Практичне заняття. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ РЕЛІГІЇ І МІФІВ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ

Розділ ІІ ЦИВІЛІЗАЦІЇ СТАРОДАВНЬОГО СХОДУ

Тема 1. СТАРОДАВНІЙ ЄГИПЕТ

§ 14. Практичне заняття. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ РЕЛІГІЇ І МІФІВ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ

1. РЕЛІГІЙНІ ВІРУВАННЯ ДАВНІХ ЄГИПТЯН

Спираючись на зображення і текст, заповніть у зошиті таблицю.

Єгипетські боги

Як їх зображували

Які сили природи і життя людей уособлювали

Практичне заняття. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ РЕЛІГІЇ І МІФІВ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ

Кожне явище природи, небесне світило єгиптяни пов’язували з окремими богами, які повсякчас були

поряд із людиною, допомагаючи їй або, навпаки, караючи.

Добробут єгиптян повністю залежав від Нілу. Бога ріки звали Хапі, й усі жителі країни дуже його шанували і часто зображували у вигляді двох божеств, які символізували зв’язок між Верхнім і Нижнім Єгиптом.

Практичне заняття. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ РЕЛІГІЇ І МІФІВ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ

Богиня неба Нут (давньоєгипетське зображення)

Бог землі Геб носив на собі рослини, що ростуть з його спини, а також із нього витікав потік чистої води. А богиня неба Нут в уявленні єгиптян була величезною прекрасною коровою. Її темне тіло вкривали зірки, які вона щодня ковтала, аби потім народити їх знову. Так єгиптяни

уявляли зміну дня і ночі.

Бог мудрості й Місяця Тот мав голову священного птаха Ібіса. Це він навчив людей читати і писати; володів часом, розділивши його на роки, місяці, дні, знав йому рахунок. А богиню радості Бастет – чорну кішку – особливо поважали жінки, адже вона була заступницею їхньої вроди.

Покровителя мертвих і хранителя отрут і ліків бога Анубіса зображували у вигляді тіла людини з головою шакала. Вважалося, що він створив першу мумію і навчив людей цього ремесла. Маат – богиня правосуддя і гармонії – брала участь утворенні Всесвіту та в суді Осіріса – бога підземного царства.

У середині XIV ст. до н. е. єгипетський фараон Аменхотеп IV провів релігійну реформу: відмовився шанувати старих богів і проголосив єдиним божеством Єгипту Атона, бога життя і світла. Це була чи не перша спроба у світовій історії запровадити єдинобожжя як державну релігію. Аменхотеп IV змінив своє ім’я на Ехнатон, що означає “угодний Атону”. Велику роль поряд з Ехнатоном відігравала його дружина – вродлива і розумна цариця Нефертіті.

Після смерті Ехнатона його нововведення відмінили.

– Реформа – перетворення, зміна, нововведення.

Практичне заняття. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ РЕЛІГІЇ І МІФІВ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ

1 – фараон-реформатор Ехнатон;

2- родина Ехнатона поклоняється богу Атону; З – цариця Нефертіті

2. МІФИ ДАВНІХ ЄГИПТЯН

– Міф (від давньогрецького – казка, переказ, оповідання) – розповідь, що відображає уявлення людей про навколишній світ і його походження, богів і героїв, місце людини у Всесвіті.

Прочитайте уривки з давньоєгипетських міфів і обговоріть у загальному колі, які явища природи та життя людей у них пояснюються.

1) Спочатку серед первісних вод безмежного Океану з’явився пагорб. То був єдиний клаптик землі посеред неозорих вод, які невідомо звідки витікали і невідомо куди текли. І от на цьому пагорбі розкрилась дивовижна квітка лотоса*. Коли вона розтулила свої пелюстки, виявилося, що там було сховане мале дитя, якому судилося стати богом Сонця на ім’я Ра. Від дитини і справді йшло таке сліпуче сяйво, що Всесвіт, який досі перебував у пітьмі, враз освітився й ожив.

2) Бог сонця Ра – найголовніший з-поміж інших богів, щоночі веде жорстоку боротьбу зі змієм пітьми Апопом. Змій щовечора випиває підземні води Нілу, аби Ра на своєму човні не зміг вчасно приплисти до людей і освітити ранок. І хоча Ра щоразу перемагає, двобій постійно повторюється.

3) Осіріс був сином бога землі та богині неба. Він став першим царем у Єгипті, а його дружина Ізіда – першою царицею. Осіріс навчив єгиптян землеробству і виноградарству, будуванню міст, видобуванню мідної і золотої руди, мистецтву лікування і грамоті. В Осіріса був молодший брат Сет, бог зла і руйнувань, – володар пустелі, гарячого вітру й солоної води. Він ненавидів брата й одного разу, заманивши в пастку, вбив його. Але Осіріс воскреснув із мертвих.

Коли під впливом гарячого суховію з пустелі природа завмирала, то всі вважали це справою Сета. А коли розливалися води Нілу, зеленіли поля і дерева – це знову оживав (воскресав) Осіріс, цар і суддя в царстві мертвих.

Перевірте засвоєне на уроці

Продовжіть речення: “Сьогодні на уроці я навчився (навчилася)… Тепер я знаю, що…

* Лотос – водяна трав’яниста рослина, що має великі, дуже гарні квітки. У Стародавньому Єгипті вважалася священною.

Практичне заняття. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ РЕЛІГІЇ І МІФІВ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ

Ра (Амон та Амон-Ра )


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Практичне заняття. У ЧОМУ ОСОБЛИВОСТІ РЕЛІГІЇ І МІФІВ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ