Практична робота “визначення типових і спеціальних деталей побутових машин”
Розділ 3. ОСНОВИ ТЕХНІКИ, ТЕХНОЛОГІЇ І ПРОЕКТУВАННЯ
Урок № 20
Тема. ПОНЯТТЯ ПРО ДЕТАЛЬ. СПОСОБИ ОТРИМАННЯ ДЕТАЛЕЙ
Практична робота “визначення типових і спеціальних деталей побутових машин”
Мета уроку:
Навчальна: забезпечити засвоєння учнями знань про застосування в техніці типових і спеціальних деталей та способи отримання деталей із різних матеріалів, формувати уміння визначати типові та спеціальні деталі;
Розвивальна: розвивати інтерес до техніки та сучасних технологій виготовлення деталей, навичок аналізу,
Виховна: виховувати спостережливість, допитливість, уважність.
Обладнання, матеріали та наочність: зразки типових та спеціальних деталей, деталі конструктора, лапка, голка, ричаг ниткопритягача, гольна пластинка від швейної машинки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка наявності учнів; підготовленості їх до уроку, наявності робочого одягу.
Нагадати учням відоме висловлювання: “Розум дитини знаходиться на кінчиках її пальців” та запропонувати динамічну фізкультхвилинку з метою активізації розумової діяльності.
Вправа №
Вправа № 2. “Ритмічна” – клацання пальцями рук, створюючи певний ритм.
Вправа № 3. “Енергетична” – скласти долоні рук, торкаючись самими тільки кінчиками пальців, лікті підняти до рівня плечей, з силою стиснути декілька разів долоні до отримання приємного відчуття тепла.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Сподіваюся, що тепер ви зможете швидко й правильно дати правильні відповіді на запропоновані питання.
1. Як натиснеш на педалі, побіжить в далекі далі. (Велосипед)
2. В синім небі путь моя, швидше всіх літаю я. Маю крила, хоч не птах. Люди звуть мене… (літак).
3. Кінь сталевий вівса не просить, але оре і косить. (Трактор)
4. Замість тисячі лопат я один копати рад. (Екскаватор)
5. Воду качає, город поливає. (Насос)
6. Всю білизну позбирала та старанно відіпрала. (Пральна машина)
7. Сміття все попідбирає й порошинки позбирає. (Пилосос)
8. Що спільного між цими предметами? (Це різноманітні машини)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Майже у всіх галузях господарства застосовують машини – механізми або комплекси механізмів, призначені для виконання корисної роботи шляхом перетворення одного виду енергії на інший. Елементом будь-якого механізму є деталь.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Тема – “Поняття про деталь. Способи отримання деталей”.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом підручника
1. Деталь як одиниця виробу. Типові та спеціальні деталі. (С. 113-114 підручника, малюнки 120, 121.) Учні за вказівкою вчителя знаходять у тексті пояснення понять “деталь”, “типові деталі”, “спеціальні деталі”. Коригування відповідей та демонстрування потрібних видів деталей,
2. Способи отримання деталей із різних матеріалів. (С. 114-11 підручника 5, малюнки 122, 123, 124.) Доповнення навчального матеріалу підручника демонструванням деталей, отриманих різанням, литтям, штампуванням.
VІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА “ВИЗНАЧЕННЯ ТИПОВИХ І СПЕЦІАЛЬНИХ ДЕТАЛЕЙ ПОБУТОВИХ МАШИН”
1. Аналіз завдань практичної роботи
2. Забезпечення необхідними інструментами та матеріалами
3. Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи (див. додаток)
4. Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками (див. додаток 13)
5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів
6. Підбиття підсумків практичної роботи
VII. РЕФЛЕКСІЯ
Рефлексійне анкетування
На занятті з трудового навчання під час сьогоднішнього уроку я:
1. Дізнався_____________________________________
2. Зрозумів_____________________________________
3. Навчився____________________________________
4. Я не вмів, а тепер умію_________________________
5. Надалі я хочу_________________________________
VIII. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ, ЩОДЕННИКИ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Прочитати с. 112-115 підручника, відповісти на питання 1, 2, 5 (с. 116 підручника).
X. ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ
БАНК ІДЕЙ