Початок Великої Вітчизняної війни

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1945). ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА (1941-1945)

§ 2. ОБОРОННІ БОЇ В УКРАЇНІ 941-1949 рр. ОКУПАЦІЯ УКРАЇНИ

1. Початок Великої Вітчизняної війни.

У боротьбі за світове панування між націонал-соціалістичною та комуністичною доктринами Гітлер і Сталін намагалися використати один одного у своїх інтересах і вважали всілякі договори та домовленості лише тактичними інструментами досягнення своєї кінцевої мети.

Підпорядкувавши собі Європу й нейтралізувавши Велику Британію, Гітлер вигравав 1-3 роки, поки

Велика Британія та США відмобілізують свою економіку та розпочнуть бойові дії проти Німеччини. Цей час він вирішив використати для розгрому Радянського Союзу, налагодження надійного зв’язку суходолом із союзником на Далекому Сході – Японією. Швидка перемога над Радянським Союзом дала б можливість Гітлеру не лише ліквідувати загрозу війни на два фронти, а й отримати матеріальні ресурси, які б дали змогу Третьому рейху зрівнятися з матеріальними ресурсами англо-американського блоку.

Початок Великої Вітчизняної війни

Йосиф Сталін

Відповідно до цих задумів було розроблено план блискавичної війни (бліцкриг1)

проти СРСР, який мав назву “Барбаросса” і передбачав вихід на лінію Архангельськ-Астрахань максимум за 5 місяців. Згідно з цим документом, у лютому 1941 р. в лісових масивах Східної Польщі розпочалася концентрація німецьких військ. Одначасно відбувалося зосередження військ і на радянському кордоні. Це здійснювалося під прикриттям потреби створення на нових західних кордонах СРСР більш сучасної лінії укріплень.

Радянське керівництво на чолі зі Й. Сталіним завжди наголошувало, що на випадок війни Радянський Союз воюватиме “малою кров’ю” і обов’язково “на території ворога”. Тому зосередження ударного угруповання вермахту поблизу кордону СРСР спонукало командування Червоної армії розробити новин план стратегічного розгортання збройних сил СРСР для війни з Німеччиною. У ньому Генеральний штаб Червоної армії виступив із концепцією нанесення превентивного2 удару.

І Сторичне джерело

Сучасним історикам стала відома чернетка остаточного варіанта стратегічного плану розгортання збройних сил СРСР для війни з Німеччиною, підготовленого заступником начальника оперативного управління Генштабу Червоної армії О. Василевським за участю начальника Генштабу Г. Жукова і наркома оборони С. Тимошенка, який був затверджений 15 травня 1941 р. У документі мовиться: “Ураховуючи, що Німеччина нині тримає свою армію відмобілізованою, з розгорнутими тилами, вона має можливість випередити нас у розгортанні й завдати раптового удару. Щоб попередити це (і розгромити німецьку армію), уважаю за потрібне в жодному разі не давати ініціативи дій німецькому командуванню, випередити противника в розгортанні й атакувати німецьку армію в той момент, коли вона знаходитиметься в стадії розгортання і не встигне ще організувати фронт та взаємодію родів військ”.

Радянський Союз у травні-червні 1941 р. здійснював приховану мобілізацію, зосереджуючи війська на західному кордоні. Отже, у першій половині 1941 р. по обидві сторони кордону СРСР та Німеччини з її союзниками було сконцентровано величезну військову силу. Кожна зі сторін прагнула напасти першою, щоб, скориставшись раптовістю нападу, знищити основні сили ворожих військ, зосереджених безпосередньо на кордоні.

Першою це зуміла зробити Німеччина. Армія вторгнення разом зі з’єднаннями її союзників – Фінляндії, Угорщини та Румунії становила майже 5,5 млн солдатів і офіцерів, мала на озброєнні 47,2 тис. гармат і мінометів, до 5 тис. бойових

1 Бліцкриг – ведення агресивної війни, розраховане на капітуляцію противника в най коротші строки.

2 Превентивний – запобіжний, випереджає дії супротивної сторони.

Початок Великої Вітчизняної війни

Україна у Великій Вітчизняній війні (червень 1941 р. – листопад 1942 р.)

Літаків, 4,3 тис. танків і 246 кораблів. їй протистояло понад 6 млн солдатів і офіцерів Червоної армії, з них майже 3 млн дислокувалися в прикордонній смузі. Вони мали на озброєнні 118 тис. гармат, 18,7 тис. танків, самохідних артилерійських установок, 16 тис. бойових літаків. Хоча Червона армія в перші дні боїв і поступалася чисельністю особового складу (поки не розпочалася загальна мобілізація), але за кількістю гармат, танків і літаків вона не мала рівних собі у світі. Однак раптовий удар, завданий Гітлером 22 червня 1941 р. о 3 год 15 хв, протягом кількох днів змінив співвідношення сил на користь вермахту.

Нацистські війська здійснювали наступ одночасно на трьох напрямах групами армій “Північ” (на Ленінград), “Центр” (на Москву), “Південь” (на Київ). На південному напрямі їм протистояли війська Південно-Західного та Південного фронтів, Дунайська та Пінська річкові флотилії та Чорноморський флот.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Початок Великої Вітчизняної війни