ПОВТОРЕННЯ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ВИДУ 36 + 7; 73
Мета: повторити окремі випадки додавання і віднімання у межах 100; формувати вміння бачити структуру задачі на дві дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати наполегливість під час виконання завдань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Ромашка”
3. Розв’язування рівнянь з коментуванням
Х + 64 = 87
32 + х = 75
– Як знайшли невідомий доданок?
4. Гра “Число загубилося”
– На скільки одиниць перше число більше або менше від другого?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні ми повторимо окремі прийоми додавання і віднімання в межах 100; будемо розв’язувати задачі, які містять дворазове збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Повторення прийомів додавання і віднімання в межах 100
– Поясніть кожний спосіб обчислення (с. 11, завдання 61).
36 + 7 = (36 + 4) + 3 = 40 + 3 = 43
36 + 7 = 30 + (6 + 7) = 30 + 13 = 43
Висновок. В обох способах ви одиниці додавали до одиниць. Але в першому прикладі ви число
73 – 8 = (73 – 3) – 5 = 70 – 5 = 65
73 – 8 = 60 + (13 – 8) = 60 + 5 = 65
Висновок. У першому прикладі ви число 8 розклали на зручні доданки З і 5 та віднімали їх від 73 послідовно. У другому прикладі ви розклали зменшуване на зручні доданки 60 і 13, щоб відняти 8 від другого доданка.
2. Коментоване розв’язування кругових прикладів (с. 11, завдання 62)
– Розв’яжіть кругові приклади.
– Поясніть, яким способом обчислювали.
3. Робота над задачею (с. 11, завдання 63)
Складання короткої умови.
1) Аналіз задачі.
– Чи можна одразу дізнатися, скільки взяли цукру? (Ні)
– Що треба дізнатися, щоб дізнатися скільки взяли цукру? (Треба дізнатися, скільки взяли води.)
– Якою дією? (Відніманням)
– Чому? (В умові сказано “на 50 кг менше”)
– Як дізнатися? (65 – 50)
– Чи можна тепер дати відповідь на питання задачі? (Так)
– Яку дію треба виконати? Чому? (Дію додавання, тому що в умові сказано “на 5 кг більше”).
2) Самостійне розв’язування задачі.
3) Перевірка розв’язання.
– Прочитайте відповідь. (20 кг)
– Скільки дій у задачі? (Дві)
– Чому? (Не вистачало даних в умові – скільки взяли води.)
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (с. 12, завдання 65)
1 варіант – 1-й рядок прикладів.
2 варіант – 2-й рядок прикладів.
Взаємоперевірка робіт.
2. Робота в парах (с. 12, завдання 66)
Один учень розв’язує приклад на додавання, а його сусід по парті виконує перевірку відніманням.
3. Робота над задачею (с. 12, завдання 64)
– Розгляньте малюнок.
– Яку відстань може пройти Лисеня, якщо йтиме по стежині?
– Яку відстань може пройти Лисеня, якщо йтиме навпростець через лужок?
– Який шлях коротший?
– На скільки метрів?
– Як дізналися? (50 – 16 = 34 (м))
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 12, завдання 67)
Відповіді: 5 червоних троянд; 5 білих троянд; 3 червоні і 2 білі троянди; 3 білі і 2 червоні троянди; 4 червоні і 1 біла троянди; 4 білі і 1 червона троянди.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що цікавого дізналися на уроці?
– Якщо число треба збільшити на кілька одиниць, то виконаємо дію…
– Якщо число треба зменшити на кілька одиниць, то виконаємо дію…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 12, завдання 68; 69.