РЕСУРСИ ТИХОГО ОКЕАНУ. ПРОБЛЕМИ ЗАБРУДНЕННЯ ВОД ОКЕАНУ. ОКЕАНІЯ
Розділ I
ОКЕАНИ
Урок № 7 (варіант Б)
Тема. РЕСУРСИ ТИХОГО ОКЕАНУ. ПРОБЛЕМИ ЗАБРУДНЕННЯ ВОД ОКЕАНУ. ОКЕАНІЯ
Мета: сформувати в учнів уявлення про різноманітність ресурсів Тихого океану, сприяти розумінню учнями негативних наслідків господарської діяльності людини, познайомити учнів з особливостями природи і населення Океанії, розвивати вміння учнів працювати з картами океанів і контурними картами.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: фізична карта світу, політична карта світу, картини із зображенням багатств
Опорні та базові поняття: гідросфера, Світовий океан, море, походження островів, багатства Світового океану, Океанія, риф, ресурси Тихого океану, джерела забруднення.
Географічна номенклатура: острови: Гавайські, Туамоту, Маріанські, Філіппінські, Зондські; Нова Зеландія, Алеутські, Японські; Великий Бар’єрний риф; підняття: Південнотихоокеанське, Східнотихоокеанське.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
Прийом “Аукціон”
Учні називають та показують на карті географічні об’єкти океану (хто називає і показує більше – отримує додаткові бали).
Визначення
II. Актуалізація опорних знань
1. Прийом “Естафета” (робота по рядах)
Завдання: картку із запитаннями передають від першої до останньої парти.
Картка № 1
– В яких географічних поясах розташований Тихий океан?
– Через яку протоку Тихий океан сполучається з Північним Льодовитим океаном?
– Чому глибоководні жолоби розташовані тільки на окраїнах океану?
– Яку частину Тихого океану досліджували експедиції Вітуса Берінга, Михайла Гвоздєва та Олексія Чирикова?
– Як по-іншому називають Тихий океан?
– Найпотужніша течія у Світовому океані, яка охоплює і Тихий океан.
Картка № 2
– Які чинники порушують зональний розподіл температур у Тихому океані?
– Якій канал з’єднує між собою Тихий і Атлантичний океани?
– Які форми рельєфу властиві для дна океану біля берегів Євразії?
– Які частини Тихого океану досліджувала експедиція Таддєя Беллінсгаузена та Михайла Лазарєва?
– Чому дорівнює площа акваторії Тихого океану?
– В яку частину Тихого океану – західну чи східну – пасати приносять більше вологи?
2. Прийом “географічна розминка” (робота в парах)
Завдання. Від кожного ряду до карти виходять по два учні і ставлять один одному запитання за картою (по 2-3 запитання).
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Учитель. Сьогодні на уроці ми познайомимося з однією з нйбільш цікавих територій Землі – Океанією. Це сукупність островів центральної і південно-західної частини Тихого океану. Якщо перейти до мови цифр, то цих островів нараховується близько 10 тисяч, загальна їх площа складає 1,3 млн. км2, а розкидані ці острови по території, площа якої становить близько 60 млн. км2. Ця територія більша, ніж площа найбільшого материка нашої планети – Євразії.
Риси природи цих островів надзвичайно особливі і неповторні, а господарська діяльність мешканців Океанії нерозривно пов’язана з Тихим океаном.
Сьогодні на уроці ми розглянемо, як люди користуються багатствами цього океану, та визначимо головні особливості його природи та життя людей.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Скласти схему “Ресурси Тихого океану”.
2. Прийом “Проблемне запитання”
Завдання. Використовуючи текст підручника та карти атласу, назвіть джерела та райони найбільшого забруднення вод Тихого океану.
3. Прийом “Складання характеристики”
Завдання для груп учнів. За допомогою карт атласу та тексту підручника складіть характеристику Океанії за таким планом:
1) особливості фізико-географічного положення;
2) походження островів;
3) особливості природи;
4) населення;
5) найбільші країни;
6) екологічні проблеми.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда
– Перелічіть біологічні та мінеральні ресурси Тихого океану.
– В чому полягають екологічні проблеми Тихого океану?
– Що таке Океанія? Де вона розташована?
– Чому клімат Океанії є сприятливим для життя та діяльності людини?
– Назвіть традиційні види господарювання мешканців Океанії.
VI. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя
– Тихий океан багатий на біологічні та мінеральні ресурси. Є важливою транспортною артерією.
– Внаслідок активної господарської діяльності людини Тихий океан зазнав значного забруднення своєї акваторії.
– Океанія – це сукупність островів у центральній та південно-західній частинах океану, формування природи яких відбувалося під впливом океану та залежіть від походження островів.
VII. Домашнє завдання
– Опрацювати текст підручника.
– Підготувати повідомлення про природу Атлантичного океану.
– Скласти “лист двійочника” про подорож Тихим океаном.