ПОВЕДІНКА РОСЛИН І ТВАРИН. ЗНАЧЕННЯ ПРИСТОСУВАННЯ ОРГАНІЗМІВ ДО УМОВ ІСНУВАННЯ

УРОК 10. ПОВЕДІНКА РОСЛИН І ТВАРИН. ЗНАЧЕННЯ ПРИСТОСУВАННЯ ОРГАНІЗМІВ ДО УМОВ ІСНУВАННЯ

Мета: поглибити знання учнів про поведінку рослин і тварин, визначити значення пристосування організмів до умов навколишнього середовища; розвивати уміння пояснювати особливості поведінки рослин і тварин; виховувати комунікативні здібності, спостережливість, дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: малюнки та фотографії тварин та рослин, фрагменти відеофільмів “Життя тварин”, “Життя рослин”, підручники, зошити.

Основні поняття:

навколишнє середовище, пристосування, живлення, дихання, холоднокровні тварини, теплокровні тварини.

Тип уроку: урок комплексного застосування знань, умінь, навичок.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та вмінь

Питання для допитливих

– Для чого в деяких рослин замість листя – колючки? (З голочок колючки волога майже не випаровується, тож така рослина здатна жити навіть у пустелі. А ще це засіб захисту рослин від тварин.)

– Навіщо рибі-вудильнику на голові “вудка”, що світиться? (Ця риба живе в темряві на глибині, “вудка” слугує приманкою під

час полювання.)

– Чому хамелеон змінює забарвлення? (Він може зливатися із навколишнім середовищем, стаючи непомітним для ворогів, або, навпаки, стає дуже яскравим, щоб їх відлякувати.)

– Як рослини пристосувалися до суворої зими? (Влітку вони ростуть, а на зиму скидають листя, щоб урятуватися від холодного вітру і морозу.)

– Чому птахи співають? (Так вони приваблюють увагу особин протилежної статі або заявляють свої права на територію.)

– З якого боку дерева гілки густіші? (З півдня. З того, звідки яскравіше і тепліше гріє сонце.)

– Чому ведмеді взимку сплять, але не вмирають з голоду? (Взимку мало їжі, весь цей час вони живуть за рахунок накопичених запасів жиру.)

– Яка рослина любить тінь, прохолоду, вологість і поселяється з північного боку дерева? (Мох)

– Чому в природі не зникають бур’яни? (Тому що у них дуже багато насіння)

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Хто знає, чому вимерли динозаври? (Варіанти відповідей учнів)

Зараз вчені вважають, що причиною вимирання динозаврів 65 млн років тому стало падіння гігантського астероїда. Моделювання атмосферних процесів показало, що падіння астероїда спричинило набагато більше, ніж виверження вулканів, миттєве виділення в атмосферу сірки, пилу, кіптяви, внаслідок чого на Землі настала дуже довга зима, яка згубила близько половини видів живих істот на Землі. Таким чином, динозаври не встигли швидко пристосуватися до змін навколишнього середовища.

Такі пристосування формуються у живих організмів протягом мільйонів років. Однак оскільки навколишнє середовище поступово змінюється, живим організмам треба так само постійно пристосовуватися та виробляти різні форми поведінки.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Пристосування організмів до умов навколишнього середовища

Розвиток організмів у часі зумовлює їх постійну боротьбу за виживання та пристосування до навколишнього середовища.

Перегляд фрагментів відеофільмів “Життя тварин”, “Життя рослин”

Тварини і рослини населяють такі середовища існування: наземно-повітряне, водне, грунтове.

Наземно-повітряне середовище за своїми умовами надзвичайно різноманітне. Провідна роль серед факторів неживої природи тут належить освітленню, температурі, вологості, газовому складу атмосфери. Відповідно до цих факторів рослини і тварини мають різні пристосування. Наприклад, серед рослин є добре відомі всім кактуси, у яких листки перетворилися на колючки, а стебло товсте і м’ясисте. Кактуси мають добре розвинену кореневу систему, дуже щільну і міцну оболонку, якою вкрите стебло.

Запитання. Як ви вважаєте, до яких умов наземно-повітряного середовища пристосувався кактус таким чином? (Це пристосування до життя в умовах дії високих температур і невеликої кількості води.)

Завдання 1. Пригадайте, які ви бачили рослини, що ростуть на відкритій місцевості, а які – у затінку (наприклад, в лісі під ярусом високих дерев). Чи будуть рости ці рослини, якщо їх поміняти місцями, тобто змінити їх середовище існування?

У водному середовищі існування провідна роль належить температурі, освітленню, тиску, газовому складу, солоності води, рельєфу дна тощо. Якщо ви колись пірнали з аквалангом або дивилися підводні зйомки по телевізору, то, звісно, пам’ятаєте, що підводні рослини і водорості найкраще ростуть на невеликій глибині, куди добре проникають сонячні промені. Тож чим далі ви просуваєтесь у глибину, тим стає темніше і менше трапляється рослинності, яка згодом зовсім зникає.

Грунтові порожнини заповнені водою або повітрям. Завдяки наявності вологи умови існування дрібних організмів у грунті наближаються до подібних у водоймах. Вологість грунту завжди вища, ніж вологість повітря, тому різноманітні організми можуть легше переживати там посушливий період. До того ж у грунті є значні запаси органічних речовин, що створює кормову базу для різноманітних організмів.

2. Пристосування рослин до умов навколишнього середовища

Виступи учнів, захист творчих проектів

3. Пристосування тварин до умов навколишнього середовища.

Пристосування тварин до життя в місті

Виступи учнів, захист творчих проектів

4. Поведінка рослин та тварин

Під поведінкою організмів розуміють їх здатність змінювати свої дії, реагувати на вплив внутрішніх та зовнішніх чинників. Поведінка може бути природжена та набута. Природжена поведінка – сукупність реакцій тварин, які передаються до потомства від батьків. Вона може бути двох форм: харчова та міграційна. Прикладом набутої поведінки може бути навчання – процес набуття організмом власного досвіду. Всі форми поведінки забезпечують пристосування організмів до умов існування, що має велике значення для їх виживання.

V. Закріплення вивченого матеріалу. Підсумок уроку

Завдання 2 (прийом “П’ять речень)

Узагальніть знання, що були отримані на уроці, та сформулюйте підсумок у вигляді п’яти речень.

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати параграф.

2. Повторити параграфи. Підготуватися до підсумкової письмової роботи за темою “Організм як жива система”.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПОВЕДІНКА РОСЛИН І ТВАРИН. ЗНАЧЕННЯ ПРИСТОСУВАННЯ ОРГАНІЗМІВ ДО УМОВ ІСНУВАННЯ