Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті. Прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами. Будова полум’я

ВСТУП

Урок 2. Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті.

Прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами. Будова полум’я

Цілі: ознайомитися з правилами техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті; навчитися поводитися з лабораторним штативом, нагрівними приладами та хімічним посудом.

Обладнання: лабораторний штатив з лапкою та кільцем, нагрівні прилади (спиртівка, керамічна плитка із сухим пальним, електронагрівний прилад), пробірка, хімічна склянка,

фарфорова чашка, піпетка, розсіювач полум’я, штатив для пробірок, пінцет, сірники.

1. Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії

У процесі вивчення хімії вам доведеться працювати з гарячими предметами, їдкими та токсичними речовинами, які можуть завдати вам шкоди. Щоб повністю уникнути неприємностей під час виконання робіт у хімічному кабінеті, потрібно знати й беззаперечно виконувати правила техніки безпеки.

Спочатку запам’ятайте чотири правила, які є найголовнішими під час виконання всіх наведених у зошиті робіт, з іншими ви ознайомитеся у процесі подальшої діяльності.

1. Під час

роботи в хімічній лабораторії не торкайтеся руками частин тіла, які найбільш чутливі до дії хімічних речовин, – носа, губ та очей.

У разі потреби користуйтеся носовичком, а у випадку потрапляння реактивів на шкіру змийте їх водою.

2. Не можна торкатися руками нагрітих предметів або намагатися прискорювати їх охолодження (наприклад, дмухати на ці предмети). Це може призвести до їх руйнування або навіть до вибуху.

У разі опіку необхідно негайно звернутися до вчителя: він обробить місце опіку спеціальними медикаментами з аптечки, яка є в кабінеті хімії.

3. Для захисту одягу від їдких і барвних речовин під час проведення практичних робіт у кабінеті хімії необхідно мати спеціальний одяг – лабораторний халат або фартух.

У разі потрапляння їдкої або барвної речовини на захисний одяг його слід негайно зняти та змити пляму водою.

4. Під час практичних робіт необхідно особливо суворо дотримуватися дисципліни: забороняється торкатися хімічного обладнання та реактивів без дозволу вчителя або його помічника-лаборанта, ходити по класу або вживати їжу.

Правила поводження з реактивами

1. Виконуй тільки ті хімічні досліди, які узгоджено з учителем, під його наглядом або наглядом лаборанта.

2. Уважно прочитай етикетку на ємності з тією речовиною, яку береш для досліду. Відкриваючи ємність із реактивом, не клади пробку на лабораторний стіл боком, а постав.

3. Реактиви використовуй тільки в тих кількостях, які зазначено в завданнях до лабораторних і практичних робіт.

4. Надлишок реактиву не зливай (не зсипай) назад у ємність, де він зберігався.

5. Ємність, із якої взяли реактив, відразу закрий пробкою та постав на місце.

6. Ніколи не пробуй хімічні реактиви на смак!

7. Відпрацьовані реактиви зливай у раковину (після їх нейтралізації) або у спеціальний посуд.

2. Правила поводження з хімічним посудом

Хімічний посуд зовсім не схожий на той, який використовується в повсякденному житті. З першого погляду, форма хімічного посуду може здатися дивною, але вона формувалася століттями й майже ідеально пристосована для проведення хімічних експериментів.

Існує три різновиди хімічного посуду.

Посуд для роботи за нормального атмосферного тиску Цей посуд виготовлено з термостійкого скла (скла, що стійке до різких перепадів температури). Якщо ви ллєте у склянку з такого скла окріп, то вона, на відміну від звичайного кухонного посуду, не лопне.

Увага! Стійкість до різкого перепаду температури хімічного посуду не безмежна. Якщо гарячу склянку або колбу поставити на холодну металеву поверхню, вони можуть лопнути.

Нізащо не дмухайте на гарячий хімічний посуд, щоби прискорити його охолодження! Це може призвести до його руйнування.

Мірний хімічний посуд

На такий посуд нанесені позначки для вимірювання об’єму рідини. У мірному посуді не проводять хімічних реакцій, його не можна сильно нагрівати – він може деформуватися і потім неправильно показувати об’єм.

На мал. 1 зображено зразки хімічного посуду. Розгляньте посуд на малюнку, а також посуд, який запропонує вчитель.

3. Будова і правила поводження з нагрівними приладами. Будова полум’я

Спиртівка

1. Ознайомтеся з конструкцією спиртівки (мал. 2). З цією метою:

– зніміть ковпачок зі спиртівки та покладіть на стіл;

– підніміть диск із трубкою та гнотом, не виймаючи гнота з резервуара.

Увага! Диск із трубкою має щільно прикривати отвір резервуара спиртівки, щоби спирт не зміг загорітися в самому резервуарі.

2. Готують спиртівку до роботи так:

– у резервуар через лійку наливають денатурований спирт (не менше ніж 1/3 та не більше ніж 2/3 об’єму спиртівки);

– у трубку вставляють гніт з некручених бавовняних ниток (але не з вати або марлі!). Гніт має бути рівномірної товщини, входити не дуже щільно, але й не випадати з трубки, вільно діставати дна спиртівки. Перед тим як запалити гніт, потрібно змочити його спиртом. Спиртівку закривають ковпачком, щоби спирт не випаровувався.

Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті. Прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами. Будова полумя

Мал. 1. Хімічний посуд

Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті. Прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами. Будова полумя

Мал. 2. Спиртівка

Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті. Прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами. Будова полумя

Мал. 3. Будова полум’я

3. Запаліть спиртівку, для цього:

– перевірте, чи є в ній спирт;

– зніміть ковпачок;

– розправте гніт;

– піднесіть до гнота запалений сірник або скіпу.

Увага! Не можна запалювати одну спиртівку від іншої, не можна наливати спирт у палаючу спиртівку, тому що так може виникнути пожежа.

Для того щоби збільшити полум’я, слід загасити спиртівку й, утримуючи диск однією рукою, другою вийняти гніт із трубки вгору на 1-1,5 см та розправити його.

Якщо на гніт потрапить вода, який-небудь інший розчин або порошок і полум’я значно зменшиться, потрібно загасити спиртівку, гніт трохи вийняти та обрізати. Якщо гніт не діставатиме дна спиртівки, його необхідно замінити. Якщо полум’я спиртівки зменшилось, а гніт починає тліти, це значить, що спирт по ньому не піднімається. Слід загасити спиртівку, долити спирт через лійку або послабити стиснення гнота у трубці.

Увага! Зі спиртівкою завжди слід поводитися обережно, щоб не перекинути її та не розбити. Якщо спирт, який горить, розіллється на столі, відразу накрийте його рушником, засипте піском або залийте водою.

4. Загасіть спиртівку, накривши її ковпачком, який слід підносити збоку.

Увага! Не дмухайте на запалену спиртівку, щоб загасити її. Це може призвести до пожежі.

5. Запишіть складові частини спиртівки (1, 2, 3, 4).

4. Будова і правила поводження з лабораторним штативом

Різноманітні підставки для хімічного посуду називають штативами. Штативи бувають як прості – для пробірок, так і складні – для монтажу хімічних лабораторних установок (мал. 4).

Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті. Прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами. Будова полумя

Мал. 4. Лабораторний штатив

Виконайте такі операції.

Викрутіть стрижень з підставки та знову закрутіть його до кінця.

Закріпіть муфту на середині стрижня штатива, пересуньте її вгору, опустіть униз (попередньо послабивши гвинт, яким муфта закріплюється на стрижні). Знову пересуньте її на середину стрижня, закріпіть.

З допомогою другого гвинта муфти закріпіть у ній лапку.

Візьміть другу муфту та закріпіть її з допомогою одного гвинта на стрижні штатива. З допомогою другого гвинта закріпіть у ній кільце.

Закріпіть у лапці штатива пробірку так, щоб вона перебувала у вертикальному положенні отвором догори, для цього:

– послабте гвинт лапки;

– однією рукою вставте в лапку пробірку;

– другою рукою обережно поверніть гвинт лапки до кінця.

Пробірку слід закріпити в лапці так, щоб вона не випадала та її можна було пересувати.

Пробірку слід закріпити біля отвору, а не посередині. Завдяки цьому її поверхня буде нагріватися рівномірно по всій довжині.

Закріплення пробірки в лапці

Закріпіть цю ж пробірку, не виймаючи її з лапки, у горизонтальному положенні, для цього:

– послабте гвинт, який фіксує лапку в муфті;

– поверніть лапку разом із пробіркою на 90°;

– закрутіть гвинт.

Закріпіть у штативі хімічну склянку, а потім фарфорову чашку, для цього:

– на кільце штатива покладіть сітку-розсікач;

– на сітку поставте склянку;

– фарфорову чашку можна ставити на кільце без сітки. Сітка необхідна для рівномірного нагрівання дна склянки.

Увага! Перед кожною лабораторною та практичною роботою ви маєте повторити правила техніки безпеки, поводження з реактивами, а також способи поводження з нагрівними приладами, хімічним посудом і лабораторним штативом.

Перед виконанням роботи ви маєте поставити свій підпис, який підтверджує, що ви ознайомились із правилами техніки безпеки:

“З правилами техніки безпеки ознайомлений(а) та зобов’язуюсь їх виконувати”. Дата. Підпис учня.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті. Прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами. Будова полум’я