ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ. МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ІМЕННИКІВ

Мета:

    навчальна: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови; ознайомити з особливостями творення іменників; дати поняття про суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості; розвивати навички творення іменників, морфологічного розбору іменника; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів словами, утвореними за допомогою суфіксів; виховна: виховувати
    уважність, самостійність у здобутті знань.

Внутрішньопредметні зв’язки: морфеміка, словотвір, лексикологія.

Міжпредметні зв’язки: література, українознавство.

Тип уроку: урок закріплення вивченого.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Словниковий диктант

> Запишіть наведені слова в орудному й знахідному відмінках, виділіть закінчення.

Батьківщина, земля, країна, доля, мрія, сім’я, книга, школа, надія, зоря.

Комунікативний практикум

> Дайте відповіді на запитання.

    Що таке словотвір? Які способи творення ви знаєте?

Лінгвістичне дослідження

> Порівняйте зазначені слова. Зробіть висновок про значення суфіксів.

Серденько, зайчик, клітиночка, голубонька.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота з підручником Робота з таблицею

> Заповніть другу колонку таблиці. Зробіть висновок про словотвір іменників.

Приклади слів

Спосіб творення

Синок, дружина, навчання

Приказка, відмова, забудова

Нашийник, подорожник, приморозок

Синь, молодь, насип

Хлібороб, землетрус, хмарочос

Продмаг, внз

Черговий, лікарняний

Робота з текстом

> Прочитайте виразно текст. Визначте тип і стиль мовлення.

РАЙДУГА В БУРУЛЬЦІ

Удень почав танути сніг, капали краплі з дахів. А вночі знову підмерзло.

Вийшов з хати Юрко й побачив велику крижану бурульку. Вона звисала з даху. Зійшло сонце, і бурулька заблищала різнобарвними вогниками – синім, рожевим, червоним, блакитним, жовтим.

Юрко стоїть, затамувавши подих від здивування. Гарна бурулька, мов райдуга.

На даху біля бурульки сиділи горобці та й цвірінькали. Вони теж милуються бурулькою (За В. Сухомлинським).

> Дайте відповіді на запитання.

    Що змусило Юрка зупинитися біля бурульки? Чи помічали ви коли-небудь красу зимової пору року? Поясніть назву тексту.

> Зробіть синтаксичний розбір виділеного речення.

> Зробіть морфологічний розбір іменників із цього речення.

Колективна робота

> Зробіть словотвірний аналіз поданих іменників.

Каменяр, розмова, електростанція, мужність, слухач, паливо.

ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Розподільна робота

> Розподіліть наведені слова на дві колонки: із суфіксами зменшеності й чутливості і з суфіксами збільшеності й згрубілості.

Дівчисько, шапочка, хлопчище, кореневище, козаченько, дівчатонька, рученька, капустина, капусточка, синочки.

Творча робота

> Утворіть від наведених іменників слова з суфіксами збільшеності або зменшеності.

Хлопець, дівчина, мати, мати, баба, дід.

> 3 двома словами складіть речення.

> Які звертання ви використовуєте в розмові зі своїми близькими?

СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Усна робота

> У наведених словах визначте словотворчі суфікси.

Порада, перевага, прадід, присмак, премудрість, безлад, непокора, супісок, узвіз.

Практична робота

> Зробіть морфологічний розбір іменників.

До людей хились, небого, люди привітають (Т. Шевченко). 2. Мене по волі й неволі носило всюди (Т. Шевченко). 3. У нас нема зерна неправди за собою (Т. Шевченко).

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Ігрова хвилинка

> Знайдіть слово за його ознаками.

1) власна назва, істота, у родовому відмінку;

2) загальна назва, неістота, 2 відміна, чоловічий рід;

3) 2 відміна, в орудному відмінку;

4) жіночий рід, 3 відміна, в знахідному відмінку;

5) середній рід, 2 відміна, неістота.

> Яке слово залишилось зайвим? Назвіть його граматичні ознаки.

Марійки, столом, тінями, дереву, ніж, ніч.

Рефлексія

> Попрацюйте в парах. Поставте один одному запитання за вивченою темою. Оцініть знання свого товариша. Запишіть запитання теми, які потрібно додатково опрацювати вдома.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)

> Виконайте вправу з підручника.

> Складіть лінгвістичну казку “Такий цікавий іменник!”

> Запишіть складне речення, зробіть його синтаксичний розбір та морфологічний розбір двох іменників.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ. МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ІМЕННИКІВ