Підготовка промови
РИТОРИКА
§ 15. Підготовка промови
Про “тали підготовки промови, особливості добору й систематизації матеріалу, а також про корекцію виступу.
185. Прочитайте висловлювання. Коротко прокоментуйте кожне з них. Доберіть з довідникової літератури висловлювання на подібну тематику. Запишіть їх.
1. Промова мусить розцвітати й розгортатися на основі повного знання предмета; коли ж за нею не стоїть зміст, засвоєний та пізнаний оратором, то словесне її вираження уявляється пустою й навіть дитячою балаканиною (Цицерон). 2. Для успіху промови
Етапи підготовки
У підготовці промови можна виділити такі етапи: визначення мети
Мета виступу
Той, хто виступає, повинен чітко представляти, якої реакції він домагається. Оратор може поставити задачу інформувати слухачів, дати певні відомості. Або він розраховує схвилювати аудиторію, сформувати в людей переконання, уявлення, що стануть мотивами їхньої поведінки, тобто закликає до будь-яких дій. Часто ці завдання перехрещуються, сполучаються в одному виступі.
Аналіз аудиторії
Кожна промова має свого конкретного адресата, свою аудиторію, і чим краще оратор знає цю аудиторію, чим ретельніше він окреслить її портрет, тим ефективнішою буде промова.
Важливо заздалегідь налаштуватися на своїх слухачів. Наприклад, звертаючись до молоді, не можна загравати, лестити, повчати, дорікати в незнанні, некомпетентності, підкреслювати свою перевагу, ухилятися від гострих проблем і питань.
Вибір теми
Вивчивши аудиторію, склавши її портрет, оратор уже може більш точно окреслити тему промови, знайти оригінальну ідею, пройшовши послідовно всі моменти в розробці стратегії.
Тема повинна бути цікавою, достатньо важливою і зрозумілою для аудиторії. Зазвичай незрозуміла не тема, а виклад її. Поняття сучасної світової організації (глобалізм), принципи оподаткування, досягнення сучасної медицини можуть бути зрозумілими навіть школярам за певного напруження і вміло дібраних оратором аналогій та прикладів.
Добір і систематизація матеріалу
На етапі добору і систематизації матеріалу визначається логічний план майбутньої промови, який допомагає цілеспрямовано добирати літературу, а з неї – фактичний матеріал для виступу.
Зібравшись виступити перед аудиторією, треба скомпонувати власні думки, визначитися з власними прикладами, пригадати все, що вам особисто відомо з обраної теми, що ви чули, бачили, читали.
Треба завжди у вільні хвилини повертатися до обраної теми, думати про неї, промовляти вголос окремі епізоди. Розповідайте друзям про свій задум, нехай вони також зацікавляться ним і висловлять свої думки.
Зверніть увагу
Найпередбачливіше робить той, хто не тільки збирає відомості для конкретного виступу, але й постійно збагачує свої знання, систематично добираючи і впорядковуючи матеріал з різних галузей знань, які можуть знадобитися потім.
Запис матеріалу
Систематизуючи матеріал, оратор створює плав, продумує композицію, логіку викладу, складає і редагує текст. Початківець (та й не лише) мусить після попередньої роботи записати зібраний матеріал у вигляді повного тексту промови. Після запису необхідно уважно проглянути отриманий текст. Перше, на що слід звернути увагу, – чи правильно було дібрано слова. Далі йде робота над стилем: чи відповідають обрані слова меті промови, складу аудиторії, до якої буде вона звернена: чи не будуть деякі слова “випадати” з тексту стилістично. Прослідкуйте, чи не втратили логічність і доказовість думок, чи не перевантажений вас текст цитатами та прикладами.
Цитатний план допомагає ораторам виголошувати промову перед аудиторією “з пам’яті”, часом імпровізуючи, що справляє враження плину живої думки та значної ерудиції оратора.
Зверніть увагу
Для того щоб у записі можна було легко орієнтуватися, він мусить бути зорово виразним, з використанням легких для сприймання графічних позначок – підкреслень, дужок, виділення кольорах тощо.
186.1. Прочитайте текст. Визначте його тему та мікротеми. Чи згодні ви з твердженням автора, висловленим у виділеному реченні? Аргументуйте свою відповідь. Наводьте приклади, факти.
ЯК ВИЗРІВАЄ ПРОМОВА
Чи хочете ви, щоб ваш виступ справив на слухачів приємне враження? Якщо так, зважте, що дасть ваш виступ слухачам. Чи довідаються вони про щось таке, чого раніше не знали, чи допоможе він їм у роботі, розв’язанні особистих проблем, чи буде для них хоча б цікавим?
Якщо ви вичерпно не відповісте на ці запитання, то може статися, що ваш публічний виступ вийде не досить вдалим. Адже не хочеться, щоб про вас говорили, як іноді чуєте або й самі кажете про інших промовців: “лише час змарнували через його довгу й порожню балаканину”.
Не намагайтеся сісти й підготувати промову за тридцять хвилин. Не можна “спекти* промову на замовлення, як пиріг. Промова повинна визріти. Виберіть тему на початку тижня, обдумайте її у вільний час. виношуйте її, не забувайте її ні вдень ні вночі. Обговорюйте її з друзями. Зробіть її предметом бесід. Задавайте самі собі різні запитання з даної теми. Записуйте на папірцях усі думки й приклади, які приходять вам у голову, й продовжуйте шукати. Ідеї, міркування, приклади будуть приходити до вас у різний час – коли ви у ванній, їдете до центру міста, коли ви чекаєте, щоб вам подали обід. Таким був метод Лінкольна. Цим методом користувалися майже всі оратори, які мали успіх.
Отже, ніколи не виступайте перед слухачами, доки не зберете якомога більше матеріалу, важливого й цікавого для слухачів. Прислів’я твердить: “З посудини не можна вилити більше, ніж було в неї налито”. Так само й людина не може дати більше, ніж знає. Запам’ятайте, що й досвідчений промовець втратить авторитет, якщо систематично не розширюватиме свого кругозору.
Уявіть собі, що вам доручили за 14 днів підготувати виступ. Що для цього треба робити? Передусім точно визначте тему виступу. Намагайтеся дізнатися про склад, кількість, приблизний вік, фаховий рівень слухачів, чи будуть присутні переважно чоловіки, чи жінки тощо. Ви повинні знати, в межах якого часу читатимете лекцію чи виголошуватимете промову. Треба довідатися, чи буде ваш виступ поєднано з дискусією та відповідями на запитання. Зрозуміло, що слід підготуватися й до можливих запитань (За І. Томаном).
II. На основі прочитаного коротко сформулюйте й запишіть 6-8 основних порад для тих, хто готує промову.
III. Випишіть із тексту ключові слова та словосполучення.
187. Спишіть афоризми відомих українців. Оберіть один Із них і спробуйте за допомогою аргументів довести його слушність.
1. Народ, що не шанує своїх великих людей, не варт звання освіченого народу (І. Франко). 2. Держави стоять не на династії, а на внутрішній єдності і силі народу (О. Теліга). 3. Мова – перша зброя в боротьбі: виживе мова, виживе й Вітчизна (О. Ільченко). 4. Що більше в народі 5айдужих “я”, то трагічніша доля народу (П. Загребельний). 5. Права без обов’язків – то сваволя (Леся Українка).
188.1. Прочитайте вісім головних питань, на які повинен відповісти оратор, готуючись до публічного виступу. Обгрунтуйте важливість кожного пункту.
1. Інформаційний аспект повідомлення. Що говорити?
2. Комунікаційний аспект повідомлення. Як говорити?
3. Особовий аспект виголошування публічної промови. Хто говорить?
4. Орієнтація на аудиторію. Кому говорить?
5. Вирішення актуальних проблем, орієнтація на потреби й інтереси аудиторії. Навіщо говорити?
6. Оформлення простору аудиторії. Де говорити?
7. Облік часу доби, пори року. Коли говорити?
8. Облік кількості часу. Скільки говорити?
II. Уявіть, що вам потрібно підготувати виступ на тему “Глобальні проблеми людства”. Дайте відповідь на кожне з поставлених питань.
189. Скориставшись різними джерелами інформації, доберіть цитатний матеріал до однієї з поданих тем публічного виступу. Сформулюйте мету промови. Схарактеризуйте уявну аудиторію, перед якою ви хотіли б виступити зі своєю промовою.
1. Здоровий дух у здоровому тілі. 2. Таємниця життєвих успіхів.
3. Про користь фізичних навантажень. 4. Сучасні інформаційні технології. 5. Альтернативні джерела енергії.
190. Сформулюйте й запишіть 5-10 тем, з якими ви хотіли б виступити перед аудиторією. Оберіть дві із сформульованих вами тем і зробіть їх аналіз, доповнюючи подані речення.
1. Тема актуальна для обговорення, бо… 2. Це питання зумовлене важливими причинами, бо… 3. Тема містить такі ключові слова… 4. Ця тема охоплює ключові предмети обговорення… 5. Твердження має зважати на те, що…
191. Попрацюйте в парах. Сформулюйте письмово на прикладі теми “Природа і людина” складові аргументації: тезу, що обгрунтовує тему; вступне твердження (одне-два речення, що пояснюють тезу); підпункт А (перша причина, що доводить правильність запропонованої тези); підпункт Б (друга причина, що доводить правильність запропонованої тези). Після завершення роботи обговоріть аргументи.
192. Прочитайте текст. Визначте його тему, сформулюйте основну думку. Розкажіть, на що потрібно звернути особливу увагу, готуючи остаточний варіант виступу.
ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ ВИСТУПУ
Готуючи остаточний варіант виступу, необхідно звернути увагу ні такі питання:
1. Чи сприятиме форма виступу встановленню контакту зі слухачами;
2. Чи приверне їхню увагу початок виступу?
3. Чи довели ви до відома слухачів, як поділено тему виступу на окремі питання?
4. Чи об’єднали окремі думки й абзаци переходами, які допомагають слухачам краще орієнтуватися в матеріалі виступу?
5. Чи супроводжуються основні думки й положення аргументами, прикладами, порівняннями тощо?
6. Чи узагальнили наприкінці виступу основні думки й положення : підбили підсумки, які з них випливають?
7. Чи досить виразно сформулювали прикінцеві речення? Чи відповідають вони його спрямованості?
Після того як ви приготували чорновий варіант виступу, відредагуй те його. При цьому вилучіть усе зайве. Після повної підготовки тексту або записів промови відкладіть їх на кілька днів. Коли згодом ви до них повернетеся, то подивіться на них з точки зору своїх слухачів. Коли побачите, що промова переобтяжена малозначущим матеріалом, викресліть його. При цьому вилучайте другорядні думки, а не приклади, порівняння. Не прагніть “засипати” слухачів великою кількістю інформації, а зосередьте їхню увагу на кількох головних питаннях, що розкривають тему виступу, доведіть і проілюструйте їх.
Текст рукопису має бути чистим, тому не кресліть його, не переписуйте, не змінюйте слова. Усе це потім заважатиме вам добре орієнтуватися в ньому…
Для того щоб краще орієнтуватися в записах, розмістіть окремі пункти один за одним таким чином, щоб кожен з них починався з абзацу Таке розташування допоможе вам краще їх бачити й відшукувати пі: час виступу (І. Томам).
193. Давні греки твердили: “Усе, що ви сказали спочатку, нами забуте, бо це було давно. А кінець вашого мовлення нам не зрозумілий, бо забутий початок”. Поміркуйте, про яку якість комунікативного мовлення йдеться. Чи згодні ви з тим, що багатослів’я деформує процес комунікації, перетворює його в демагогію?
194.1. Підготуйте текст промови (5-7 хвилин) на одну з таких тем: “Секрети життєвого успіху”, “Пріоритети XXI століття”, “Чим багата Україна”. Виголосіть промову перед однокласниками.
II. Проаналізуйте виступ одного з ваших однокласників за поданою нижче схемою.
Аналіз виступу Зміст виступу
1. Будова (вступ, основна частина, висновки).
2. Тема (наскільки доступно і зрозуміло сформульована), розкриття теми.
3. Мета повідомлення (інформувати, переконати, спонукати до дії, розважити тощо). Чи досягнуто мети?
4. Змістовність.
5. Рівень володіння інформацією.
6. Наявність ілюстративного матеріалу (приклади, статистичні дані).
7. Логічність.
8. Послідовність.
9. Доречність, доцільність.
Форма виступу
1. Вербальні засоби (мова виступу):
– унормованість (орфоепічні норми, лексичні норми, граматичні норми, синтаксичні норми, акцентуаційні норми);
– виразність.
2. Невербальні засоби:
– жестикуляція (їхня частотність за кількістю і широтою);
– міміка (усмішка, очі, рухи бровами, рухи губами тощо).
3. Інтонація (логічний наголос, синтагматичний наголос, темп, тембр голосу, сила голосу).
Контакт з аудиторією
1. Привітання, прощання.
2. Зоровий контакт.
3. Звертання до аудиторії.
Висновки
1. Етапи підготовки публічного виступу: визначення мети – аналіз аудиторії – вибір теми – добір матеріалу і його систематизація – запис відібраного матеріалу.
2. Необхідно пристосовувати виступ до категорії слухачів, перед якими доведеться говорити.
Related posts:
- Запам’ятовування промови УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Запам’ятовування промови Запам’ятовування вже складеної промови – це важливий етап підготовки до виступу. Адже від того, як добре оратор володіє матеріалом, залежить його впевненість, можливість використовувати весь обсяг потрібної інформації, здатність орієнтуватися у складних ситуаціях, відповідати на запитання слухачів. Промову краще не читати з аркуша, а виголошувати з пам’яті, […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 9. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 18 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 9. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ Мета: ознайомити учнів з промовою як жанром публічного виступу, її видами й етапами підготовки, вчити розуміти залежність мовленнєвої поведінки людини від Сприйняття картини світу за допомогою мовних одиниць, удосконалювати вміння й навички […]...
- Крок 9: відвідуйте виголошення промови – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 9: відвідуйте виголошення промови Якщо це можливо, спічрайтер має бути присутнім на виголошенні промови. Якщо такої можливості немає, той, хто пише, має вивчити відео – чи аудіозапис промови. Багато можна дізнатися після прослуховування наданої промови: це буде корисно для наступного випадку. Також важливо почути реакцію людей безпосередньо після […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 10. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 19 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 10. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ Мста: удосконалювати вміння й навички здійснювати систематичну підготовку до висловлювань та підготовку до конкретного виступу; правильно обирати тему, визначати цільову настанову, добирати мовний матеріал, розташовувати його в певній послідовності; проголошувати промову, слідкувати […]...
- Послідовність підготовки промови УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Послідовність підготовки промови Правила класичної риторики передбачають певну послідовність дій, за якою потрібно готуватися до публічного виступу. За цим принципом правила поділяються на п’ять розділів: Інвенція – добір матеріалу для промови, Диспозиція – розташування матеріалу, Елокуція – словесне оформлення тексту, Меморія – запам’ятовування, та Акціогіпокризис – виголошення, інсценізація промови. […]...
- Структурування ораторської промови РИТОРИКА § 16. Структурування ораторської промови. Мовне оформлення висловлювання Про композицію висловлювання, вимоги до тексту промови в аспекті культури мовлення та про форми мовленнєвого впливу Пригадайте – Яку роль у промові відіграє вступна частина та завершення? – Яке мовлення вважається змістовним, точним, логічним, доречним? Вступна частина Структура усного виступу містить у собі вступ, основну частину, […]...
- Крок 2: інтерв’ю зі спонсором – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 2: інтерв’ю зі спонсором Поговоріть з людьми, котрі спонсорують подію, на якій буде виступати той, хто говорить. Уточніть кожну деталь. В який час дня чи вечора буде виголошуватися промова? Чи будуть інші промови, якщо так, то на яку тему і хто їх буде виголошувати? Чи буде інша діяльність […]...
- Публічний виступ – Усне ділове мовлення ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 6. Усне ділове мовлення Публічний виступ Г. З. Апресян у своїй книзі “Ораторське мистецтво” розрізняє такі види публічного виступу: – громадсько-політичне ораторське мистецтво (наприклад, лекції на громадсько-політичні теми, політичні промови, огляди, виступи на мітингах, агітаційні промови); – академічне ораторське мистецтво (наукова доповідь); – судове ораторське мистецтво; – промови з нагоди громадських […]...
- Виступ на зборах, семінарах УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Виступ на зборах, семінарах Семінар – один з основних видів групових навчально-теоретичних або практичних занять студентів вищих начальних закладів, учнів загальноосвітніх шкіл, членів наукових гуртків, слухачів курсів. На семінарських заняттях звичайно обговорюються доповіді студентів або учнів з певних питань. При цьому загальна проблема поділяється на ряд часткових. […]...
- ОРАТОРСЬКІ ЗДІБНОСТІ Культурологічний словник ОРАТОРСЬКІ ЗДІБНОСТІ – комплекс певних рис особистості, що визначають її схильність до ораторського мистецтва, тобто до побудови та виголошення промови (особливого різновиду монологу) перед тією чи іншою аудиторією. О. з. визначаються світоглядним та загальнокультурним рівнем промовця у поєднанні з певними психофізичними характеристиками його особи (так, О. з. вимагають бездоганного мовного апарату, доброї артикуляції). […]...
- Етапи спілкування з аудиторією – ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 12 ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ Етапи спілкування з аудиторією Публічний виступ перед аудиторією треба розглядати в єдності всіх його аспектів, як цілісний комплекс, що складається з кількох взаємопов’язаних етапів: – докомунікативний – формування методологічних принципів діяльності лектора, визначення позицій, добір і оцінювання матеріалу, що стане основою лекції; […]...
- Крок 4: дослідження і план – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 4: дослідження і план Після того, як тему було затверджено, ви починаєте досліджувати і уявляти структуру та формат промови. Гарне писання базується на ретельному дослідженні й уважному плануванні, і написання промов не є винятком. Дослідження. Визначте всі довідкові засоби і можливі ресурси, доступні вам з питання теми майбутньої […]...
- ПІДГОТОВКА ПРИМІЩЕНЬ ДЛЯ ЗИМІВЛІ БДЖІЛ ПІДГОТОВКА ПРИМІЩЕНЬ ДЛЯ ЗИМІВЛІ БДЖІЛ – проводиться влітку. У напівпідземному зимівнику за літо може осісти земляне обсипання виступу стін і тамбура, необхідно підсипати землі, щоб стіни не промерзали. Виправляють й утеплюють двері й стелю, перевіряють роботу вентиляційної системи. Зимівники звільняють від інвентарю й устаткування, після механічного очищення миють підлогу, а потім стіни й стелі білять […]...
- Особистісний вплив промовця на характер спілкування в аудиторії – ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 12 ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ Особистісний вплив промовця на характер спілкування в аудиторії У двостронній взаємодії в аудиторії ініціативнішим є лектор, промовець. Він – основне джерело впливу на аудиторію. Як суб’єкт спілкування лектор чи промовець повинен мати певні характеристики, нахил до даної діяльності, готовність до неї та […]...
- БУМЕРАНГА ЕФЕКТ Культурологічний словник “БУМЕРАНГА ЕФЕКТ” – результат впливу на особистість чи соціальну групу, протилежний очікуваному. Найчастіше його причиною є нехтування психологічними закономірностями виховної, пропагандистської та навчальної діяльності. “Б. е.” може виникати, коли висловлювана (пропагована) позиція різко відрізняється від установок, притаманних даній аудиторії, а також внаслідок одноманітного, нав’язливого повторення певних тез, фактів, поглядів, невміння пов’язати їх з […]...
- Планування уроків мови та підготовка до них 3.6. Планування уроків мови та підготовка до них Технології проведення сучасного уроку передує підготовка до нього. Як підготувати сучасний урок, щоб він відповідав тим вимогам, що ставляться до нього? Відповідь на це питання криється в сутності самого уроку і вимог до нього. Важливу роль в ефективному проведенні кожного уроку відіграє планування роботи, що здійснюється з […]...
- Крок 6: зробіть зміст особистісним, простою і легкою – Написання промов: десять кроків Паблик рилейшнз Написання промов: десять кроків Крок 6: зробіть зміст особистісним Дуже важливо порадувати виступаючого, для якого ви пишете, проте його думка не має бути єдиною, що слід брати до уваги. Тому, хто пише, слід думати про аудиторію. Чи захоче хтось реально слухати цю промову? Чи заторкне вона кого-небудь? Якщо ви зможете зробити особистісним зміст […]...
- Підготовка рукопису до комп’ютерного друку Лісівництво РОЗДІЛ 5. МЕТОДОЛОГІЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ Лекція 6. РОБОТА НАД РУКОПИСОМ НАУКОВОЇ ПРАЦІ 6.3 Підготовка рукопису до комп’ютерного друку Однією з обов’язкових вимог до рукопису наукової праці є її зовнішнє оформлення. Текст статті, монографії, дисертації, інших наукових творів ретельно вичитується автором, уточнюються абзаци, розділи, глави, параграфи. Після комп’ютерного друку текст повинен звірятися з оригіналом, автор […]...
- ПІДГОТОВКА НАСІННЯ ДО ПОСІВУ Тема 2 ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ § 18. ПІДГОТОВКА НАСІННЯ ДО ПОСІВУ Практична робота № 5 Мета: навчитися проводити передпосівну підготовку насіння за допомогою замочування. Прилади і матеріали: насіння айстри або інше, дві склянки, серветки, термометр, лупа, 0,1% – й розчин калій перманганату, питна вода, три горщики з грунтом, блокнот, ручка. Хід роботи 1. За […]...
- РОЗВ’ЯЗАННЯ ЗАДАЧ. ПІДГОТОВКА ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ Мета: узагальнити, систематизувати, скорегувати знання учнів з теми; удосконалити вміння аналізувати, розв’язувати та грамотно оформлювати задачі. Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань. Обладнання та наочність: таблиці з теми ХІД УРОКУ І. Організаційний етап ІІ. Перевірка домашнього завдання. Аналіз виконання лабораторної роботи ІІІ. Узагальнення, систематизація знань. Запитання для фронтального опитування – Що називається лінзою? – […]...
- Доповідь на тему, пов’язану з виучуваними предметами Уроки № 56, 57 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Доповідь на тему, пов’язану з виучуваними предметами Мета: закріпивши знання учнів про особливості підготовки доповіді, ознайомити їх зі специфікою публічного виступу; формувати інтелектуально-мовленнєві вміння, необхідні для активної мовленнєвої діяльності. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. Актуалізація опорних знань. V Бесіда. 1) Як часто вам доводиться слухати доповідь? Виступати з […]...
- Вербальні та невербальні засоби спілкування з аудиторією – ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 12 ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ Вербальні та невербальні засоби спілкування з аудиторією Для успішного спілкування з аудиторією лектору важливо вміти користуватися невербальними засобами. Це тим важливіше, бо слухачі, як правило, мовчать, і подавати сигнали про сприймання виступу вони можуть лише так, щоб не заважати: жестами та мімікою. […]...
- Підготовка до свята ТЕМА: СВЯТА І ТРАДИЦІЇ UNIT 6. PARTIES AND HOLIDAYS УРОК 65 (1-2) Підтема: Підготовка до свята. Мета: Активізувати в мовленні учнів ЛО, введені на попередньому уроці. Повторити й узагальнити граматичний матеріал теми. Тренувати учнів в аудіюванні з наступним відтворенням прослуханого. Продовжувати формувати навички усного мовлення. Розвивати комунікативні здібності учнів. Розвивати вміння працювати в парі, групі. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ПІДГОТОВЛЕНИЙ) СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 16 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 6. ВИСТУП НА ЗБОРАХ, СЕМІНАРАХ (ПІДГОТОВЛЕНИЙ) Мета: вчити самостійно готуватися і виступати на семінарах різних видів; розвивати мовленнєво-комунікативні, загальнопізнавальні й організаційно-контрольні вміння, навички мислення високого рівня, творчі здібності; виховувати самостійність, вольові риси характеру. Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і […]...
- ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ УРОКИ РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ Урок 12. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ Пригадайте – Які основні вимоги до мовлення? – Що таке публічний виступ? 329. Мікрофон. Поясніть, як ви розумієте висловлювання відомого філософа Сократа: “Мистецтво красномовства – це вміння захопити душі словами”. 330.1. Прочитайте виразно вголос виступ науковця Інституту технічної теплофізики на науково-практичній конференції “Енергозбереження”. Визначте […]...
- Види публічних виступів УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Види публічних виступів До основних видів публічних виступів належать судове, академічне, політичне, церковне та суспільно-побутове красномовство. Академічне красномовство – це ораторські виступи науковців та викладачів, які доповідають про результати наукових досліджень, популяризують досягнення науки, проводять лекції з навчальною метою. Основними жанрами академічного красномовства є наукова доповідь, наукове повідомлення, наукова […]...
- Підготовка до підсумкової роботи за рік Урок 120 Тема. Підготовка до підсумкової роботи за рік Мета: актуалізувати знання і вміння, набуті за рік; розвивати мовні вміння; виховувати вміння працювати самостійно й співпрацювати у парі і групі. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання (вправа 235) Перший учень з місця читає виписані словосполучення, пояснює дописані закінчення. Другий учень на дошці записує розбір за […]...
- ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 5 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. ВИРАЗИ ЗІ ЗМІННОЮ. ПІДГОТОВКА ДО ОЗНАЙОМЛЕННЯ ЗІ СКЛАДЕНОЮ ЗАДАЧЕЮ ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ. ВИРАЗИ З ДУЖКАМИ ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ Урок 14. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 5 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК. ВИРАЗИ ЗІ ЗМІННОЮ. ПІДГОТОВКА ДО ОЗНАЙОМЛЕННЯ ЗІ СКЛАДЕНОЮ ЗАДАЧЕЮ Мета: ознайомити учнів з таблицями додавання і віднімання числа 5 з переходом через десяток; формувати вміння використовувати […]...
- ПІДГОТОВКА ПІДПРИЄМЦІВ З ДОРОСЛОГО НАСЕЛЕННЯ ПІДПРИЄМНИЦТВО Розділ 9 ПІДГОТОВКА ПІДПРИЄМЦІВ З ДОРОСЛОГО НАСЕЛЕННЯ Потреба в сучасних знаннях – відмітна риса ділових людей, більшість з яких у сучасних умовах змушена здобувати їх без відриву від виробництва, навчаючись на короткострокових бізнес-курсах, іноді дуже сумнівних. Основний метод одержання бізнес-освіти класу підприємців, що формується сьогодні, – це поки що, на жаль, метод спроб і […]...
- Підготовка до семестрового оцінювання Мета: повторити й активізувати вивчений лексичний матеріал теми; удосконалювати навички аудіювання; продовжувати вдосконалювати комунікативні навички учнів; продовжувати формувати навички читання; розвивати ерудицію учнів; прищеплювати усвідомлення важливості занять фізичною культурою; здійснювати підготовку учнів до семестрового оцінювання. Обладнання: підручник, матеріали до завдань. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Привітання Т. Good morning, pupils. How are you? Who is […]...
- РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ПІДГОТОВКА ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ Тип уроку: урок узагальнення, систематизації знань учнів, удосконалення навичок розв’язування задач. Мета: узагальнити вивчений навчальний матеріал розділу “Механічна робота та енергія”, підготувати учнів до контрольної роботи, скоригувати знання учнів з теми. Обладнання та наочність: картки із задачами для розв’язування на уроці або задачник. Відеофрагмент:________________________________ Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ […]...
- ПІДГОТОВКА ВЕРСТАТА ДО РОБОТИ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ З РЕЄРОМ І МЕЙСЕЛЕМ Тема: ПІДГОТОВКА ВЕРСТАТА ДО РОБОТИ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ З РЕЄРОМ І МЕЙСЕЛЕМ Мета: ознайомити учнів з різальним інструментом для токарної обробки деревини, його конструкцією, призначенням та застосуванням; правилами підготовки верстата до роботи, правилами безпечної роботи на токарному верстаті; формувати правильну організацію робочого місця; виховувати економічне мислення. Ключові поняття: реєр, косяк, мейсель, галтель, стамеска токарна, канавочник. Об’єкти […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 20 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ №11. ГОВОРІННЯ. ПИСЬМО. ВИСТУП НА СЕМІНАРАХ, ЗБОРАХ, КОНФЕРЕНЦІЯХ. КОНСПЕКТ ПУБЛІЧНОГО ВИСТУПУ. КОНСПЕКТУВАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ, ЩО СПРИЙМАЮТЬСЯ НА СЛУХ Мета: повторити та узагальнити знання учнів про публічний виступ, ознайомити з прийомами встановлення й збереження контакту з аудиторією; розвивати павички публічного […]...
- Цільова аудиторія та її характеристики Паблик рилейшнз ПАБЛІК РИЛЕЙШНЗ ДЛЯ АТОМНИХ СТАНЦІЙ 9.5. Цільова аудиторія та її характеристики Особливістю вдалої роботи в галузі ПР є чітка диференціація своєї аудиторії. Адже кожний підтип аудиторії має не тільки свої інтереси та ідеали, а також бажає мати свої власні канали комунікації, на нього діє та чи інша техніка. Два ключових повідомлення мають формуватися […]...
- Аналіз письмового твору Урок № 47 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ Тема. Аналіз письмового твору Мета: підвести підсумки учнівських творів, відзначити позитивне у їх виконанні, проаналізувати зроблені учнями типові помилки та недоліки творчих робіт; спрямувати учнів на індивідуальне опрацювання допущених помилок, належним чином їх проінструктувавши; розвивати логічне мислення, пам’ять, формувати навички колективної та самостійної роботи. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ І. Повідомлення […]...
- Узагальнення знань. Підготовка до контрольної роботи за рік ТЕМА 2. ПРОСТІ РЕЧОВИНИ МЕТАЛИ І НЕМЕТАЛИ Урок 10. Узагальнення знань. Підготовка до контрольної роботи за рік Цілі: узагальнити знання з вивчених питань; встановити рівень оволодіння учнями основними теоретичними знаннями, а також навичками в написанні рівнянь хімічних реакцій, розв’язуванні розрахункових задач. Обладнання: картки з різнорівневими завданнями А, В, С. Тип уроку: узагальнення (розвивальне диференційоване навчання). […]...
- ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ. ПОЛЕ. САД. ПРАКТИЧНА РОБОТА 5 “ПІДГОТОВКА НАСІННЯ ДО ПОСІВУ” УРОК 16. ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ. ПОЛЕ. САД. ПРАКТИЧНА РОБОТА 5 “ПІДГОТОВКА НАСІННЯ ДО ПОСІВУ” Мета: актуалізувати та поглибити знання учнів про штучні екосистеми, ознайомити із рослинами і тваринами поля, саду; розвивати уміння пояснювати необхідність догляду за штучними системами, уміння готувати насіння до посіву; виховувати спостережливість, екологічне мислення. Обладнання: таблиці і малюнки “Поле”, “Сад”, “Сільськогосподарські культури України”, […]...
- Підготовка виробництва Підготовка виробництва – комплекс взаємопов’язаних заходів планування та регулювання виробничого процесу, зокрема розробки та освоєння нової й удосконалення вже використовуваної техніки, технології та організації виробництва. Розрізняють передвиробничу П. в. (включає науково-дослідницькі, проектно-конструкторські та інші види робіт, необхідні для організації, освоєння та виробництва нових видів продукції) і оперативну (означає поточну діяльність підприємства щодо виготовлення вже освоєної […]...
- Урок розв’язування задач з теми. Підготовка до контрольної роботи Мета : закріпити та поглибити знання з теми під час розв’язування задач; узагальнити та систематизувати знання учнів; розвивати логічне мислення учнів. Тип уроку : урок закріплення знань. Обладнання : збірка задач відповідної тематики. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНЕ ПИТАННЯ ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ 1. Тиск обчислюють за формулою… 2. Я знаю такі одиниці тиску… 3. 0,025 кПа […]...
- ВИБІР МІСЦЯ І ПІДГОТОВКА ГРУНТУ Сад і город (енциклопедія) ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ВИБІР МІСЦЯ І ПІДГОТОВКА ГРУНТУ Картопля любить пухкий” легкий супіщаний або суглинний грунт, добре росте на осушених торфовищах, на чорноземних і заплавних грунтах. Непридатні для вирощування картоплі низинні місця з важкими глинистими грунтами, де навесні застоюється вода. Якщо грунт надто кислий, його потрібно вапнувати чи додавати […]...