Порівняння, додавання та віднімання раціональних чисел
Урок № 8 0
Тема. Порівняння, додавання та віднімання Раціональних чисел
Мета: перевірити якість та рівень знань і вмінь учнів, здобутих у ході вивчення теми.
Тип уроку: перевірка і корекція знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Умови тематичної контрольної роботи
Варіант 1
1. Позначте на координатній прямій точки: A(3); B(-4); C(1,5); D(-1,5); E(2,5). Які з позначених точок мають протилежні координати? (За одиничний відрізок візьміть довжину двох клітинок зошита.)
2. Порівняйте числа: а) -4,8 і 3,4; б) -2,4 і -2,7.
3.
4. Виконайте дії:
А) 2,8 + (-6,3)
Б) -5,4 + 9,2;
В) -3,6 + (-4,9);
Г) -5,6 + 5,6;
Д) 3,8 – 5,3;
Є) -18,6 – 3,6;
Ж) -5,6 – (-12,3);
З) 0 – 3,8.
5. Розв’яжіть рівняння:
А) 7,16 + х = 4,25;
Б) 2,5 – (х – 3,08) = -1,07.
6. Обчисліть значення виразу, спростивши запис:
А) 7 + (-8) – (12) – (-7) + 13-20;
Б) ;
В) -0,96 + (-5,37 + 1,03) – (6,03 – 2,7).
7. Скільки цілих чисел розташовано на координатній прямій між числами -34 та 36. Обчисліть суму цих чисел найзручнішим способом.
Варіант 2
1. Позначте на координатній прямій точки: А(2); B(-3); С(2,5);
2. Порівняйте числа: а) 4,1 і -7,1; б) -5,02 і -5,6.
3. Обчисліть: а) ; б) .
4. Виконайте дії:
А) -8,4 + 6,8
Б) 13,3 + (-8,8);
В) -3,8 + (-7,6);
Г) 4,8 + (-4,8);
Д) 4,8 – 5,4;
Є) -15,7 – 6,5;
Ж) -3,2 – (-14,1);
З) 0 – (-3,5).
5. Розв’яжіть рівняння: а) 8,97 + х = 4,15; б) -3,2 + (2,5 – х) = -2,7.
6. Обчисліть значення виразу:
А) 12 + (-20) – (-11) + 18 – (-6) -10;
Б) ;
В) -(8,31 + 6,27) + (-8,44 + 31,67) – 0,15.
7. Скільки цілих чисел розташовано на координатній прямій між числами -27 та 29. Обчисліть суму цих чисел найзручнішим способом.
Розв’язання і відповіді
Варіант 1
1. Точки С і Dмають протилежні координати.
2. а) -4,8 < 3,4; б) -2,4 > -2,7.
3. а) ; б) .
4. а) -3,5; б) 3,8; в) -8,5; г) 0; д) -1,5; є) -22,2; ж) 6,7; з) -3,8.
5. а) х = 4,25 – 7,16; х = -3,91; б) 2,5 – х + 3,08 = 1,07; 5,58 – х = 1,07; х – 3,58 – (-1,07); х = 6,65.
6. а) 7 – 8 + 12 + 7+ 12 – 20 = (7 + 7 + 12 + 12) – (8 + 20) = 38 – 38 = 0;
Б) ;
В) -0,96 – 5,37 + 1,02 – 6,03 + 2,7 = (1,02 + 2,7) – (0,96 + 5,37 + 6,03) = 3,72 – 12,36 = – (12,36 – 3,72) = -8,64.
7. Маємо 33 від’ємних, 0 та 35 додатних, усього 33 + 1 + 35 = 69 цілих чисел. Їх сума: -33 – 32 – 31 – 30 – … + 0 + 30 + 31 + 32 + 33 + 34 + 35 + 36 = (34+ 36)+ 35= 105.
Варіант 2
1. Протилежні координати у точок С і D.
2. а) 4,1 > -7,1; б) -5,02 > -5,6.
3. а) ; б) .
4. а) -1,6; б) 4,6; в) -11,4; г) 0; д) -0,6; є) -29,2; ж) 10,4; з) 3,5.
5. а) х = 4,15 – 8,97; х = -4,84; б) -3,2 + 2,5 – х = -2,7; -0,7 – х = -2,7; х – 0,7 – (-2,7); х = -2.
6. а) 12 – 20 + 11 + 18 + 6 – 10 = (11 + 18 + 6 + 12) – (20 + 10) = 17;
Б) ;
В) -8,31 – 6,27 – 8,44 + 31,67 – 0,15 = (31,67 – 6,27) + (-8,31 – 8,44 – 0,15) = 25,4 – 16,9 = 8,5.
7. Маємо 26 від’ємних, ще 1 нуль та 28 додатних, усього: 26 + 1 + 28 = 55 цілих чисел, їх сума:
-26 – 25 – 24 – 23 – 22 – 21 – … + 0 + … + 21 + 22 + 23 + 24 + 25 + 26 + 27 + 28 = 27 + 28 = 55.
IV. Підсумки уроку
Див. розв’язання та відповіді.
V. Домашнє завдання
Творча робота: скласти кросворд на використання понять теми.