Риторика як наука і мистецтво
РИТОРИКА
§ 13. Риторика як наука мистецтво
Про поняття риторики, загальну характеристику її розділів, історію риторики, а також про етапи ораторської діяльності
Пригадайте
– Кого називають оратором? Що таке ораторське мистецтво?
– Яких видатних ораторів ви знаєте?
165. Пізнати систему людських цінностей можна на основі безмежного фонду прислів’їв і приказок українського народу. Прочитайте подані нижче прислів’я й приказки. На їхній основі сформулюйте правила етичного мовлення, мистецтва ведення бесіди, поради
Більше діла – менше слів.
Хто мовчить, той двох навчить.
Набалакав – і в торбу не вбереш.
Торохтить Солоха, як діжка з горохом.
Коня керують уздами, а чоловіка – словами.
Язик мій – ворог мій: раніше розуму говорить.
Не завжди говори, що знаєш,
А завжди знай, що говориш.
Казав, та не зав’язав.
Знаю од краю до краю,
А всередині не знаю.
Треба знати, що де сказати.
Говорить таке, що купи не тримається.
У городі бузина, у Києві – дядько.
Поняття риторики
Риторика (грец. rhetorike – ораторське
З історії риторики
Ораторське мистецтво стало визначним суспільним явищем, що досягнуло високого рівня ще в стародавньому світі: Єгипті, Ассирії, Китаї. Однак саме Давню Грецію називають батьківщиною красномовства. де почала складатися його теорія. У царстві ораторського мистецтва височіють імена Сходу, Стародавніх Греції і Риму: Конфуція, Демосфена, Арістоттеля, Цицерона, Квінтіліана. Майстер академічних бесід-діалогів Сократ створив не лише нову етику, методику суперечки, а й сформував новий тип мислення. Платонівські діалоги вважаються своєрідними філософськими драмами, що складаються з яскравих художніх образів, глибоких за змістом і відшліфованих за формою. На легендарних промовах Демосфена вчились оратори різних поколінь не тільки Еллади, але й інших країн, особливо Риму. Видатний оратор і політичний діяч, письменник, філософ, автор трактатів на теми моралі і виховання Марк Тулій Цицерон став уособленням цілої епохи в римській історії й найвизначнішою постаттю в латинському красномовстві взагалі.
Предмет риторики
Предметом риторики е текст на різних етапах його існування (породження тексту, текст як процес, текст як продукт). Для риторики особливий інтерес становить такий вид тексту, як публічне мовлення, яке за своїми характеристиками повинно бути правильним, ясним, точним, стислим, доцільним, виразним.
Завдання риторики
Риторика відповідає не лише на питання що говорити?, але й на питання як говорити? як примусити інших слухати себе? як управляти аудиторією? як правильно спілкуватися? Вона розвиває в людині цілу систему особистісних якостей: культуру мислення, мовлення, поведінки, спілкування.
Зверніть увагу
Знання з риторики необхідні кожному для успішної соціалізації та професійного зростання.
Розділи риторики
До основоположних розділів класичної риторики належать інвенція, диспозиція, елокуція, меморія, акція.
Інвенція (лат. inventio – винахід, вигадка) – це розділ риторики, у якому розробляється етап задуму, намірів, ідей, формулювання гіпотези майбутнього виступу.
Диспозиція (лат. dispositio. від dispono – розташовую, розміщую) – це розділ риторики, у якому формулюються основні поняття про предмет виступу й визначаються правила оперування поняттями.
Елокуція (лат. eloguor – висловлююсь, викладаю) – розділ риторики, у якому розкриваються закони мовного вираження предмета спілкування. Цей розділ риторики називають найкрасивішим і найефективнішим.
Меморія (лат. mеmоrіа – пам’ять, згадка) – це розділ риторики, призначення якого – допомогти оратору запам’ятати зміст промови так, щоб не розгубити не тільки фактичну інформацію, а й образність, цікаві деталі.
Акція (лат. actio – дія, дозвіл) – розділ класичної риторики, призначення якого полягає в тому, щоб підготувати оратора зовнішньо і внутрішньо до виступу.
В ораторській діяльності виділяють три основних етапи – докомунікативний, комунікативний і післякомунікативний. Кожний з етапів містить перелік конкретних дій, які представлені на схемі.
Етапи ораторської діяльності
166. І. Прочитайте висловлювання. Про що йдеться в кожному з них? Яке висловлювання ви вважаєте найвагомішим для себе?
I. Найбільша цінність оратора – не тільки сказати те, що потрібно, але і не сказати того, чого не треба (Цицерон). 2. Талант ніколи не скаже трьох слів там, де достатньо двох (Г. Ліхтенберг). 3. Істинно красномовним є той, хто звичайні речі виражає просто, великі – велично, а середні – помірно (Цицерон). 4. Мова істини проста (Платон). 5. Справа не в тому, про що говорять, а в тому, як про це говорять (Квінтіліан).
6. У багатьох людей е цілий словник, який позбавляє їх думок: він складається зі слів, які мало що виражають, а тому додаються до чого завгодно. Це – наліпка на порожніх пляшках (А. Шопенгауер). 7. У промові мусить бути те саме, що буває в тілі людському, яке має свої істинні окраси (Ш. Роллен). 8. Недобре, коли сильно кричать, але чудово, коли красиво говорять (Демосфен).
II. Напишіть невелику творчу роботу (5-6 речень), висновком якої був би один з висловів.
167.1. Доведіть, що слова оратор, ораторство, ораторський. ораторствувати спільнокореневі. З’ясуйте їхнє лексичне значення. Яке з цих слів має відтінок зневажливості? За потреби зверніться до тлумачного словника.
II. Доберіть синоніми до слів оратор, виголошувати, красномовний. Якими відтінками у значенні відрізняються слова в кожному дібраному синонімічному ряді?
За потреби зверніться до словника синонімів.
68. З’ясуйте подібність і відмінність у лексичному значенні слів риторика, демагогія, фразерство, словоблудство. Введіть ці слова в окремі речення. У якому значенні – прямому чи переносному – іменник риторика буде синонімом до іменника демагогія? За потреби зверніться до тлумачного словника та словника синонімів.
Запам’ятайте!
Риторика,
Рbтор,
Риторичний,
Риторичність,
Риторично.
Ораторство,
Оратор,
Ораторський,
Ораторствувати
169.1. Прочитайте текст. Як ви розумієте сказане в першому реченні? Користуючись матеріалом тексту, скажіть, що потрібно для того, щоб стати добрим оратором. Запишіть це у формі пам’ятки.
ОРАТОРСЬКЕ МИСТЕЦТВО
Хороших ораторів буває набагато менше, ніж хороших поетів…
Це пояснюється тим, що красномовство дається набагато важче, ніж здається, і народжується з багатьох знань і старань.
Необхідно засвоїти найрізноманітніші знання, необхідно надати красу самому мовленню, і не лише відбором, але й розташуванням слів; усі порухи душі, якими природа наділила рід людський, необхідно вивчити до тонкощів, тому що вся міць і мистецтво красномовства полягають у тому, щоб або заспокоювати, або збуджувати душі слухачів. До цього всього мають приєднатися гумор і дотепність, освіта, достойна вільної людини. Крім того, необхідно знати всю історію давнього світу, аби черпати з неї приклади.
Виконання промови вимагає стеження за рухами тіла, і за жестикуляцією, і за виразом обличчя, і за звуками та відтінками голосу. Промова повинна розцвітати й розгортатися тільки на основі повного знання предмета.
…Істинний оратор своїм впливом і мудрістю не лише собі пошукує славу (пошану), а й багатьом громадянам, та й усій державі загалом приносить щастя і добробут.
…Досягти цього красномовства може тільки той, хто глибоко зрозуміє людську природу, людську душу й причини, які примушують її спалахувати й заспокоюватися.
Оратор мусить володіти дотепністю діалектика, думками філософа, словами мало не поета, пам’яттю законодавця, голосом трагіка, грою такою, як у кращих лицедіїв (За Цицероном).
II. З’ясуйте за тлумачним словником значення спів діалектик, лицедій.
170. Мікрофон. Чи згодні ви з тим, що риторика – це наука успіху та мистецтво реалізації мовної особистості? Чому, на вашу думку, люди прагнуть пізнати її секрети? Де в сучасному житті ми стикаємося з риторикою? Які ситуації потребують знання законів цієї науки?
171. Прочитайте фрагмент із спогадів французького письменника Р. Роллана. Поясніть, як ви розумієте прочитане. Чи вдалося авторові образно передати основну думку? Як оратору-початківцю може завадити надмірна самовпевненість?
Спочатку я думав так. Яке мені діло до цих греків та римлян? Вони вмерли й мертві, а ми живі. Що вони можуть мені розповісти, чого б я не знав не гірше за них?.. Потім я поблажливо почав перегортати книгу,
Неуважно кидаючи на неї нудьгуючий погляд, наче вудку в ріку. І так і завмер, друзі мої… Друзі мої, ну й улов… я витягнув таких коропів, таких щук! Невідомих риб – золотих, срібних, райдужних… і вони жили, танцювали… А я вважав їх мертвими! (Р. Роллан).
172. Виконайте завдання одного із запропонованих варіантів.
Варіант А. Проведіть дискусію на одну з тем: “Учнівське самоврядування: за і проти”, “Для чого потрібні закони?”. “Чи потрібно завжди говорити правду?”. Варіант Б. Підготуйте питання до “круглого столу” на самостійно обрану тему.
Для вас, допитливих
Промова – це вияв внутрішнього, духовного життя людини, її світогляду, її розуміння світу. Якщо ви хочете більше дізнатися про мистецтво красномовства, його історію та секрети, зверніться до навчального посібника Г. Сагач “Золотослів”.
Поділіться інформацією з однокласниками.
173.1. Прочитайте фрагмент публічної промови Стіва Джобса перед випускниками одного з навчальних закладів. Визначте тему, стиль і комунікативне завдання тексту. Як автору вдалося з перших хвилин привернути увагу слухачів?
ІСТОРІЯ ПРО ЛЮБОВ І ВТРАТИ
Для мене велика честь бути сьогодні з вами на врученні дипломів одного з найкращих університетів світу. Я не закінчував інститутів. Сьогодні я хочу розповісти вам історію з мого життя. І все. Нічого грандіозного.
Мені пощастило – я доволі рано знайшов те, що люблю робити по життю.
Разом із Стівом Возняком ми заснували компанію Apple Computer у гаражі моїх батьків, коли мені було 20 років. Ми наполегливо трудилися, і через десять років Apple виросла від двох юнаків у гаражі до 2-мільярдної компанії з 4000 працівників. Ми випустили наше найкраще творіння – Макінтош.
А потім мене звільнили. Як вас можуть звільнити з компанії, яку ви заснували? Відповідно до росту Apple ми наймали талановитих людей, які б допомагали мені керувати компанією, і в перші п’ять років усе йшло добре. Але потім моє бачення і бачення мого партнера стосовно майбутнього стали різнитися, і ми врешті посварилися. Рада директорів перейшла на його сторону.
Тому в 30 років я був звільнений. До того ж привселюдно. Те, що було змістом усього мого дорослого життя, зникло.
О. Полунін. Сходи на небо
Я не знав, що робити, декілька місяців. Я відчував, що я підвів минуле покоління підприємців, що я випустив естафетну паличку, коли мені її передавали… Це було публічним провалом, і я навіть думав про те, щоб утекти куди подалі. Але щось повільно стало мені вияснятися – я все ще любив те, що робив. Хід подій в Apple лише злегка все змінив. Я був відкинутий, але я любив. І, зрештою, я вирішив почати все спочатку.
Тоді я цього не розумів, але з’ясувалося, що звільнення з Apple було найкращим з того, що могло зі мною статися. Тягар успішної людини змінився легкодумством менш упевненого початківця. Після звільнення я увійшов в один із найкреативніших періодів свого життя.
Упродовж наступних п’яти років я заснував компанії NeXT та Ріхаr і закохався в дивовижну жінку, яка стала моєю дружиною. Ріхаг створив найперший комп’ютерний анімаційний фільм “Toy Story”. У ході разючих подій Apple купила компанію NeXT, я повернувся в Apple, і технологія, розроблена в NeXT, стала серцем нинішнього відродження Apple. Я впевнений, що нічого цього не трапилося б, якби мене не звільнили
З Apple. Ліки були гіркими, але пацієнтові вони допомогли. Іноді життя б’є вас по голові цеглиною. Не втрачайте віри. Я переконаний: єдине, що допомогло мені продовжувати справу, – це те, що я любив свою справу. Ви повинні знати, що ви любите. І це потрібно як для роботи, так і для стосунків. Ваша робота займає значну частину життя, і єдиний спосіб бути повністю задоволеним – робити те, що, на вашу думку, є великою справою. І єдиний спосіб робити великі справи – це любити те, що ви робите. Якщо ви ще не знайшли своєї справи, шукайте. Не зупиняйтеся. Як це буває з усіма сердечними стосунками, ви довідаєтеся, коли знайдете. І, як будь-які хороші стосунки, вони міцнішають і міцнішають з роками. Тому шукайте, поки не знайдете. Не зупиняйтеся! (За С. Джобсом).
II. Чи погоджуєтеся ви з думкою автора, висловленою у виділеному реченні? Поясніть її. У чому актуальність промови С. Джобса для сучасної молоді?
III. Складіть і запишіть план прочитаного. За складеним планом усно перекажіть текст від третьої особи. Чи зміниться комунікативне завдання тексту? Чому?
174. Підготуйте, користуючись друкованими чи електронними джерелами, усне повідомлення про одного з таких видатних ораторів: Іоанна Златоуста, Іларіона Київського. Феофана Прокоповича, Григорія Сковороду, Василя Липківського. Сократа. Арістотеля, Демосфена, Цицерона.
Розпочніть своє повідомлення оригінальним вступом, щоб зацікавити слухачів. Час виступу – 3-4 хвилини.
1. Риторика – це наука про переконливе, впливове, ефективне мовлення та мистецтво самореалізації мовно? особистості.
2. Від уміння висловлюватися нерідко залежить успіх, авторитет, кар’єра. Це вміння завжди розвивається одночасно з розширенням культурного та професійного кругозору.
Related posts:
- Риторика як наука й мистецтво § 15. Риторика як наука й мистецтво 146.2. У тексті перелічені такі риторичні фігури: Анафора Тільки тобою білий святиться світ, Тільки тобою повняться брості віт, Запарувала духом твоїм рілля, Тільки тобою тішиться немовля. Спів калиновий піниться над водою Тільки тобою, тільки тобою! Тільки тобою серце кричить моє. Тільки тобою сили мені стає Далі брести хугою […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 8. ОСНОВИ РИТОРИКИ. РИТОРИКА ЯК НАУКА Й МИСТЕЦТВО. РИТОРИЧНІ ВИМОГИ ДО МОВЦЯ. ІМІДЖ ОРАТОРА. ПРОФЕСІЙНИЙ ІМІДЖ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 15 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 8. ОСНОВИ РИТОРИКИ. РИТОРИКА ЯК НАУКА Й МИСТЕЦТВО. РИТОРИЧНІ ВИМОГИ ДО МОВЦЯ. ІМІДЖ ОРАТОРА. ПРОФЕСІЙНИЙ ІМІДЖ Мета: ознайомити з відомостями про риторику як науку й мистецтво, зародженням, розвитком риторики, роллю риторики в житті суспільства й окремої людини, […]...
- РИТОРИКА Культурологічний словник РИТОРИКА (грец. rytorika – ораторське мистецтво) – наука красномовства. Виникла у Стародавній Греції. З кінця XVI ст. у братських школах в Україні Р. викладалася разом з поетикою (піїтикою)....
- Риторика як складова стилістики Стилістика української мови Риторика як складова стилістики Важливим елементом стилістики, загальної теорії й практики культури мовлення є ритори к а (грец. rhetor – оратор) – наука красномовства (ораторського мистецтва). Риторика – це також навчальний предмет, у якому викладено теорію красномовства, ораторського мистецтва. Таку назву мають і особливі навчальні підручники, посібники: Старовинні риторики перелічували багато наук, […]...
- ДЕКОРАТИВНЕ МИСТЕЦТВО Культурологічний словник ДЕКОРАТИВНЕ МИСТЕЦТВО (див. декоративний) – галузь пластичних мистецтв, твори якої, поряд з архітектурою, надають матеріальному середовищу проживання людини художніх, естетичних якостей. Д. м. поділяється на безпосередньо пов’язане з архітектурою монументально-декоративне мистецтво (створення архітектурного 94 декору, розписів, рельєфів, статуй, вітражів, мозаїк, що прикрашають фасади та інтер’єри, а також паркової скульптури); декоративно-ужиткове мистецтво (створення художніх […]...
- МИСТЕЦТВО Культурологічний словник МИСТЕЦТВО – 1) Естетичне освоєння світу в процесі художньої творчості – особливого виду людської діяльності, що відображає дійсність у конкретно-чуттєвих образах відповідно до певних естетичних ідеалів; одна з форм суспільної свідомості. Закономірності мистецтва вивчають естетика і мистецтвознавство. Термін застосовується і до певних галузей художньої діяльності (Художня творчість загалом – література, архітектура, скульптура, декоративно-ужиткове […]...
- Мистецтво і світогляд Розділ ІХ. СВІТОГЛЯД ЯК НАЙВИЩА ФОРМА САМОУСВІДОМЛЕННЯ ЛЮДИНИ Урок 62 . Мистецтво і світогляд Мета: сформувати поняття “мистецтво”, “світогляд”, “ознаки мистецтва і світогляду”; виховувати в учнів естетичну культуру. Тип уроку: комбінований. Форма проведення: зустріч із художником. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент ІІ. Вивчення нового матеріалу Робота над поняттями Дати визначення понять “мистецтво”, “свідомість”, “світогляд”, “ознаки […]...
- Тематичне оцінювання № 5 з теми “Мистецтво театру та кіно” II Семестр ТЕМА “МИСТЕЦТВО ТЕАТРУ ТА КІНО” УРОК 69 Тема. Тематичне оцінювання № 5 з теми “Мистецтво театру та кіно” Мета: – перевірити лексичні та граматичні навички учнів з писемного мовлення; – формувати лексичні та граматичні навички; – формувати вміння працювати з тестовими завданнями, правильно вибирати комунікативні граматичні засоби; – розвивати вміння логічної побудови тверджень. […]...
- Виникнення та розвиток ораторського мистецтва УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Виникнення та розвиток ораторського мистецтва Риторика є однією з найдавніших наук, її виникнення припадає на античні часи. Первісно риторика була засобом захисту і звинувачення на судовому процесі. Громадяни Давньої Греції могли самі захищати себе в суді, а щоб захист вийшов вдалим, вони зверталися до фахівців, чиїм ремеслом було складання […]...
- СТАНКОВЕ МИСТЕЦТВО Культурологічний словник СТАНКОВЕ МИСТЕЦТВО – термін, яким визначають твори образотворчого мистецтва, що мають самостійний характер: у живопису – картина, в скульптурі – статуя, погруддя і т. д. У добу Київської Русі – це ікони....
- Скульптурне мистецтво Розділ I ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ XVI СТ. ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО §4. Образотворче мистецтво польсько-литовської доби Скульптурне мистецтво За часів Середньовіччя скульптура в Україні була найменш розвиненим видом мистецтва й існувала переважно в декоративних формах – оздобленні архітектурних деталей. Популярності вона набула лише наприкінці XVI століття, переважно в католицьких храмах […]...
- ЯКУ РОЛЬ ВІДІГРАВАЛИ НАУКА, ОСВІТА І СПОРТ В АФІНСЬКОМУ ПОЛІСІ Розділ ІІІ ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ Тема 2. АНТИЧНА ГРЕЦЬКА ЦИВІЛІЗАЦІЯ КЛАСИЧНОЇ ДОБИ § 36. ЯКУ РОЛЬ ВІДІГРАВАЛИ НАУКА, ОСВІТА І СПОРТ В АФІНСЬКОМУ ПОЛІСІ 1. РОЗВИТОК НАУКИ Які науки розвивались у Стародавній Греції? Особливого розвитку в Греції набула наука. Велику увагу приділяли елліни філософії (у перекладі з грецької – “любов до мудрості”). Ця наука, намагаються […]...
- Мистецтво скоморохів Розділ I ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ XVI СТ. ТЕМА 3. ТЕАТРАЛЬНА КУЛЬТУРА §7. Обрядовий театр. Княжий театр. Мистецтво скоморохів Мистецтво скоморохів Скомороство в Київській Русі виникло під впливом мистецтва візантійських акторів-мімів. Після прийняття державою християнства світське життя давньоруського князівства було спрямоване на запозичування придворних традицій Візантії. Отже, спочатку мистецтво скоморохів було […]...
- Мистецтво Трипільської культури (IV-II тис. до н. е.) Розділ I ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ XVI СТ. ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО §1. Образотворче мистецтво найдавніших часів Мистецтво Трипільської культури (IV-II тис. до н. е.) Трипільська культура є унікальним явищем в історії світової культури. Свою назву вона отримала від селища Трипілля, що на Київщині, де наприкінці XIX ст. археолог В. Хвойка […]...
- Мистецтво гравюри Розділ II ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVII-XVIII СТ. ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО §10. Живопис. Мистецтво гравюри Мистецтво гравюри З другої половини XVII ст. мистецтво гравюри та книгодрукування в Україні переживає новий етап розвитку. Цьому сприяли великі українські друкарні Києво-Печерської лаври, Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові, Ставропігійського братства у Львові. Риси бароко стали проявлятися в оформленні книг, у […]...
- АНТИЧНЕ МИСТЕЦТВО Культурологічний словник АНТИЧНЕ МИСТЕЦТВО (від лат. antiquus – давній) – назва давньогрецького та давньоримського мистецтва; виникла в епоху Відродження. А. м. розвивалося в 1 тис. до н. е. і 1-й пол. 1 тис. н. е. Зародилося в південній частині Балканського півострова, на островах Егейського архіпелагу та західному узбережжі Малої Азії. Найвищого розквіту досягло в Стародавній […]...
- Поняття риторики УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Поняття риторики Уміння переконувати співрозмовника, уміння правильно й красиво говорити, привертати увагу й здобувати довіру слухачів потрібне нам в усіх сферах життя. Володіння мистецтвом слова – одна з умов для досягнення успіху в багатьох професіях. Уміння складати й виголошувати промови необхідне юристові (риторика й виникла як мистецтво складання судових […]...
- МИСТЕЦТВО, ЩО ЄДНАЄ ДУШІ МИСТЕЦТВО БЕЗ МЕЖ І КОРДОНІВ МИСТЕЦТВО, ЩО ЄДНАЄ ДУШІ Розглянь фото. Чи знаєш ти, що відбувається у цих спорудах? Прочитай текст. Володимирський собор, м. Київ Собор Святого Петра, Ватикан (Італія) Така споруда є в кожному місті й селі. Це святий храм – церква, собор, костьол, мечеть… Стоїть вона зазвичай на найвищому, найвиднішому місці, щоб якомога […]...
- Образотворче мистецтво найдавніших часів Розділ I ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ XVI СТ. ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО Історія української художньої культури бере початок із прадавніх часів. Вона успадкувала найкращі культурні надбання народів, які в різні часи жили на теренах сучасної України, і збагатила ними власні мистецькі традиції. Наші пращури залишили дивовижні пам’ятки й витвори мистецтва, явивши […]...
- Архітектурне мистецтво Розділ I ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ XVI СТ. ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО §4. Образотворче мистецтво польсько-литовської доби Архітектурне мистецтво Зодчество України польсько-литовської доби позначене розвитком фортифікаційної та цивільної міської архітектури. Яскравим прикладом може служити забудова Львова – центру Галицької Русі. Порівняно молоде, але на той час уже велике ремісничо-торговельне місто, Львів […]...
- Мистецтво скіфської культури (VII-ІІІ ст. до н. е.) Розділ I ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ XVI СТ. ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО §1. Образотворче мистецтво найдавніших часів Мистецтво скіфської культури (VII-ІІІ ст. до н. е.) Скіфська культура залишила українським степам по собі багату спадщину. Скрізь, де проходили скіфські кочовища, і нині височать земляні пагорби – кургани, місця поховань правителів і знатних […]...
- ОСВІТА, НАУКА, ВИХОВАННЯ ТА СІМЕЙНЕ ЖИТТЯ В ДАВНІЙ ГРЕЦІЇ Розділ 3 ІСТОРІЯ ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ АНТИЧНА ГРЕЦЬКА ЦИВІЛІЗАЦІЯ КЛАСИЧНОЇ ДОБИ § 35. ОСВІТА, НАУКА, ВИХОВАННЯ ТА СІМЕЙНЕ ЖИТТЯ В ДАВНІЙ ГРЕЦІЇ – Роздивіться ілюстрацію. Про які шкільні заняття свідчить розпис? – До яких деталей привертає увагу вазописець? – Чим таке навчання відрізнялося від спартанського? – Що, на вашу думку, робить чоловік із тростиною, зображений праворуч? […]...
- АРХІТЕКТУРА, ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ Розділ ХІ Культура України в умовах кризи Радянської системи АРХІТЕКТУРА ТА ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО Першочерговим завданням у цей період стало зведення житла, потреба в якому була дуже нагальною. Архітектори і будівельники шукали оптимальних шляхів до розв’язання цієї проблеми. Було розроблено типові проекти, за якими здійснювалася забудова міст і сіл. З одного боку, це […]...
- Обрядовий театр. Княжий театр. Мистецтво скоморохів Розділ I ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ XVI СТ. ТЕМА 3. ТЕАТРАЛЬНА КУЛЬТУРА Український народ має цікаву історію виникнення традицій національного театрального мистецтва. Найдавніші його джерела – в обрядах і звичаях, що збереглися від дохристиянських часів. Ця багата спадщина наших пращурів і досі живе в українському фольклорі та народних традиціях. Доба Київської […]...
- ДЕКОРАТИВНО-УЖИТКОВЕ МИСТЕЦТВО Культурологічний словник ДЕКОРАТИВНО-УЖИТКОВЕ МИСТЕЦТВО – галузь художньої творчості, спрямована на естетично-художнє формування середовища людини, створення мистецьких виробів для побуту. Твори Д.-у. м. є надбанням матеріальної культури тієї епохи, за якої вони були створені. Вони тісно пов’язані з національними й етнічними особливостями, народними звичаями і традиціями. Їх розрізняють за призначенням (начиння, меблі, тканини тощо), за технікою […]...
- ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО – Українська культура у 30 роки ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ Розділ VIII Українська культура у 30-ті роки ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО Як зазначалося, постановою ЦК ВКП(б) “Про перебудову літературно-художніх організацій” було ліквідовано численні мистецькі угруповання і на їх місці створено єдину Спілку радянських художників України. Наприкінці 1938 р. відбувся Перший з’їзд художників України. На ньому було проголошено підсумки “боротьби” за ідейну чистоту мистецтва, виховання […]...
- ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ Розділ VII Культура України в період становлення Радянської влади ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО Як і літературі, музиці, театрі та інших сферах культурного будівництва, мистецтво у цей період було відносно вільним і мало регламентувалося. Партія намагалася поступово прибрати митців до своїх рук. Першим кроком у цьому напрямку стала організація державного керівництва мистецтвом. При Наркомосі було […]...
- ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО, ПОЧАТКУ ХХ ст ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ Розділ V Пробудження національної свідомості Українського народу ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО ПОЧАТКУ ХХ ст. На початку XX ст. продовжує розвиватись образотворче мистецтво. Особливий вплив мало Товариство пересувних художніх виставок, які своїм творчим кредо ставили правдиво показувати життя і побут різних верств трудового люду. Серед членів Товариства було багато відомих українських митців, які поділяли їх […]...
- Мистецтво грецьких міст Північного Причорномор’я (VII ст. до н. е.- III ст. н. е.) Розділ I ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ XVI СТ. ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО §1. Образотворче мистецтво найдавніших часів Мистецтво грецьких міст Північного Причорномор’я (VII ст. до н. е.- III ст. н. е.) Поряд зі скіфською культурою на півдні українських земель розквітла надзвичайно багата культура грецьких античних міст. Найвизначнішими серед них були Ольвія, […]...
- ДЛЯ ТИХ, ХТО ХОЧЕ ЗНАТИ БІЛЬШЕ ПРО МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО ДЛЯ ТИХ, ХТО ХОЧЕ ЗНАТИ БІЛЬШЕ ПРО МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО Літературно-музична хрестоматія Василь СУХОМЛИНСЬКИЙ ФЛЕЙТА І ВІТЕР У саду на лавці сидів Музикант. Він грав на флейті. До його чудової пісні прислухалися і пташки, й дерева, й квіти. Навіть Вітерець приліг під кущем і з подивом слухав гру на флейті. Грав музикант про сонце в блакитному […]...
- ТЕАТРАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ Розділ IV Культура України Х VII – Х VIII ст. ТЕАТРАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО Витоки театрального мистецтва України сягають княжої доби, коли мандрівні актори-скоморохи розважали народ своїми дійствами – танцями, піснями, завжди доречними та актуальними. У середині XVІ ст. з’являється вертеп – ляльковий народний театр. Вертепом називалася печера, де народився Ісус Христос. Для вистави […]...
- Мистецтво кобзарів і лірників Розділ II ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVII-XVIII СТ. ТЕМА 2. МУЗИЧНА КУЛЬТУРА §11. Думи та історичні пісні. Мистецтво кобзарів і лірників. Церковний спів Мистецтво кобзарів і лірників Кобзарське мистецтво тісно пов’язане з історією народу. Воно завжди хвилювало тих, хто любить і цінує українську народну пісню, шанує високу духовність цього мистецтва. Кобза – щипковий інструмент, подібний до […]...
- ЯК ЗА ПЕРВІСНИХ ЧАСІВ ВИНИКАЛИ МИСТЕЦТВО І РЕЛІГІЙНІ ВІРУВАННЯ Розділ І ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ ЗА ПЕРВІСНИХ ЧАСІВ § 7. ЯК ЗА ПЕРВІСНИХ ЧАСІВ ВИНИКАЛИ МИСТЕЦТВО І РЕЛІГІЙНІ ВІРУВАННЯ 1. МИСТЕЦТВО ЗА ПЕРВІСНОЇ ДОБИ Що і чому зображували первісні митці? Тривалий час учені нічого не знали про первісне мистецтво. Однак близько 130 років тому перші наскельні малюнки знайшов археолог Марселіно Саутуола, який проводив розкопки в підземній […]...
- Архітектура як будівельне мистецтво. Будинок для казкового персонажа Тема уроку. Архітектура як будівельне мистецтво. Будинок для казкового персонажа. Мета уроку. Ознайомити учнів з мистецтвом архітектури, видами та основними принципами архітектури; вчити створювати різні архітектурні образи; застосовувати отримані знання на практиці; розвивати творчу і пізнавальну активність, асоціативно-образне мислення, уяву та фантазію; розвивати виконавські вміння, увагу, стимулювати прагнення до поглиблення знань; виховувати естетичне сприйняття світу […]...
- Що таке мистецтво керувати собою ТЕМА II “БЕРЕЖІМО СВІТ – ДОВКОЛА І В СОБІ” УРОК 12 Що таке мистецтво керувати собою. Тема. Що таке мистецтво керувати собою. Мета: дати визначення поняття “самооцінка”; з’ясувати, що означає пізнати себе, чому потрібно керувати своїми почуттями й учинками; учити володіти собою. Обладнання: підручник; робочий зошит; учнівський зошит; дошка, крейда. Епіграф: “Володіти собою настільки, щоб […]...
- Народне мистецтво витинанки. Вазонова композиція Тема уроку. Народне мистецтво витинанки. Вазонова композиція. Мета уроку. Ознайомити з історичними передумовами виникнення витинанки та її видами; розвивати творчу уяву, аналітичне та образне мислення через створення зразків декоративно-прикладного мистецтва, практичні навички роботи в техніці витинанки; виховувати повагу до культурної спадщини народу, естетичний смак, старанність, охайність. Обладнання: – панно “Дерево життя”; зошити-альбоми; – ножиці, кольоровий […]...
- Архітектура. Мистецтво РЕЛІГІЙНЕ ТА КУЛЬТУРНЕ ЖИТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЄВРОПИ § 9. Середньовічна культура Західної Європи 8. Архітектура. Мистецтво У перші століття епохи Середньовіччя (приблизно до часів Карла Великого) будівельна справа була дещо занедбана, що спонукало тогочасних майстрів до вивчення архітектурних здобутків стародавніх римлян. Як наслідок, у X ст. в Західній Європі починає формуватися романський (римський) архітектурний стиль. Це […]...
- Народне мистецтво та основні центри художніх промислів. Сучасні художні напрями українського мистецтва Розділ IV ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XX СТ. ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО §25. Народне мистецтво та основні центри художніх промислів. Сучасні художні напрями українського мистецтва На початку XX ст. були створені сприятливі умови для розвитку народного мистецтва і художньої промисловості (машинного виробництва декоративно-ужиткових виробів). Розвивалися меблева, фарфорова, фаянсова, скляна промисловість, з’явилася широка мережа навчальних закладів, які […]...
- Ораторське мистецтво промовця як умова переконання – ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 12 ЕТИЧНІ ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ВИМОГИ ДО ВИСТУПУ В АУДИТОРІЇ Ораторське мистецтво промовця як умова переконання Поняття “ораторське мистецтво”, або “красномовство”, має два значення: 1) вид громадсько-політичної та професійної діяльності, мета якої – інформувати та переконувати масову аудиторію засобами живого слова; 2) високий ступінь майстерності публічного виступу, мистецьке володіння словом. Із моменту […]...
- Музичне мистецтво і сучасність. Повторення вивчених пісень. Узагальнюючий урок 8 КЛАС II семестр Тема. Музика в діалозі з сучасністю Урок 34 Тема уроку. Музичне мистецтво і сучасність. Повторення вивчених пісень. Узагальнюючий урок Мета уроку: закріпити та оцінити набуті знання з музичної грамоти і літератури; розвивати вокально – хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до музики різних епох; Тип уроку: узагальнюючий. Обладнання: магнітофон, аудіо-записи, […]...