ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ Й ВІДНІМАННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ БУКВЕНИХ ВИРАЗІВ. УСКЛАДНЕНІ РОЗШИРЕНІ ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ТРЕТЬОГО ДОДАНКА
Мета: повторити прийоми письмового додавання і віднімання трицифрових чисел; удосконалювати вміння знаходити значення буквених виразів, розв’язувати задачі на знаходження третього доданка; закріпити поняття про вертикальне і горизонтальне розміщення відрізків; розвивати мислення; виховувати уважність.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
– Різницю чисел 81 і 60 зменшити у 7 разів. (3)
– Знайти 5 частину суми чисел 23 і 17.
– Знайти частку від ділення різниці чисел 100 і 19 на 9. (9)
– Число 9 збільшити в 6 разів, знайдений добуток збільшити на 46, а результат зменшити в 4 рази. (25)
– Скільки вийде, якщо скласти числа: найменше двоцифрове і найменше трицифрове? (10 + 100 = 110)
– У скільки разів число 60 більше 20? (3)
Гра “День – ніч”
За командою вчителя “Ніч” діти заплющують очі, опускають голову на парту. Учитель повільно диктує “ланцюжок”. За командою “День” діти піднімають голови. Показують відповідь, записану на планшеті. Виграє команда, всі учні якої правильно обчислили “ланцюжок”.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо повторювати вивчене в 3-му класі, у тому числі письмове додавання і віднімання. Будемо знаходити значення буквених виразів, розв’язувати задачі.
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Колективна робота (завдання 11 (усно))
2. Фронтальна робота (завдання 12)
3. Повторення письмового додавання й віднімання трицифрових чисел (завдання 15)
Діти докладно пояснюють розв’язання прикладів № 15.
4. Фізкультхвилинка
5. Самостійна робота з подальшою взаємоперевіркою в парах (завдання 13)
Учні самостійно записують кожне із чисел сумою розрядних доданків: 563; 370;807;740;597.
6. Розв’язування рівнянь з подальшою самоперевіркою з дошки (завдання 14)
Двоє учнів працюють біля дошки, решта – в зошитах.
Учні пригадують правило знаходження невідомого доданка, зменшуваного, від’ємника.
7. Знаходження значень буквених виразів з коментуванням (завдання 16 (1))
Якщо а = 507, b = 328, то а + b = 507 + 328 = 835
Якщо а = 507, b = 328, то а – b = 507 – 328 =179
8. Обчислення значень виразів з коментуванням (завдання 16(2))
9. Робота над задачею (завдання 17)
Колективне складання короткої умови задачі
Самостійне розв’язування задачі з подальшою самоперевіркою з дошки. Один учень працює за дошкою
1) 127 + 65 = 192 (кг) – зібрали з другої ділянки;
2) 127 + 192 = 319 (кг) – зібрали з двох ділянок;
3) 450 – 319 = 131 (кг) – зібрали з третьої ділянки.
10. Геометричний матеріал (завдання 18). Фронтальна робота
11. Робота над задачею (завдання 19)
Перш ніж діти почнуть розв’язувати задачу самостійно, слід нагадати, що на вулиці нумерація будинків праворуч парна, ліворуч – непарна. Потрібно дібрати три числа, сума яких дорівнює 54. (16; 18; 20)
12. Математичний диктант
– Запишіть розв’язання задач виразами.
– Бабусі 54 роки. Вона в 9 разів старша, ніж онук. Скільки років онукові?
– Купили 560 м тканини. Витратили восьму частину цієї тканини. Скільки метрів тканини витратили?
– В обідній залі за чотирма столиками сиділо по 18 чоловік. Скільки людей знаходилося в залі?
– В одному лотку 30 яєць. Скільки потрібно лотків, щоб розфасувати 210 яєць?
– У спортивній залі було 120 дітей, а дорослих – у 10 разів менше. Скільки дорослих було в залі?
– На фабриці працювало 270 чоловіків, а жінок – на 140 більше, ніж чоловіків. Скільки жінок працювало на фабриці?
Відповіді: 54 : 9 = 6; 560 : 8 = 70; 18 • 4 = 72; 210 : 30 = 7; 120 : 10 = 12; 270 + 140 = 410.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 20; 21 (с. 5-6).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Ви дуже плідно працювали сьогодні на уроці. Молодці!
– Що вам найбільше сподобалося?
– Що запам’яталося найбільше?
– Що здалося складним?