Природні та рукотворні об’єкти (тіла)
СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ
Урок 10
Тема. Природні та рукотворні об’єкти (тіла)
Мета: дати загальну класифікацію об’єктів навколишнього світу, формуючи цілісне уявлення про нього; учити наводити приклади об’єктів живої та неживої природи, об’єктів, створених руками людини; закріплювати навички групувати об’єкти неживої та живої природи та рукотворні об’єкти за суттєвими ознаками; виховувати дбайливе ставлення до природи та речей, створених людиною.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
–
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
>> Гра “Я знаю три назви…”
Учитель кидає м’яч учням і пропонує назвати представників живої природи.
Наприклад:
– листяні дерева;
– птахи;
– комахи тощо.
– Окрім рослин, тварин, грибів, нас оточує безліч інших предметів. Сьогодні на уроці ми навчимося орієнтуватися в цьому різноманітті.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення
– На уроках ми вивчаємо природу. А що таке природа? Визирніть у вікно. Що ви там бачите? (Сонце, небо, дерева і т. ін.)
– Ліс і річка, небо і повітря, вода, дощ, сніг, птахи, звірі та рослини – все це природа. Не належить до природи лише те, що зроблено руками людини.
Подивись, мій милий друг,
Що знаходиться навкруг?
Небо ясно-голубе,
Сонце світить золоте,
Вітер листям грає,
Хмарка в небі пропливає.
Поле, річка і трава,
Вітер в полі повіва,
Птахи, звірі і ліси,
Грім, тумани, світ краси,
Людина і погода –
Усе це навкруги… (природа).
– Як ви вважаєте, на які дві групи можна розділити предмети, що оточують нас?
2. Робота за малюнками
– Назвіть і розподіліть предмети, зображені на малюнку, на дві групи.
Доповніть кожну групу своїм прикладом.
Природні об’єкти Рукотворні об’єкти
3. Вправа “Мікрофон”
– Продовжте перелік, початий художником. (Діти називають те, що створено руками людини: будинки, машини, меблі, шкільне приладдя тощо.)
– Протягом усієї історії людства руками і розумом людей було створено величезну кількість різноманітних речей, будівель, машин і механізмів (штучний супутник Землі, комп’ютер, телефон тощо). Ці речі створила людина.
Висновок: рослини, тварини, люди, Сонце, Місяць, зорі, повітря, вода, грунт – усе це природа. Те, що зроблене руками людини, не належить до природи.
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Розв’язування логічних завдань “Що зайве? Чому?”
– Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, карта.
– Дуб, камінь, Сонце, повітря.
– Вітер, річка, білка, веселка, дощ.
– Вовк, лисиця, лікар, чашка, комар.
2. Виконання завдань
1) Назвіть з переліку те, що зроблене руками людини.
– Хмара
– космічний корабель
– стіл
– трава
– горобець
– Сонце
2) Намалюйте два будь-яких предмети, зроблені руками людини.
3) Назвіть те, що не зроблено руками людини.
– Річка
– літак
– кит
– вода
– небо
– парта
4) Намалюйте будь-які два об’єкти природи.
5) Яке речення правильне?
– Природою називається все те, що оточує людину.
– Природою називається все те, що зроблено руками людини.
– Природою називається все те, що оточує людину і не зроблено її руками.
6) Природні об’єкти – це те, що:
– створено людиною;
– створено нашою планетою;
– створено природою.
7) Що не належить до природних об’єктів?
А) Тварини, рослини;
Б) зроблене руками людини;
В) річки, моря, океани.
8) Зазначте природні об’єкти.
А) Підручники, зошити, будинки, будівля школи, машини, космічні станції;
Б) людина, рослини і тварини, моря і океани, Сонце, Земля, фабрики і заводи;
В) Сонце, Земля, повітря, вода, людина, рослини і тварини, гриби і мікроби.
9) Що створено руками людини? Позначте зайве. Чому ви так уважаєте?
3. Робота в групах
>> Гра “Розгубилися слова”
– Діти, впродовж уроку ви здобули нові знання про природу і про речі, створені людьми. Тепер у групах складіть речення, як потрібно ставитися до природи та речей, створених людьми. (Речення – на окремих аркушах на дошці.)
– Берегти природу. Потрібно
– Людей. працю Шануй
Висновок. Потрібно берегти природу та шанувати працю людей.
V. Підсумок уроку
– На які дві групи можна розподілити предмети, що оточують нас?
– Що таке природні об’єкти?
– Що таке рукотворні об’єкти?
– Наведіть приклади природних об’єктів.
– Наведіть приклади рукотворних об’єктів.
– Як необхідно ставитися до речей, створених людиною?