Пасивне виборче право

Політологічний словник

Пасивне виборче право – право бути обраним. П. в. п. є частиною системи виборчого права. Його принципи фіксуються в конституції та виборчому законі країни. Реалізація виборчих прав і зокрема пасивного відбувається у виборчому процесі. Реалізація П. в. п. передбачає балотування – участь у виборах у якості кандидата на відповідну посаду; не виключає і не обмежує реалізацію активного виборчого права – права обирати. Сучасні демократичні принципи не обмежують П. в. п. за ознаками соціальної належності, раси, віросповідання,

за доходами тощо. За демократичних умов існують традиційні обмеження П. в. п. – вік, громадянство, осілість, дієздатність. Також використовується обмеження стосовно посадових осіб, зокрема, не можна одноразово балотуватись та займати посаду у виборчій комісії, яка проводить ці вибори. Правила і порядок реалізації П. в. п. регламентує відповідний виборчий закон. В Україні це закони “Про вибори президента України”, “Про вибори народних депутатів України, “Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.

Реалізація виборчих прав, зокрема пасивного є добровільним

рішенням. Громадянин визначається щодо балотування – реалізації П. в. п. згідно з переконаннями, бажанням брати участь у політичному житті у такий спосіб.

Певним обмеження в реалізації П. в. п. є використання пропорційної виборчої системи, коли кандидатом може стати особа за рішенням партійного органу, натомість при мажоритарній виборчій системі громадянин може реалізувати П. в. п. за власним рішенням.

Законодавство України про місцеве самоврядування: 36. законодавчих актів. – К., 2001.

Р. Балабан


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Пасивне виборче право