ПІДПРИЄМЕЦЬ
Соціологія короткий енциклопедичний словник
ПІДПРИЄМЕЦЬ – провідний суб’єкт ринкового процесу, котрий ініціює бізнес для випуску товарів та надання послуг з метою здобування прибутку. Підприємницьку діяльність звичайно ототожнюють з активним запровадженням інновацій та нових технологій, творчим пошуком “нових комбінацій”, масовим випуском нових товарів та наданням нових послуг.
Вітчизняне підприємництво у “застійні” роки існувало в “тіньовому” різновиді. Підприємницька діяльність “проривалась”
Нині до підприємництва найуспішніше прилучаються молоді люди, чия свідомість не “зашорена” “цінностями соціалізму”. Становлення ж підприємництва в Україні
Підприємництво в Україні розвивається головно в рамцях держ. структур, де мотиви влади більше важать для просування, ніж мотиви досягнення. За таких умов уміння діяти в цьому колі може стати в нагоді більше, ніж уміння вести справу за клас. зх. схемою підприємницької діяльності. У П., котрі діють найуспішніше, високі доходи посідають у структурі цінностей одне з найнижчих місць, але високим є рейтинг стабільності сусп. становища. Що ж до цінностей життя взагалі, то на першому місці у П. стоїть свобода (самостійність у судженнях та вчинках). Далі йдуть такі цінності, як здоров’я, щасливе сімейне життя, добрі та вірні друзі, активно-діяльне життя.
Підприємництво має і свої негативні сторони – “антицінності”. Самі П. до них відносять: відсутність соціальних гарантій для бізнесу, великий ризик, несхвальне ставлення до бізнесменів значної частини суспільства, а також те, що їм неминуче доводиться мати справу з нечесними людьми, блокування змоги приносити користь суспільству своєю підприємницькою діяльністю. До всього цього додається “вакуум” довкола підприємницької діяльності, гальмівний вплив, що його чинить на неї соціальне оточення. Важливо сформувати адекватні мотивації ринкового підприємництва, коли взірцем для наслідування буде приватний П., який працює з почуттям обов’язку та потреби в праці, виробити вітчизняні форми екон. ринкового життя.