щасливу у задумі, у музиці, у молодому сумі. 5. І засина коло її чола, сповита в ніжність, доброту і ласку (М. Луків).
98. Два – чотири – всі разом. З’ясуйте, що спільного з погляду структурного і граматично-значеннєвого в поданих реченнях
1. Зачарований могутнім плином річки. Андрій не одразу відреагував на пропозицію брата. 2. Навіть припорошена першим снігом, озимина вражала нас своєю життєдайною силою.
99.1. Спишіть, розставляючи пропущені розділові знаки та розкриваючи дужки. Прочитайте речення, дотримуючись правильної інтонації. Підкресліть дієприслівникові та дієприкметникові звороти як члени речення Поясніть умови відокремлення обставин і означень.
I. Повінь покидаючи цю місцину хотіла забрати з собою й човна та не подужала прив’язі (Г. Тютюнник). 2. Наївшись (в)смак напившись (в) волю пішов косар траву косить по полю (Л. Боровиковський). 3. День біля колодязя (з, с)пинився і відвівши (з, с)плутане гілля тиші вересневої напився із відра у дзьобі журавля (Д. Іванов). 4. В мілкій траві ворушаться сліди веселих ніг (з, с)полоханих дощем (Д. Іванов). 5. Зоря покотилася черкнувши в(е, и)шневим гарячим крилом надію дівочу… (Д. Іванов). 6.Її маленька постать облита м’якою зеленуватою тінню акацій була (незвичайно граціозна (І. Нечуй Левицький). 7. Купаючись у ласкавому промінні ранкового сонця піднімається у блакитну височінь сіренький лісовий жайворонок (В. Пархоменко). 8. І з літечком я (не) прощався обкупаний його теплом я цілував його за щастя яке воно мені дало (Д. Іванов).
II. Перебудуйте усно четверте і шосте речення так. щоб означення не відокремлювалися.
100. Складіть і запишіть по одному реченню з відокремленою прикладкою, додатком, уточнювальним членом речення. Відокремлені члени речення підкресліть відповідно до їхньої синтаксичної ролі.
101.1 Розгляньте репродукцію картини. Про що нам “розповів” художник?
Що зображено на передньому плані, а що – на задньому? Яка кольорова гама переважає? Які думки і почуття навіює полотно?
В. Орловський. В Україні
II. Виконайте завдання одного із запропонованих варіантів.
Варіант А. Складіть і запишіть за картиною п’ять простих речень, ускладнених різними синтаксичними конструкціями. Обгрунтуйте вживання розділових знаків.
Варіант Б. Складіть і запишіть твір-опис за картиною (5-6 речень). Використайте в структур* тексту прості ускладнені речення Обгрунтуйте вживання розділових знаків
У простому реченні тире за повних умов може ставитися між підметом і присудком, а також на місці пропущених членів речення. Для виділення відокремлених членів речення, вставних конструкцій, звертань найчастіше вживаються коми Для речень з однорідними членами діє низка правил, якими передбачено вживання ком, тире, двокрапки та крапки з комою
Related posts:
- Основні пунктограми в простому реченні § 7. Основні пунктограми в простому реченні 91.II. 1. Місцевий Референдум – це Форма прийняття територіальною громадою рішень з питань, що Належать до компетенції місцевого самоврядування, шляхом прямого голосування. 2. Інтелектуальний Потенціал України – надійне Джерело кадрового забезпечення державної служби. 3. Підвищення кваліфікаціїДержавних службовців Здійснюється не рідше одного разу на 5 років, а для фахівців, […]...
- Основні пунктограми у простому реченні. Тематичне тестування Урок № 25 Тема. Основні пунктограми у простому реченні. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про основні пунктограми у простому реченні; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та […]...
- Основні пунктограми у простому реченні Урок № 24 Тема. Основні пунктограми у простому реченні Мета: пояснити школярам принцип поділу розділових знаків на групи (відокремлюючі та виділяючі), удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів, повправляти у написанні речень, ускладнених однорідними членами, звертаннями та вставними словами (словосполученнями, реченнями). Тип уроку: комбінований урок (вивчення нового матеріалу; узагальнення і систематизація вивченого). Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. Повідомлення […]...
- Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 3 Однорідні члени речення, вставні слова і звертання в простому реченні. Розділові знаки в простому реченні Пригадаймо! 1. Назвіть три характерні риси, властиві для однорідних членів речення. 2. З якою інтонацією вимовляються однорідні члени речення? 3. Які члени речення можуть бути однорідними? Розділові знаки в реченнях з однорідними членами […]...
- Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ § 8. Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз Про розділові маки між частинами складного речення та особливості пунктуаційного аналізу речення Пригадайте – У яких випадках між частішими складного речення ставиться кома? – У яких випадках потрібно поставити крапку з комою? – У яких випадках […]...
- ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА, ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ Мета: навчальна: повторити та поглибити знання, уміння та навички з відповідних питань; розвивальна: розвивати пізнавальні здібності; виховна: виховувати прагнення до самовдосконалення. Внутрішньопредметні зв’язки: граматика, пунктуація, орфографія, розвиток мовлення. Міжпредметні зв’язки: мова, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ […]...
- Основні пунктограми в складному реченні. Тематичне тестування Урок № 29 Тема. Основні пунктограми в складному реченні. Тематич не тестування Мета: закріпити знання. учнів про основні пунктограми в складному реченні; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці, навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, […]...
- Основні пунктограми в простому і складному реченнях § 6. Основні пунктограми в простому і складному реченнях 41.1. Немає нічого прекраснішого, як спостерігати світанок на морі. Спочатку несміливо визирає (виглядає, просвічує, прозирає, проступає, проглядається)тоненька рожева смужечка. Наростаючи, вона щораз більше розтинає овид (обрій, вид, небокрай, горизонт, небосхил). І ось, коли шлях прокладено, настає довгождана кульмінація – неквапно, поволі, велично на свій золотий трон […]...
- Основні пунктограми в складному реченні Урок № 28 Тема. Основні пунктограми в складному реченні Мета: закріпити вивчене про пунктограми в складному реченні, удосконалювати пунктуаційну грамотність учнів. Тип уроку: урок закріплення знань і навичок. Обладнання: підручник, таблиці. ХІД УРОКУ I. Повідомлення теми та мети уроку. II. Відтворення теоретичних відомостей. V Бесіда. 1) На якій підставі складні речення поділяються на сполучникові та […]...
- Основні пунктограми у простому і складному реченнях, у реченнях із прямою мовою та в діалозі. Пунктуаційний аналіз. Способи цитування НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §7. Основні пунктограми у простому і складному реченнях, у реченнях із прямою мовою та в діалозі. Пунктуаційний аналіз. Способи цитування … Писати й читати, не знаючи правил пунктуації й не вміючи їх використовувати у своєму повсякденному житті й роботі, – неприпустимо не лише для філолога, але й для лікаря, […]...
- ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННЯХ, У РЕЧЕННЯХ З ПРЯМОЮ МОВОЮ ТА ДІАЛОЗІ. СПОСОБИ ЦИТУВАННЯ. ПУНКТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 12 ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННЯХ, У РЕЧЕННЯХ З ПРЯМОЮ МОВОЮ ТА ДІАЛОЗІ. СПОСОБИ ЦИТУВАННЯ. ПУНКТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ Мета: повторити основні пунктограми в простому і складному реченнях, у реченнях з прямою мовою та діалозі; удосконалювати пунктуаційні вміння учнів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного […]...
- Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз § 8. Основні пунктограми в складному реченні. Пунктуаційний аналіз 102.1. Складнопідрядне речення з підрядним місця. 2. Безсполучникове складне речення. 3. Складносурядне речення. 4. Складнопідрядне речення з підрядним мети. 5. Безсполучникове складне речення. 6. Безсполучникове складне речення. 7. Складнопідрядне речення з підрядним причини. 105.І. Знаю: з попелу сходять квіти. Вірю: з каменю б’є джерело (А. Малишко). […]...
- ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ ДОДАТКИ Додаток 2 ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ КОМА – між однорідними членами речення – перед словами а саме, як-от. як, що стоять у реченні з однорідними членами після узагальнювальних слів – при повторенні слова – для виділення звертань – після вигуків – після стверджувальних слів так, еге. авжеж та ін., заперечення ні, запитання що – для виділення […]...
- Основні пунктограми в реченнях з прямою мовою та в діалозі. Оформлення цитат § 7. Основні пунктограми в реченнях з прямою мовою та в діалозі. Оформлення цитат 49.2. Дід Лаврін спитав онука, куди це він наджигурився. Хлопець відповів, що чого нема в тім такого, що він нову сорочку нап’яв і кібчика на голові прислинив, – може, ній на збори піде. Коли внук підходив до дверей, дід зауважив, якщо […]...
- Основні пунктограми. Складні випадки вживання розділових знаків СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 40. Основні пунктограми. Складні випадки вживання розділових знаків Розділові знаки в складносурядних реченнях Кома Не ставиться: – якщо є спільний для обох частин другорядний член речення; – якщо обидві частини речення питальні, спонукальні, окличні або безособові. Тире ставиться, якщо частини виражають швидку зміну подій. 467. 1. Земля, покрита білою габою, і вітер […]...
- СПОЛУЧНИКИ СУРЯДНОСТІ Й ПІДРЯДНОСТІ У ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ Службові частини мови. Сполучник & 34. СПОЛУЧНИКИ СУРЯДНОСТІ Й ПІДРЯДНОСТІ У ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ Що не річка, то мова – З-над Славути-Дніпра: Українська чудова, Як сопілкова гра. Д. Білоус 229. І. Уважно прочитайте текст. Поясніть його назву. НАТХНЕННИЙ ПРАЦІВНИК СИНТАКСИЧНОГО ЦАРСТВА Сполучник трудиться в синтаксичному царстві натхненно, об’єднуючи прості речення у складні. Одні сполучники […]...
- Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні І СЕМЕСТР ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО Урок № 3 Тема: Звертання. Вставні слова. Розділові знаки в простому реченні Мета: повторити вивчене про звертання та вставні слова, удосконалювати вміння виділяти звертання та вставні слова в реченнях, правильно інтонувати речення із звертаннями та вставними словами, розставляти розділові знаки в реченнях із звертаннями та вставними словами, розрізняти вставні […]...
- Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ § 9. Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування Про особливості вживання розділових знаків у реченні з прямою мовою та в діалозі, про заміну прямої мови непрямою, а також про способи цитування Пригадайте – Що таке пряма мова? Чим пряма мова […]...
- Вади здоров’я. Порядок слів у простому реченні І семестр ТЕМА “МЕДИЦИНА. ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ” УРОК 37 Тема. Вади здоров’я. Порядок слів у простому реченні Мета: – вдосконалювати навички читання та усного мовлення з теми; – формувати навички вживання нових ЛО в ММ і ДМ учнів у лексико-граматичних структурах; – формувати навички групової та парної роботи, відповідальності за доручену справу, колективізму та толерантності; […]...
- Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування § 9. Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування 119.1. 1. У грудях б’ються вдячності акорди, вуста шепочуть: “Дякую, Господь!” (Ю. Вавринюк). (А: “П!”) 2. “Яка ти розкішна, земле, – думала Маланка. – Весело засівати тебе хлібом, прикрашати зелом, заквітчати квітами” (М. Коцюбинський). (“П., – а. – П.”) 3. І просилася, […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...
- Зв’язок слів у реченні РЕЧЕННЯ Зв’язок слів у реченні 59. Прочитайте слова. 1. Слово, залізний, добре, відчиняти, двері. 2. Розум, на, дорога, валяється, не. 3. Знань, ми, чемності, і, навчаємося, у, дитинство. – Складіть із запропонованих слів прислів’я народів Європи. Змініть, де потрібно, форму слів. Запишіть. – Підкресліть головні й другорядні члени речення в складених прислів’ях. 60. Прочитайте текст, […]...
- Двокрапка і тире в безсполучниковому складному реченні УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Двокрапка і тире в безсполучниковому складному реченні Між частинами безсполучникового складного речення Двокрапка ставиться у таких випадках: 1. Друге речення доповнює зміст першого, поширюючи один із його членів (найчастіше присудок): І здавалось: розтає сніжинка (М. Рильський). (Пор.: І здавалось, що розтає сніжинка.) Іноді в […]...
- Встановлення зв’язку слів у реченні. Поширення речення Урок 39 Тема. Встановлення зв’язку слів у реченні. Поширення речення Мета: закріплювати знання учнів про члени речення, зв’язок слів у реченні; вчити поширювати речення й розвивати вміння дітей, набуті під час вивчення теми “Речення”; виховувати інтерес до рідної мови, любов до природи. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. […]...
- Використання сполучників у простому й складному реченнях: сполучники сурядності й підрядності МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ СПОЛУЧНИК & 37 Використання сполучників у простому й складному реченнях: сполучники сурядності й підрядності 1. Які члени речення називаються однорідними? 2. Які за значенням сполучники служать для зв’язку однорідних членів речення? 3. Які речення називаються складними? 4. Які за значенням сполучники зв’язують рівноправні частини складного речення? 5. У якому складному реченні вживаються сполучники […]...
- Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні Тема. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні. (Вправи 63-68). Мета. Повторити поняття “члени речення”, “головні члени”, “підмет” і “присудок”, “основа речення”, “другорядні члени”; закріплювати вміння встановлювати зв’язок між словами у реченні. Розвивати спостережливість, вміння аналізувати навчальний матеріал, встановлювати головне. Формувати вміння оцінювати результати роботи. Виховувати стриманість, почуття відповідальності. Обладнання: диск до підручника, […]...
- ЗВ’ЯЗОК СЛІВ У РЕЧЕННІ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ НА ПОБУДОВУ ТА ПОШИРЕННЯ РЕЧЕНЬ Мета: закріпити вміння учнів визначати основу речення та встановлювати зв’язки між словами в реченні; розвивати вміння поширювати речення словами і словосполученнями, складати речення за поданими схемами; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру писемного мовлення. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Каліграфічна хвилинка Дд дд до по об ба ач че єн […]...
- Головні слова в реченні РЕЧЕННЯ §22 Головні слова в реченні 258. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте вірш. Голуби злетілися біленькі. Мабуть, хтось їм хліба накришив. То вночі пройшов сніжок легенький І усе довкіл запорошив. Платон Воронько 2. Спишіть перше речення. Про що в ньому говориться? Підкресліть це слово однією рискою. Поставте до нього питання. Що говориться про голубів? Підкресліть це […]...
- Службові слова. Роль службових слів у реченні Тема: Службові слова. Роль службових слів у реченні Мета: ознайомити з поняттям “службові слова”; вчити будувати речення, використовуючи службові слова; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати наполегливість у праці, бажання вчитися. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і […]...
- Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Види складних речень Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні Кома Крапка з комою Тихесенько вітер віє, Степи, лани мріють, Між ярами, над ставами Верб и зеленіють. (Т. Шевченко) Сонце високо підбилося вгору : надворі стало душно. (І. Нечуй-Левицький) […]...
- СЛОВА, НАЙВАЖЛИВІШІ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ В РЕЧЕННІ, ТЕКСТІ Урок 5. СЛОВА, НАЙВАЖЛИВІШІ ДЛЯ ВИСЛОВЛЕННЯ ДУМКИ В РЕЧЕННІ, ТЕКСТІ Мета: вчити учнів виявляти в тексті слова, які містять важливі відомості тексту, виділяти їх у тексті за допомогою інтонації; розвивати вміння оформлювати діалог на письмі; виховувати любов до природи. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 20, с. […]...
- Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні Тема: Члени речення. Головні та другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні Мета: формувати в учнів поняття “головні члени речення”, “другорядні члени речення”, “основа речення”; виробляти вміння знаходити основу речення; вдосконалювати вміння встановлювати зв’язок слів у реченні; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку […]...
- Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні – Безсполучникове складне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Безсполучникове складне речення Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні Залежно від характеру смислових зв’язків та інтонації між частинами безсполучникового складного речення може ставитися кома, крапка з комою, двокрапка або тире. Кома і крапка з комою в безсполучниковому складному реченні Кома в безсполучниковому складному реченні ставиться тоді, коли його частини виражають одночасність, послідовність […]...
- Основні поняття до розділу “Відомості із синтаксису та пунктуації” ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ Основні поняття до розділу “Відомості із синтаксису та пунктуації” Види речень Синтаксис – це розділ науки про мову, що вивчає будову словосполучень і речень. Словосполучення, як і слово, називає предмет, ознаку або дію. Воно складається з головного та залежного слова. Залежне слово уточнює і конкретизує значення головного слова. Речення – […]...
- Інтонація у складнопідрядному реченні – Складнопідрядне речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Складнопідрядне речення Інтонація у складнопідрядному реченні Частини складнопідрядного речення, як і будь-якого складного речення, не мають самостійної інтонаційної завершеності: закінчена інтонація охоплює все речення в цілому. У вимові головна й підрядна частини розмежовуються паузою (/): Я покажу вам сад, / де на колінах яблуні спить вітер (М. Вінграновський)....
- Розділові знаки в реченні з кількома підрядними – Основні види складнопідрядних речень СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Основні види складнопідрядних речень Розділові знаки в реченні з кількома підрядними 1. Між підрядними частинами Кома Ставиться, якщо вони: А) однорідні й не з’єднані сполучниками. Де солодом пахне пшениця, Де Поле осіннє рябе, в твоїх темно-карих зіницях веселого бачу себе (М. Сом); Б) однорідні й поєднані повторюваними сполучниками І… і, або… або, […]...
- СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ Мета: навчальна: поглибити знання, уміння і навички з теми уроку; розвивальна: розвивати вміння дотримувати грамотності та доцільності використання мовних (синтаксичних) одиниць; виховна: виховувати готовність шанувати багатство, синтаксичне зокрема, української мови. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис і пунктуація, культура мовлення. Міжпредметні зв’язки: мови українська та російська, література, культура. Тип уроку: систематизація й узагальнення вивченого матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. […]...
- Складне речення. Розділові знаки в складному реченні ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 4 Складне речення. Розділові знаки в складному реченні Пригадаймо! 1. Які речення бувають за будовою? 2. Скільки граматичних основ має просте речення? 3. Скільки граматичних основ має складне речення? 4. Доведіть що речення просте: Цей скрипаль майстерно володіє технікою гри. 5. Доведіть, що речення складне: Відомим історичним твором, який […]...
- ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ, ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА Повторения, узагальнення й поглиблення вивченого § 2. ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ, ЗВЕРТАННЯ, ВСТАВНІ СЛОВА ПРИГАДАЙМО. 1. Які члени речення називають однорідними? 2. Яка роль звертань і вставних слів у мові? 11 І. Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Доберіть свій варіант заголовка. Поміркуйте, що треба для того, щоб творити красу. ФЛЕЙТА І ВІТЕР У […]...
- Другорядні члени речення. Речення поширені і непоширень Порядок слів у реченні СИНТАКСИС. ПУНКТАЦІЯ § 13. Другорядні члени речення. Речення поширені і непоширень Порядок слів у реченні 132.1. Спишіть текст. Покажіть зв’язок між членами речення за зразком. Київ – найстаріше і найвідоміше українське місто. Воно побудоване дуже давно. Про Київ згадують у своїх книжках давні греки. Грецькі купці заїздили колись за товарами до української столиці (3 календаря). […]...