Правильна вимова звуків [г], [г], позначення їх буквами “ге” і “ге”
Урок 98
Тема. Правильна вимова звуків [г], [г], позначення їх буквами “ге” і “ге”
Мета: закріпити вміння правильної вимови й написання слів із цими звуками; збагачувати активний лексичний запас учнів словами зі звуком [г]; формувати уявлення про фразеологізми (без уживання терміна), доречне їх уживання в мовленні; виховувати ввічливість і повагу до оточуючих; вчити користуватися тлумачним словником.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми й мети уроку
1. Перевірка домашнього
– Зачитайте виписані групи споріднених слів. У кожній назвіть корінь.
2. Хвилинка чистопису
Га ге гу гудзик
– Доберіть слова з цими буквосполученнями. Складіть речення і запишіть їх.
III. Робота над закріпленням і поглибленням вивченого матеріалу
1. “Хто більше знає слів ввічливості?” (вправа 179)
– Прочитайте вірш. Назвіть слова ввічливості і випишіть їх. (Доброго ранку!)
– Який звук позначено буквою г у виділеному слові? (Звук [г])
– Які ще слова ввічливості ви знаєте?
– Таких слів багато, але ж часто вони забуваються,
2. Самостійна робота (вправа 180)
– Прочитайте слова, правильно вимовляючи звук [г].
– Покажіть на дошці, як ви зробили звуко-буквений аналіз слова гедзь.
– Скільки в ньому складів? Чи можна це слово перенести?
3. Колективна робота з підручником (вправа 181)
– Прочитайте вірш.
– Доберіть до виділених слів спільнокореневі й запишіть. Позначте корені.
– Допишіть речення за зразком. (А гусоньки загегочуть: “Ге – ге-ге!” )
4. Фізкультхвилинка
5. Робота з фразеологізмами (вправа 182)
– Прочитайте вислови й поміркуйте, коли й про кого так говорять. У яких ситуаціях вам доводилося чути ці вислови?
(Гострий на язик – здатний дотепно і влучно говорити;
Може гори перевернути – може виконати неможливу роботу, зробити дуже багато;
Гав ловить – марно витрачати час;
Крутиться дзигою – вертлява людина.)
– Які інші подібні вислови ви чули?
– Ось послухайте ще кілька прикладів зі скарбниці української фразеології і постарайтесь запам’ятати.
Хоч кіл на голові теши – неможливо переконати вперту або нетямущу людину;
Не своїм голосом – кричати дуже голосно, надривно;
На галай-балай – зробити недбало, абияк, необдумано, сяк-так.
Влучно використовуйте подібні вислови у своєму мовленні, і ваша мова набуде барвистості й емоційності.
6. Коментований словниковий диктант
Агрус, гава, ганок, гвалт, грунт, гуля, гедзь, гречний, гудзик, гогель-могель.
– Запишіть слова і підкресліть у них літеру г.
– Значення яких слів ви не можете зрозуміти? (Гвалт – сильний крик, галас; гречний – галантний, чемний, ввічливий, шанобливий; гогель-могель – яєчні жовтки, збиті з цукром) Значення цих та інших висловів можете знайти у тлумачному словнику. Щоразу, як тільки якесь слово для вас нове, дивіться у словник і сміливо це слово вживайте у своєму мовленні.
IV. Підсумок уроку
– Які звуки вчилися розрізняти на уроці? Якими літерами вони позначаються на письмі? ([Г] – “ге” – г, [г] – “ге” – г)
– Кількість слів зі звуком [г] значно менша, ніж з іншими звуками. Назвіть декілька, користуючись тлумачними словниками, що лежать у вас на партах.
– Доберіть близькі за значенням слова до слова гречний.
– Яке значення мають вислови “хоч кіл на голові теши”, “кричати не своїм голосом”?
– Як говорять, коли людина робить щось абияк, недбало?
– А ви намагайтеся все робити старанно і домашнє завдання – також.
V. Домашнє завдання з інструктажем
Вправа 183 (за бажанням), 184.
Related posts:
- Голосні звуки. Позначення їх буквами на письмі. Позначення голосних звуків буквами я, ю, є, ї (на початку складу). Перенос слів із буквосполученням йо. Вимова і правопис слів обрій, горизонт, виднокруг Урок 84 Тема. Голосні звуки. Позначення їх буквами на письмі. Позначення голосних звуків буквами я, ю, є, ї (на початку складу). Перенос слів із буквосполученням йо. Вимова і правопис слів обрій, горизонт, виднокруг Мета: з’ясувати спосіб творення голосних звуків і позначення їх на письмі буквами я, ю, є, ї; сформувати вміння визначати кількість складів за […]...
- Вимова звуків, що позначаються буквами г і г – Позначення звуків мовлення на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Позначення звуків мовлення на письмі Вимова звуків, що позначаються буквами г і г У переважній більшості слів української мови вживається літера Г, що позначає дзвінкий гортанний звук : Говорити, погода, гоління, гуркіт. Літера Г Уживається в словах значно рідше. Вона передає на письмі задньоротовий зімкнений (проривний) приголосний звук, властивий обмеженій кількості […]...
- Перенос слів зі збігом приголосних звуків. Правильна вимова та написання слів уклонитися, уклін, уклінно Урок 5 Тема. Перенос слів зі збігом приголосних звуків. Правильна вимова та написання слів уклонитися, уклін, уклінно Мета: вчити ділити для переносу слова зі збігом приголосних звуків; закріплювати вміння визначати кількість складів і переносити слова з рядка в рядок; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до українського слова, до народної творчості. ХІД УРОКУ I. Організаційний […]...
- Вимова звуків, що позначаються буквами г і г ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 26 Вимова звуків, що позначаються буквами г і г Запам’ятаймо! В українському алфавіті є дві подібні букви – г і г. Вони позначають на письмі різні звуки. Звук [г] утворюється низько в гортані (гарний, господар, гуляти, гуси, груша, гості). Звук [г] утворюється за допомогою задньої частини язика (Гава, Грунт, Ганок, […]...
- ВИМОВА І ПОЗНАЧЕННЯ ЗВУКІВ [дж], [дз], [дз’] Мета: повторити знання учнів про вимову і позначення звуків [дж], [дз], [дз]; продовжити роботу над розвитком зв’язного мовлення учнів; розширювати словниковий запас; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Нові слова”. – З букв одного слова складіть кілька […]...
- Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Урок 96 Тема. Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Мета: вчити правильно артикулювати слова зі звуками [хв] і [ф]; вправляти у правильній вимові слів із цими звуками; вчити конструювати речення із поданих слів; з’ясувати значення слів смолоскип і факел, навчити правильно їх вимовляти і писати; виховувати чіткість […]...
- Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі 1. Шиплячі приголосні звуки, , , вимовляються твердо: Ни Е, Елест, Ні. Вони частково пом’якшуються перед та при подовженні перед Ю, я: Інка, Ість, Ні Ю. 2. Губні приголосні, , , , та задньоротові, , , також не бувають м’якими і можуть напівпом’якшуватися […]...
- Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 39 Тема. Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі Мета: закріпити знання учнів про приголосні звуки, їх вимову та написання, виробляти вміння і навички правильно вимовляти приголосні звуки, записувати їх у транскрипції; розвивати пам’ять, увагу; виховувати старанність. Обладнання: підручник, орфоепічні словники. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ […]...
- Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Урок 7 Тема. Слово. Речення. Складання речень за малюнками та опорними словами. Правильна вимова й написання слова олень Мета: поглибити знання учнів про речення, його будову; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до старших, працелюбність. Обладнання: предметний малюнок оленя; картина із зображенням відльоту птахів. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання […]...
- Подовжені м’які приголосні, позначення їх на письмі двома однаковими буквами. Навчальний диктант. Засвоєння форм луг Урок 109 Тема. Подовжені м’які приголосні, позначення їх на письмі двома однаковими буквами. Навчальний диктант. Засвоєння форм луг – луже, друг – друже Мета: мати уявлення про подовжені м’які приголосні звуки; ознайомити з позначенням двома однаковими буквами подовжених м’яких приголосних; сформувати вміння диференціювати подовжені й неподовжені м’які приголосні; вчити складати звукові моделі слів з подовженими […]...
- Знаки письма. Алфавіт. Вимова звуків, що позначаються буквами г і г. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв і, є, ю, я ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Уроки № 52-53 Тема: Знаки письма. Алфавіт. Вимова звуків, що позначаються буквами г і г. Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв і, є, ю, я Мета: поглибити знання про знаки письма, алфавіт, домогтися усвідомлення співвідношення звуків і букв у слові; продовжувати формувати вміння передавати слова звукописом (фонетичною транскрипцією), розвивати фонематичний […]...
- Тверді та м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних буквами я, ю, є, і Урок 104 Тема. Тверді та м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних буквами я, ю, є, і Мета: поглибити знання учнів про тверді та м’які приголосні звуки; закріпити вміння учнів позначати м’якість приголосних літерами я, ю, є, і; удосконалювати вміння розрізняти тверді та м’які приголосні на слух; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до природи. ХІД УРОКУ […]...
- Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я М’якість приголосних на письмі позначається буквами Ь, і, є, ю, я: Культура, шануються, всі, спектаклі, сине, усю, мовленню, листя, вечірня....
- ПРИГОЛОСНІ ДЗВІНКІ Й ГЛУХІ. ВИМОВА ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ І ПОЗНАЧЕННЯ їх НА ПИСЬМІ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §26. ПРИГОЛОСНІ ДЗВІНКІ Й ГЛУХІ. ВИМОВА ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ І ПОЗНАЧЕННЯ їх НА ПИСЬМІ Приголосні звуки утворюються поєднанням шуму та голосу або тільки з шуму. Шуми утворюються, коли струмінь видихуваного повітря наштовхується на створені язиком, губами та зубами перепони. Приголосні звуки, які утворюються з голосу й шуму, називаються дзвінкими. Наприклад: [б], [д], […]...
- Правильна вимова і правопис слів із дзвінкими приголосними в кінці та середині слів перед глухими. Перевірна робота. Діалог Тема: Правильна вимова і правопис слів із дзвінкими приголосними в кінці та середині слів перед глухими. Перевірна робота. Діалог Мета: закріплювати навички літературної вимови дзвінких приголосних у словах та позначення їх на письмі; перевірити вміння складати діалоги; розвивати комунікативну компетентність; виховувати культуру спілкування. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції), перевірка умінь та […]...
- Уподібнення приголосних звуків – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Уподібнення приголосних звуків У мовленнєвому потоці деякі групи приголосних якісно змінюються в результаті звукового уподібнення. Зміни відбуваються, зокрема, у таких словосполученнях: А) ↦ + → Принісши – прині И + → Зшити – Ити + → Залізши – залі И + → Безжурний […]...
- Аналіз перевірної роботи. Приголосні звуки, позначення їх буквами на письмі. Складання усного опису маку за питаннями і малюнком Урок 95 Тема. Аналіз перевірної роботи. Приголосні звуки, позначення їх буквами на письмі. Складання усного опису маку за питаннями і малюнком Мета: поглиблювати знання про приголосні звуки та спосіб їх позначення на письмі; вчити розрізняти особливості вимови приголосних і голосних звуків; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до української мови як співучої, […]...
- ПОЗНАЧЕННЯ ЗВУКІВ НА ПИСЬМІ. АЛФАВІТ. СПІВВІДНОШЕННЯ ЗВУКІВ І БУКВ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 25. ПОЗНАЧЕННЯ ЗВУКІВ НА ПИСЬМІ. АЛФАВІТ. СПІВВІДНОШЕННЯ ЗВУКІВ І БУКВ Про те, якими буквами позначаємо на письмі звуки, чому в деяких словах кількість звуків і букв різна, а також про звукове значення букв я, ю, є, ї, щ ПРИГАДАЙМО 1. Які звуки позначаємо на письмі двома буквами? 2. Якими буквами […]...
- Фонетичний розбір слова – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Фонетичний розбір слова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Склади (відкриті чи закриті). Наголос. 3. Голосні звуки, їх вимова і позначення на письмі. 4. Приголосні звуки (дзвінкі чи глухі, тверді чи м’які), їх вимова, позначення на письмі. 5. Кількість звуків і букв. Зразок розбору […]...
- Подвоєння букв на позначення подовження і збігу приголосних – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Подвоєння букв на позначення подовження і збігу приголосних 1. Подовження приголосних, , , , , , , , , після букв на позначення голосних передається на письмі: А) в усіх відмінках іменників середнього роду II відміни, крім родового множини із нульовим закінченням: БагаТтЯ, […]...
- Написання слів іншомовного походження – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Написання слів іншомовного походження 1. И пишемо: А) у загальних назвах після Д, т, з, с, ц, ж, ч, ш, р перед буквами на позначення приголосних (крім Й): дисцИПліна, тИРан, візИТ, бравісИМо, піанісИМо, фортИСИМо, цИЛіндр, піцИКато, шИФр, рИТм (але лекторІЙ); Б) у географічних […]...
- Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Урок 47 Тема. Закріплення знань про слова, що означають назви предметів. Навчальне аудіювання за текстом “Ніч і день”. Вимова і правопис слова театр та назв днів тижня Мета: закріпити знання дітей про слова – назви предметів; вчити використовувати їх у мовленні, збагачуючи словниковий запас дітей; удосконалювати вміння знаходити слова – назви предметів серед інших слів; […]...
- СПІВВІДНОШЕННЯ ЗВУКІВ І БУКВ. ЗВУКОВЕ ЗНАЧЕННЯ БУКВ я, ю, є, ї та щ. ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ ЛІТЕРАМИ г і г ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §22. СПІВВІДНОШЕННЯ ЗВУКІВ І БУКВ. ЗВУКОВЕ ЗНАЧЕННЯ БУКВ я, ю, є, ї та щ. ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ ЛІТЕРАМИ г і г Літера 7 завжди позначає два звуки – [й і]: їжак [й і ж а к], їсти [й і с т и ]. Літери я, ю, є на письмі можуть […]...
- Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 66 Тема. Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків Мета: – навчальна: навчити евфонічних правил, пояснити закони уподібнення звуків української мови; – розвивальна: розвивати фонематичний слух, мовне чуття, пам’ять, увагу; – виховна: виховання загальнолюдських цінностей: поваги, доброти, допомоги. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, орфографія, мова і мовлення. Міжпредметні зв’язки: художня література, усна народна […]...
- Правила вживання апострофа – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Правила вживання апострофа Апостроф уживається перед Я, ю, є, ї: 1) в українських словах: А) після Б, п, в, м, ф, якщо перед ними немає інших букв на позначення приголосних (крім Р), які належали б до кореня: Голуб’я, п’ють, на верхів’ї, сім’єю, мереф’янський; […]...
- Звуко-буквений аналіз слів. Складання розповіді на тему “Наші літні канікули”. Вимова й правопис слова виразно Урок 2 Тема. Звуко-буквений аналіз слів. Складання розповіді на тему “Наші літні канікули”. Вимова й правопис слова виразно Мета: удосконалювати вміння аналізувати звуко-буквений склад слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння складати розповіді за малюнками; виховувати в учнів культуру слухача й співрозмовника. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. […]...
- Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв – Позначення звуків мовлення на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Позначення звуків мовлення на письмі Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв Кожна буква українського алфавіту здебільшого передає один звук. Однак повної відповідності між звуками і буквами немає. Для передачі на письмі шести голосних звуків в українському алфавіті існує десять букв, шість із яких (А, о, у, е, и, і) завжди […]...
- Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 77 Тема. Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом Мета: – навчальна: поглибити знання учнів про вживання апострофа; формувати загально пізнавальні вміння знаходити слова з цією орфограмою в текстах; удосконалювати орфоепічні вміння; – розвивальна: розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу, розвивати аналітичні вміння; – виховна: виховувати повагу до […]...
- Сполучення йо, ьо – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Сполучення йо, ьо Буквосполучення Йо вживається на початку складу для позначення сполучення приголосного з голосним : Йому, Йонька, районний, мільйон, курйозний, Муравйов, Соловйов. Буквосполучення Ьо вживається в середині й кінці складу для позначення м’якості приголосного в сполученні з : Льон, льотчик, сьомий, цільовий, […]...
- Правила вживання м’якого знака – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Правила вживання м’якого знака 1. М’який знак (Ь) пишеться в українських словах: А) після букв на позначення м’яких, , , , , , , , що закінчують склад: Заздалегідь, нежитЬ, мазЬ, просЬБа, гедзЬ, місяць, сілЬ, промінЬ; Б) після букв на позначення м’яких приголосних […]...
- Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 33 Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків Запам’ятаймо! Дзвінкі приголосні звуки завжди вимовляються дзвінко в кінці та в середині слова: народ [народ], гриб [гриб], дудка [дудка], ніжка [н іжка]. Виняток становить [г], який перед [к], [т] змінюється на [х]: легко [лехко], вогко [вохко], нігті [н іхт і], кігті [к’іхт і]. […]...
- Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Урок 3 Тема. Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Мета: закріплювати навичку каліграфічного письма; вчити добирати слова, близькі за значенням; розширювати лексичний запас учнів; продовжувати формувати вміння переказувати; виховувати уважність, кмітливість. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація […]...
- Позначення м’якості приголосних буквами і, я, ю, є ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §8 Позначення м’якості приголосних буквами і, я, ю, є 145. 1. Прочитай уголос склади парами. Вимов попарно приголосні звуки. Да – дя, не – не, лу – лю, ти – ті. 2. Назви букви, які підказали тобі, що приголосні, позначені виділеними буквами, треба вимовляти м’яко. Букви і, я, ю, е […]...
- Позначення звуків мови на письмі. Алфавіт (абетка, азбука). Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв є, ї, ю, я та щ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 27 Позначення звуків мови на письмі. Алфавіт (абетка, азбука). Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв є, ї, ю, я та щ Український алфавіт Аа Бб Вв Гг Гг Дд Ее Єє Жж Зз Ии Іі Її (а) (бе) (ве) (ге) (ге) (де) (е) (°) (же) (зе) (и) (і) (ї) […]...
- Перенос слів із буквами й та ь Урок 6 Тема. Перенос слів із буквами й та ь Мета: закріплювати вміння ділити слова з літерами й та ь для переносу з рядка в рядок; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне мислення, вміння слухати; виховувати бажання працювати парами, самокритично оцінювати свою роботу. Обладнання: предметні малюнки райдуги, зайчика, долоні, соловейка. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент […]...
- Голосні звуки. Позначення їх буквами ЗВУКИ І БУКВИ. СКЛАД. НАГОЛОС §3 Голосні звуки. Позначення їх буквами 50. Попрацюйте разом! 1. Вимовте різні голосні звуки. 2. Поміркуйте, чому вони мають таку назву. 3. Порівняйте свої міркування з правилом. Звуки [a], [о], [у], [а], [и], [і] – голосні, тому що: утворюються за допомогою голосу; під час їх вимови повітря через рот проходить […]...
- Основні випадки чергування сполучників і – й – Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Вимова приголосних звуків та позначення їх на письмі Основні випадки чергування сполучників і – й 1. Щоб уникнути збігу приголосних, І вживається: А) після букв на позначення приголосних або паузи (на письмі після розділових знаків) перед буквами на позначення приголосних. Був дощ м’який, І Гречка пахне душно (М. Рильський). Зима… І […]...
- ВИМОВА ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. УПОДІБНЕННЯ ПРИГОЛОСНИХ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 29. ВИМОВА ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ. УПОДІБНЕННЯ ПРИГОЛОСНИХ Про те, як один звук впливає на інший, як правильно написати слово із приголосним, який звучить невиразно, та взагалі про правильну вимову 226 Вимовте вголос слова, звертаючи увагу на глухі приголосні, позначені виділеними буквами. Визначте позицію цих звуків у словах (перед голосним чи приголосним, […]...
- ПОЗНАЧЕННЯ ЗВУКІВ МОВЛЕННЯ НА ПИСЬМІ. АЛФАВІТ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §21. ПОЗНАЧЕННЯ ЗВУКІВ МОВЛЕННЯ НА ПИСЬМІ. АЛФАВІТ 229. Прочитайте прислів’я, витлумачте значення кожного. 1. Азбука – до мудрості дорога. 2. Азбука – то драбина до знань. 2. Спочатку “аз” та “буки”, а потім підуть і науки. 4. Слово – вітер, письмо – грунт. Що вам відомо про походження слів азбука, абетка, […]...
- Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів із ь. Звуко-буквений аналіз слів Урок 107 Тема. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів із ь. Звуко-буквений аналіз слів Мета: удосконалити знання учнів про позначення м’якості приголосних знаком м’якшення; закріпити знання учнів про перенос слів зі знаком м’якшення (ь); поглибити знання учнів про звуко-буквений аналіз слів; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати кмітливість та увагу дітей; виховувати повагу до […]...