Робота зі штучними матеріалами. “Янгол із синтепону”
УРОК 16. Робота зі штучними матеріалами. “Янгол із синтепону”
Мета: учити врізноманітнювати дитячий ігровий дизайн костюма; удосконалювати навички роботи зі штучними матеріалами; учити втілювати у виробах творчі задуми; розвивати дрібну моторику рук, творчі здібності, фантазію; виховувати естетичні смаки, культуру праці.
Обладнання: нитки, синтепон, бахрома, мотузка, ножиці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна хвилинка
Доброго ранку!
Доброго дня!
Доброго вечора – нині, щодня!
Хай не псується годинник на вежі.
Хай
Сонце – як сонце, літо – як літо,
Дощик – як дощик, діти – як діти.
Кожному дому я щастя бажаю.
Маку – цвітіння, житу – врожаю,
Небові – миру, голубу – неба.
Кожній дитині – усього, що треба.
Хай усміхаються діти щодня.
Доброго ранку!
Доброго дня!
II. Актуалізація опорних знань
1. Оповідання (“За Н. Дуркіною)
2. Вправа “Мозковий штурм”
– Діти, що ви знаєте про янголів?
– Народилися на небі.
– Янголи білі, у них є крила.
– Оберігають і захищають людей.
– Борються зі злом.
– Допомагають
– Так, діти, янголи – це небесні істоти, які допомагають людям стати кращими, навчають їх робити добро. А ще янголи оберігають людей від небезпеки, тому часто їх називають янголами-охоронцями.
III. Повідомлення теми та завдань уроку
IV. Виклад нового матеріалу
1. Пояснення нового матеріалу
2. Робота з підручником (с. 57-63)
3. Повторення правил безпечної поведінки під час роботи з ножицями
Ножиці повинні мати… (заокруглені кінці).
Не силкуйся їх тримати… (надто міцно у руці).
Не розсовуй лез надміру,
Пам’ятай пораду цю.
Із послабленим шарніром… (ножицями не працюй!)
Не працюй також… (тупими),
Щоб уникнути біди,
Користуйся вправно ними
За призначенням завжди.
З ножицями будь щомиті (обережним взагалі)
І в положенні розкритім… (їх не кидай на столі).
Якщо треба передати
Їх комусь, це не секрет,
Що їх треба подавати. (тільки кільцями вперед!)
За І. Дубинським
Фізкультхвилинка
V. Демонстрування та аналіз зразка
Пояснення послідовності виконання роботи
VI. Практична робота за посібником “А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас” (с. 28-30)
Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.
VII. Підсумок уроку
1. Демонстрація виробів
Діти представляють янгола, якого вони зробили. За бажання промовляють молитви.
1-й учень
Мій Ангеле святий,
Небесний друже мій,
Веди мене до Бога,
Бо це моя дорога.
Щодня мене пильнуй,
Від злого порятуй.
Я хочу свято жити
І Богові служити.
Л. Старицька-Черняхівська
2-й учень
Втомлена іду я спатки,
Сон стуляє оченятка,
Добрий Янголе, святий,
Тихий сон мені навій.
Коли я що зле зробила,
Наді мною білі крила
Ти, як завше, розпусти,
Все пробач і захисти.
Л. Старицька-Черняхівська
3-й учень
Ангелику мій любий,
Найвідданіший друже,
Тебе я, мій хранителю,
Просити буду дуже:
В тривогах, небезпеках
Мене не покидай,
Зробити добрий вибір
Завжди допомагай.
Не дай об гріх спіткнутись,
Попереду іди,
Дорогою правдивою
До неба приведи.
Г. Левицька
2. Прибирання робочого місця
Додаток
ОПОВІДАННЯ
Якось зібралися на хмаринці янголи й почали розмірковувати про людей. Про те, як багато з них не можуть знайти собі друга, як важко після зради знову повірити людині. Про всі ті земні турботи, що трапляються на кожному кроці.
І як ви думаєте, що вигадали небесні мешканці?
А вимудрували вони ось що…
– Якщо поєднати добро і співпереживання, ми отримаємо милосердя, – сказав один із янголів.
– А якщо у вірність додати дружбу? – вголос розмірковував другий.
– Тоді ми отримаємо віру, – відповів третій.
– Але ж нам потрібно створити любов! – зауважив четвертий.
– Так, так, так, – затріпотіли крилами янголи. – Любов!
І тут радісно вигукнув один із янголів:
– Нам потрібно запитати в того, хто знає, що таке любов! У того, в кого це почуття ніколи не мине!
– А хіба є така людина? – здивовано в один голос запитали небесні мешканці.
– Так! – щасливо засяяв янгол. – Я знаю таку!
– Хто вона? У якій країні живе?
– Зараз я вам покажу.
Янгол тричі сплеснув у долоні. Перед білокрилими братами з’явилася скринька. Здавалося, що вона на чомусь стоїть, але ні – просто висіла в повітрі. А як сяяла і співала!
Виграючи різними кольорами, скринька ніжним голосом наспівувала:
Все, що на небі і що на землі,
Що під землею і що у воді,
Все це я бачу і вам покажу,
А як не знаєте – я підкажу!
Казки чарівні, мудрість століть –
Усе це я маю – не бійтесь, беріть!
Відчинившися, скринька показала маленького хлопчика. Він грався на дитячому майданчику разом з іншими дітьми. Янголи здивовано поглянули на свого товариша. А той задоволено усміхався.
– Погляньте лишень на цього малюка, – лагідно проказав янгол. – Бачите, який він щасливий? Як обережно перекладає сонечко з руки на листочок, як ніжно пестить кошеня?
– Але ж він ще маленький! – зауважив один із білокрилих. – А ми шукаємо того, хто знає, як зберегти в серці любов, як не втратити віру.
– Правильно, – спокійно продовжив янгол. – Але щоб чогось навчити іншого, потрібно самому це вміти. Щоб щось віддати, потрібно це мати…
– Це правда! – погодилися янголи.
– Так от, цей малюк уміє все, що ми шукаємо. У його серці немає зла, воно наповнене любов’ю.
– Але ж він буде рости й розчарування зроблять його таким, як і інших.
– Ось про це ми й повинні з вами потурбуватися. Нам потрібно взяти малого під свою опіку. І коли він виросте, то зможе навчити любові своїх дітей, а ті передадуть ці знання своїм дітям.
– Ти правий! – радісно затріпотіли крилами янголи.
Відтоді небесні мешканці почали допомагати хлопчику.
А для того щоб він міг покликати їх, коли буде важко, написали чарівну молитву:
“Янголе Божий, хоронителю мій святий, даний мені на охорону! Щиро благаю тебе: просвічуй мене сьогодні, хорони від усього злого, заохочуй до добрих справ і провадь на спасенну дорогу. Амінь”.
І ти можеш вивчити її напам’ять і завжди читати, коли тобі буде важко. Янголи добрі й нікому не відмовляють у допомозі. Отож якщо матимеш бажання, то зможеш з ними потоваришувати.
За Н. Дуркіною