Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність
Розділ 2 МАТЕРИКИ
Тема 1. Африка
§21 Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність
Пригадайте
Чому виникають пустелі і напівпустелі? (Див. § 17.)
Які типи клімату розрізняють у субтропічному кліматичному поясі? (Див. § 17.)
Пустелі та напівпустелі розташовані здебільшого у тропічних поясах. Найбільшу площу вони охоплюють у Північній Африці. Тут протягом року переважає сухе тропічне повітря. Річна кількість опадів скрізь менша 100 мм. Трапляється, що річна норма випадає за кілька годин,
За умов тропічного пустельного клімату, коли температура вночі становить менше +10 °С, а вдень перевищує +50 °С у тіні, гірські породи швидко руйнуються, перетворюючись на каміння та пісок. Унаслідок вивітрювання формуються різні типи пустель. Більшу частину Сахари (мал. 75) та пустелі Наміб охоплюють кам’янисті пустелі. Крім них, тут є глинясті та піщані пустелі й напівпустелі, наприклад Калахарі.
Мал. 75. Пустеля Сахара
Погляд у минуле
Як з’явилася пустеля Сахара. Північніше від плато Ахаггар у горах на пісковику
Пустельні тропічні грунти в умовах сухості й майже відсутності рослинного покриву слаборозвинуті і часто засолені. Вони містять дуже мало органічних речовин, у таких грунтах майже немає перегною.
Рослинність пустель і напівпустель бідна і дуже розріджена, проте окремі рослини добре пристосувалися до суворих умов існування. Це верблюжа колючка, алое, молочаї, дикі кавуни, полини тощо. Деякі рослини з’являються тільки після дощу, швидко ростуть, цвітуть, а потім засихають. Своєрідною рослиною пустелі Наміб є вельвічія, яка живе близько 100 років (мал. 76).
Біля джерел і в долинах річок, там, де близько до поверхні піднімаються підземні води, розвивається багата рослинність – пальми, різні чагарники. Тут селяться люди. Такі місця називають оазисами (мал. 77). Найбільший оазис у світі – долина Нілу.
Головна рослина оазисів – фінікова пальма. Смачні та поживні плоди пальми споживають, із соку виготовляють напої, деревину використовують для будівництва, а листям дерев укривають дахи помешкань. З кожного дерева щорічно збирають близько 100 кг плодів. На Африку припадає 40 % світового виробництва фініків.
До життя в пустелях та напівпустелях пристосувалися і тварини (мал. 78). Так, антилопи і газелі долають сотні кілометрів у пошуках води. Хижаки – гієна, шакал, лисиця-фенек, гепард – вологу дістають з їжею. Черепахи, ящірки та змії можуть довго обходитися без води, ховаючись у норах. У пустелях багато птахів: страуси, дрохви, жайворонки. Небезпечні для людини укуси місцевих отруйних тварин – скорпіона та фаланги.
Мал. 76. Вельвічія
Мал. 77. Оазис
Мал. 78. Мешканці пустель і напівпустель
Вічнозелені твердолисті ліси й чагарники лежать на півночі та північному заході материка, де формуються на коричневих грунтах. Рослини добре пристосувалися до сухого літа: мають тверде листя та колючки, що випаровують мало вологи. Тут ростуть африканські види дуба і бука, дика маслина, суничне дерево, карликові пальми. Найцінніші породи дерев, як-от ліванський кедр, вирубані, а на їхньому місці ростуть чагарники.
У горах Африки чітко простежується висотна поясність: з підняттям угору ліси змінюються саванами, які ще вище поступаються лукам. На вершинах гір, розташованих навіть на екваторі, лежать багаторічні сніги.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9
Складання порівняльної характеристики двох природних зон Африки
Складіть порівняльну характеристику двох природних зон (за вибором) за планом, наведеним у Додатку 1.
ПІДСУМКИ
За умов тропічного пустельного клімату формуються пустелі і напівпустелі, а за умов середземноморського – вічнозелені твердолисті ліси й чагарники.
У горах Африки простежується висотна поясність.
Запитання і завдання для самоперевірки
Чи можна змерзнути в пустелі?
Термін “пустеля” походить від слова “пусто”. Чи справді там немає життя?
Вкажіть найважливіші зональні особливості пустель і напівпустель та вічнозелених лісів і чагарників Африки.
У якому географічному поясі поширені пустелі і напівпустелі?