Раціональні числа: додавання і віднімання. Розв’язування вправ
Урок № 79
Тема. Раціональні числа: додавання і віднімання. Розв’язування вправ
Мета: підготувати учнів до виконати тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань, вдосконалення вмінь.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
@ Оскільки вправи домашнього завдання дублюють вправи, розв’язані на попередньому уроці, доцільно з метою збереження часу, перевірити вибірково зошити у “слабких” учнів та звернути увагу лише на завдання 2, 4 (згадаємо протилежні числа і правила порівняння
II. Систематизація та узагальнення знань
Усні вправи
1. Обчисліть:
А) -1 + (-7); – 17 + (-13); -10 + (-20); -0,2 + (-2,8); (-10) + (-90), –+;
Б) -3 + 3; -7 + 7; -5 + 3; -11 + 8; 10 + (-6); 12 + (- 16); -5 + 6; -7 + 19;
В) 5 – (-2); 5 – 7; -3 – 8; -6 – (-9).
2. Чи правильно розкрито дужки?
А) 3 + (-5 – 2) = 3 – 5 – 2;
Б) 3 – (-5 + 2) = 3 + 5 – 2;
В) 3 – (5 – 2) = 3 – 5 – 2;
Г) 3 – (5 + 2) = 3 – 5 + 2.
3. Ігровий момент
4 | 0 | -9 | 2 |
-3 | 5 | -8 | -4 |
3 | -7 | 12 | -6 |
-11 | -1 | -5 | 11 |
Сума
4. * Учитель записує на дошці числа-3; 5; -7 і говорить: “Я додав два числа і від цієї суми відняв третє число. У мене вийшло деяке від’ємне число. Яке?”
@ Під час розв’язування усних вправ учні повторюють основні алгоритми, пов’язані із додаванням і відніманням раціональних чисел. Більш детальніше додавання, віднімання і їх особливості розглядаємо під час виконання письмових вправ.
III. Узагальнення та вдосконалення вмінь Розв’язування вправ
1. а) Виконайте додавання: -379 + 948; -0,81 + 0,66; -5 + ; +.
Б) Знайдіть значення виразу, спростивши його 1+ (-3,8) + а + (-2,2), якщо а = -4,75; а = 2; а = 24; а = -2.
В) Обчисліть дії, обравши зручний порядок дій:
+ (-0,45) + ; -2,43 + 6,31 + (-3,21) + 0,49 + 4,43.
2. а) Виконайте віднімання: -3,2 – (6,3); -4– 1; -2,6 – (-1,4); 2 – 3.
Б) Розв’яжіть рівняння: 2,4 + х = -2; z – = 6.
В) Знайдіть значення виразу: – (-1,8 – 4,3) – 5,7.
3. Розкрийте дужки і спростіть вираз:
А) (5,3 + а) – (а + 6,4);
Б) – (9,4 – b) + (- b + 3,7);
В) – (х – 5,8 – у) – (11,3 – х);
Г) -(a – b – 7,4) + (-7,4 + b + a).
4. Обчисліть:
А) -10,8 + ;
Б) -2– |2,6 – 3,8|;
В) 12 – .
5. Розкрийте дужки і знайдіть значення виразу:
А) 4,35 – 5 – (1,63 – 2,72);
Б) (0,211 + 0,817) – (0,302 – 0,7);
В) – 8,543 – (-3,52 + 7,133 – 1,48) – (4,006 + 0,5).
6. Розв’яжіть рівняння: а) 11 – х – 8 = -2,3; б) – х + 7 – 18 = 5.
IV. Підсумки уроку
Ігровий момент “Найрозумніший*
Тестові запитання
На дошці записані два різних числа, наприклад -11 та 3. Учень швидко відповідає на запитання, які учитель ставить у короткій формі.
1) Модулі.
2) Яке з чисел більше?
3) Два цілих числа між ними.
4) Два числа, менші за обидва.
5) Два числа, більші за обидва.
6) Сума чисел.
7) Різниця.
8) Сума першого і числа, протилежного другому.
V. Домашнє завдання
1. Знайдіть значення виразу:
А) -2,9 + 1,8 + (- 11,1) – |-7,2|;
Б) -5,4 – (-10 – 5,4 + 4,7).
2. Розкрийте дужки і спростіть вираз:
А) (5,4 – а) – (-4,7 + а),
Б) -11,3 – (-5 – 6 + 7,8).
3. Розв’яжіть рівняння: а) 7,3 – х = -1,2; б) (х + 1,2) – 1,9 = – 2,4.
4. Знайдіть значення виразу -13,5 + (-х), якщо х = 1,6; -3,2.
5. Знайдіть суму всіх цілих чисел, які є розв’язками нерівності -5 < х < 3.
6. Розв’яжіть рівняння: а) -2,9 – (х – 3,7) = -2; б) |х| -2,1 = 3; в) |4 – х| = 9.
7. Знайдіть відстань між точками А(х) і B(у), якщо: a) x =-5; y = 1; б) х = -4; у = -0,5.
8. Відстань між точками Сіх) і ЖЗ) дорівнює 6 одиниць. Знайдіть координату точки С. Скільки може бути таких координат?