ПОНЯТТЯ ПРО СЛОВОТВІРНИЙ СЛОВНИК. ТВОРЕННЯ ВІДОМИХ СЛІВ, А ТАКОЖ ПОЕТИЧНИХ НЕОЛОГІЗМІВ
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із словотвірним словником; навчити визначати спосіб словотвору за допомогою словника; формувати вміння визначати спосіб творення слів; розвивальна: розвивати загальнопізнавальні вміння школярів працювати з лінгвістичними словниками; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховна: виховувати інтерес до української мови, духовної спадщини українського народу.
Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, лексикографія, лексикологія, синтаксис.
Міжпредметні
Тип уроку: урок закріплення вивченого.
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Доля.
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.
М. Рильський
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Лінгвістичне дослідження
> Визначте спосіб творення наведених слів. Чому іноді важко це зробити?
>
Велич, знаходити, підняти, замислитися.
Бесіда
- Які словники ви знаєте? Чи часто звертаєтесь до словників? До яких?
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Ознайомлення з теорією. Робота з підручником
Проаналізуйте зазначені в підручнику відомості про словотвірний словник.
Розповідь учителя
Словотвірний словник наводить словотвірні гнізда сучасної української мови, у яких слова впорядковані й об’єднані спільними коренями. У статтях словника показано ступінчастий характер словотворення й відбито послідовність формування словотвірних пар слів. Словотвірний словник дає змогу учням краще уявити будову гнізд, словотвірну структуру слів і зрозуміти механізм словопородження в мові.
Робота в парах
> Проаналізуйте уривок зі словотвірного словника. Які відомості він містить?
Самостійна робота
> Зробіть синтаксичний розбір речення.
I варіант
Чуття слова можна розвивати лише уважним ставленням до складових елементів слова.
II варіант
Морфеми часто є виразниками найтонших відтінків значення.
ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Творча робота. Стань творцем!
> Утворіть від наведених слів власні неологізми. Укажіть спосіб словотворення.
Сонце, сяйво, книга.
Ігрова хвилинка
- Проведіть конкурс на краще слово, утворене вами під час виконання попереднього завдання.
Робота з текстом. Будь дослідником!
> Прочитайте уривки віршів. Які слова вразили вас своєю новизною? Як утворилися ці слова?
Текст 1
…І з-під хмар-снігурів
Сніговіється даль-хитавиця,
Та ще приспана сила снігів,
Та над серцем зоря-вечірниця.
М. Вінграновський
Текст 2
І стежив я, і я веснів:
Акордились планети.
Навік я взнав, що ти не Гнів,-
Лиш Сонячні Кларнети.
П. Тичина
Текст 3
Ах, нікого я так не люблю,
Як вітра вітровіння,
Його шляхи, його боління
І землю, землю свою.
П. Тичина
Текст 4
У затишку прожити не судилось:
Ударив грім – і зразу шкереберть
Усе пішло, що ніби тільки снилось,
Як життєіснування й життєсмерть.
В. Стус
Текст 5
Неначе лісового джерела
Розлоге і вологе жебоніння,
Немов іржання коней край села,
Оце нагірне вивільне струміння.
В. Стус
> Зробіть висновок, як і з якою метою утворюються поетичні неологізми.
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота
> За допомогою словника визначте, якими способами утворені ці слова.
Біліти, взаємодопомога, вручити, гідний, гнівно, п’ятий, італієць, компаньйон, мілководний.
> Зробіть словотвірний аналіз слів.
Школярський, ефективний, заспів.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
- Що з вивченого на уроці для вас було найцікавішим? Запишіть коло питань, які залишилися для вас складними й незрозумілими.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
> Вправа з підручника.
> Від слів природа, вода, земля утворіть нові слова різними способами.
> Випишіть зі словотвірного словника словотвірне гніздо, яке вас найбільше зацікавило.
Related posts:
- Словотвірний ланцюжок. Словотвірне гніздо. Словотвірний словник. Словотвірний розбір слова СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ § 19 Словотвірний ланцюжок. Словотвірне гніздо. Словотвірний словник. Словотвірний розбір слова 157 Визначте способи творення слів. Сонцесяйний, промовець, медичний, міждержавний, приморський, помірний, підфарбований, знесилення, наказувати, чорноморський, самокат, ООН, ЮНЕСКО, Мін’юст. Запам’ятаймо! Твірне слово – база для утворення спільнокореневих слів: сад -> садок, ліс -> праліс, небесний -> піднебесний. Словотворчі засоби – це суфікси […]...
- СЛОВОТВІРНИЙ ЛАНЦЮЖОК. СЛОВОТВІРНИЙ РОЗБІР СЛОВА Мета: навчальна: повторити й систематизувати знання учнів про основні способи словотвору; формувати уміння визначати спосіб творення слова; дати поняття про словотвірний ланцюжок; розвивальна: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, здібність до критичного мислення, навички самостійної та колективної роботи, збагачувати словниковий запас; виховна: виховувати захоплення красою природи, бажання здобувати знання. Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, синтаксис, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, […]...
- Творення слів. Основні способи словотвору БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 87 Тема. Творення слів. Основні способи словотвору Мета: закріпити знання учнів про основні способи словотвору; вдосконалювати вміння робити словотвірний розбір; виховувати пізнавальний інтерес до мови. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього […]...
- НАПИСАННЯ СЛІВ З ПІВ-. СЛОВОТВІРНИЙ АНАЛІЗ САМОСТІЙНИХ ЧАСТИН МОВИ Мета: навчальна: закріпити й систематизувати знання учнів із теми; узагальнити знання школярів про правила написання слів із пів-; розвивальна: формувати вміння учнів правильно писати слова з пів-; розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховна: виховувати інтерес, толерантність, почуття взаємоповаги. Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, синтаксис, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: література, українознавство. […]...
- ТВОРЕННЯ НОВИХ СЛІВ ПРЕФІКСАЛЬНИМ, СУФІКСАЛЬНИМ, ПРЕФІКСАЛЬНО-СУФІКСАЛЬНИМ, БЕЗАФІКСНИМ СПОСОБАМИ, СКЛАДАННЯМ ОСНОВ. ПЕРЕХІД СЛІВ З ОДНІЄЇ ЧАСТИНИ МОВИ В ІНШУ Мета: навчальна: поглибити знання про способи творення слів, формувати вміння визначати твірну основу та спосіб творення слова; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати з текстом, складати власні висловлювання, розвивати логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховна: виховувати інтерес до української мови, гордість за неї. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, орфографія, синтаксис, пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство. Тип […]...
- Словотвірний розбір слова – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Словотвірний розбір слова Послідовність розбору 1. Слово в початковій формі. 2. Від якого слова утворене. 3. Твірна основа. 4. Словотвірні префікси, суфікси. 5. Спосіб творення. Зразок усного розбору 1. По-зимовому. 2. Слово утворене від прикметника зимовий. 3. Твірна основа – – зимов-. 4. Словотвірний префікс По – і суфікс – […]...
- ЗМІНЮВАННЯ І ТВОРЕННЯ СЛІВ. ОСНОВНІ СПОСОБИ СЛОВОТВОРЕННЯ Мета: навчальна: повторити та поглибити вивчене про змінювання й творення слів; сформувати вміння розрізняти спільнокореневі слова і форми слів; узагальнити знання про способи творення слів; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; збільшувати словниковий запас учнів; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, […]...
- Написання слів іншомовного походження. Букви и, і. Словник іншомовних слів Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 79 Тема. Написання слів іншомовного походження. Букви и, і. Словник іншомовних слів Мета: – навчальна: навчити правопису слів іншомовного походження; ознайомити зі словником іншомовних слів; – розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, пошукові здібності; – виховна: виховувати культуру усного і писемного мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки:орфоепія, лексикологія, мова і мовлення. Міжпредметні зв’язки: географія. Тип […]...
- УЖИВАННЯ ЗАСТАРІЛИХ СЛІВ І НЕОЛОГІЗМІВ У МОВЛЕННІ, ВИЗНАЧЕННЯ ЇХНЬОЇ РОЛІ В ТЕКСТАХ РІЗНИХ СТИЛІВ Мета: навчальна: формувати вміння і навички визначати роль уживання застарілих слів і неологізмів у мовленні; розвивальна: розвивати стилістичні смаки; виховна: виховувати почуття гордості за багатство і красу української мови. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, синтаксис, стилістика. Міжпредметні зв’язки: мова, література, історія. Тип уроку: формування умінь і навичок. ПЕРЕБІГ УРОКУ ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК. […]...
- Творення слів із найуживанішими префіксами Тема: Творення слів із найуживанішими префіксами Мета: вчити учнів утворювати нові слова за допомогою різних префіксів; розвивати мовлення; мислення; виховувати інтерес до слова. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо, А урок свій […]...
- Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Урок 73 Тема. Поняття про службові слова, їх роль у реченні. Вживання службових слів для зв’язку слів у реченні. Навчальний діалог Мета: дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченні; формувати навички правильно вимовляти їх та писати окремо від інших слів; вчити складати текст з деформованих речень, вести діалог; виховувати любов до […]...
- Словотвірний розбір – Словотвір Українська мова Словотвір Словотвірний розбір 1. Визначити твірне слово. 2. Твірна основа: – непохідна; – похідна. 3. Спосіб творення: – префіксальний; – суфіксальний; – префіксально-суфіксальний; – постфіксальний; – безафіксний; – складання слів. Суфіксальний спосіб словотворення: Hd ....
- ТВОРЕННЯ І ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ Мета: навчальна: поглибити знання учнів про творення й правопис складних і складноскорочених слів; формувати вміння й навички правильно писати складноскорочені слова; розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати складноскорочені слова при побудові власних висловлювань; розвивати навички грамотного письма; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу збагачувати словниковий запас учнів; виховна: виховувати інтерес до української мови. Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, лексикологія. […]...
- Способи творення слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 49. Способи творення слів 504. Прочитайте. Вкажіть, за допомогою яких значущих частин слова утворені нові слова. 1. Бити -> розбити, питати -> перепитати. 2. Ліс -> лісок, робота -> робітник. 3. Планета -> міжпланетний, осика -> підосичник. Нові слова утворюються переважно за допомогою префіксів і суфіксів. Існують такі […]...
- Тлумачний словник української мови. Словник іншомовних слів ЛЕКСИКОЛОГІЯ, ФРАЗЕОЛОГІЯ § 9 Тлумачний словник української мови. Словник іншомовних слів Пригадаймо! Слова називають предмети, дії, ознаки, тобто мають лексичне значення. Так, вимовляючи слово булава, уявляємо палицю з кулястим кінцем. Вона була знаком гетьманської влади та влади кошового отамана Війська Запорозького. Це і є лексичне значення слова булава. Коли пояснюємо, що означає слово, розкриваємо його […]...
- Змінювання і творення слів СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Змінювання і творення слів Не слід забувати, що змінювання слів і творення слів – не одне й те саме. У результаті зміни слова утворюється нова форма того ж слова (словоформа), а при словотворенні виникає нове слово з новим лексичним значенням. Так, Вечора, вечорові, вечорів, вечори – форми слова вечір, а Вечоріти, вечірній, увечері, […]...
- Творення слів із найуживанішими суфіксами Тема: Творення слів із найуживанішими суфіксами Мета: закріпити в учнів поняття про суфікс; вчити утворювати нові слова за допомогою найуживаніших суфіксів; збагачувати усне і писемне мовлення учнів; виховувати любов до мови. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось […]...
- Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Урок 19 Тема. Поняття про текст. Розрізнення груп окремих речень і тексту. Заголовок, його відповідність змісту, тексту. Вимова й написання слів гроно, китиця Мета: ознайомити дітей з поняттям текст; формувати уявлення про текст як форму зв’язного висловлювання, його характерні ознаки; розвивати вміння визначати тему тексту, добирати заголовок до тексту відповідно до змісту тексту;виховувати вміння бачити […]...
- Повторення правопису слів із дзвінкими приголосними в кінці та середині слів перед глухими Тема: Повторення правопису слів із дзвінкими приголосними в кінці та середині слів перед глухими Мета: повторити правопис слів із дзвінкими приголосними в кінці та середині слів перед глухими; розвивати орфографічну пильність; виховувати охайність. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – […]...
- ЗМІНЮВАННЯ Й ТВОРЕННЯ СЛІВ Словотвір. Орфографія Рідне слово – то невичерпне животворне і невмируще джерело. З нього дитина черпає уявлення про навколишній світ, про свою ро дину, про своє село і місто, про весь свій край. В. Сухомлинський Ви знатимете: – що таке твірне слово; – основні способи словотворення. Ви вмітимете: – визначати спосіб творення відомих слів; – утворювати […]...
- Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Урок 92 Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Мета: вчити правильно позначати на письмі ненаголошені е, и в коренях слів; удосконалювати вміння перевіряти правопис е, и шляхом добору споріднених або за допомогою орфографічного словника; вчити проводити звуко-буквений аналіз слів; розвивати логічне мислення; збагачувати лексичний запас учнів; […]...
- Творення і правопис складноскорочених слів – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Творення і правопис складноскорочених слів Складноскорочені слова, утворені з ініціальних букв власних та загальних назв, пишуться з великої літери: ХНУ (Харківський національний університет ), ЦНБ (Центральна наукова бібліотека), МВФ (Міжнародний валютний фонд), СТО (станція технічного обслуговування). Цифри, що належать до складноскорочених слів, пишуться через дефіс: ТУ-134, АН-10. Відмінкове закінчення складноскорочених […]...
- Правило переносу слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів Урок 114 Тема. Правило переносу слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів Мета: вчити ділити слова з апострофом для переносу з рядка в рядок; удосконалювати вміння аналізувати звуко-буквений склад слів, у написанні яких використовується апостроф; ознайомити дітей з лікарськими рослинами; виховувати любов до усної народної творчості. Обладнання: картки із зображенням лікарських рослин, у т. ч. валер’яни, […]...
- Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів із ь. Звуко-буквений аналіз слів Урок 107 Тема. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів із ь. Звуко-буквений аналіз слів Мета: удосконалити знання учнів про позначення м’якості приголосних знаком м’якшення; закріпити знання учнів про перенос слів зі знаком м’якшення (ь); поглибити знання учнів про звуко-буквений аналіз слів; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати кмітливість та увагу дітей; виховувати повагу до […]...
- Змінювання і творення слів. Основні способи словотворення СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ Цей розділ запрошує вас у майстерню. Тут панують особливі інструменти, ідо використовуються для творення слів. Це суфікси, префікси, поєднання основ, перехід однієї частини мови в іншу. Один з інструментів словотворення – префікс, а спосіб – префіксальний. Скажімо, префікс не-. Лише два звуки, а як вони можуть змінити значення слова, та й ваш настрій: […]...
- СТИЛІСТИЧНА РОЛЬ ДІАЛЕКТИЗМІВ, ПРОФЕСІЙНИХ СЛІВ, ТЕРМІНІВ, ПРОСТОРІЧНИХ СЛІВ Мета: навчальна: навчати розуміти роль незагальновживаної лексики в системі української літературної мови; розвивальна: розвивати художні смаки учнів засобами мови; виховна: виховувати прагнення до відповідного стилістичного оформлення свого мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки: лексика, стилістика, синтаксис, пунктуація, орфографія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, соціокультура. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І […]...
- Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 84 Тема. Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками. Культура мовлення. Використання слів відповідно до їхнього значення Мета: – навчальна: пояснити особливості слова як мовної одиниці; навчити розрізняти однозначній багатозначні слова; – розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу […]...
- ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ. МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ІМЕННИКІВ Мета: навчальна: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови; ознайомити з особливостями творення іменників; дати поняття про суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості; розвивати навички творення іменників, морфологічного розбору іменника; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів […]...
- Творення і правопис складноскорочених слів СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ § 25 Творення і правопис складноскорочених слів 195 Прочитайте текст. Складіть і запишіть речення з виділеними словами. Складноскорочені слова використовують для зручного, економного позначення часто вживаних назв організацій, установ, марок автомобілів, приладів тощо. У шкільному житті ви теж уживаєте складноскорочені слова: ЗНЗ – загальноосвітній навчальний заклад, ГПД – група подовженого дня. МСП – […]...