Проектне моделювання з деталей конструкторів за власним задумом
УРОК 24
Тема. Проектне моделювання з деталей конструкторів за власним задумом
Мета: закріплювати вміння дітей із технічного моделювання; розвивати конструкторську винахідливість, прояв фантазії; виховувати почуття любові до праці.
Обладнання: технічний конструктор, фотографії космічної техніки з деталей метало-конструктора.
ХІД УРОКУ
I. Організація учнів класу
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бесіда з учнями
– На попередніх уроках праці та інших ви багато дізналися про космічні подорожі. Знайомилися
– На попередньому уроці ми говорили про конструкторів. Хто ж такі конструктори? (Люди, які придумують щось нове, невідоме.)
– А чи відомо вам, хто ж був головним конструктором космічних ракет, хто їх створив? {Так, головним конструктором космічних ракет був українець Сергій Корольов, який народився в місті Житомир.)
2. Повідомлення теми і мети уроку
– Сьогодні я хочу, щоб ви також стали, хоча
– Яку космічну техніку ви знаєте? (Космічні ракети, супутники, космічні кораблі, станції, планетоходи)
– Молодці! Ви знаєте багато видів космічної техніки!
– На дошці висять зразки космічної техніки, оберіть для себе той вид, який вам найбільше сподобався. Можливо, вони допоможуть вам під час конструювання власної космічної техніки.
– Для того щоб ваші вироби були цікавішими, нагадую, що, крім головної частини (корпусу), до апаратів належать антени, панелі, сонячні батареї, і чим більше ви проявите фантазії, кмітливості під час виконання цих частин, тим цікавішим буде ваш космічний корабель.
3. Фізкультхвилинка
4. Послідовність виконання роботи
– Повторюємо правила безпечної роботи з метало-конструктором.
– Закручуючи гвинти викруткою, не можна сильно на неї натискати, щоб вона не зіскочила і не поранила руки.
– Не можна тримати в роті гвинти, гайки та інші деталі.
– Приготуйте необхідні інструменти.
5. Індивідуальна робота
– Працюйте самостійно або в парі з однокласником, але ваші космічні апарати повинні мати власний задум, тобто різнитися між собою, ви повинні вміти пояснити, для чого створена та чи інша деталь.
6. Демонстрація готових виробів
III. Підсумок уроку
– 12 квітня святкують День космонавтики. У нашій школі відбудеться виставка технічної творчості, тому найкращі моделі ми відберемо і разом презентуємо на цій виставці.
– Хто отримав задоволення від своєї праці?
– Чому?
– Я вважаю, що ви дуже добре попрацювали, створили нові космічні моделі. Можливо, хтось виросте і також прославить нашу Україну, як Корольов. Для цього вам необхідно багато працювати і пам’ятати народне прислів’я “Праця годує, а лінь марнує”.
– На наступний урок слід підготувати картон, кольоровий папір, лінійку, олівець, аркуш у клітинку, клей.
Інформація для вчителя
ЗНАЙОМСЯ: ПРОФЕСІЇ ДАВНІ Й НОВІ
ГОДИННИКАР
Сапожников Л. А. Упругое сердце часов // Сапожников Л. А. Семь больших спасибо. – К., 1986. – С. 37-68.
Це захоплююча розповідь про появу різних годинників: сонячних, водних, пісочних, вогняних, механічних, кварцових, електронних і про відомих і невідомих тодішніх і нинішніх майстрів-годинникарів, про їхню нелегку і дуже цікаву працю. У середні віки “…для того чтобы делать часы, нужно было освоить много разных профессий. Часовщик ковал и закаливал железо не хуже кузнеца, стругал дерево, как заправский столяр, по ювелирному работал с золотом, с драгоценными камнями, владел секретами резьбы по мрамору и литья. Часы били не просто приборами для измерения времени, но еще и произведениями искусства”.
Сьогодні праця годинникарів стала іншою. Проте вона також потребує спеціальних знань із математики, особливо геометрії, фізики, хімії, слюсарної справи. “Еще очень важно, любит ли человек механику… Если точные механизмы не удивляют и не волнуют, не стоит и время терять, – часовщик из тебя не получится!”. Для професії годинникаря ще є важливими такі риси, як: посидючість, старанність та акуратність.
(Продовження – див. урок 26.)