ПРИРОДНІ Й ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ В ДОВКІЛЛІ

Тема 2 ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ

§ 17. ПРИРОДНІ Й ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ В ДОВКІЛЛІ

Урок серед природи

Мета уроку: ознайомитися із життєдіяльністю мешканців природних і штучних екосистем узимку, створити об’ємну модель саду, парку.

Прилади і матеріали: бінокль або підзорна труба, фотоапарат (якщо можливо), лопатка, набір моделей дерев, кущів тощо.

Хід уроку

1. Оберіть місце спостереження таким чином, щоб ви могли спостерігати природні (річка, ліс, озеро, болото, луки тощо) і штучні екосистеми (ставок, водосховище, парк, сад,

поле, кар’єр тощо). Використайте бінокль чи підзорну трубу. Яких екосистем більше у вашому довкіллі – природних чи штучних? Чому виділені вами об’єкти можна назвати екосистемами? Які взаємозв’язки між їх елементами діють у зимовий період (мал. 74)?

2. Чи можна спостерігати обмін речовин, енергії, в екосистемах у зимовий період?

3. У якому стані перебувають штучні екосистеми? У чому виявляється турбота людей про них? Запропонуйте свої проекти покращення екологічного стану штучних екосистем у зимовий період.

4. Чи є корм у годівничках птахів? Сліди яких тварин ви помітили на маршруті спостереження?

Використайте свої дослідження у звіті про урок серед природи, напишіть коротке оповідання “Хто як зимує”.

5. Змоделюйте на снігу сади (парки, сквери). Чия модель має найбільш привабливу архітектуру? Якщо можливо, зробіть фото моделей для шкільного конкурсу проектів, для виставки під час узагальнення знань із теми.

ПРИРОДНІ Й ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ В ДОВКІЛЛІ

Мал. 74. Сад узимку

6. Складіть прогноз погоди за народним прогностиком.

Для допитливих

Підготовка насіння до посіву

Передпосівну підготовку насіння застосовують для підвищення швидкості проростання і схожості, попередження поширення хвороб і шкідників, поліпшення умов живлення проростків і підвищення стійкості до несприятливих чинників зовнішнього середовища.

Замочування насіння сприяє появі ранніх сходів. Воно найбільш поширене у передпосівній підготовці. Замочувати насіння можна по-різному. Наприклад, насіння протягом доби тримають у воді при температурі 20 – 30 °С, потім підсушують і відразу висівають.

Інший спосіб: насіння тримають до набубнявіння у воді кімнатної температури, яку міняють кожні 3-6 год. Особливо Добрі результати дає замочування при додаванні у воду таких речовин, як калій перманганат, сік алое тощо.

Проморожування насіння. У районах із частими перепадами температури у весняний час рекомендується проморожування Насіння, що сприяє підвищенню морозостійкості та прискорює Появу сходів.

Живильної суміші, що підвищує швидкість проростання, перешкоджає поширенню хвороб і шкідників, забезпечує додаткове живлення проростків, стійкість до несприятливих чинників зовнішнього середовища.

Руйнування оболонки. Оболонку товстошкірого насіння руйнують механічним, термічним або хімічним способом, що забезпечує вільний доступ води до зародка і прискорює проростання насіння.

Протруювання, або знезаражування насіння, – заключний етап підготовки його до сівби – здійснюється для захисту рослин від шкідників та хвороб на початковій стадії їх розвитку. Застосовують такі способи знезаражування насіння, як суха або волога обробка отрутохімікатами, термічне протравлювання, опромінення кварцовими лампами.

Висівання насіння. Глибина закладки зерен у грунт залежить від їх розміру. Заглиблення вважають нормальним, якщо насіння вкрите шаром землі, у 1,5-2 рази більшим від розміру насінин.

Правильне і своєчасне прорідження сходів у відкритому грунті – гарантія нормального розвитку рослин. Рекомендують проводити його під час появи першої пари листків, залишаючи між сходами відстань, необхідну для росту дорослих рослин.

Строки висівання залежать не лише від вегетаційного періоду рослин, погодних і кліматичних умов конкретного району, але і від запланованих термінів отримання сільськогосподарської продукції.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ПРИРОДНІ Й ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ В ДОВКІЛЛІ