Робота з аркушами: переміщення по робочому аркушу, додання аркушів, копіювання аркушів, переміщення аркушів, виділення частини аркуша, присвоєння імені аркушам, перейменування аркушів, пошук даних на робочому аркуші, видалення аркушів
ТЕМА 5.4. ЕЛЕКТРОННІ ТАБЛИЦІ (10 ГОДИН)
Урок 53
Робота з аркушами: переміщення по робочому аркушу, додання аркушів, копіювання аркушів, переміщення аркушів, виділення частини аркуша, присвоєння імені аркушам, перейменування аркушів, пошук даних на робочому аркуші, видалення аркушів
Мета:
– формувати вміння виконувати дії з аркушами ЕТ різними засобами;
– розвивати навички командної роботи;
– виховувати риси комунікабельної людини.
Тип уроку: комбінований, урок-змагання.
ХІД УРОКУ
Клас поділити чотири групи
Розподіл обов’язків у групі може бути таким:
І. Актуалізація опорних знань
Конкурс № 1 “Розминка”
Кожній групі видається чистий аркуш паперу та творче завдання.
1. Скласти опорний конспект теми “Електронні таблиці” на аркуші великого формату. Складений опорний конспект повинен містити помилку, яку необхідно вказати на чистому аркуші під цифрою 1).
2. Під цифрою 2) необхідно скласти список питань до опонентів, який випливає зі складеного опорного конспекту.
Конкурс оцінюється:
1. Оригінальність – 1-2 б.
2. Творчий підхід
3. Рівень володіння навчальним матеріалом – 1-4 б.
4. Рівень питань, їх доцільність та складність – 1-2 б.
5. Активна участь у роботі команди всіх членів – 1-2 б. Максимальна оцінка за конкурс – 12 6.
II. Вивчення нового матеріалу
Конкурс № 2 “Науково-дослідницька лабораторія”
Етап № 1. Учасникам груп дається завдання опрацювати за допомогою підручника новий матеріал з теми: “Переміщення по робочому аркушу, додання аркушів, копіювання аркушів, переміщення аркушів, виділення частини аркуша, присвоєння імені аркушам, перейменування аркушів, пошук даних на робочому аркуші, видалення аркушів”. Головне у роботі групи: кожен учень повинен оволодіти матеріалом.
Етап № 2. Гра “Так – ні” проходить у два тури – питання для першої і другої команд та аналіз виконання завдань для третьої і четвертої.
Команди шикуються одна проти одної, члени команд відповідають на питання “Так” або “Ні” послідовно.
Запропонуйте такі питання:
№ з/п | Питання | Відповідь першої команди | Аналіз третьої командою | Відповідь другої команди | Аналіз четвертою командою | Правильна відповідь |
1 | Аркуш – це один з основних об’єктів, з яким працює ЕТ | + | ||||
2 | Аркуш книги може містити таблицю, діаграму, програму на мові програмування | + | ||||
3 | Кількість аркушів у книзі можна задати за допомогою пункту горизонтального меню “Сервіс”, спадаючого меню “Параметри”, вкладки “Загальне” | + | ||||
4 | Перехід з одного аркуша на другий здійснюється клацанням по його ярличку, який знаходиться у лівому верхньому куті таблиці | |||||
5 | Також перехід між аркушами можна здійснити за допомогою кнопок: | + | ||||
6 | Перша та остання з них – це перехід до попереднього та наступного аркуша відповідно, а середні кнопки – до першого та останнього відповідно | |||||
7 | Пересуватись по аркушу можна за допомогою смуг прокрутки | + | ||||
8 | Вставка аркуша може бути здійснена за допомогою пункту горизонтального меню “Вставка”, спадаючого меню “Аркуш” | + | ||||
9 | Лист при цьому буде вставлено після активного аркуша | – | ||||
10 | Порядок слідування аркушів змінювати не дозволяється | – | ||||
11 | Змінити назву аркуша можна за допомогою пункту горизонтального меню “Формат”/”Аркуш” або за допомогою контекстного меню аркуша | + | ||||
12 | Видалити з книги аркуш можна з використанням клавіші DEL | – |
За кожну правильну відповідь команда отримує по 2 б.
Максимальна кількість балів – 12 б.
III. Виконання учнями практичних завдань на комп’ютері
Конкурс № 3. “Живі рядки”
Кожна команда отримує завдання якомога скоріше з карток, які вона має, скласти порядок дій для роботи з аркушами. Дозволяється використовувати комп’ютер.
Завдання № 1. Вилучити аркуш № 5 за допомогою горизонтального меню.
Відповідь, яку повинна скласти команда:
Завдання № 2. Змінити назву аркуша № 4 за допомогою горизонтального меню.
Відповідь, яку повинна скласти команда:
Завдання № 3. Між аркушами № 1 та № 2 уставити ще один аркуш за допомогою горизонтального меню.
Відповідь, яку повинна скласти команда.
Кількість балів за кожне завдання може залежати від числа завдань. Найбільшу кількість балів отримує команда, яка першою правильно відповіла на питання. Максимальна кількість балів за конкурс – 12 балів.
IV. Підбиття підсумків уроку
Визначення переможця гри. Рефлексія участі учнів у роботі команд.
V. Домашнє завдання
Прочитати текст підручника “Робота з аркушами”, дати відповідь на запитання після тексту.