ПРАЦЕЗДАТНІСТЬ ЛЮДИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ВПРАВИ НА ПІДВИЩЕННЯ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ
Мета: ознайомити учнів із чинниками, що впливають на працездатність людини; пояснити необхідність належного освітлення на робочому місці; вчити підтримувати належний стан робочого місця, виконувати вправи для підвищення працездатності; виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра “Вільний мікрофон”
– Як природні ритми впливають на життя і здоров’я людини?
– Як ви розумієте вислів “Людина живе в певному ритмі”?
– Розкажіть
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які чинники впливають на працездатність людини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (г. 18-22)
1) Читання статті “Працездатність людини”.
– Доведіть, що працездатність людини не завжди однакова.
– У які часи спостерігається висока розумова працездатність у людини?
– У які дні спостерігається висока розумова працездатність у людини?
– Що впливає на працездатність?
– Що потрібно для відновлення працездатності?
– Поясніть, як на працездатність впливає
– Як повинно падати світло на робочий стіл учня?
2) Робота за малюнками (с. 18-20).
– Розгляньте малюнки на с. 18. Складіть речення про працю дітей і дорослих.
– Розгляньте малюнки на с. 19. Що на них зображено?
Запам’ятайте! Працездатність людини залежить від стану її здоров’я.
– Розгляньте малюнки на с. 20. Який малюнок можна вважати прикладом для наслідування? Які поради ви можете дати мешканцям цих кімнат щодо організації їх робочого місця?
3) Для допитливих.
– Що цікавого ви дізналися про працездатність різних людей?
– Розкажіть, на які групи розподіляють людей за годинами працездатності.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Практична робота. Вправи на підвищення працездатності (с. 21-22)
– Щоб зберегти високу працездатність, через кожні 30-50 хв занять слід робити перерву.
Вивчіть вправи і виконуйте їх під час фізкультурної паузи.
2. Індивідуальна робота
– Урахування природних ритмів дає змогу якнайкраще скласти режим дня і підвищити свою працездатність.
Наприклад, уранці їжа легко перетравлюється і перетворюється на енергію. Тому, щоб почуватися бадьорим і сильним, не забувай про сніданок.
Найвища працездатність – з 10-ї до 12-ї години. У цей час найкраще працює мозок. Завдяки цьому ти добре все запам’ятаєш і розв’яжеш задачки.
Приблизно о 13-й годині посилюються процеси травлення. Отже, час обідати. Після обіду працездатність знижується, тому варто трохи відпочити.
З 15-ї до 18-ї години працездатність знову підвищується. У цей час найкраще виконати домашні завдання, а після цього – піти на спортивні тренування.
Вечеря має бути легкою, адже надвечір процеси травлення сповільнюються. Спати бажано лягати о 21-й годині: ти швидко заснеш і добре відпочинеш.
Запам’ятайте! Усе живе підпорядковується природним ритмам.
– Склади свій режим дня з урахуванням природних ритмів.
– Подбай про належне освітлення свого робочого місця.
– Разом із батьками перевір, чи правильно освітлене твоє робоче місце: робочий стіл краще ставити боком до вікна, щоб світло падало зліва, якщо ти пишеш правою рукою, або справа, якщо пишеш лівою; лампа без абажура засліплює. Тому обирай лампу з матовим абажуром зеленого або жовтого кольору.
3. Робота над прислів’ями
– Хто день починає із зарядки, у того всі справи в порядку.
– Хочеш бути щасливим – не будь лінивим.
– Праця людину годує, а лінь – марнує.
– Праця – здоров’я, а лінь – хвороба.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Яка праця є фізичною, а яка – розумовою?
– Яка робота є основною для школяра?
– Розкажи про своє робоче місце вдома.
– Як перевірити, чи правильна постава?
– Які вправи потрібно виконувати щодня, щоб бути струнким?