Озера, штучні водойми
ІІ СЕМЕСТР
РОЗДІЛ І ІІ
Географічна оболонка та її складові
Тема 3. Гідросфера
Урок 51. Озера, штучні водойми
Мета: продовжити формувати в учнів систему знань про поверхневі води: озера, водосховища, ставки, канали; показати їх практичне значення; навчити розрізняти за картою стічні та безстічні озера; виховувати дбайливе ставлення до водних багатств; продовжити роботу з фізичною та контурною картою.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична карта світу, підручники, атласи, таблиці, схеми, фотографії, тести на кожну
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Тест
Річки:
Волга
Єнісей
Амудар’я
Ніл
Амазонка
1. Бере початок на Памірі.
2. Найдовша у Європі.
3. Є межею Західносибірської рівнини і Середньосибірського плоскогір’я.
4. Бере початок на Валдайській височині.
5. Сполучається каналом з Доном.
6. Найдовша у світі.
7. Найповноводніша у світі.
8. Середньоазіатська річка, води якої використовуються для зрошування.
9. Від річки починається Каракумський
10. Тече по найбільшій за площею рівнині світу.
11. Має велику дельту, у якій проживає значна кількість населення континенту.
Відповіді: Волга – 2, 4, 5
Єнісей – 3
Амудар’я – 1, 8, 9
Ніл – 6, 11
Амазонка – 7, 10
Завдання. Показати річки на карті.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Озера служать людині джерелом для водопостачання і зрошування, з їх води отримують солі, лікувальні грязі, у них ловлять рибу, їх береги є чудовими місцями відпочинку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
На суходолі багато замкнених заглиблень, у які стікають поверхневі води. Якщо в таке заглиблення надходить більше води, ніж її випаровується, вода збирається, утворюється озеро.
Робота зі словником. Озеро – велике за площею замкнуте природне заглиблення на земній поверхні, заповнене водою.
На відміну від моря озеро не є частиною океану. Від річки відрізняється тим, що вода в ньому не тече, як потік.
Заглиблення, у якому знаходиться озеро, називається озерною улоговиною. Причини утворення улоговин різноманітні.
Типи озерних улоговин | Спосіб утворення | Приклади |
Тектонічні | Утворились під час гороутворювальних процесів | Байкал, Танганьїка |
Залишкові | Раніше були частиною океанів | Каспійське, Аральське |
Карстові | У розчинених водою гірських породах | Шацькі |
Вулканічні | У кратерах згаслих вулканів | На Камчатці, Яві, Курильських островах |
Типи озерних улоговин | Спосіб утворення | Приклади |
Загатні | Загачування річок | Сарезьке (Памір), Синевир (Карпати) |
Льодовикові | Випахані давнім льодовиком | Північ Євразії, Північної Америки |
Стариці | Ділянки колишнього русла річок | У долинах рівнинних річок |
Лиманні | На узбережжях океанів, морів | Дніпровський лиман |
Дельтові | У дельтах річок | Ялпуг, Китай, Кагул |
Учитель закріплює назви річок шпильками в тих місцях, де вони розташовані.
Озера, як і річки, живляться дощовою, талою і підземною водами. Вода з озера випаровується, виноситься річками. Озера бувають стічними (з озера витікає річка), наприклад Байкал, безстічними (не витікають річки), наприклад Іссик-Куль, Мертве.
У степовій частині Криму налічується понад 50 солоних озер (Донузлав, Сасик-Сиваш). Дуже солоні озера називаються мінеральними.
Бесіда
– Яким кольором на карті позначають прісні й солоні озера?
– Навести приклади озер на Східноєвропейській рівнині.
– Яке значення мають озера?
Завдання
1. За планом описати озеро Байкал (назва, які форми рельєфу його оточують, походження улоговини, глибина, водний режим, які річки впадають у нього і витікають з нього, солоність, господарське використання) (план опису озера роздати на кожну парту).
2. Позначити на контурній карті найбільші озера світу.
Для господарських потреб створюють штучні водойми: водосховища, ставки, канали.
Робота зі словником. Водосховища – великі водойми, які створюють у долинах річок.
Завдання. З допомогою фізичної карти України назвати водосховища на Дніпрі.
Усього у світі водосховищами зарегульовано близько 1/10 всіх річок. Багато водосховищ на річках Волга, Міссурі, Міссісіпі, Тігр, Євфрат.
“Займи позицію”. Назвіть позивні і негативні наслідки створення водосховищ.
В Україні існує близько 28 тисяч ставків. Їх створюють шляхом штучного загачування балок, на дні яких протікають струмки.
Робота зі словником. Канали – штучні водні потоки, які течуть у проритих людиною руслах і з’єднують два і більше водних об’єктів.
Канали бувають судноплавними й зрошувальними. Судноплавні створюють із метою скорочення відстані між портами на берегах різних морів, океанів, річок і озер. Суецький канал (довжина – 163 км) з’єднує Середземне море з Червоним, що дає змогу скоротити відстань з Європи в Азію. Панамський канал, збудований у Центральній Америці, з’єднав Атлантичний і Тихий океани. Найдовшим каналом України є Північнокримський, по ньому вода з Дніпра поступає до Кримського півострова на поля, промислові і сільськогосподарські підприємства, забезпечує водою сотні міст і сіл.
V. Закріплення нових знань, умінь, навичок
1. Доповніть речення:
– природне заглиблення, заповнене водою, називається.
– озера за походженням улоговин бувають.
– найглибшим озером світу є озеро.
– водосховища – це.
– канали бувають.
– водоспад Анхель, розташований на материку.
– прикладом озер, чия улоговина має реліктове походження, є озера.
– на Дніпрі розміщені такі водосховища: Київське, Канівське, … , Дніпродзержинське, Дніпровське, …
2. Упізнати озера за контуром.
3. На контурній карті позначити найбільші у світі озера, водосховища.
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф у підручнику.