ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ


РОЗДІЛ 3 ОСНОВИ ТЕХНІКИ, ТЕХНОЛОГІЙ І ПРОЕКТУВАННЯ

§24. ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ

Опорні поняття: машина – універсальна, спеціаль­на, привід – ручний, ножний, електричний.

Тисячоліттями одяг виготовляли вручну. Це була важка і довготривала праця. Лише у другій половині XVIII століття вперше з’явилися швейні машини. Ці машини були доволі примітивними. Поступово, завдяки таким винахідникам і механікам, як Хоу, Хант, Зінгер, виникли досконалі швейні машини, які значно полег­шили і пришвидшили процес пошиття одягу.

Чи знаєш

ти

Перший проект машини для пошиття одягу запропонував у кінці XV століття відомий художник і винахідник Леонардо да Вінчі.

Сучасні швейні машини надзвичайно різноманітні. На них шиють не лише одяг, а й взуття, сумки та без­ліч інших предметів вжитку. Вони бувають універсальні та спеціальні. На універсальних машинах можна вико­нувати багато операцій, на спеціальних – якусь одну, наприклад, обметувати петлі, або пришивати гудзики, вишивати, чи обметувати зрізи.

Швейні машини поділяють на промислові й побутові. Промисловими швейними машинами обладнані швейні цехи фабрик, майстерні з пошиття та ремонту

одягу.

Ознайомимося детальніше з побутовими швейними машинами. Ці машини універсальні й можуть викону­вати кілька операцій, наприклад, зшивати деталі пря­молінійною строчкою, обметувати зрізи тканини чи оздоблювати вироби зигзагоподібною строчкою. Вони також укомплектовані пристосуваннями для приши­вання гудзиків, застібок, обметування петель.

Побутові швейні машини бувають із ручним, ножним та електричним приводами (мал. 125). Привод – це пристрій, за допомогою якого приводяться в рух усі ме­ханізми машини.

ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ

Мал. 125. Швейні машини: а – з ручним приводом; б – з ножним приводом; в – із знімним електричним приводом; г – із електричним приводом, вмонтованим у корпус машини

Машина з ручним приводом е найпростішою у вико­ристанні. Але суттєвим недоліком даного приводу є те, що завжди під час роботи зайнята одна рука, що знижує продуктивність праці.

Більш удосконаленим варіантом є машина з ножним приводом, яка працює з більшою швидкістю. Під час ро­боти на ній можна двома руками підтримувати тканину, що покращує якість виробу.

Майже всі сучасні швейні машини приводяться в рух електродвигуном. Вони досконаліші й зручніші, ніж ма­шини з ручним і ножним приводами, оскільки мають більшу швидкість обертання махового колеса. Завдяки цьому скорочуються витрати часу на пошиття виробу.

Чи знаєш ти

ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ

Створено ручну швейну міні-ма­шинку, яка шиє однією ниткою. У процесі шиття працює за прин­ципом степлера. Вона може бути корисною під час мандрівки чи на відпочинку.

Як бачите, побутові швей­ні машини – різноманітні за своєю конструкцією, техніч­ними можливостями і зовніш­нім виглядом. Але всі швейні машини мають подібну будову (мал. 126).

– Яка різниця між універсальними і спеціальними маши­нами?

– Якими приводами можуть бути оснащені побутові швейні машини?

ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ

Мал. 126. Будова швейної машини: 1 – рейковий механізм;

2 – притискна лапка; 3 – човниковий механізм;

4 – засувна пластина; 5 – нитконапрямляч; 6 – платформа;

7 – стояк; 8 – регулятор довжини стібка; 9 – махове колесо; 10 – моталка; 11 – котушковий стержень; 12 – рукав;

13 – головка рукава; 14 – ниткопритягач

А як саме працюють швейні машини?

Швейну машину з ручним приводом приводять у рух за допомогою ручного приводу, який кріпиться до махо­вого колеса (мал, 127), При обертанні рукоятки приводу обертається махове колесо, а від нього рух передається до всіх механізмів машини.

Швейну машину з ножним приводом приводять у рух за допомогою ножного приводу, що має педаль (мал. 128), натискаючи ногами на яку, людина приводить її в коли­вальний рух. Рух педалі через ряд деталей передається пусковому колесу. Воно з’єднане пасом зі шківом махо­вого колеса. Через пас обертовий рух пускового колеса передається маховому колесу, а від нього – усім іншим механізмам машини.

ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ

Мал. 127. Ручний привод:

1 – махове колесо;

2 – фрикційний гвинт;

З – поводок; 4 – рукоятка;

5 – важіль

ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ

Мал. 128. Ножний привод: 1 – педаль; 2 – шків махового колеса; 3 – пас; 4 – пускове колесо

Усі сучасні побутові машини оснащені електричним приводом. Електропривод складається з електродвигу­на, пускорегулювальної педалі, з’єднувального шнура.

Шків електродвигуна з’єднаний зі шківом махового колеса пасом (мал. 129).

ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ

Мал. 129. Електричний привод: 1 – електродвигун;

2 – пускорегулювальна педаль; 3 – з’єднувальний шнур;

4 – шків електродвигуна; 5 – пас; 6 – шків махового колеса

Педаль встановлюється на підлозі у зручному міс­ці. Пуск електропривода відбувається натискуванням ногою на педаль. Швидкість прокладання машинної строчки залежить від сили натискування: чим силь­ніший тиск на педаль, тим більшою є швидкість. При відпусканні педалі машина зупиняється. Електро­двигун, залежно від моделі, може бути вмонтованим у корпус машини, а може кріпитися до стояка машини (див. мал. 125, с. 214),

1. Який принцип роботи швейної машини із ручним при­водом?

2. Який принцип роботи швейної машини із ножним при­водом?

3. Який принцип роботи швейної машини із електричним при­водом?

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Ознайомлення з побутовою швейною машиною

Інструменти та матеріали: швейна машина, підручник, плакати, робочий зошит.

1. Ознайомся з назвами деталей швейної машини.

2. Підійди до швейної машини, знайди на ній деталі, вка­зані на малюнку 126, с. 215, уважно їх розглянь.

3. Напиши в робочому зошиті назви деталей швейноТ машини.

Скарбничка мудрості

“Добре тому ковалеві, що на обидві руки кує”


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Конспект уроку 3 клас диктант 3 клас.
Ви зараз читаєте: ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ