ПОГОДА. ПРОГНОЗ ПОГОДИ
РОЗДІЛ ІІ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
ТЕМА 5. КЛІМАТИЧНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ
УРОК 22. ПОГОДА. ПРОГНОЗ ПОГОДИ
Тема. Погода і небезпечні погодні явища. Прогноз погоди. Синоптична карта. Метеорологічні станції, бюро погоди, гідрометеорологічна служба України.
Навчальна мета: узагальнити знання учнів про типи погоди в Україні; сформувати уявлення про небезпечні погодні явища і їх розповсюдження на території країни; ознайомити з основними положеннями організації метеорологічної служби України
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, календарі погоди, синоптичні карти.
Опорні та базові поняття: погода, кліматичний сезон, елемент погоди, небезпечне погодне явище, метеорологія, метеорологічна служба, синоптична карта, синоптична служба.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
1. Покажіть на карті місця з екстремальними кліматичними показниками. Чи є закономірності в такому положенні? Відповідь обгрунтуйте.
2. Охарактеризуйте особливості кліматичних показників Карпатського гірського регіону. Відповідь обгрунтуйте
3. Поясніть, чому в Івано-Франківську та Луганську, які знаходяться на схожих широтах, досить істотна різниця (6°) амплітуд річних температур.
4. Що таке коефіцієнт зволоження? В якому напрямку змінюються його показники по території України?
III. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів
– Що називається погодою?
– Назвіть шість основних показників погоди.
– Назвіть небезпечні для людини погодні явища, що можуть відбуватися на Землі.
IV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Майже кожна людина в нашій країні зранку виглядає за вікно. Навіщо?
V. Вивчення нового матеріалу
1. Переважні типи погод.
Зима. Тривала (120-130 днів на сході, 55-75 днів на південному заході), відносно тепла, з морозами, випаданням снігу. Погодні умови найактивніше визначає атмосферна циркуляція. Значна циклональна діяльність із західних напрямків, що викликає відлиги, хмарність, опади у вигляді снігу, мокрого снігу, інколи дощу, вітряно, спостерігаються тумани, ожеледь, погода різко й швидко змінюється. Антициклони зі сходу приносять ясну, суху, морозну погоду, достатньо сталу протягом тривалого часу. На більшій частині території країни встановлюється сніговий покрив.
Весна. Починається при переході середньодобової температури через 0°. Раніше це відбувається в Криму, на південному заході, Закарпатті. Кліматичні процеси є перехідними від зимових до літніх, тому погоди не постійні, з різкими змінами, особливо в першій половині (дощі чергуються з сухими періодами, стрибки температур навіть протягом доби, вітряно). У другій половині поверхня прогрівається, спричиняючи утворення хмар, грозових дощів. Можливі заморозки.
Літо. Починається при переході середньодобової температури через +15 °С, на півдні – у першій декаді травня, на півночі – у третій. Активізується радіаційний чинник. Встановлюються погоди антициклонального типу (високі температури зі значними добовими коливаннями, незначна хмарність, сухо). Випадає близько 40 % річної кількості опадів. Опади мають зливовий характер з грозами.
Осінь. Починається при переході середньодобової температури через +15 °С в сторону зниження. На більшій частини України починається наприкінці першої декади вересня. Спочатку характерна суха, ясна погода. Згодом активізується циклональна діяльність. Зниження температур викликає підвищення відносної вологості повітря, утворення низької хмарності, туманів, затяжних дощів. У вересні спостерігаються перші заморозки наряду з дуже теплими днями – “бабиним літом”.
2. Небезпечні погодні явища – атмосферні явища, що завдають значної шкоди господарству й людині.
В Україні спостерігаються такі несприятливі явища : грози (25- 30 днів, в Карпатах – понад 40); град (1-2 дні, в Криму – 10); тумани (15-30 днів, в Карпатах – до 135 днів); навесні та восени заморозки (до -3 – -5 °С), що завдають шкоди сільськогосподарським культурам; ожеледі та ожеледиці (від кількох хвилин до десятків днів); хуртовини (20-25 днів на південному сході, 3-5 днів на південному заході); посухи (один раз кожні 2 роки, великі, що охоплюють півкраїни, – кожні 10-12 років); суховії (25-30 днів, переважно на південному сході – сході); пилові бурі (3-8 днів, тривалістю від хвилин до кількох діб); зливи (на заході 15-19 мм на добу, в північних і центральних – 12-14 мм, в Карпатах – до 50 мм).
3. Метеорологічна служба в Україні – складова частина Всесвітньої метеослужби. Виконує роботи із систематичного, регулярного (кожні три години) збору метеоданих, їх опрацювання, аналізу.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
– Порівняйте погодні умови влітку і взимку своєї області та будь-якої іншої, достатньо віддаленої.
– Назвіть небезпечні погодні явища та причини їх виникнення, характерні для: а) Карпат; б) південного сходу України; в) Причорноморської низовини.
– Проаналізуйте фрагмент синоптичної карти України.
VII. Підсумки уроку
VIІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати §___.
2. Згадайте погодні умови цього літа.