ПРОСТІ ЗАДАЧІ НА ОБЧИСЛЕННЯ ТРИВАЛОСТІ ПОДІЇ, ДАТИ ЇЇ ПОЧАТКУ, ДАТИ ЗАКІНЧЕННЯ ПОДІЇ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ
Мета: закріплювати вміння учнів розв’язувати прості арифметичні задачі на обчислення тривалості, початку або закінчення подій; продовжити вдосконалювати вміння виконувати обчислення над іменованими числами, які виражені одиницями часу; розвивати логічне мислення, уважність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
– Знайдіть суму чисел 5499 і 8000.
– Звільніте число 270 у 1000 разів.
–
– Скільки цифр у записі числа 775 775?
– Знайдіть різницю чисел 99 000 і 88 000.
– Знайдіть четверту частину від числа 960.
– Знайдіть три четвертих від 1000.
– Запишіть 540 хв у годинах.
– Запишіть 5 м 20 см у міліметрах.
Відповіді: 13 499; 270 000; 10 000; 2; 11 000; 240; 750; 9 год; 5200 мм.
3. Усні обчислення
Завдання 2 (с. 86)
Завдання 5 (с. 86)
Тисячі | 4 | 4 | 8 | 8 | Десятки | 0 | 1 | 1 | 0 |
Сотні | 8 | 9 | 9 | 8 | Одиниці | 1 | 1 | 2 | 2 |
III.
1. Гра “Знайди та розв’яжи”
Завдання 463
Діти знаходять і розв’язують вирази, в яких другою дією є ділення.
60 • 4 : 30 + 100 = 108
(500 + 300) : 2 – 250 = 150
2. Робота над задачами
Завдання 464
Учні читають розв’язання задачі і детально його пояснюють.
Завдання 465 (фронтально)
Учні ознайомлюються з умовою задачі, учитель наголошує на сьогоднішній даті. Наприклад, 5 грудня 2015 року.
Коли помер гетьман, минуло 19 діб і 3 місяці від початку 1622 року.
До сьогоднішнього дня від початку 2015 року минуло 4 доби i 11 місяців.
– минуло з часу смерті Петра Сагайдачного.
Завдання 468
Учні розв’язують аналогічну задачу самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах. Учитель нагадує, що сьогодні 5 грудня 2015 року.
Коли народився поет, минуло 8 діб і 2 місяці від початку 1814 року.
До сьогоднішнього дня від початку 2015 року минуло 4 доби i 11 місяців.
Фізкультхвилинка
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: “Пострибай!”,
Січень просить: “Присідай!”,
Встали – сіли, встали – сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо –
Знання здобуваємо!
Завдання 466 (колективно)
Учні вивчають умову задачі, складають короткий запис, розв’язують самостійно.
Початок – 22 травня о 6 год вечора – 21 доба 18 год
Тривалість – ? год
Кінець – 25 травня 9 год ранку – 24 доби 9 год
Завдання 467
– Прочитайте умову задачі у підручнику. Порівняйте текст задачі за її коротким записом. Проаналізуйте задачу від даних до питання і навпаки. Складіть план розв’язання задачі. Самостійно запишіть її розв’язання.
– залишилося пройти;
– має пройти.
3. Розв’язування рівнянь
Завдання 469
2370 + х = 1230
(розв’язати рівняння неможливо!)
4. Банк математичних цікавинок. “Завдання для допитливих”
Завдання 470
Учні креслять на прямій відрізки та знаходять довжину АК.
2 см 3 мм + 3 см + 5 см 4 мм = 10 см 7 мм
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 471; 472 (с. 75)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили сьогодні на уроці?
– Які завдання сподобалися більше всього?