Паразитизм
ОСНОВИ ПОПУЛЯЦІЙНОЇ ЕКОЛОГІЇ
Розділ 9. ВНУТРІШНЬОПОПУЛЯЦІЙНІ СТОСУНКИ ТА ВЗАЄМОДІЯ ПОПУЛЯЦІЙ
9.3. Паразитизм
Основні поняття і терміни: Паразит, паразитизм, основний господар, проміжний господар, ектопаразити, ендопаразити, паразитоїди, облігатний і факультативний паразитизм.
Паразитизм – Це така форма трофічних зв’язків між видами, за якої організм-споживач (паразит) використовує живого господаря як джерело їжі і місце постійного чи тимчасового проживання.
Відповідно, Паразит – Це організм, який живе на поверхні
Існують Облігатні (постійні) і Факультативні (тимчасові) форми паразитизму. Залежно від вибору господаря-живителя, паразити поділяються на Вузькоспеціалізовані, здатні паразитувати тільки на одному із видів рослин чи тварин, та Неспеціалізовані, що можуть паразитувати на різних видах живих організмів.
Важливим моментом у житті паразитів є перехід їх з одного організму на інший для завершення повного циклу розвитку.
Рис. 9.9. Розвиток свинячого ціп’яка, його проміжні й основні господарі-живителі.
Значну роль у поширенні паразитів відіграють Переносники захворювань (кровосисні комахи, лисиці, вовки, собаки, пацюки та ін.). Наприклад, сонна хвороба викликається трипаносомами, які живуть у крові африканських антилоп, не завдаючи їм відчутної шкоди. До людини ці паразити переносяться мухою це-це.
Серед паразитичних форм відносин є й такі, за яких обов’язковою є загибель живителя у молодому віці. Ця форма паразитизму поширена у комах рядів перетинчастокрилих і двокрилих. Вони відкладають свої яйця в яйця або личинки інших комах, які від цього гинуть, не досягнувши зрілого стану. Цю групу комах називають Паразитоїдами. До них належать близько 25% усіх видів сучасних комах. їх використовують для боротьби із шкідниками, із збудниками захворювань шляхом знищення переносників.
Менш поширеними і тому менш впливаючими на популяції є такі позитивні форми як коменсалізм і мутуалізм, які сприяють росту і виживанню популяцій.