ПОРІВНЯННЯ ВИРАЗІВ, ЯКІ МІСТЯТЬ ТАБЛИЧНІ ВИПАДКИ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 2. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 2
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ
Урок 54. ПОРІВНЯННЯ ВИРАЗІВ, ЯКІ МІСТЯТЬ ТАБЛИЧНІ ВИПАДКИ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 2. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 2
Мета: закріплювати обчислювальні навички, знання таблиці множення числа 2; формувати вміння порівнювати вирази, які містять табличні випадки множення числа 2; закріплювати навички розв’язування задач; розвивати логічне мислення; підвищувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с. 118)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо знання таблиці множення числа 2.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 70-71)
Завдання 428
Учні з місця складають за малюнком задачу на множення з таким питанням: “Скільки всього ватрушок спекла мама?”.
Завдання 429. Колективне опрацювання матеріалу
Учні читають таблицю множення числа 2. Пояснюють, як дізналися, що 2 – 6 = 12.
Завдання 430
Учні розв’язують задачі усно.
Завдання 431
Учні “ланцюжком” розв’язують приклади. Один учень працює біля дошки, решта – у зошитах.
Завдання 432. Письмове виконання
Завдання 433
Задача розв’язується самостійно, після аналізу. Один учень працює за закритою частиною дошки (розв’язує за допомогою дій), другий – за допомогою виразу.
1) 24 + 17 = 41 (н.) – запакують разом за 1 год.
2) 41 + 41 = 82 (н.) – запакують разом за 2 год.
(24 + 17) + (24 + 17) = 82 (н.)
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задач за малюнками
– Оля вимила чайні чашки і поставила їх на полицю у 3 ряди, по 5 чашок в ряду. Скільки чашок вимила Оля?
– Олена вимила чайні блюдця і поставила їх на полицю у 5 рядів, по 3 блюдця в кожен ряд. Скільки блюдець вимила Олена?
2. Гра “Порівняй, не обчислюючи”
Під час виконання завдання учні мають дати відповідь, не обчислюючи значень цих виразів. Наприклад: 2 – 5 > 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2, тому що 2 – 5 – це сума п’яти двійок, а праворуч дана сума шести двійок.
3. Робота над задачею
Дві бригади лісорубів мали заготовити за місяць 90 машин дров. Перша бригада заготовила 38 машин дров, а друга – на 5 машин більше.
Що дізнаєтеся, виконавши дії:
38 + 5 = ?
38 + (38 + 5) = ?
90 – 38 – (38 + 5) = ?
4. Розв’язування прикладів
– Яке найбільше число дістали під час обчислень?
– Назвіть число, у якому 9 десятків і 2 одиниці.
– Назвіть число, у якому число десятків дорівнює числу одиниць.
– Назвіть число, у якому число десятків на 2 менше, ніж число одиниць.
5. Офтальмологічна пауза
6. Розв’язування логічної задачі
Віра і Надя – сестри. Віра сказала, що у неї два брати, і Надя сказала, що у неї два брати. Скільки дітей в сім’ї? (4)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чого навчалися на уроці?
– Як оцінюєте свою роботу?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 70-71, завдання 434; 435.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 54
1. Перевірка домашнього завдання (с. 69-70, завдання 426; 427)
Завдання 426
– Скільки всього бананів роздали мавпочкам?
Завдання 427
– Прочитайте відновлені рівності.
2. Усна лічба
1) Гра “Ланцюжок”.
2) Обчисліть другий приклад кожного стовпчика, використовуючи розв’язання першого прикладу.
3) Кругові приклади.
4) Гра “Склади приклад”.
Даються числа: 6; 8; 12; 18; 16. Завдання: скласти різні приклади на табличне множення числа 2 з цими відповідями.
3. Хвилинка каліграфії
– Яке число “зайве”?
5; 10; 11; 15; 20; 25; 30; 35.