Різноманітність комах. Комахи з повним перетворенням
Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 4. ЧЛЕНИСТОНОГІ
§ 25. Різноманітність комах. Комахи з повним перетворенням
Для цих комах характерний розвиток з повним перетворенням. Ніяких чарів! Точніше, ніякі казкові чари неможливо порівняти з фантазією природи.
Ряд Метелики, або Лускокрилі
На крилах метеликів є дрібні хітинові лусочки, які надають їх крилам яскравого забарвлення. Ротовий апарат у метеликів сисний – згорнутий у спіраль хоботок. Живляться вони нектаром, запилюючи при цьому рослини. А деякі (одноденки) на стадії метелика
Метелики шовковичного шовкопряда мають крила, але не можуть літати
Гарних і великих метеликів (павине око, ведмедиця Гера), які не завдають ніякої шкоди, знищують любителі та колекціонери. Вони можуть і зовсім зникнути через свою красу.
Шовковичний шовкопряд уже понад
Дорослі особини платяної та шубної молі не живляться, а личинки поїдають шерсть, пір’я, шкіру, чим завдають значної шкоди. Цікаво, що міль не п’є води, вона добуває її хімічним шляхом, розщеплюючи органічні речовини.
Комарі відкладають яйця у воду
Ряд Двокрилі
Ці комахи літають за допомогою передньої пари крил, а задня пара зменшилася і перетворилася на дзижчальця (органи рівноваги). Завдяки цьому у двокрилих найбільш маневрений політ: вони здатні до вертикального зльоту, можуть різко набирати швидкість і змінювати напрямок.
Комарі – дрібні двокрилі з довгими тонкими ногами. Самці комарів живляться нектаром або соками рослин, а самки багатьох видів, щоб відкласти яйця, повинні напитися крові. При цьому деякі з них переносять небезпечні захворювання.
Добре відома кімнатна муха. Дорослі комахи живляться різною їжею, включаючи харчові продукти людини, при цьому можуть поширювати збудників дизентерії, туберкульозу, черевного тифу, поліомієліту, яйця круглих і стьожкових червів-паразитів – усього збудників близько 300 інфекційних захворювань. Її червоподібні личинки живляться гнилими рештками.
Самка гедзя за один раз випиває стільки ж крові, скільки сімдесят комарів
Велику роль у розвитку генетики відіграли мухи дрозофіли. Це дрібні мушки, яких можна побачити над овочами та фруктами. Мухи це це переносять збудника сонної хвороби – найпростішу тварину трипаносому (тип Саркоджгутикові, клас Джгутикові). Личинки цибулинної та капустяної мух пошкоджують корені та стебла рослин. Самки гедзів у період розмноження живляться кров’ю ссавців, докучають коровам, що призводить до зниження надоїв молока. Оводи – більш небезпечні шкідники, вони відкладають яйця в шкіру тіла великих ссавців. Личинки одних видів живуть під шкірою, інших – у шлунку, є й такі, що живуть у носоглотці.
Ряд Жуки
Головною особливістю жуків є тверді та міцні над крила. Друга пара крил складена і захована під ними. Ротові органи гризучого типу. Жуки можуть жити як на суходолі, так і у воді. Між ними є рослиноїдні види, серед яких безліч шкідників поля, саду та лісу; хижаки та жуки, які живляться рештками організмів,- санітари природи. В Україні поширені шкідники: колорадський, жук (пошкоджує рослини родини Пасльонових – картоплю, томати, баклажани); хрущ (живиться коренями рослин); жуки-короїди та жуки-вусачі (псують деревину); жуки-зерноїди (завдають збитків запасам харчових продуктів).
Хижі жуки контролюють чисельність багатьох шкідників. Через застосування отрутохімікатів і відлов любителями багато які з них стали рідкісними й навіть занесені до Червоної книги України.
Хрущ (1) відкладає яйця (2) у грунт. Личинки (3) живляться корінням рослин
Турун золотавий – хижак, який знищує безліч шкідливих комах
Скарабей робить із гною кульку, в яку відкладає яйця
Жуки гнойовики роблять кульку з гною і відкладають туди одне яйце, потім затягують її до нірки й закопують. Таким чином, вони забезпечують потомство їжею і виконують важливу санітарну роль у природі. Представник цієї груии скарабей священний живе на півдні України, занесений до Червоної книги. Стародавні єгиптяни вважали його священною твариною.
Ряд Блохи
Безкриле тіло бліх сплющене з боків, очі погано розвинені, ротові органи колючо сисні, ноги стрибальні. їхні личинки можуть жити в норах тварин, тріщинах підлог людських осель. Пацюкова блоха може переносити бактерії збудників чуми. Від цього захворювання у середні віки загинули мільйони людей. Зараз воно зустрічається в тропічних країнах, звідки може потрапити до нас із пацюками в трюмах кораблів.
Ряд Паретинчастокрилі
Це найбільш високоорганізовані комахи: джмелі, оси, мурахи, бджоли. Ротові апарати різні, є дві пари прозорих перетинчастих крил (у мурах лише у деяких особин і нетривалий час). У багатьох перетинчастокрилих самки мають довгий яйцеклад, який може виконувати функцію жала, як-от у оси, бджоли, джмеля. Для перетинчастокрилих характерна турбота про потомство. Серед них є суспільні комахи. Серед ос є і суспільні, й поодинокі комахи. Дорослі оси живляться нектаром рослин, а для личинок добувають тваринну їжу, яку паралізують за допомогою жала.
Їздці також живляться нектаром і соками рослин, їхні личинки паразитують у тілі інших комах. Самка їздця проколює яйцекладом майбутню жертву, паралізує її і відкладає в її тіло яйця. Личинки ростуть і живляться тканинами хазяїна, що призводить до його загибелі. їздців спеціально розводять і випускають на сади і поля для боротьби зі шкідниками.
Трутні розвиваються із незапліднених бджолиних яєць
Запам’ятайте найважливіша
Для комах з повним перетворенням характерне те, що з яйця вилуплюється личинка, яка принципово відрізняється від дорослої комахи, є стадія лялечки. Серед цих тварин велика кількість комах найрізноманітніших за способом і місцем життя, які належать до різних рядів.
Україна. Охорона природи
Найефективнішою формою збереження природного середовища є заповідний режим. Серед заповідників найважливішими є біосферні заповідники. Тут ведеться науково-дослідна робота відповідно до міжнародних наукових програм.
Біосферний заповідник Асканія-Нова
На площі 33307 га охороняється найбільший у Європі масив нерозораного степу. Тут збереглося 34 унікальних угруповання степових рослин. Дикі степові тварини – комахи та інші безхребетні, плазуни, а також птахи та копитні – перебувають під надійною охороною.
Незважаючи на, здавалося б, монотонність ландшафту, тут виявлено 34 природних угруповання степової рослинності. Це дало змогу зберегти численні види рідкісних комах та інших безхребетних.
Асканійський степ особливо пишно виглядає навесні, в пору цвітіння тюльпанів, і на початку літа, коли ковила, покірна вітрові, сріблястими хвилями колишеться на безкраїй рівнині.