ПРИСТОСОВАНІСТЬ ОРГАНІЗМІВ ДО УМОВ ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ЯК РЕЗУЛЬТАТ ДІЇ ПРИРОДНОГО ДОБОРУ
Довідник з біології
ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ
ЕВОЛЮЦІЙНЕ ВЧЕННЯ
СУЧАСНА ТЕОРІЯ ЕВОЛЮЦІЇ
ПРИСТОСОВАНІСТЬ ОРГАНІЗМІВ ДО УМОВ ЗОВНІШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ЯК РЕЗУЛЬТАТ ДІЇ ПРИРОДНОГО ДОБОРУ.
Види рослин і тварин дивовижно пристосовані до умов середовища, в яких вони мешкають. Відома величезна кількість найрізноманітніших особливостей будови, які забезпечують високий рівень пристосованості виду до середовища. У поняття “пристосованість виду” входять не тільки зовнішні ознаки, але і відповідність будови внутрішніх органів
Варіант захисного забарвлення – розклепуючи забарвлення у вигляді чергування на тілі світлих і темних смуг і плям. Зебру і тигра погано видно вже на відстані 50-40 м. через збіг смуг на тілі з чергуванням світла і тіні в оточуючій місцевості. Розчленовуючи забарвлення, порушує уявлення про контури тіла.
Пристосувальне значення має також схожість форми тіла з навколишнім середовищем (маскування). Відомі жуки, що нагадують лишайники, цикади, схожі зі шпильками тих чагарників, серед яких вони живуть. Комахи – паличники схожі на невелику буру або зелену гілочку. Захист тварин від ворогів у ряді випадків забезпечує застережне забарвлення. Яскраве забарвлення звичайно характерне для отруйних тварин і попереджає хижаків про неїстівність об’єкту їх нападу.
Ефективність застережного забарвлення послужила причиною дуже цікавого явища – наслідування (мімікрії). Мімікрією називається схожість беззахисного і їстівного виду з одним або декількома неспорідненими видами, які добре захищені та мають застережне забарвлення. Явище мімікрії поширено у метеликів та інших комах. Багато комах імітують жалючих комах. Відомі жуки, мухи, метелики, які копіюють ос, бджіл, джмелів. Мімікрія зустрічається і у хребетних тварин – змій. У всіх випадках схожість чисто зовнішня і направлена на формування певного зорового враження у потенційних ворогів. Для видів – імітаторів важливо, щоб їх чисельність була невелика в порівнянні з моделлю, яку вони наслідують, інакше у ворогів не буде вироблений стійкий негативний рефлекс на застережне забарвлення. Низька чисельність мімікрируючих видів підтримується високою концентрацією летальних генів у генофонді.
Захисна дія захисного забарвлення або форми тіла підвищується при поєднанні її з відповідною поведінкою. Добір знищує особин, поведінка яких демаскує їх.
Окрім захисного забарвлення у тварин і рослин спостерігаються й інші засоби пасивного захисту. У рослин нерідко розвиваються голки і колючки, які захищають їх від поїдання травоїдними тваринами. Таку ж роль відіграють отруйні речовини, обпалюючі волосками (кропива). Кристали щавлевокислого кальцію, що утворюються в клітках деяких рослин, захищають їх від поїдання гусеницями, равликами і навіть гризунами.
Рис. 163. Гусениці п’ядунів у русі (1) і захисній позі (2). Зверніть увагу на схожість гусениці в захисній позі з гілкою рослини.
Утворення у вигляді твердого хітинового покриву у членистоногих (жуки, краби), раковин у молюсків, луски у крокодилів, панцира у броненосців і черепах добре оберігають їх від багатьох ворогів. Цьому ж служать голки їжака і дикобраза. Всі ці пристосування могли з’явитися лише в результаті природного добору, тобто переважного виживання краще захищених особин.
Шляхом природного добору виникають і удосконалюються пристосування, полегшуючі пошук їжі або партнера для розмноження. Дивовижно чутливі органи хімічного відчуття комах. Самців непарного шовкопряда привертає запах ароматичної залози самки на відстані 3 км. У деяких метеликів чутливість рецепторів смаку в 1000 разів перевершує чутливість рецепторів людської мови. Нічні хижаки, наприклад, сови, чудово бачать у темноті. У деяких змій добре розвинена здібність до термолокації. Вони розрізняють на відстані об’єкти, якщо різниця їх температур складає всього 0,2 °С.
Таким чином, будова живих організмів дуже тонко пристосована до умов існування. Будь-яка видова ознака або властивість носить пристосувальний характер, доцільний у даному середовищі, у даних життєвих умовах. Всі особливості будови і поведінки кішки доцільні для хижака, який підстерігає здобич в засідці: м’які подушечки на пальцях і кігті, що втягуються, роблять ходу безшумною, величезна зіниця і висока чутливість сітківки, що дозволяє бачити в темноті, тонкий слух і жваві вушні раковини, що дають можливість точно визначати місцезнаходження жертви, здатність тривалий час вичікувати появу здобичі та скоювати блискавичний стрибок, гострі зуби, які утримують і розривають жертву. Так само організація комахоїдних рослин пристосована до лову і перетравлення комах (росянка, венерина мухоловка).
Рис. 164. Кристали щавлевокислого кальцію у вакуолях клітин: 1 – крохмальні зерна; 2 – конгломерати кристалів (друзи); 3 – ядро; 4 – вакуоль.
Пристосування не з’являються в готовому вигляді, а представляють результат добору випадкових спадкових змін, що підвищують життєздатність організмів в конкретних умовах середовища.