ПРИЙМЕННИК ЯК СЛУЖБОВА ЧАСТИНА МОВИ
§ 42. ПРИЙМЕННИК ЯК СЛУЖБОВА ЧАСТИНА МОВИ
Вправа 438
I. 1. На золоті крил Із-під тучі бджола поспішає У світ (М. Стельмах). 2. Пісню ту візьму собі На спомин, пісня буде Поміж нас (В. Івасюк). 3. Нема краще Понад мене (нар. творчість). 4. Посеред ночі дощ пішов, зашелестів, як збіжжя, В полі (Д. Павличко).
II. Поряд, рядом, обруч. Пісню ту візьму собі на спомин, пісня буде поряд з нами. Окрім, ніж. Нема краще окрім мене.
Вправа 440
І. Понад ставом (складанням двох непохідних прийменників), у разі потреби (шляхом поєднання
II. Понад ставом, зарослим густим очеретом, літали лебеді, шукаючи притулку. З приводу листа, написаного ще вчора, розгорілася суперечка.
Вправа 441
I. Привертати до себе – викликати у когось прихильність, почуття любові, симпатії; відвертати від себе – виявляти до кого-, чого-небудь неувагу, погорду, байдужість, відштовхувати від себе своєю поведінкою, виглядом і т. ін. Антонімічні прийменники до та від.
Пливти проти течії – діяти всупереч усталеним поглядам, зразкам і традиціям; пливти за течією – пасивно підкорятися обставинам, не вміючи обрати свого шляху вжитті. Антонімічні прийменники проти та за.
Вирватися з лап – рятуватися від кого-, чого-небудь, вивільнятися з неволі, залежності; пійматися в лабети – попасти в залежність до кого-небудь. Антонімічні прийменники в та з.
II. Світланка й не збиралася привертати до себе уваги, граючи на фортепіано.
Вправа 443
І. 1. Забіліли сніги Навколо Києва, загуляли хуртовини (О. Довженко). 2. Захотілося Якову, щоб Поруч нього була мати (А. Шиян). 3. Хто сидить серед галяви, а Навкруги його панує мертва, прикра тиша (М. Коцюбинський).
II. Я озирнувся й побачив; що навколо – ні душі. Навколо – прислівник. Навколо стрункої ялинки маленькі дітки водили хоровод. Навколо – прийменник.